Väčšinu dôchodcov zamestnaných na košickom úrade práce veľké prepúšťanie obišlo. Štát, ktorý chce znižovaním počtu úradníkov šetriť, im tak ďalej bude dávať plat aj dôchodok.
KOŠICE. Na najväčšom štátnom úrade v Košiciach pracujú ľudia, ktorí sa môžu tešiť z dvoch príjmov. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny zamestnáva 39 dôchodcov. Číslo zahŕňa poberateľov starobných, predčasných aj výsluhových dôchodkov.
Od konca októbra platí na úrade nová organizačná štruktúra, ktorá znamenala zrušenie štyridsiatich pracovných miest. Úradníci z nich odídu do konca roka. Zoštíhľovanie štátnej správy patrí do plánu vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) na zníženie schodku verejných financií.
Riaditeľka: Rozhodovala vyťaženosť
Prepúšťanie na košickom úrade sa nedotklo ani polovice z pracujúcich dôchodcov. Aj po škrtoch tu na svojich miestach zostáva 21 poberateľov starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Výpoveď nedostali ani dvaja zamestnanci, ktorí majú výsluhový dôchodok. Najpravdepodobnejšie ide o bývalých policajtov alebo vojakov.
Riaditeľka úradu práce Beáta Horváthová hovorí, že znižovanie počtu zamestnancov je súčasťou úsporných opatrení. To, či úradník popri plate poberá od štátu aj dôchodok, však nebolo pri prepúšťaní rozhodujúce.
„Jediným kritériom bola racionalizácia práce a vyťaženosť zamestnancov. Hľadali sa pritom možnosti, ktoré pozície je možno zrušiť, prípadne ich agendu presunúť na iné pozície tak, aby sa zefektívnil chod úradu. Tieto zmeny sa dotkli aj niektorých dôchodcov," povedala.
Analytik: Mali ísť prví
Ministerstvo práce potvrdilo, že nestanovilo žiaden kľúč, podľa ktorého by mali úrady v regiónoch prepúšťať svojich ľudí. „Jediné usmernenie, ktoré sme dali Ústrediu práce bolo, aby dosiahlo zníženie zamestnancov na všetkých úradoch o desať percent," povedala hovorkyňa rezortu Slavomíra Sélešová.
Iný názor má Michal Páleník z mimovládnej organizácie Inštitút zamestnanosti. Podľa neho by sa dôchodcov, ktorí nie sú účastníkmi trhu práce, malo prepúšťanie v štátnej sfére dotknúť ako prvých.
„Ak sa človek dobrovoľne rozhodne poberať starobný alebo predčasný dôchodok, nemal by potom mať nárok pracovať, prípadne by mal mať obmedzený maximálny počet odpracovaných hodín," povedal. „Slovensko je v tomto smere špecifikom, lebo vo väčšine krajín nie je zamestnávanie dôchodcov dovolené alebo je obmedzené".
Predčasní si musia vybrať
Nie všetky štátne úrady pri škrtoch postupovali rovnako ako úrad práce. Na Obvodnom úrade Košice končí 29 zamestnancov. Nadbytočných hľadali najskôr medzi dôchodcami.
„Mali sme pracujúcich, ktorí poberali aj dôchodok, potom sme brali takých, čo môžu ísť do predčasného dôchodku, alebo takých, ktorí nemusia živiť rodinu," povedal prednosta Ján Forgáč.
Predčasní dôchodcovia, ktorí zostali pracovať na košickom úrade práce, si však aj tak budú musieť vybrať - buď penzia lebo práca. Môže za to novela zákona o sociálnom poistení, ktorá začne platiť v marci. Vláda pôvodne chcela zakázať aj súbeh zamestnania so starobnými a výsluhovými dôchodkami. Nakoniec to odložila.
Od januára bude košický úrad práce a jeho štyri detašované pracoviská fungovať so 459 zamestnancami. Ešte začiatkom roka 2007 mal 569 zamestnancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári