Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
VÄČŠINA SA PREDALA V DRAŽBE, JASUSCH AŽ PRI ČAŠI VÍNA

V hoteli Yasmin sa konala benefičná aukcia obrazov

Po úspešnom, tzv. nultom ročníku v októbri 2009 zorganizoval Patriot - Klub východniarov benefičnú aukciu obrazov aj tohto roku. V hoteli Yasmin sa uskutočnila v nedeľu, organizačne ju zabezpečil Aukčný dom Darte. V ponuke bola rovná päťdesiatka diel, o k

Aukcia.Aukcia. (Zdroj: archív)

toré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.

Ako sa stalo tradíciou tejto akcie, až na niekoľko výnimiek boli autori dražených diel východniari alebo ich s východom Slovenska niečo spájalo. Tento výber bol dôležitý preto, lebo aj výťažok z aukcie bude použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Slogan "Východniari, spojme svoje sily a podporme náš región", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko, bolo teda úplne na mieste.

Už dražba prvého ponúkaného diela naznačila, že v sále sa zišli dražitelia s otvoreným srdcom i peňaženkou. Cena obrazu nádejnej košickej maliarky a členky klubu Jany Nálepkovej pod názvom "Cesta" (na snímke) sa z vyvolávacích 250 eur vyšplhala až na 560 eur. Samozrejme, ako správny prezident, ktorý ide ostatným príkladom, získal obraz Ing. Hrinko. Aj o ostatné diela z prvej polovice ponuky bol veľký záujem a každé zmenilo majiteľa za vyššiu než vyvolávaciu cenu. Najurputnejší boj sa zviedol o olej autora Henricha Babica pod názvom Štyri ročné obdobia. Z pôvodne 250 eur sa napokon predal za 1 360 eur. "Cenový strop som mal, ale bol vyšší ako tých 1 360 eur. Ešte tam nejaká rezerva bola," prezradil nám Košičan, ktorý obraz získal. "Mám stenu vo firme, kde už nejaké výtvarné diela visia a tento sa k nim veľmi hodí."

Okrem autorov z východu potom postupne zmenili majiteľa aj obrazy od autorov takých zvučných mien, ako Milan Laluha, Albín Brunovský, Martin Benka či Július Bukovinský. Ako sa dalo čakať, sympatická licitátorka odklepla novým majiteľom aj farebnú litografiu Pabla Picassa či dva akvarely od Jozefa Teodora Moussona. Mimochodom, záujem bol aj o také obrazy, ktorých autorov sa nepodarilo s určitosťou identifikovať. Podľa majiteľ AD Darte Dr. Jaroslava Krajňáka však šlo o diela, ktorých cena pôjde určite iba smerom hore... "Investícia do umenia je jedna z najlepších. Každé teraz vydražené dielo sa neskôr predá vždy iba drahšie," povedal odborník, aby motivoval dražiteľov v sieni.

Zaujímavý bol osud posledne ponúkaného obrazu s najvyššou vyvolávacou cenou. Kým v dražobnej sieni sa nenašiel nikto, kto by dal za olej s názvom Bankovský les od Antona Jasuscha vyvolávacích 11-tisíc eur, napokon do depozitu neputoval. Jeden z členov klubu Patriot ho napokon kúpil pri záverečnej čaši vína. Bola to určite dobrá investícia, veď niektoré diela tohto v súčasnosti na Slovensku najžiadanejšieho autora sa predali za 110-tisíc eur či 2,75 milióna a 1,45 milióna korún.

Celá akcia sa niesla v znamení značného prekračovania vyvolávacích cien. "S výsledkom som veľmi spokojný. Vydražilo sa 46 z 50 diel, čo je 92 percent. Takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna iná podobná akcia," zhodnotil tú nedeľnú prezident klubu Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Verím, že podobne úspešný bude o rok aj 2. ročník. Osloviť sa pokúsime ešte širšiu škálu umelcov a hlavne mladých východniarov, ktorých meno ešte nie je také známe, aby sa mohli touto formou zviditeľniť."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
  2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
  3. Aj matematika sa dá skrotiť
  4. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
  5. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
  6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
  7. Buďte v najlepšej spoločnosti!
  8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
  9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
  10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
  1. Bývanie v meste predlžuje život
  2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
  3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
  4. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
  5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
  6. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
  7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
  8. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
  10. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
  1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 418
  2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 22 013
  3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 417
  4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 036
  5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 397
  6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 382
  7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 975
  8. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 913
  9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 713
  10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 612
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Polaček aj Hreha sú spokojní. Parlament zakázal privatizáciu vodární

Primátor Košíc by privítal i povinné zverejňovanie zmlúv.

O hrozbe skrytej privatizácie VVS debatovali starostovia i primátori na pracovnom stretnutí akcionárov v Košiciach koncom augusta.

Legendárnu kaviareň chceli zrušiť. Po tlaku verejnosti ostáva

Personál však končí. Rozlúčia sa s nimi zapálením sviečok.

Maďarský konzulát potvrdil kúpu budovy pre diplomatov. Informoval, že reštauračné zariadenia zachová.

Polaček stráca podporu poslancov. Odišiel už aj Saxa

Rusnák: Nie sme hlasovacie stroje. Špak nevylučuje nový klub.

Saxa (vľavo) odchádza z klubu Fungujúce Košice, Rusnák (vpravo) hovorí, že poslanci nie sú hlasovacie stroje na želanie.

Alžírčan cestuje do Nemecka už dva roky. Zadržali ho v Stakčíne

Ukrýval sa v nákladiaku. Dostal ročný zákaz vstupu do Únie.

Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stĺpček šéfredaktorky

Jankovská usvedčuje Fica, že vedel o Kočnerovi (stĺpček šéfredaktorky)

Pred Jankovskou navštívil Fica Bödör.

Monika Jankovská.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Za Kollára sa musia hanbiť všetci

Boris Kollár sa nikdy nemal stať predsedom parlamentu.

Peter Tkačenko
Petra Vlhová dnes - paralelný obrovský slalom v Lech Zürs LIVE.
Testovanie na nový koronavírus.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop