„Neraz sa stáva mne, ale možno aj iným obyvateľom, že idem vyniesť smeti do kontajnera a spoza neho sa na mňa upierajú zvedavé oči túlavých mačiek, ktoré číhajú vo večerných hodinách po nejakej strave," napísala nám čitateľka. „V poslednej dobe sa mi zdá, že mačky na sídliskách okolo blokov vídať čoraz častejšie. Ktovie, ako sa dostali na ulicu? Asi vďaka niektorým 'chovateľom', ktorí ich jednoducho vyložili pred blok, lebo už neboli pre ich deti zaujímavé. Neraz pri prechádzke po sídlisku možno vidieť na určitých miestach pod lavičkami či kríkmi nádobky s vodou, mliekom alebo inou potravou pre túlavé zvieratá. Klamala by som, ak by som nepriznala, že aj ja tam občas niečo prihodím. Neraz vidím aj to, ako majiteľ psa nechá, aby naháňal mačku a ešte sa z toho teší. Nehovoriac o niektorých deťoch, ktoré idú zo školy a palicami či kameňmi sa snažia mačkám ublížiť. Zaujímalo by ma, kto je zodpovedný za tento stav a kto môže urobiť nápravu. Prípadne odchyt túlavých mačiek, aby sme ich po zime nestretávali vychudnuté na kosť a neraz aj poranené."
Oslovili sme k tejto téme niekoľko organizácií. „Počet zvierat vyhodených na ulicu má stúpajúcu tendenciu," hovorí riaditeľka košického útulku Romana Šerfelová. „Čitateľka sa pýta, ktorá inštitúcia je zodpovedná za množstvo zvierat potulujúcich sa po sídliskách. Žiadna, lebo to neurčuje žiaden zákon. V prvom rade by mohli pomôcť prísnejšie zákony na ochranu zvierat, ktoré by prísne postihovali každého, kto vyhodí zviera na ulicu. Ďalej by mal existovať zákon, ktorý by nariaďoval mestám i obciam zriadiť útulky. Viac útulkov = menej zvierat na ulici. K zníženiu počtu zvierat na uliciach by mohla pomôcť väčšia propagácia sterilizácie. V niektorých štátoch Európy existujú sterilizačné programy, kde konkrétne mačky sterilizujú a púšťajú späť do vonkajšieho prostredia. Realita je taká, že o zníženie stavu zvierat na ulici sa usilujú len občianske združenia. Tie však na to kapacitne nepostačujú a bez podpory zákonov je to len bludný kruh."
O vyjadrenie sme požiadali aj Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Košice. „Tento problém je aj nám známy, ale je veľmi ťažko riešiteľný," povedal Vladimír Šalitroš, riaditeľ RVPS Košice - mesto. Čo sa týka odchytu je to podľa V. Šalitroša reálne u túlavých psov. U mačiek sa dá odchytiť poranená, resp. chorá mačka, ale mačky, ktoré spomína čitateľ, je problematické odchytiť. Firma Veterina s. r. o. môže použiť odchytové klietky, ale tie musia byť uložené buď na súkromnom uzamykateľnom pozemku alebo v pivničných priestoroch. Je to z dôvodu, že pri uložení napr. pri kontajneroch tieto klietky by do hodiny boli v zbere železného šrotu. „Na záver musím zdôrazniť, že zriadenie tejto firmy a hlavne jej financovanie Magistrátom mesta Košice sa už veľakrát osvedčilo v praxi. Napríklad aj pri tzv. vtáčej chrípke, pri vyhlásení ohnísk besnoty alebo pri následnom odchyte túlavých líšok. Túto činnosť nám závidí veľa miest, ktoré o tom môžu len snívať," dodáva V. Šalitroš.
V prípade, že sú známe oblasti s premnoženým výskytom túlavých mačiek na verejných priestranstvách, je potrebné oznámiť to na magistrát, konkrétne oddeleniu výstavby a životného prostredia, referát životného prostredia. Následne bude zabezpečený odchyt. Mesto Košice však nemôže vykonávať odchyt zatúlaných zvierat na súkromných nehnuteľnostiach. Vlani boli dané podnety na odchyt mačiek na ulici Stropkovská, kde bolo odchytených spolu 12 mačiek. Celkový počet zozbieraných mačiek (zrazených, uhynutých a pod.) za rok 2009 bol 1 513.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári