V časoch „Novembra '89" zakladal terajší poslanec NR SR za SaS Štefan Tomčo v Košiciach Občianske fórum. Teraz je rozčarovaný, no ako tvrdí, súčasná vládna štvorkoalícia dostala od voličov mandát aj na to, aby dokončila napriek nevôli "súčasných komunistov v ilegalite" to, čo November 1989 začal.
KOŠICE. Tomčovi sa vybavujú spomienky na vysokoškolákov, ktorí vyšli pred 21 rokmi do ulíc nielen v Prahe, ale aj v Košiciach. "Študenti mali svoje centrum pri OD Merkúr a k dispozícii mali aj Výzvy vysokoškolákov z Prahy a Občianského fóra a rôzne burcujúce letáky. My sme to rozmnožovali v budove PKO, kde bola tlačiareň, vylepovali po meste a rozdávali. Košičania rôzneho veku, no hlavne robotníci, prichádzali v dlhých radoch, aby podpismi podporili tieto vyhlásenia, dostali nejaké materiály a hlavne pravdivé informácie o udalostiach z Prahy."
Po niekoľkých dňoch sa rozhodli oficiálne ustanoviť Občianske fórum v Košiciach, ktoré vzniklo v nedeľu 25. 11. 1989 a jeho sídlom sa stala budova na vtedajšej Leninovej 30. Boom v členskej základmi nastal až po zvolení V. Havla za prezidenta, lebo bolo jasné, že zmeny sú nezvratné. Ľudia sa prestali obávať možného zvratu a následného prenasledovania.
Ešte koncom januara 1990 sa z dôvodu operatívnosti vytvoril užší Koordinačný výbor-tzv. Koordinačné centrum Občianského fóra a Verejnosti proti násiliu, ktorý tvorili páni Strýko, Neuwirth, Tomčo, Groch, Rašev, Badiar, Kládek, Ľupták, Bakšay, Komár a Matejka.
Tomčo bol v tých časoch známy tým, že osobne chodil do podnikov, inštitúcií, či na národný výbor a spolu s ďalšími aktivistami vyzývali skrompromitovaných riaditeľov, či politicky dosadených šéfov, aby dobrovoľne odstúpili z funkcií. Na počudovanie sa im vtedy celkom dobre darilo, ale ...
"Niektorí po nás aj pľuvali..."
"Výmeny prebiehali pomaly a nie vždy sa nám tam podarilo dať vhodného a čistého človeka. Stávalo sa, že sme dostali podsunuté informácie a nemali sme si ich ako overiť. ŠtB neprestala pracovať ešte dlho po novembri. Zmenila iba štýl práce. V prvých mesiacoch sa nás komunistickí pohlavári aj obávali. Poznajúc svoje prešľapy a zneužívania moci v osobný prospech, očakávali perzekúcie. Aj preto z funkcií ochotne pri vyzvaniach Koordinačného centra OF + VPN odstupovali. Po roku-dvoch na nás už pľuvali. Oni prví zistili, že revolúcia sa vlastne nekonala. Boli sme malo radikálni a možno až naivní. Revolúcia bola asi príliš nežná a nedôsledná. Neprijali sa zákony, ktoré by definitívne odsunuli komunistických pohlavárov, a tak sa po nástupe V. Mečiara postupne vrátili k moci, no tentoraz hlavne ekonomickej. Mnohí z nich sa stali privatizérmi, navzájom si dohadzovali biznis. Stali sa podnikateľmi s vplyvom aj na štátnu politiku. V podstate sa oni mohli potom najviac tešiť z 'revolúcie'. Nechali sme sa 'nežne' vtiahnuť do hry, ktorú nám komunisti a ŠtB nachystali," povzdychol si Tomčo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári