Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Okrem tepla na vykurovanie budú vyrábať aj elektrinu na predaj.
KOŠICE/KOKŠOV - BAKŠA. Kosit odštartoval modernizáciu košickej spaľovne v Kokšove-Bakši po tom, čo dal aprílový mestský parlament zelenú projektu Energetického zhodnotenia odpadu.
„Púšťame sa do realizácie projektu, v ktorom chceme dosiahnuť väčšie energetické zhodnotenie odpadov, keďže okrem tepla pre vykurovanie budeme vyrábať aj takzvanú zelenú elektrickú energiu," uviedol predseda predstavenstva Kositu Alberto Gerotto.
„Výrobou tejto energie prispejeme k udržaniu doterajších cenových relácií za zneškodnenie komunálneho odpadu." Chcú tak zaručiť i bezproblémovú likvidáciu smetí na najbližších 10 rokov.
Elektrinu predajú VSD
„Termín realizácie projektu je do dvoch rokov od začatia prác," uviedol Alvise Gerotto (na snímke), generálny riaditeľ spoločnosti Kosit.
Kosit v súčasnosti predáva paru na vykurovanie spoločnosti Teho. Novú komoditu, vyrobenú elektrinu, chce v budúcnosti predávať Východoslovenskej distribučnej spoločnosti.
„Cenu za zneškodnenie odpadu nebudeme zvyšovať, pretože výrobou elektrickej energie, ktorá pre nás znamená pridanú hodnotu, sa naše výnosy zvýšia o približne 4 milióny eur," upresnil Gerotto.
Alternatívne financovanie
Celková výška investície do spaľovne predstavuje 25 miliónov eur. Financovanie je zatiaľ plánované z úverov od Dexia banky a vlastných zdrojov akcionárov Kositu.
Spoločnosť reagovala aj na februárovú výzvu ministerstva životného prostredia, projekt modernizácie spaľovne odovzdali 23. júna. Celkové výdavky z neho vyplývajúce, ktoré zahŕňajú nový kotol a turbínu, sú 16,8 mil eur bez DPH. Kosit žiada zo štrukturálnych fondov 8,4 mil eur bez DPH.
„V súčasnosti čakáme na posledné stanovisko odbornej kontroly MŽP SR k nášmu projektu. Podľa neho sa bude vyvíjať aj celkové financovanie investície," uviedol Alvise Gerotto. Deklaroval, že modernizovať budú v každom prípade, s eurofondmi alebo bez nich. Ak ich získajú, predpokladajú návratnosť 5 a pol roka, inak sa predĺži na zhruba 8 rokov.
Upustili od repasovanej turbíny
Ešte nedávno chcel Kosit využiť repasovanú turbínu namiesto novej. „Zodpovedá úplne stavu novej turbíny, ale rozdiel je v tom, že náklady na takúto turbínu sú nižšie a takisto čas dodávky by mohol byť nižší," tvrdí riaditeľ spaľovne Giuseppe Bruno.
„Avšak v poslednom období boli vyvíjané mnohé tlaky na našu spoločnosť v súvislosti s pôvodným rozhodnutím nainštalovať repasovanú turbínu, a preto sa majitelia rozhodli, že zakúpia novú. Nikdy sme nezakúpili repasovanú."
Radnica je spokojná
Radnica toto rozhodnutie víta. „Vnímam to ako ústretový krok spoločnosti voči nespokojných občanom," zhodnotil viceprimátor Marek Vargovčák (SDKÚ-DS). „V tomto momente mesto nemá žiadne zásadné pripomienky k projektu Kositu. Pre Košičanov to znamená ekologickejšiu likvidácia odpadu. Má to vplyv aj na energetickú bezpečnosť mesta, keďže vzniká nový zdroj elektrickej energie. Pre obyvateľov je takisto garantovaná cena likvidácie odpadu na najbližších päť rokov."
Akciovka Kosit vznikla v roku 2001 na základe projektu mesta Košice, ktoré v roku 2000 vypísalo medzinárodný tender na predaj vlastnej spaľovne. Balík 34 percent akcií vlastní mesto Košice, zvyšok talianska spoločnosť 4Italy (61 percent) a Simest (5 percent).
Velín spaľovne.
Nakladanie odpadov do pece.
Časť kotla v spaľovni. Foto k článku: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári