Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
Nájdete nás na webe
VÄČŠINA SA PREDALA V DRAŽBE, JASUSCH AŽ PRI ČAŠI VÍNA

V hoteli Yasmin sa konala benefičná aukcia obrazov

Po úspešnom, tzv. nultom ročníku v októbri 2009 zorganizoval Patriot - Klub východniarov benefičnú aukciu obrazov aj tohto roku. V hoteli Yasmin sa uskutočnila v nedeľu, organizačne ju zabezpečil Aukčný dom Darte. V ponuke bola rovná päťdesiatka diel, o k

Aukcia.Aukcia.(Zdroj: archív)

toré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.

Ako sa stalo tradíciou tejto akcie, až na niekoľko výnimiek boli autori dražených diel východniari alebo ich s východom Slovenska niečo spájalo. Tento výber bol dôležitý preto, lebo aj výťažok z aukcie bude použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Slogan "Východniari, spojme svoje sily a podporme náš región", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko, bolo teda úplne na mieste.

Už dražba prvého ponúkaného diela naznačila, že v sále sa zišli dražitelia s otvoreným srdcom i peňaženkou. Cena obrazu nádejnej košickej maliarky a členky klubu Jany Nálepkovej pod názvom "Cesta" (na snímke) sa z vyvolávacích 250 eur vyšplhala až na 560 eur. Samozrejme, ako správny prezident, ktorý ide ostatným príkladom, získal obraz Ing. Hrinko. Aj o ostatné diela z prvej polovice ponuky bol veľký záujem a každé zmenilo majiteľa za vyššiu než vyvolávaciu cenu. Najurputnejší boj sa zviedol o olej autora Henricha Babica pod názvom Štyri ročné obdobia. Z pôvodne 250 eur sa napokon predal za 1 360 eur. "Cenový strop som mal, ale bol vyšší ako tých 1 360 eur. Ešte tam nejaká rezerva bola," prezradil nám Košičan, ktorý obraz získal. "Mám stenu vo firme, kde už nejaké výtvarné diela visia a tento sa k nim veľmi hodí."

Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem autorov z východu potom postupne zmenili majiteľa aj obrazy od autorov takých zvučných mien, ako Milan Laluha, Albín Brunovský, Martin Benka či Július Bukovinský. Ako sa dalo čakať, sympatická licitátorka odklepla novým majiteľom aj farebnú litografiu Pabla Picassa či dva akvarely od Jozefa Teodora Moussona. Mimochodom, záujem bol aj o také obrazy, ktorých autorov sa nepodarilo s určitosťou identifikovať. Podľa majiteľ AD Darte Dr. Jaroslava Krajňáka však šlo o diela, ktorých cena pôjde určite iba smerom hore... "Investícia do umenia je jedna z najlepších. Každé teraz vydražené dielo sa neskôr predá vždy iba drahšie," povedal odborník, aby motivoval dražiteľov v sieni.

Zaujímavý bol osud posledne ponúkaného obrazu s najvyššou vyvolávacou cenou. Kým v dražobnej sieni sa nenašiel nikto, kto by dal za olej s názvom Bankovský les od Antona Jasuscha vyvolávacích 11-tisíc eur, napokon do depozitu neputoval. Jeden z členov klubu Patriot ho napokon kúpil pri záverečnej čaši vína. Bola to určite dobrá investícia, veď niektoré diela tohto v súčasnosti na Slovensku najžiadanejšieho autora sa predali za 110-tisíc eur či 2,75 milióna a 1,45 milióna korún.

Celá akcia sa niesla v znamení značného prekračovania vyvolávacích cien. "S výsledkom som veľmi spokojný. Vydražilo sa 46 z 50 diel, čo je 92 percent. Takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna iná podobná akcia," zhodnotil tú nedeľnú prezident klubu Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Verím, že podobne úspešný bude o rok aj 2. ročník. Osloviť sa pokúsime ešte širšiu škálu umelcov a hlavne mladých východniarov, ktorých meno ešte nie je také známe, aby sa mohli touto formou zviditeľniť."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Nestarnú, ale dozrievajú
  2. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
  3. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
  4. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
  5. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
  6. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
  7. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
  8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
  9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
  10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
  1. Kvalitné Vianočné osvetlenie
  2. Unikát medzi značkami. CUPRA
  3. A new, ultra - modern logistics park with an ideal location
  4. Bezpečnosť pri práci je priorita, pomáhajú i moderné technológie
  5. Pripojte sa na nový internet už aj v oblasti Gemera a Novohradu
  6. Na Kysuciach budete môcť surfovať na internete rýchlejšie
  7. Na Orave dobre aj s novým optickým internetom
  8. Aj do Liptovského Mikuláša dorazí nová optická sieť
  9. Najnovšia ponuka optického internetu na Spiši
  10. V oblasti Prešova budete môcť využiť nový optický internet
  1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 16 682
  2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 16 159
  3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 15 024
  4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 9 885
  5. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 8 583
  6. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 8 389
  7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 382
  8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 6 789
  9. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 6 559
  10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 5 744

Neprehliadnite tiež

Trestne stíhaný košický podnikateľ rozpredáva vozový park cez inzertný portál

Ponúka pár luxusných porsche, vodný skúter aj terénnu štvorkolku.

Za dve zachovalé autá porsche pýta spolu takmer 70-tisíc eur.

Kontrolór vyčíta košickému županovi viac právnikov i advokátov

Majú sa venovať aj problému majetkového priznania poslanca Petrovčika.

Župan Trnka je s kontrolórom Hudákom v konflikte.

Dal gól, vylúčili ho a zbil rozhodcu. Dostal dištanc a s futbalom končí

Osemnásťročného arbitra napadol 34-ročný futbalista. Incidentov pribúda.

„Rozhodca nedostal 4 rany do tváre, to by mal rozbitý nos a monokel. Dostal otcovské zaucho, dve alebo tri,“  tvrdí hráč.

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Neandertálci sa ohradzujú

Potetovaní náckovia sa ukrivdene ohradzujú proti tomu, že ich médiá vykresľujú ako "neandertálcov".

Marian Kočner na súde.
Píše Ivan Mikloš

Čia kauza je Gorila? (píše Ivan Mikloš)

Za Ficových vlád sa nepohlo s vyšetrovaním. Nie je to náhoda.

Ivan Mikloš.
Dávid Lindtner.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop