Korzár logo Korzár Košice

Z košickej krytej plavárne má byť napokon vodný svet

Košická radnica vyhlásila súťaž na rekonštrukciu starej krytej plavárne. Tím mesta kultúry doteraz hovoril, že v nej bude Kunsthalle, zadanie súťaže ale hovorí o vodnom svete.

Stará plaváreň. Jej súčasťou bude zrejme aj pavilón zoo.Stará plaváreň. Jej súčasťou bude zrejme aj pavilón zoo. (Zdroj: Veronika Janušková)

Radnica vyhlásila včera súťaž na rekonštrukciu starej krytej plavárne na Rumanovej ulici. Tá sa v rámci mesta kultúry vynoví za 5 miliónov eur. Doteraz hlásal tím, že v nej bude Kunsthalle, zadanie súťaže ale hovorí o vodnom svete.

KOŠICE. Najprv chcel tím Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) zo schátranej plavárne výstavný priestor – Kunsthalle. Pred mesiacom hovoril o funkcii artness - spojení umenia a wellnessu. Včera prišla radnica so zmenou, v areáli chce bazény, masáže, tobogan i vysunutý pavilón zoo.

Spolu s plavárňou sa má v súťaži nájsť aj riešenie priľahlého areálu kúpaliska so športovými plochami. „Bude potrebné prihliadnuť na porušený stav statiky celého objektu a reálne možnosti rekonštrukcie jednotlivých častí, prípadne ich demontáž a znovupostavenie," informuje hovorkyňa mesta Katarína Jantošovičová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bauer: Meníme plány

Rekonštrukcia plavárne vychádza podľa splnomocnenca pre EHMK Rudolfa Bauera z filozofie prepojenia pôvodnej funkcie plavárne ako „vodného sveta ľudí" – relaxačné bazény, vodné masáže, tobogan, sauny s „vodným svetom živočíchov - akvarijné a vivarijné expozície (vivarium – vo všeobecnosti uzatvorený priestor pre uchovávanie a rast zvierat alebo rastlín pre pozorovanie alebo výskum, pozn. red.)

V minulosti avizovala radnica zámer na šport, no po rokovaniach s ministerstvom kultúry sa ho musela vzdať. Bauer tvrdí, že to aj tak nebude problém.

„My sme ich o tom teraz informovali a zatiaľ nemáme negatívne stanovisko." Odôvodňujeme to tým, že to bude atraktívne pre cestovný ruch. "A vypísali sme to tak aj vzhľadom na časové dôvody."

Podľa slov hovorkyne tímu EHMK z minulého mesiaca mala plaváreň slúžiť „výhradne na kultúrno-spoločenské využitie, sústredíme sa na artness." „To už je posledná zmena, uzavreli sme diskusie o náplni plavárne," reagoval včera Bauer.

SkryťVypnúť reklamu

Prepojiť s vonkajškom

Vodný svet ľudí má reprezentovať bazénová hala, ktorá bude „pamätníkom" pôvodného diela architekta Ladislava Greča. „Súčasný objem 25-metrového bazéna je možné zachovať alebo využiť pre viacero menších vodných objektov, ktoré majú zároveň zvýšiť atraktivitu vonkajšieho areálu a podporiť celoročnú návštevnosť. Vonkajšie bazény s vnútorným vodným svetom budú fyzicky aj opticky prepojené," uviedol Bauer.

Absolútnou novinkou je vodný svet živočíchov a rastlín. Vychádza sa pritom zo zámeru, ktorý pripravil riaditeľ zoo Košice Erich Kočner.

„Navrhujeme využiť časť vstupného krídla a bočných krídel objektu plavárne s optickým prepojením na bazénovú halu. Priestory budú zamerané na akvarijné alebo vivarijné expozície, kombinované s interaktívnymi didaktickými sekciami v štýle výstav aké sú napríklad Cité des Sciences v Paríži," uviedol Kočner.

Vzniknúť tak má vysunutý pavilón zoologickej záhrady, podľa Kočnera sa tu funkčne hodí. „Pomôže propagovať zoo v meste a urobí ju prístupnejšiu pre školy. Edukatívna funkcia v súčasnosti k modernej zoo nepochybne patrí a v Košiciach zatiaľ nebol na ňu vhodný priestor," tvrdí Kočner.

SkryťVypnúť reklamu

Statik odporúča demoláciu

Areál krytej plavárne sa nachádza v ochrannom pásme mestskej pamiatkovej rezervácie. Budova bola dostavaná v roku 1960 a fungovala do konca 70. rokov. Odvtedy chátra, poškodila sa železobétonová konštrukcia. V minulosti sa navrhlo niekoľko spôsobov sanácie a záchrany objektu, ani jeden sa však nerealizoval. Po odbornom zhodnotení stavu jednotlivých konštrukcií statik odporúča demoláciu vnútorných častí krídel a výstavbu nových podporných prvkov.

„Poslaním súťaže je hľadať odpovede, do akej miery má rekonštrukcia rešpektovať architektúru pôvodnej budovy plavárne a ako aj nájsť optimálne a udržateľné funkčné využitie. Okrem zvýšenia návštevnosti celého areálu je zámerom, aby sa objekty plavárne, kúpaliska a Mestský park funkčne i prevádzkovo viac previazali," povedal Martin Jerguš z Útvaru hlavného architekta.

Súťažné návrhy čaká radnica do 11. 1. 2011, v porote, ktorá rozhodne je Michal Hladký z tímu EHMK, Martin Jerguš z ÚHA, architekti a riaditeľ zoo Erich Kočner.

Obnova objektu by mala stáť približne 5 miliónov eur, mesto zaplatí 5 percent, zvyšok prispeje únia. Pre svoje architektonické hodnoty je plaváreň navrhovaná na zápis do Ústredného zoznamu Pamiatkového fondu SR.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu