S viac než rozpačitými reakciami sa u predstaviteľov štátnych akcioviek v Košiciach stretlo pondelňajšie vyjadrenie ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS), ktorý chce, aby topmanažéri podnikov s majetkovou účasťou štátu zverejnili svoje platy, odmeny a ďalšie funkčné požitky vyplývajúce z ich funkcií ako aj pravidlá, podľa ktorých si ich vyplácajú.
KOŠICE. Minister Miškov okrem iného vyhlásil, že nízka úroveň transparentnosti zdrojov v oblasti odmeňovania vrcholných manažérov v týchto spoločnostiach je často terčom kritiky v médiách a s nevôľou sa na tento jav pozerajú aj občania.
Štátne firmy by podľa neho mali zverejniť aj to, akým spôsobom obstarávajú tovary, služby a stavebné práce. Šéf rezortu hospodárstva chce zároveň docieliť, aby mesačné odmeny a bonusy topmanažérov štátnych podnikov záviseli od hospodárskych výsledkov daných spoločností.
Vodárne: Väčšina členov našich orgánov nemá nič
Podľa zistení Korzára si šéfovia štátnych akcioviek môžu priemerne mesačne zarobiť až vyše 13 500 eur. Možno aj to je dôvod, prečo ich reakcie k ministrovým "novotám" neboli práve najprívetivejšie. Ani jedna z troch oslovených spoločností nám neposkytla údaje o finančných a iných požitkoch svojich manažérov.
Predseda predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) Stanislav Hreha (na snímke), ktorú vlastnia mestá a obec, nám včera nedvíhal telefón, podľa informácií Korzára by mal mesačne zarábať okolo 4 000 eur.
Cez PR agentúru nám odkázal iba to, že "činnosť VVS podlieha platným zákonom SR, a ak sa zákony pre akciovú spoločnosť zmenia, vrátane povinnosti uverejňovať informácie o platoch zamestnancov, tak to VVS, a. s. urobí.
Členovia Dozornej rady a Predstavenstva VVS, a. s., väčšinou ide o primátorov miest a obcí, nemajú za výkon svojej funkcie v týchto orgánoch žiaden príjem."
Šéf TEKO sa o svojom plate nechce baviť
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ košickej Teplárne, Bratislavčan Ivan Zich (nez.) takisto nechcel komentovať informácie o tom, koľko zarába. Povedal nám len, že jeho plat je taký istý ako mal jeho predchodca Ján Podhorský (nominant SDKÚ), ktorý vo funkcii pobudol necelý mesiac.
Podľa našich zistení zarábal Ján Podhorský rovnako ako teraz Ivan Zich mesačne 5 000 eur, k tejto sume môže v závislosti od dosiahnutých hospodárskych výsledkov dostať ďalších 7 500 eur. Zároveň ako predseda predstavenstva dostával mesačne 1 160 eur.
Zich (na snímke) nám potvrdil len posledne menovanú sumu. "O svojom a ani o žiadnom inom plate sa s vami baviť nebudem a nesúhlasím s tým, aby ste o ňom písali. Ja sa predsa tiež nepýtam na ten váš. Navyše, aj keby som vám chcel povedať konkrétnu sumu, som viazaný mlčanlivosťou. Môžem vám povedať len toľko, že zarábam presne toľko, koľko môj predchodca," povedal nám šéf TEKO Ivan Zich.
Odmeňovanie v TEKO momentálne skúma aj Výkonný výbor FNM, podľa šéfa jeho kancelárie Milana Homolu, sa fond k tejto otázke vyjadrí v najbližších dňoch po získaní "relevantných stanovísk".
VSE: Zverejnenie musíme najprv odsúhlasiť
Ochotu zverejniť platy svojich manažérov prezentovala včera len pološtátna Východoslovenská energetika (VSE).
Jej hovorca Boris Peško nám však takisto neprezradil, koľko zarábajú jeho šéfovia. Podľa našich informácií by mali slovenskí podpredsedovia Predstavenstva VSE nominovaní FNM zarábať okolo 2 200 eur a členovia Dozornej rady VSE niečo menej ako tisíc eur.
"VSE v zásade víta iniciatívu pána ministra zabezpečiť čo najvyššiu transparentnosť podnikateľských aktivít. Zverejnenie odmien členov predstavenstva a dozornej rady však považujeme za veľmi citlivú tému z pohľadu platnej legislatívy. Predseda predstavenstva Norbert Schürmann (na snímke) preto zaradí očakávanú požiadavku ministra na najbližšie rokovania najvyšších orgánov predstavenstva, dozornej rady a nášho valného zhromaždenia. VSE preto žiada verejnosť o trpezlivosť. Proces odsúhlasenia potrebný na prípadné zverejnenie požadovaných údajov si vyžaduje istý čas," skonštatoval hovorca VSE.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári