Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Košičania živia mamutiu samosprávu, stojí čoraz viac

Raši tají, ako zlacní samosprávu, Knapík chce zoštíhliť administratívu, Kažimír zrušiť starostov a poslancov, Betuš zlúčiť mestské časti. Mestských častí však menej nebude.

Magistrát aj počas vlády pravice bujnel. Až v roku 2008 rozhodli poslanci o prepustení 10 percent úradníkov. Vlani odišlo vyše 30 ľudí.Magistrát aj počas vlády pravice bujnel. Až v roku 2008 rozhodli poslanci o prepustení 10 percent úradníkov. Vlani odišlo vyše 30 ľudí. (Zdroj: Judita Čermáková)

Raši tají, ako zlacní samosprávu, Knapík chce zoštíhliť administratívu, Kažimír zrušiť starostov a poslancov, Betuš zlúčiť mestské časti. Ani najbližšie 4 roky však menej mestských častí nebude.

KOŠICE. Košičania z daní stále „živia" okrem primátora, 50 mestských poslancov a magistrátu s takmer 400 zamestnancami aj 22 mestských častí s 22 starostami, 22 kontrolórmi, 307 miestnymi poslancami a skoro 400 pracovníkmi úradov mestských častí. Len chod úradov a platy volených funkcionárov stoja tento rok vyše 16 miliónov eur. To je o 5 miliónov eur viac ako v roku 2004. Polovicu „zhltnú" mestské časti, polovicu mesto. Čo chcú robiť najvážnejší kandidáti na primátora, aby bola samospráva lacnejšia a fungovala lepšie?

Raši: Rozhodnem po analýze

„Nechcem znížiť počet mestských častí," uviedol nedávno poslanec Národnej rady Richard Raši (Smer-SD, Most-Híd). Včera Korzáru odpísal, že by bolo „predčasné a nekorektné vo vzťahu ku Košičanom, keby som sa konkrétne opatrenia pokúšal špecifikovať bez dôkladnej analýzy. Nezvyknem sa rozhodovať unáhlene, ale po diskusiách s odborníkmi. Nepovažujem za správne hovoriť o zmenách v samospráve i preto, že ak sa aj nejaké udejú, môže to byť až vo volebnom období 2014 – 2018."

Zmena počtu mestských častí schválená po týchto voľbách by bola účinná počnúc ďalšími voľbami v roku 2014. V programe na webstránke má len rámcovo uvedené v súvislosti s magistrátom, že „racionalizácia je nevyhnutná".

Knapík: Zoštíhlime správu

Primátor František Knapík (KDH, SDKÚ-DS, SMK, OKS, SZS) nevidí hlavný problém v počte mestských častí, ale v tom, či majú mať právnu subjektivitu, poslancov, starostu a najmä vlastný úrad. „Musí opäť dôjsť k prehodnoteniu kompetencií mesta a mestských častí. Pripravili sme model, navrhli sme aj financovanie. Diskusia prebieha," vyjadril sa Knapík. Dodal, že samosprávu chce zefektívniť najmä zoštíhlením správy. Od roku 2006, odkedy je Knapík primátor, sa počet mestských úradníkov zvýšil podľa údajov magistrátu z asi 300 na súčasných takmer 400. Radnica tvrdí, že pribudli kompetencie.

Podľa Knapíka je návrh na stole, no starostovia sa v čase krízy obávali nedostatku peňazí na prenášané kompetencie, tak sa čaká na stabilizáciu ekonomiky. V zmysle nového modelu by v centrálnej mestskej zóne (veľké mestské časti) ďalej niektoré služby zabezpečovalo mesto (zeleň, osvetlenie). Všetky miestne komunikácie okrem tých, kde premáva MHD, navrhujú zveriť mestským častiam. Kultúrne a športové zariadenia celomestského významu i školstvo odporúčajú zjednotiť pod mesto. Ihriská a športoviská lokálneho významu navrhujú nechať mestským častiam.

Pri novom financovaní by daň z bytov a stavieb na bývanie ostávala mestským častiam ako motivácia k rozvoju. Mestské časti by dostávali i dve tretiny dane za psa. Zaviedli by normatívne financovanie kompetencií mestských častí, kde výška dotácie na údržbu komunikácií by závisela od ich plochy, transfer na údržbu zelene od jej rozlohy a generálny normatív by sa odvíjal od počtu obyvateľov. Zriadili by napríklad tiež fond rozvoja mestských častí, kam by smerovalo 70 percent z príjmov za výherné hracie automaty, lotérie a hazardné hry, a mesto by prispievalo rovnako.

Kažimír: Starostov možno zrušiť od 2014

Starosta Krásnej Marek Kažimír (nezávislý) tvrdí, že 22 starostov a vyše 300 poslancov mestských častí je veľa a ich funkcie možno zrušiť. „Na ich platy a odmeny ide ročne vyše 1,3 milióna eur. Tie peniaze chceme vrátiť občanom napríklad na opravu ciest, výstavbu parkovacích miest, čistejšie ulice, či posilnenie bezpečnosti. Každá mestská časť bude mať zastúpenie v mestskom zastupiteľstve a peniaze, ktoré ušetríme na platoch starostov a odmenách miestnych poslancov, použijeme na rozvoj tej mestskej časti, kde ich ušetríme." Vysvetľuje, že mestské časti s katastrálnymi hranicami by ostali i s úradmi, aby každý mohol vybaviť všetko „doma", napríklad daňové priznanie, poplatok za psa, odpad, a nemusel s tým chodiť na magistrát.

Dodáva, že je to jedna z možností, ako zefektívniť samosprávu, no najskôr od roku 2014, ak dovtedy presadí zmenu v meste i parlamente. Sľubuje, že do roka po zvolení pripraví návrh novely zákona o Košiciach, pričom výsledkom verejnej diskusie môže byť aj iný model.

Deklaruje, že okrem toho do pol roka po zvolení plánuje novelizovať štatút mesta, aby rovnoprávnejšie presunul kompetencie na všetky mestské časti (napríklad zeleň, osvetlenie, chodníky, letná a zimná údržba) a nastavil ich spravodlivejšie normatívne financovanie podľa bratislavského modelu. „V Bratislave majú mestské časti rovnaké kompetencie a jasné financovanie a starostovia sa starajú o cesty, školy, chodníky, zeleň." V Košiciach to zabezpečujú miestne úrady v malých mestských častiach, vo veľkých okrem KVP to robí magistrát, ten sa stará i o väčšinu škôl.

Betuš: Namiesto 22 mestských častí 9

Starosta Sídliska Ťahanovce Cyril Betuš (SDĽ, SOS, SZ) by zlacnil samosprávu znížením počtu mestských častí z 22 na 9, pričlenením malých k veľkým. K Severu by pripojil Kavečany, k Furči Košickú Novú Ves, k Sídlisku Ťahanovce obec Ťahanovce a Džungľu, k Západu Lunik IX, ku KVP Myslavu, Pereš a Lorinčík, k Juhu Barcu a Šebastovce, k Šaci Poľov, k Jazeru Krásnu a Opátske a samo by ostalo len Staré Mesto.

Na 9 mestských častí navrhuje presunúť matriku, odpady, správu majetku, komunikácie, zeleň, stavebný úrad, sociálne služby, civilnú ochranu i osvetlenie, aj financovanie týchto kompetencií. „Zároveň by som presadzoval zníženie platov a odmien primátora, starostov a poslancov."

Za 6 rokov o 5 miliónov eur viac

V minulosti sa objavili i úvahy všetkých 22 mestských častí zrušiť alebo „zosekať" na 4. Ostalo pri slovách. Súčasný zákon o meste umožňuje, aby mestskú časť zrušilo mestské zastupiteľstvo. Ak to však následne obyvatelia dotknutej mestskej časti odmietnu v referende, neprejde to. Inak to možno spraviť len zákonom.

Pred schválením novely zákona o Košiciach v roku 2006 mali Košice až 494 poslancov, z toho 80 mestských. Teraz ich je spolu 357, z toho 50 mestských.

Podľa dôvodovej správy k novele boli v roku 2004 výdavky na magistrát, primátora a mestských poslancov 4,3 milióna eur, teraz je to 8,1 milióna eur. Miestne úrady, starostovia a zastupiteľstvá mestských častí stáli vtedy ročne ďalších 7 miliónov eur, teraz 8,2 milióna eur. V roku 2004 boli celkové náklady na chod košickej samosprávy 11,3 milióna eur, tento rok 16,3 milióna eur.

Čo koľko stojí v Košiciach

MALÉ MČ – 2 MILIÓNY EUR

Chod 14 malých MČ so 14 starostami, 14 kontrolórmi, 124 miestnymi poslancami a 85 zamestnancami MČ stojí ročne 2,3 milióna eur.

To je 35 percent rozpočtov malých MČ.

Tie tento rok hospodária s celkovou sumou 6,7 milióna eur, čo je priemerne 476-tisíc eur na jednu malú MČ.

Jedna malá MČ má priemerne 6 pracovníkov.

V 14 malých MČ žije spolu 32-tisíc Košičanov.

VEĽKÉ MČ – 6 MILIÓNOV EUR

Chod 8 veľkých MČ s 8 starostami, 8 kontrolórmi, 183 miestnymi poslancami a 274 zamestnancami MČ stojí ročne 5,9 milióna eur.

To je 41 percent rozpočtov veľkých MČ.

Tie tento rok hospodária s celkovou sumou 14,4 milióna eur, čo je priemerne 1,8 milióna eur na jednu veľkú MČ.

Jedna veľká MČ má priemerne 34 úradníkov.

V 8 veľkých MČ žije spolu 206-tisíc Košičanov.

MESTO – 8 MILIÓNOV EUR

Činnosť 50 mestských poslancov, primátora a magistrátu s 392 zamestnancami mesta stojí ročne 8,1 milióna eur. To je 6 percent mestského rozpočtu.

Z nákladov na chod mesta ide 93 percent na magistrát, 7 percent na primátora a poslancov.

Z výdavkov na chod mestských častí idú tri štvrtiny na úrady, štvrtina na starostov a poslancov.

Košice majú tento rok k dispozícii 152 miliónov eur, z toho mesto v mestskom rozpočte 131 miliónov eur a mestské časti vo svojich miestnych rozpočtoch spolu 21 miliónov eur.

jav
Kde koľko stojí chod samosprávy

PREŠOV – 8 %

Spolu 31 poslancov, primátor a 243 zamestnancov mesta stojí Prešov ročne 4,6 milióna eur. To je pri 90-tisíc obyvateľoch 51 eur na obyvateľa a 8 percent rozpočtu.

Prešov má tento rok k dispozícii 56 miliónov eur.

B. BYSTRICA – 10 %

Spolu 31 poslancov, primátor a 222 zamestnancov mesta stojí Banskú Bystricu ročne 4,2 milióna eur. To je pri 79-tisíc obyvateľoch 54 eur na obyvateľa a 10 percent rozpočtu.

B. Bystrica má tento rok k dispozícii 44 miliónov eur.

ŽILINA – 10 %

Spolu 31 poslancov, primátor a 184 zamestnancov mesta stojí Žilinu ročne 5 miliónov eur. To je pri 85-tisíc obyvateľoch 59 eur na obyvateľa a 10 percent rozpočtu.

Žilina má tento rok k dispozícii 51 miliónov eur.

KOŠICE – 11 %

Spolu 357 miestnych a mestských poslancov, 22 starostov, primátor a 751 zamestnancov 22 mestských častí a mesta stojí Košice ročne 16,4 milióna eur.

To je pri 238-tisíc obyvateľoch 69 eur na obyvateľa a 11 percent peňazí celej samosprávy.

Košice majú tento rok k dispozícii 152 miliónov eur, z toho mesto 131 miliónov eur a mestské časti 21 miliónov eur.

BRATISLAVA – 12 %

Spolu 471 miestnych a mestských poslancov, 17 starostov, primátor a 1 769 zamestnancov 17 mestských častí a mesta stojí Bratislavu ročne 52,8 milióna eur.

To je pri 439-tisíc obyvateľoch 120 eur na obyvateľa a 12 percent peňazí celej samosprávy.

Bratislava má tento rok k dispozícii 431 miliónov eur, z toho mesto 278 miliónov eur a mestské časti 153 miliónov eur.

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 4. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 7. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 8. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 9. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 10. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 9 798
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 773
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 608
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 474
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 244
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 948
 7. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 666
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 389
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 216
 10. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 2 014

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: URBEX-Časť 2: V tajných izbách chátrajúceho domu na kpt.Nálepku v Košiciach bezdomovci (ne)ukrývajú starožitný nábytok
 2. Miroslav Lukáč: "Geniálni" Fico, Pellegrini, Kotleba, nie sú problémom SR.
 3. Martin Greguš: Myslite si, že vlády na Slovensku to s modernizáciou železníc myslia vážne? Pozrite si, čo hovoria fakty...Nevadí Vám to?
 4. Zuzana Cascino: Tragédia svedomia.
 5. Robert Štepaník: diel 60 - moje TOP10 za rok 2021, časť 2 (miesto 5 až 1)
 6. Helena Michlíková: Malý princ v rôznych jazykoch
 7. Věra Tepličková: Když se podaří, co se dařit má, když rozkvete růže z poupěte...
 8. Lukáš Ranik: Desiatkam tisíc domácností v panelákoch zdražie v januári teplo v priemere o 45%!
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 12 300
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 9 277
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 135
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 679
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 233
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 4 244
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 048
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 4 018
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 6. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bytovka na Drotárskej ceste v Bratislave, v ktorej si kúpil byt aj Michal Fico, syn Roberta Fica.

Šéf Smeru býva v prenájme u Muňka.


a 1 ďalší 5 h

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: URBEX-Časť 2: V tajných izbách chátrajúceho domu na kpt.Nálepku v Košiciach bezdomovci (ne)ukrývajú starožitný nábytok
 2. Miroslav Lukáč: "Geniálni" Fico, Pellegrini, Kotleba, nie sú problémom SR.
 3. Martin Greguš: Myslite si, že vlády na Slovensku to s modernizáciou železníc myslia vážne? Pozrite si, čo hovoria fakty...Nevadí Vám to?
 4. Zuzana Cascino: Tragédia svedomia.
 5. Robert Štepaník: diel 60 - moje TOP10 za rok 2021, časť 2 (miesto 5 až 1)
 6. Helena Michlíková: Malý princ v rôznych jazykoch
 7. Věra Tepličková: Když se podaří, co se dařit má, když rozkvete růže z poupěte...
 8. Lukáš Ranik: Desiatkam tisíc domácností v panelákoch zdražie v januári teplo v priemere o 45%!
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 12 300
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 9 277
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 135
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 679
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 233
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 4 244
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 048
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 4 018
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 6. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu