Mapuje existenciu 25-tisícového sídliska od jeho vzniku po súčasnosť. Knihu vo vlastnej réžii vydal Miestny úrad MČ Košice - Nad jazerom.
Autorkami publikácie sú Jazerčanky Mgr. Kristína Plajdicsková a Alžbeta Linhardová, mimochodom, naša bývalá kolegyňa. Práci na získavaní podkladov sa venovali takmer rok. Pôvodne malo ísť o seriál v miestnom občasníku Jazerčan, ale materiálov bolo napokon tak veľa, že sa starostka MVDr. Anna Jenčová, po dohode s nimi, rozhodla pre knižnú formu. Jedinečná je hlavne v tom, že ide o prvú publikáciu zachytávajúcu rozvoj sídliska. O jeho vzniku rozhodla vláda, ktorá niekde potrebovala ubytovať zamestnancov vznikajúcich Východoslovenských železiarní.
Pri zbieraní podkladov museli obe autorky, ktorým sem - tam „pichli" pracovníci MÚ, prelúskať množstvo materiálov. "Veľmi nám pomohol archív SBD Košice IV, kde sme našli zápisnice o kolaudáciách pri výstavbe sídliska. Významným zdrojom bola súkromná zbierka večerníkov od pána Tomáša Špiru. Novodobejšie dejiny sme čerpali z časopisu Jazerčan, ktorý vychádzal od roku 1992," povedala starostka Anna Jenčová. Významne podkladmi pomohol exstarosta Ing. Ján Jakubčiak, historik profesor Ondrej R. Halaga, PhDr. Július Béreš, CSc. z Archeologického ústavu SAV i miestny fotoklub RARA.
Kniha je zostavená tak, že rok po roku zachytáva všetky podstatné medzníky výstavby sídliska. Z histórie sa čitatelia napríklad dozvedia, že vyrástlo na mieste, kde sa kedysi pre Košice pestovala zelenina a že v jeho katastri je obec Lubina, o ktorej prvá zmienka pochádza z roku 1238. "Nie je to typická kniha o obci," vraví Mgr. Plajdicsková. "My sme zvolili chronológiu od roku 1970 až po súčasnosť a na záver sme pridali vízie, ako by mohlo sídlisko vyzerať v budúcnosti a čo potrebuje. V poslednej časti sme fotograficky porovnali niektoré miesta v minulosti a ako vyzerajú teraz." Do fotografickej časti, ktorá obsahuje okolo 150 fotiek, prispeli aj viacerí obyvatelia sídliska. Súčasťou publikácie je brožúra o histórii jazerských škôl.
Snahou autoriek bolo, aby kniha nebola len suchopárnym výpočtom rokov a faktov. Aby sa dobre čítala, obohatili ju o rôzne kuriozity, na ktoré pri prezeraní tisícok strán materiálov natrafili. "Mňa napríklad pobavila informácia, že sa pri rekonštrukcii Materskej školy na Jenisejskej ulici našiel starý fúrik. Do základov ho zamurovali pôvodní stavbári v časoch, keď sa škôlka budovala. Zrejme sa ho takto chceli zbaviť," spomína A. Linhardová. "Ale tých zaujímavostí, ktoré sme v knihe zachytili, je viac. Napríklad o budúcich nájomníkoch jedného z rozostavaných blokov, ktorí si v predstihu prišli pozrieť svoj byt. Uviazli však vo výťahu, lebo stavbári vypli prúd a odišli preč."
V prvom náklade dal MÚ vytlačiť 500 kusov knihy. Až sa predajú a bude záujem o ďalšie, z výťažku sa zafinancuje druhé vydanie. Nie je vylúčené, že sa v ňom objavia nielen ďalšie zaujímavosti, ale aj nové fotografie. Kniha je v predaji len na MÚ a jeden výtlačok stojí 10 eur.
Kto nalepí kupón na lístok a do štvrtka do 10. hodiny ho pošle alebo doručí na adresu redakcie, má šancu získať jeden výtlačok knihy. Meno výhercu zverejníme v piatok.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári