Do metropoly východu smerujú výnimočné zjavy európskej fotografie a verejnosť si pochvaľuje pôsobivosť atypickej prezentácie fotografického umenia.
Bližšie sme sa o festivale porozprávali s organizátorom Pavlom M. Smejkalom.
Aké sú najaktuálnejšie ťaháky FotoFestu?
- Už dnes predstavíme v Košiciach po prvýkrát víťazov medzinárodnej súťaže FRAME. Vernisáž sa uskutoční o 17. hodine v Kulturparku. V sobotu zase začne v rovnakom čase v Historickej sále Východoslovenskej galérie séria projekcií viacerých významných svetových autorov, vrátane Antonína Kratochvíla. Osobne priblížia svoju tvorbu verejnosti hviezdy českej a slovenskej reportážnej a dokumentárnej tvorby Jan Šibík, Joe Klamar, Alena Dvořáková a Viktor Fischer. Všetci sú niekoľkonásobní laureáti Czech Press Photo. Pôjde teda o celkom výnimočnú príležitosť uvidieť výnimočných ľudí, špičkových autorov, zaujímavé témy a vynikajúce fotografie.
Bolo náročné pritiahnuť tu hviezdy českej reportážnej a dokumentárnej tvorby?
- Náročné je predovšetkým skĺbiť ich pracovné povinnosti s časovým termínom projekcií a zdá sa, že to v tomto prípade vyšlo. A Košice majú medzi umelcami dobré meno. Stačí potom už mať len prostriedky na krytie nákladov takejto akcie a odvahu osloviť ich. Všetci autori sú výnimočnými zjavmi na scéne európskej fotografie, navštívili vari všetky kontinenty a dlhodobo sa venujú mapovaniu pohnutých udalostí nášho sveta, boľavých miest planéty a dôležitých tém súčasnosti.
Čo ďalšie zaujímavé festival v nasledujúcich týždňoch ponúkne?
- V galérii Bašta v areáli Rodošta aktuálne možno vidieť víťazné práce prvého košického Fotomaratónu, 17. novembra tam predstavíme náš projekt Takí sme boli, kde si zaspomíname, ako sme žili v čase prázdnych hesiel, schôdzí, pionierov a prvých májov. Na začiatku decembra stihneme v galérii Bašta otvoriť ešte jednu výstavu - výsledky workshopu projektu Second cities Marseille - Košice a pred koncom roka predstavíme tvorbu rakúskych fotografov.
Aké sú doterajšie reakcie účastníkov festivalu, keďže je v Košiciach niečím novým? Zúčastňuje sa akcií aj široká verejnosť, alebo len ľudia od "fachu"?
- Festival je naozaj novým formátom, sústredenie na multimediálne projekcie tu doteraz nebolo bežné. Ale diváci sú príjemne prekvapení pôsobivosťou takéhoto spôsobu prezentácie fotografií, pestrosťou programu a kvalitou autorov. Spektrum divákov je pomerne široké, čo aj bolo zámerom projektu. Snažíme sa pritiahnuť k súčasnej fotografickej tvorbe okrem "profíkov" aj širokú verejnosť a najmä mládež.
Pri nových projektoch sa mnoho vecí rieši "za pochodu". Čo vám dáva najviac zabrať?
- Najväčším problémom je všetko stíhať a na nič nezabudnúť, ale vďaka pomoci ľudí okolo PhotoART Centra sa nám darí a zdá sa, že máme aj šťastie. Problémom je tiež dostať na akcie čo najviac návštevníkov, pretože konkurencia programov v meste je dnes pomerne vysoká.
Je ťažké preraziť v Košiciach s takýmto úplne novým projektom? Napríklad prehovoriť na spoluprácu kultúrne inštitúcie...
- Spolupráca prebieha celkom hladko. Jediným, ale vážnym problémom je, že väčšie inštitúcie plánujú svoje akcie a využitie priestorov ďaleko dopredu, takže nový festival má samozrejme problém získať priestory, hlavne pre výstavy, ktoré sú na priestor a čas extrémne náročné.
Nebolo by menej náročné situovať primárny ročník len do Košíc a vynechať zatiaľ ďalšie východoslovenské mestá?
- Zámerom projektu je dostať kvalitnú fotografiu medzi čo najväčší počet ľudí po celom východnom Slovensku. Zatiaľ nemôžeme predpokladať, že na nový festival prídu do metropoly výhodu aj návštevníci z okolitých miest. Takže to robíme opačne a my chodíme za nimi. Do Humenného, Prešova, Popradu, Michaloviec, Bardejova... Energiu, ktorú sme investovali do prípravy programu, tak môžeme zúročiť na viacerých miestach a v dlhšom časovom horizonte. Je to, samozrejme, práca navyše, ale veríme, že to má zmysel a ohlasy divákov na regionálne projekcie nám to potvrdzujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári