spôsobom preveriť svojho lekára.
Podľa zákona č. 581/2004 Z. z. o ZP má každý poistenec právo požiadať svoju ZP o výpis z účtu poistenca. „Ten obsahuje informácie o zdravotnej starostlivosti, ktorú za poistenca poisťovňa uhradila," informuje Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdra votnej poisťovne (VšZP). „Obsahuje výšku úhrady lekárovi a údaje o poskytnutých zdravotných výkonoch, liekoch a zdravotníckych pomôckach alebo údaje o predpísanom poistnom a pod. Poistenec môže požiadať o úplný alebo čiastočný výpis - v čiastočnom výpise sú údaje za niektorú oblasť, teda napríklad údaje za lieky alebo údaje o poskytnutých zdravotných výkonoch."
O výpis z účtu môžu poistenci požiadať viacerými spôsobmi. Elektronicky (bezplatne) na príslušnej webovej stránke svojej ZP, alebo osobným požiadaním (za poplatok 0,66 eura) na pobočke. „V minulom roku požiadalo o výpis z účtu 373 poistencov Košického kraja. V roku 2010 (január - september) VšZP eviduje 394 žiadostí o výpis z účtu poistenca. V prípade, že poistenec zistí nezrovnalosti, môže sa obrátiť na pobočku poisťovne. Revízni lekári môžu na základe takéhoto podnetu vykonať kontrolu u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti."
Vďaka výpisu z účtu sa napríklad stalo, že poistenec našiel vykázanú preventívnu prehliadku, na ktorej v skutočnosti nebol. „V minulom roku sme riešili prípad lekára, ktorý neoprávnene predpisoval zdravotnícke pomôcky pacientom, ktorí v skutočnosti túto zdravotnícku pomôcku nevyužili. Zdravotnej poisťovni spôsobil škodu 56-tisíc eur," dodáva P. Balážová.
Ani niektorí poistenci ZP Union nenechali nič na náhodu a preverili si svojho lekára. „Údaje o počte výpisov z účtu poistenca máme k dispozícii za celé Slovensko. Za minulý rok evidujeme 60 žiadostí," povedala nám Judita Smatanová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa poisťovne Union. „Ku koncu októbra 2010 sme zaznamenali 75 žiadostí."
ZP Dôvera vydala vlani 118 výpisov z účtu poistenca. Za tento rok je ich zatiaľ k novembru vydaných 62. "Drvivá väčšina lekárov si svoju prácu robí zodpovedne a správne," hovorí Monika Laciková, PR špecialistka. "Stávajú sa ale prípady, keď nám na základe takej kontroly poistenci nahlásili a pomohli zistiť nezrovnalosti vo faktúrach od poskytovateľov. Známy je prípad imunologičky z Košíc, ktorá fakturovala našej zdravotnej poisťovni liek, ktorý pacientom nikdy nepodala. Poisťovni tak spôsobila škodu takmer 36-tisíc eur. Za trestný čin podvodu bola odsúdená na dva roky odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky. Podania poistencov, ktoré evidujeme za posledné obdobie, sú zatiaľ v štádiu revízneho šetrenia. Ide o dvoch lekárov z košického regiónu. V jednom prípade ide o nezrovnalosti v predpisovaných liekoch. V druhom prípade reklamoval poistenec výkon ultrazvukového vyšetrenia."
V prípade, že poistenec zistí, že dané vyšetrenie neabsolvoval, je potrebné, aby túto skutočnosť nahlásil do svojej ZP, ktorá uvedený stav preverí. Podľa závažnosti môže ZP dať lekárovi pokutu v zmysle zmluvy. Pri podozrení, že ide o plánovanú podvodnú činnosť, sa to rieši v rámci trestnoprávneho poriadku, čo môže vyústiť do odobratia licencie. "Ak sa pacientovo podozrenie potvrdí, je to pre neho dôkaz, že jeho osobné údaje a meno niekto zneužíva na to, aby si dal preplatiť v ZP úkon, ktorý nevykonal. Je potom na zvážení, či takémuto lekárovi dôveruje a bude k nemu chodiť aj naďalej," dodáva M. Laciková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári