KOŠICE. Kauza vynášania volebných lístkov vo volebnom obvode Košice II počas volieb do orgánov vyšších územných celkov v novembri 2009 sa dnes dostala pred súd.
Informoval o tom poslanec NR SR Viliam Novotný (SDKÚ DS), na ktorého podal žalobu na ochranu osobnosti starosta mestskej časti (MČ) Košice Západ Pavol Mutafov (Smer SD).
"Na základe pokynu miestneho úradu MČ boli najmenej v ôsmich okrskových volebných komisiách predčasne zozbierané nepoužité hlasovacie lístky na poslancov aj predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) a dokázateľne v štyroch z nich spolu s obálkami vynášané zamestnancom MÚ na bližšie neurčené miesto," pripomenul Novotný.
Dodal, že tým došlo k porušeniu volebného zákona, čo konštatovala Obvodná volebná komisia pre volebný obvod číslo 2 Košice II, Volebná komisia KSK, Ústredná volebná komisia, polícia, prokuratúra a Ústavný súd SR.
Polícia a prokuratúra zastavili konanie
Polícia aj prokuratúra sa prípadom zaoberali, ale zastavili konanie, lebo sa nepreukázalo, kto mal zákon porušiť. Podobne to konštatoval aj Ústavný súd, dodal Novotný. Vyhlásil, že politickú zodpovednosť za porušenie zákona má jednoznačne starosta MČ Košice Západ.
"Tu však nejde o spor Mutafov - Novotný, tu ide o to, či tu skutočne máme slobodné voľby a slobodu prejavu," poznamenal Novotný. Podľa neho zákon bol porušený, nenašiel sa však porušovateľ a ten, kto na porušenie zákona upozornil, sa má teraz ospravedlniť, čo považuje za nehorázne.
Novotný zopakoval, že tento spor môže hovoriť o základných inštitútoch demokratickej spoločnosti a vyslovil obavu, aby tento precedens nebol návodom na ďalšie beztrestné porušovanie zákona.
"Som rozhodnutý tento spor v záujme demokracie dotiahnuť do konca a dosiahnuť, aby žaloba pána Mutafova bola zamietnutá. Som odhodlaný ísť s celým prípadom v prípade potreby až na Európsky súd pre ľudské práva," uzavrel Novotný.
Mutafov: Je to bublina
Pavol Mutafov celý prípad už pred rokom pre SME označil za nezmyselný.
Starosta mestskej časti Košice-Západ, ktorá vydala pokyny členom okrskových komisií, považuje kauzu za umelo vyvolanú. „Je to umelo nafúknutá bublina. Žiaden zákon porušený nebol."
Mutafov popiera, že by on vydal pokyn, podľa ktorého mohli lístky odnášať už pred skončením volieb. Údajne to bol prípravný štáb, ktorý viedol jeho prednosta.
„V princípe je to ale jedno. Zákon hovorí, že vo volebnej miestnosti má byť dostatočný počet hlasovacích lístkov, aby každý mohol voliť. Keďže ich bolo zbytočne veľa, časť sme odniesli. My sme ale nikomu volebné právo neodobrali."
Mutafov tvrdí, že lístky sa nedali zneužiť, pretože boli uložené v depozite. Navyše, šoférovi ich odovzdal predseda okrskovej volebnej komisie. Mutafov zdôraznil, že pri krížovom sčítavaní hlasov sa nezistili žiadne rozdiely. Potvrdila to aj krajská komisia, ktorá výsledky aj odobrila.
sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári