Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Zúčastnili sme sa akcie košických colníkov, ktorí likvidovali na raziách zadržaný alkohol

Informácia, že colníci čas od času likvudujú v spaľovni tisícky cigareiet, zadržaných počas razíí, nie je žiadnou novinkou. Málokto však vie, že podobne sa likviduje aj iný tovar, za ktorým môže smútiť nejeden konzument. Na mysli máme alkohol, ktorý namie

Čistiareň odpadových vôd.Čistiareň odpadových vôd. (Zdroj: Veronika Janušková)

sto hrdiel milovníkov vodky, vína či dokonca koňaku a whisky stečie do čističky odpadových vôd. Na jednej takej akcii sme sa nedávno zúčastnili.

Muži v uniformách sa stretli pred niekoľkými dňami pri jednom zo skladov v centre mesta. Ten bol naplnený výlučne prepravkami či škatuľami, v ktorých sa nachádzal alkohol od výmyslu sveta. Keď sme zbadali množstvo i niektoré druhy alkoholu, nezdalo sa nám, že by mal skončiť v čističke odpadových vôd. Zákon je však zákon a inej cesty niet. Aj my sme teda mali zmiešané pocity pri pohľade na to, ako rôzne druhy chľastu končili v sudoch bez ohľadu na to, či išlo o pálenku za tri či tridsať eur. V sudoch skončilo takmer 4 000 balení!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Sú tu fľaše, ktorým skončila platnosť kontrolných pások, tzv. starých kolkov v roku 2006. Jednotlivé subjekty boli už v roku 2005 s dostatočným časovým predstihom informované, že ak alkohol nepredajú, musí sa zlikvidovať. Zákon o spotrebnej dani totiž hovorí, že sa potom už nesmie predávať. Tieto fľaše tak boli zhabané preto, lebo sa predávali so starými kolkami v čase, keď už mali mať iné označenie a aj napriek veľkému časovému odstupu sa takéto fľaše nachádzajú pri kontrolách," povedal nám jeden z colníkov, ktorý práve otváral litrovku vodky a vlieval ju do obrovského suda. Druhý z uniformovaných mužov zatiaľ pripravil fľaše tak, aby boli čo najviac poruke.

V sklade sa nachádzali aj balenia s ukrajinskými kolkami, balenia bez kontrolných známok, ale aj také, na ktorých sa nachádzali falzifikáty kontrolných známok. Obsah pri takýchto baleniach je vždy neistý, preto sa preveruje. "Pozrite, fľaše vyzerajú identicky ako originál. Ich náplňou je však 'alkohol', vyrobený napríklad aj z nemrznúcich zmesí. Pančovaný lieh z takejto zmesi sa vyrábal v byte v Košiciach a vo vani. Miešal sa a pridávali sa doň rôzne arómy. Kvalita a hygiena boli otrasné, fľaša a etikety však sedeli."

Medzi fľašami boli aj také, ktoré sú považované za opustené. Ide o balenia s alkoholom, ktorý bol zadržaný. Neskôr predávajúci zdokladoval spôsob ich nadobudnutia, avšak nikdy si ich neprebral. Po roku od výzvy na prevzatie tovaru sa v prípade, že si preň majiteľ nepríde, stáva takýto tovar majetkom štátu. Takmer polovica z alkoholu sa neodporúča piť, pretože konzumácia takéhoto alkoholu by mohla mať vážne zdravotné následky. Aj v médiách sa objavili prípady o ľuďoch, ktorí mali problémy so zrakom práve po vypití alkoholu s podivnou minulosťou.

Colníci najprv začali zlievať tisícky fliaš alkoholu do pripravených dvestolitrových sudov. Nezáležalo na značke, miešali to, ako prišlo. Každú fľašu prácne otvárali a zlievali cez veľké lieviky do suda. Nie je to jednoduchá práca. Iné je otvoriť si doma jednu fľašu, iné zas tisíce za sebou. Zaujímalo nás teda, či sú už medzi kamarátmi považovaní za odborníkov na otváranie pálenky. "To iste nie. Pozrite, je to drina, poďte si to vyskúšať. Otvoríte niekoľko fliaš a bolia vás z toho ruky. A poriadne," vravia chlapi s úsmevom na perách.

Fľaše končia vo výkupe skla, lebo sklad je potrebné vyprázdniť, aby sa doň mohli zmestiť ďalšie zadržané fľaše. A tých je veru neúrekom. "Ťažko povedať, aký čas sme potrebovali na naplnenie skladu. Od zabezpečenia tovaru po jeho prepadnutie prebehne určitý čas, kvôli odvolávaniu a iným záležitostiam. Aj preto tu môžeme nájsť fľaše, ktoré boli zadržané niekedy pred piatimi rokmi, ale na likvidáciu sa dostávajú až teraz."

Robiť túto prácu nie je jednoduché, boli už prípady, že zlievali všeličo, len nie pálenku. Aj preto musí byť priestor dobre vetraný, aby chlapom neprišlo zle. Tentoraz pálenku zlievala dvojica colníkov do suda niekoľko dní. "Predpokladám, že po zlikvidovaní tohto množstva budú do konca roka vyliate do čističky odpadových vôd ďalšie dve várky liehu. Stáva sa aj to, že jedna likvidácia je jeden prípad," vraví jeden z nich a druhý ho dopĺňa: "Pri jednej likvidácii alkoholu sa ho zničí dvetisíc litrov, teda desať dvestolitrových sudov. To nám akurát vojde do auta, navyše z kapacitných dôvodov čističky odpadových vôd nie je možné likvidovať naraz viac."

Na našu otázku, či nie je niektorých fliaš škoda, sa colníci pousmiali... "Viete, možno aj je. My však musíme naplniť literu zákona a jednoducho takýto tovar sa už predať nesmie. Pri každej likvidácii je kontrola likvidačnej komisie, všetko je teda zničené." Bezdomovci ani ľudia, ktorí radi nakupujú lacné vínka, sa vraj o tento alkohol nezaujímajú. Navyše, ani netušia, že niečo také existuje. Možno ak by sa to dozvedeli, radi by si dali. "S takým tovarom, ktorý prepadne, sa nemôže ďalej narábať. Je zbytočné o tom hovoriť.

Videli sme v sklade všeličo. Od malých plastových panákov cez dvojdecáky až po sedmičky či litrovky. Obsah sa tiež líšil. V sudoch skončil Tum tuzemský, Borovička rusínska, ale aj Metaxa či Black Velvet. Zaujali nás aj ukrajinské kúsky s podivnou minulosťou v zaujímavých fľašiach. Išlo o vodku, koňaky i fernet. Objavili sme však aj fľaše, ktoré boli poloprázdne. Pýtali sme sa prečo.

"Na jednej prevádzke nesmú byť otvorené dve balenia z jedného druhu alkoholu. Ak sú dve, tá prázdnejšia sa zabezpečí a následne prepadne v prospech štátu," vysvetľujú colníci. Aj toto nariaďuje Zákon o spotrebnej dani. Je to dané aj tým, aby predávajúci nestrhli kolky naraz zo všetkých fliaš. Tým pádom by totiž znemožnili colníkom kontrolu o pôvode tovaru. Iné je to v prípade napríklad diskoték, kde sa nachádzajú dva bary. Tam, samozrejme, v každom z nich môže byť jedna fľaša otvorená. Nebudú si predsa podávať jednu.

Colníci už zlievali do sudov aj šampanské. Spomínajú na to dodnes. Vraj sa dokonca tešili, ako budú štuple vystreľovať, no nič také sa neudialo. "Skutočne, nevystrelilo ani jedno. Museli sme zátky doslova vyťahovať. Obsah sme naliali do suda a na druhý deň nás čakalo prekvapenie. Ten sud doslova opuchol, našťastie, nevybuchol. To by sme tu mali komplet všetko zalepené," spomínajú si uniformovaní muži.

Alkohol colníci zlievali do sudov, jeden váži aj 200 kg, niekoľko dní, potom ho šli zlikvidovať do čističky odpadových vôd v Kokšove-Bakši. "Musíme byť opatrní, aby nám sud nespadol," vraveli, keď začali zlievať prvú várku. Nebolo to dvakrát príjemné, lebo z druhej strany vypúšťal do odpadovej šachty svoj náklad "hovnocuc". Vzduchom sa teda niesla aróma liehu a splaškov. Nakoniec však zo sudov vyliali všetko do poslednej kvapky. "Podľa vyhlášky sa musí lieh likvidovať v ČOV, nie je možné ho vyliať hocikde," doplnili colníci. Colnému úradu nemôžu vzniknúť žiadne náklady na likvidáciu alkoholu. Preto od subjektov či fyzických osôb, ktorým boli fľaše zadržané, budú žiadať refundáciu nákladov.

Colníci sa stretávajú s rôznymi prípadmi. Nie je to tak dávno, čo objavili nelegálnu výrobňu liehu v obci Baška v okrese Košice-okolie. Zadržali štyroch ľudí, pričom išlo o vysoko sofistikovaný systém výroby a plnenia alkoholu. Bola to akcia, do ktorej sa zapojili aj kukláči. Vbehli do domu a jeho vybavenie, ako aj množstvo liehu, ktoré sa tam nachádzalo, ich prekvapilo. "Počas kontroly v dome boli zadržané priamo pri výrobe alkoholu štyri osoby, ktoré v tom čase plnili spotrebiteľské balenia liehu Vodka jemná a Borovička s obsahom alkoholu 40 %. Fľaše následne označovali kontrolnými známkami, ktoré vykazovali znaky falzifikátov," uviedli colníci.

Počas razie colníci zaistili vyše 6 700 litrov liehu. Išlo o 4 000 litrov 95,5 % liehu, ktorý sa nachádzal v plastových tisíclitrových nádržiach, 225 litrov 94,9 % liehu v ďalšej z nádrží, 300 litrov 37 % liehu, ktorý sa nachádzal v päťlitrových plastových fľašiach, 600 litrov 32 % alkoholu, 1 605 litrov 36 % alkoholu. Objavili taktiež 363 kusov litrových fliaš borovičky a vodky, ktoré neboli opatrené slovenskou kontrolnou známkou. Išlo o profíkov, pretože samotné zariadenie bolo doslova premakané do detailov. Prevody jednotlivých trubiek či spôsob, akým prečerpávali lieh, nasvedčoval tomu, že osoba, ktorá to riadila, veľmi dobre poznala problematiku a nerobila to prvýkrát.

Colníkom sa do rúk dostalo aj 1 247 kusov litroviek borovičky a vodky s pravdepodobne falošnými kolkami.

Na mieste sa nachádzalo aj 1 300 kusov falošných slovenských kontrolných známok, 10 litrov esencie slivka, 6,5 litra esencie rum, plniace zariadenie s čerpadlom, uzatvárač fliaš, škatule s hliníkovými uzávermi a papierovými výliskami. Únik na spotrebnej dani v tomto prípade predstavoval vyše 52-tisíc eur.

Podľa štatistiky CÚ Košice narastá počet prípadov, keď musia likvidovať nelegálny alkohol. Pokiaľ v roku 2005 zničili 3 005 litrov liehu, v roku 2007 len 1 500 litrov alkoholu, tak vlani to bolo 15 140 litrov. Colníci však nelikvidujú iba lieh. V peci spaľovne zhorí ročne vyše 6-miliónov kusov cigariet, čo predstavuje takmer 332-tisíc škatuliek.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 4. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje 365.bank
 5. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 6. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 7. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 13 252
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 930
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 276
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 106
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 434
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 980
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301
 8. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 206

Blogy SME

 1. Vladimír Zervan: Pozná Mestská polícia v Bratislave dopravné značky?
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.5. - 2.6.1922)
 3. Erik Kriššák: Lamači sŕdc v rocku
 4. David Talian: Prečo si už aj nevolič opozičných strán želá predčasné voľby
 5. Ján Dulovič: Niekedy stačí jeden pohľad, čo napraví všetko, pokiaľ...
 6. Anna Miľanová: Továrne...
 7. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily
 8. Ingrid Kosová: Cirkus s tromi kohútmi
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 076
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 122
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 713
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 3 882
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 275
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 3 153
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 847
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 1 826
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Lesy SR považujú nájom za legálny.


13 h
Tomáš Tatar.

Z tínedžerov budú o pár rokov lídri.


a 1 ďalší 6 h
Jozef Gabčík, vpravo, a Jan Kubiš boli priatelia a spoločne sa podieľali na Operácii Anthropoid.

Kto bol Jozef Gabčík, ktorý sa pred 80 rokmi zapísal do svetových dejín?


19 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h

Blogy SME

 1. Vladimír Zervan: Pozná Mestská polícia v Bratislave dopravné značky?
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.5. - 2.6.1922)
 3. Erik Kriššák: Lamači sŕdc v rocku
 4. David Talian: Prečo si už aj nevolič opozičných strán želá predčasné voľby
 5. Ján Dulovič: Niekedy stačí jeden pohľad, čo napraví všetko, pokiaľ...
 6. Anna Miľanová: Továrne...
 7. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily
 8. Ingrid Kosová: Cirkus s tromi kohútmi
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 076
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 122
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 713
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 3 882
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 275
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 3 153
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 847
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 1 826
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu