KOŠICE. Dvadsaťtri rokov nemalo Slovensko správy o stave chrupu detí. Košickí lekári v spolupráci s kolegami z ďalších miest počas jedného roka zozbierali tieto informácie u 5- a 12-ročných detí. Toto vekové rozpätie určujú metodiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Predbežné výsledky štúdiu ukázali, že za zahraničím zaostávame.
Ciele nespĺňame
Odborníci postupne navštívili viacero materských a základných škôl v slovenských mestách. Na východe to boli Košice a ich okolie, Moldava nad Bodvou, Poprad a Sobrance. Z iných miest nechýbala Bratislava, Lučenec či Čadca.
"Spoločne bolo vyšetrených 418 päťročných a 687 dvanásťročných detí," uviedla Neda Markovská, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo. Tá je zároveň prednostkou I. stomatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura.
Prieskum ukázal, že ciele WHO nenapĺňame. Podľa jej stanov malo byť v roku 2010 80 percent pacientov vo veku piatich rokov bez zubného kazu. Slovenská realita je taká, že len 29 percent týchto detí nemá ani jeden zubný kaz.
WHO tiež určila u 12-ročných detí na tento rok index kazivosti zubov v hodnote 1,5. To znamená, že v chrupe u tejto vekovej skupiny nemôže byť pokazený, zaplombovaný či vytrhnutý viac ako 1,5 zuba. Na Slovensku mal index u tejto vekovej skupiny hodnotu 2,6.
Na východe sa menej starajú
Zozbierané výsledky ukázali aj rozdiely v regiónoch. Podľa Markovskej je východ - Košický kraj charakteristický tým, že detskí pacienti tu majú pri porovnateľnom počte zubných kazov menej plomb ako ich rovesníci v ostatných regiónoch Slovenska.
Za nelichotivými štatistikami vidí Markovská najmä nezodpovedné konanie rodičov. V minulosti bola povinná návšteva v školskej zubnej ambulancii, teraz je prevencia v réžii rodiča.
"Pri výskume sme sa stretávali so 7- či 8-ročnými deťmi, ktoré sa priznali, že boli na stomatologickej prehliadke po prvý raz. Taktiež sme sa od ďalších 5-ročných pacientov dozvedeli, že doteraz používali len zubné kefky pre dospelých."
Podľa odborníčky počet pokazených zubov nie je vyšší u detí zo sociálne slabších rodín, pretože tie "na sladkosti a sladké nápoje zvyčajne financie nemajú."
Práca stomatológov sa týmito výsledkami nekončí. Ešte plánujú zmapovať situáciu v Prešovskom kraji a na juhu Slovensku.
Faktory vzniku zubného kazu u detí
- nedostatočná ústna hygiena, najmä u detí s mliečnymi zubami
- vysoká spotreba cukrov v nápojoch a v potrave
- absencia preventívnych vyšetrení
Katarína Gécziová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári