Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

V hoteli Yasmin sa konala benefičná aukcia obrazov

Po úspešnom, tzv. nultom ročníku v októbri 2009 zorganizoval Patriot - Klub východniarov benefičnú aukciu obrazov aj tohto roku. V hoteli Yasmin sa uskutočnila v nedeľu, organizačne ju zabezpečil Aukčný dom Darte. V ponuke bola rovná päťdesiatka diel, o k

Aukcia.Aukcia. (Zdroj: archív)

toré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.

Ako sa stalo tradíciou tejto akcie, až na niekoľko výnimiek boli autori dražených diel východniari alebo ich s východom Slovenska niečo spájalo. Tento výber bol dôležitý preto, lebo aj výťažok z aukcie bude použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Slogan "Východniari, spojme svoje sily a podporme náš región", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko, bolo teda úplne na mieste.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Už dražba prvého ponúkaného diela naznačila, že v sále sa zišli dražitelia s otvoreným srdcom i peňaženkou. Cena obrazu nádejnej košickej maliarky a členky klubu Jany Nálepkovej pod názvom "Cesta" (na snímke) sa z vyvolávacích 250 eur vyšplhala až na 560 eur. Samozrejme, ako správny prezident, ktorý ide ostatným príkladom, získal obraz Ing. Hrinko. Aj o ostatné diela z prvej polovice ponuky bol veľký záujem a každé zmenilo majiteľa za vyššiu než vyvolávaciu cenu. Najurputnejší boj sa zviedol o olej autora Henricha Babica pod názvom Štyri ročné obdobia. Z pôvodne 250 eur sa napokon predal za 1 360 eur. "Cenový strop som mal, ale bol vyšší ako tých 1 360 eur. Ešte tam nejaká rezerva bola," prezradil nám Košičan, ktorý obraz získal. "Mám stenu vo firme, kde už nejaké výtvarné diela visia a tento sa k nim veľmi hodí."

Okrem autorov z východu potom postupne zmenili majiteľa aj obrazy od autorov takých zvučných mien, ako Milan Laluha, Albín Brunovský, Martin Benka či Július Bukovinský. Ako sa dalo čakať, sympatická licitátorka odklepla novým majiteľom aj farebnú litografiu Pabla Picassa či dva akvarely od Jozefa Teodora Moussona. Mimochodom, záujem bol aj o také obrazy, ktorých autorov sa nepodarilo s určitosťou identifikovať. Podľa majiteľ AD Darte Dr. Jaroslava Krajňáka však šlo o diela, ktorých cena pôjde určite iba smerom hore... "Investícia do umenia je jedna z najlepších. Každé teraz vydražené dielo sa neskôr predá vždy iba drahšie," povedal odborník, aby motivoval dražiteľov v sieni.

Zaujímavý bol osud posledne ponúkaného obrazu s najvyššou vyvolávacou cenou. Kým v dražobnej sieni sa nenašiel nikto, kto by dal za olej s názvom Bankovský les od Antona Jasuscha vyvolávacích 11-tisíc eur, napokon do depozitu neputoval. Jeden z členov klubu Patriot ho napokon kúpil pri záverečnej čaši vína. Bola to určite dobrá investícia, veď niektoré diela tohto v súčasnosti na Slovensku najžiadanejšieho autora sa predali za 110-tisíc eur či 2,75 milióna a 1,45 milióna korún.

Celá akcia sa niesla v znamení značného prekračovania vyvolávacích cien. "S výsledkom som veľmi spokojný. Vydražilo sa 46 z 50 diel, čo je 92 percent. Takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna iná podobná akcia," zhodnotil tú nedeľnú prezident klubu Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Verím, že podobne úspešný bude o rok aj 2. ročník. Osloviť sa pokúsime ešte širšiu škálu umelcov a hlavne mladých východniarov, ktorých meno ešte nie je také známe, aby sa mohli touto formou zviditeľniť."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
  2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
  3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
  4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
  5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
  6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
  7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
  8. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii?
  2. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
  3. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
  4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
  5. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
  6. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
  7. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
  8. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
  1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 668
  2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 706
  3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 283
  4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 003
  5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 403
  6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 595
  7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 021
  8. Tatiana Žideková: Som dobrá mama, hejterov už neriešim 1 540

Blogy SME

  1. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
  2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
  5. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
  6. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
  7. Tomáš Sedílek: Obhajcovia zlata z MS 2021 budú pre nás tvrdý oriešok.
  1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 712
  2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 783
  3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 177
  4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 647
  5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 4 901
  6. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 4 055
  7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 338
  8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 937
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
  3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
  4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
  5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
  6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
  7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
  8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

ÚHP protiinflačný balík nerieši.

5 h
Peter Tkačenko

Matovič žongluje so stámiliónmi, novinári preberajú jeho heslá a premiér kyvká hlavou.

8 h
Ilustračné foto.

Poisťovne prerábajú klientom zmluvy, podľa nich nezodpovedajú realite.

10 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

45m

Blogy SME

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu