Korzár logo Korzár Košice
Streda, 23. január, 2019 | Meniny má Miloš
Nájdete nás na webe
VÄČŠINA SA PREDALA V DRAŽBE, JASUSCH AŽ PRI ČAŠI VÍNA

V hoteli Yasmin sa konala benefičná aukcia obrazov

Po úspešnom, tzv. nultom ročníku v októbri 2009 zorganizoval Patriot - Klub východniarov benefičnú aukciu obrazov aj tohto roku. V hoteli Yasmin sa uskutočnila v nedeľu, organizačne ju zabezpečil Aukčný dom Darte. V ponuke bola rovná päťdesiatka diel, o k

Aukcia.(Zdroj: archív)

toré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.

Ako sa stalo tradíciou tejto akcie, až na niekoľko výnimiek boli autori dražených diel východniari alebo ich s východom Slovenska niečo spájalo. Tento výber bol dôležitý preto, lebo aj výťažok z aukcie bude použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Slogan "Východniari, spojme svoje sily a podporme náš región", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko, bolo teda úplne na mieste.

Už dražba prvého ponúkaného diela naznačila, že v sále sa zišli dražitelia s otvoreným srdcom i peňaženkou. Cena obrazu nádejnej košickej maliarky a členky klubu Jany Nálepkovej pod názvom "Cesta" (na snímke) sa z vyvolávacích 250 eur vyšplhala až na 560 eur. Samozrejme, ako správny prezident, ktorý ide ostatným príkladom, získal obraz Ing. Hrinko. Aj o ostatné diela z prvej polovice ponuky bol veľký záujem a každé zmenilo majiteľa za vyššiu než vyvolávaciu cenu. Najurputnejší boj sa zviedol o olej autora Henricha Babica pod názvom Štyri ročné obdobia. Z pôvodne 250 eur sa napokon predal za 1 360 eur. "Cenový strop som mal, ale bol vyšší ako tých 1 360 eur. Ešte tam nejaká rezerva bola," prezradil nám Košičan, ktorý obraz získal. "Mám stenu vo firme, kde už nejaké výtvarné diela visia a tento sa k nim veľmi hodí."

Okrem autorov z východu potom postupne zmenili majiteľa aj obrazy od autorov takých zvučných mien, ako Milan Laluha, Albín Brunovský, Martin Benka či Július Bukovinský. Ako sa dalo čakať, sympatická licitátorka odklepla novým majiteľom aj farebnú litografiu Pabla Picassa či dva akvarely od Jozefa Teodora Moussona. Mimochodom, záujem bol aj o také obrazy, ktorých autorov sa nepodarilo s určitosťou identifikovať. Podľa majiteľ AD Darte Dr. Jaroslava Krajňáka však šlo o diela, ktorých cena pôjde určite iba smerom hore... "Investícia do umenia je jedna z najlepších. Každé teraz vydražené dielo sa neskôr predá vždy iba drahšie," povedal odborník, aby motivoval dražiteľov v sieni.

Zaujímavý bol osud posledne ponúkaného obrazu s najvyššou vyvolávacou cenou. Kým v dražobnej sieni sa nenašiel nikto, kto by dal za olej s názvom Bankovský les od Antona Jasuscha vyvolávacích 11-tisíc eur, napokon do depozitu neputoval. Jeden z členov klubu Patriot ho napokon kúpil pri záverečnej čaši vína. Bola to určite dobrá investícia, veď niektoré diela tohto v súčasnosti na Slovensku najžiadanejšieho autora sa predali za 110-tisíc eur či 2,75 milióna a 1,45 milióna korún.

Celá akcia sa niesla v znamení značného prekračovania vyvolávacích cien. "S výsledkom som veľmi spokojný. Vydražilo sa 46 z 50 diel, čo je 92 percent. Takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna iná podobná akcia," zhodnotil tú nedeľnú prezident klubu Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Verím, že podobne úspešný bude o rok aj 2. ročník. Osloviť sa pokúsime ešte širšiu škálu umelcov a hlavne mladých východniarov, ktorých meno ešte nie je také známe, aby sa mohli touto formou zviditeľniť."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Masívna ofenzíva barcelonskej značky v segmente SUV
  2. Nádcha za volant nepatrí. Môže pôsobiť ako alkohol
  3. Jednoduchý návod, ako mať v roku 2019 viac peňazí
  4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
  5. Jedli ste už ružovú čokoládu?
  6. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom
  7. Dobrým anjelom aj vďaka pár klikom na Instagrame
  8. Odhadovaný výnos 7,5 % ročne
  9. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny
  10. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur
  1. Rozhodnite o tom, aký projekt podporí Tesco vo vašom okolí!
  3. Ľadový expres dopraví ľudí za lyžovačkou bez prestupov
  4. Relaxačná zóna v záhrade
  5. TRUCK režim zdarma pro autokameru s navigaciou MiVue Drive 60 LM
  6. Masívna ofenzíva barcelonskej značky v segmente SUV
  7. Vyznáte sa v novom označovaní palív?
  8. Vyhlásenie Vedeckej rady EU v Bratislave
  9. 5 skvelých interiérových trendov pre rok 2019
  10. Functional spaces for creative dwellers
  1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 17 117
  2. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny 17 004
  3. Jednoduchý návod, ako mať v roku 2019 viac peňazí 16 463
  4. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom 8 518
  5. Jedli ste už ružovú čokoládu? 7 181
  6. Sviatky a voľné dni 2019: Využite ich naplno a oddychujte viac 5 820
  7. Odhadovaný výnos 7,5 % ročne 5 417
  8. Maurícius, Maldivy, Thajsko. Plavte sa po Indickom oceáne a Ázii 3 251
  9. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur 3 059
  10. Masívna ofenzíva barcelonskej značky v segmente SUV 1 883

Neprehliadnite tiež

Vodárne stále nepustili do orgánov Polačeka a Gibódu

Spoločnosť podľa primátora pohŕda uznesením mestského zastupiteľstva.

Výstavba akvaparku v Lipanoch mešká

Termín investorovi predĺžili. Prvú časť chcú otvoriť v júni.

Sledovanie áut zimnej údržby je niekde problém, inde bežná vec

Mesto Košice: Bránia tomu technické dôvody.

Zlacnie cestovanie prímestským autobusom na východe Slovenska

Samosprávne kraje na východe sa dohodli na rovnakých tarifách aj zľavách.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Minúta po minúte: Fico ešte neprišiel, kandidáti na otázky často odpovedajú nepriamo

Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na ústavných sudcov.

ŽENA

Bolesť, ktorá sa nedá opísať. Milióny žien na svete trpia pre ženskú obriezku

Mrzačenie žien organizácie odmietajú, aj tak sa deje.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop