KOŠICE. Rozsudok Okresného súdu Košice I, ktorý v marci zbavil viny bývalého starostu mestskej časti Ťahanovce Jána Farkaša (59), neplatí. Po odvolaní prokurátora ho zrušil Krajský súd v Košiciach. Podľa neho dôkazy v prípade neboli na oslobodenie.
Farkaš tak stále čelí obžalobe, že si ako starosta v auguste 2006 na náklady mestskej časti dal odviezť stavebný odpad z prestavby svojho domu. Samospráve tým mal spôsobiť škodu 16-tisíc korún (531 eur), ktoré po jeho odchode z funkcie musela uhradiť.
Dôkazy odvoz potvrdzujú
Odvoz odpadu zo starostovho dvora potvrdzovala faktúra od spoločnosti A.S.A, výpisy zo systému GPS auta odpadovej firmy aj výpoveď jej šoféra. Niekdajšia ekonómka miestneho úradu pred súdom povedala, že jej Farkaš prikázal vypísať objednávku s úradnou pečiatkou.
Okresný súd však dospel k záveru, že skutok nie je spreneverou, ako ho žalovala prokuratúra, a exstarostu oslobodil. Podľa krajského súdu pritom postupoval nesprávne a naznačil, že konanie Farkaša by mohlo byť iným trestným činom. "Súd nie je viazaný právnym posúdením skutku v obžalobe... Dôkazy svedčia v neprospech obžalovaného," napísal odvolací súd.
Späť na okresný súd
Prípad vrátil okresnému súdu a nariadil mu doplniť dôkazy. Znova má vypočuť vodiča odpadovej firmy a ďalších svedkov. Prokuratúra sa chystá predložiť nový dôkaz - záznam o prevádzke vozidla, na ktorom mal pristavenie veľkokapacitného kontajnera potvrdiť podpisom Farkašov syn.
Bývalý starosta počas procesu vinu odmietal a tvrdil, že do spornej faktúry bola zahrnutá aj platba za odvoz obecného odpadu. Jeho obhajca prišiel s tvrdením, že cena bola nesprávne naúčtovaná, a preto je škoda v skutočnosti menšia, akú pri sprenevere vyžaduje zákon.
Farkaš sa chce po štvorročnej prestávke na starostovskú stoličku v Ťahanovciach vrátiť. V blížiacich sa komunálnych voľbách kandiduje za Hnutie za demokraciu (HZD). Zároveň sa uchádza aj o mandát poslanca miestneho zastupiteľstva.
Exstarosta: Ľudia sú múdri
"Platí prezumpcia neviny. Ľudia sú múdri, vidia, kto proti mne krivo svedčil. Ja to však zverejním až po voľbách," hovorí Farkaš.
Mestská časť pod vedením starostu Jána Niguta (KDH) s ním vedie aj občianskoprávny spor. V žalobe tvrdí, že Farkaš v roku 2003 nezaplatil načas faktúry za dodávku zámkovej dlažby a výstavbu chodníka, hoci Ťahanovce mali na účte peniaze a zastupiteľstvo dalo súhlas na úhradu. Samospráva preto neskôr musela vyplatiť aj úroky z omeškania a zmluvnú pokutu.
Okresný súd Košice I rozhodol, že exstarosta porušil zmluvu, ktorú so stavebnou firmou podpísal, a má zaplatiť mestskej časti spôsobenú škodu 8 286 eur. Farkaš sa odvolal. Na pojednávaní sa bránil, že si s firmou ústne dohodol splátkový kalendár, ale keď jej odmietol uznať práce naviac, začala celú sumu vymáhať na súde.
Farkaš tvrdí, že ak by vo voľbách uspel, ani do jedného prípadu by z funkcie starostu nezasiahol vo svoj prospech. "Nechám ich bežať, nič nestiahnem. Ak súd rozhodne, že mám zaplatiť, tak zaplatím, ak ma odsúdi, pôjdem aj sedieť," povedal.
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Stíhaní aj trestaní môžu kandidovať
Kandidovať aj trestne stíhaným, teda obvineným alebo obžalovaným politikom umožňuje zákon. Podľa neho jedinou prekážkou, pre ktorú nemožno ísť do volieb, je výkon trestu vo väzení.
Starostami a poslancami sa môžu stať aj podmienečne odsúdení alebo takí, ktorí si prípadný trest už odsedeli. Príkladom v Košiciach je bývalý starosta Lunika IX Jozef Šaňa, ktorý v roku 2001 musel z funkcie odísť, keď mu súd vymeral podmienku za neoprávnené používanie motorového vozidla. Teraz kandiduje znova.
Ak súd komunálnych politikov už počas výkonu funkcie odsúdi právoplatne za úmyselný trestný čin alebo nepodmienečne aj za trestný čin z nedbanlivosti, automaticky strácajú mandát. V mestskom zastupiteľstve Košíc sa to stalo poslancom Jozefovi Drábikovi (Smer) a Štefanovi Derjánovi (SMK).
Roman Rokytka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári