KOŠICE. Pred štyrmi rokmi boj o Košice presvedčivo vyhrala koalícia pravicových strán KDH, SDKÚ a SMK. Ich spoločný kandidát na funkciu primátora František Knapík porazil najväčšieho súpera Borisa Farkašovského (Smer, HZDS, SNS, Slobodné fórum) o viac ako 6000 hlasov a v päťdesiatčlennom parlamente získala pravica 32 kresiel. Sobotňajšie voľby zrejme budú oveľa vyrovnanejšie.
Košice počet obyvateľov: 238 725, rozloha: 242,8 štvorcových km, nezamestnanosť v okrese Košice: 8,7 percenta, priemerná mzda: 906,45 eura, rozpočet mesta na rok 2010: príjmy - 108,30, výdavky - 117,49 milióna eur. Najviac peňazí ide na školstvo, dopravu a odpad, počet poslancov: 50, koalície vo voľbách 2010: KDH - SDKÚ - SMK - OKS - SZS, Smer - Most, SDĽ - SOS - SZ
Najväčším konkurentom Knapíka je exminister zdravotníctva z vlády Roberta Fica Richard Raši zo Smeru, ktorý kandiduje s podporou Mosta.
Kartami môže zamiešať aj nezávislý kandidát, starosta mestskej časti Krásna Marek Kažimír. Aj kandidátku do zastupiteľstva má Smer prešpikovanú poslancami Národnej rady.
Nula tunelov „Nula tunelov za štyri roky," hlása predvolebný bilbord súčasného primátora. Knapík preplával štvorročným obdobím bez škandálu, ak nerátame niekoľko súdnych sporov.
Primátorovi oponenti ho nemajú v podstate na čom nachytať. A tak mu vyčítajú jeho nerozhodnosť, ktorá bráni dynamickejšiemu rozvoju mesta, či slabé manažérske schopnosti.
„Som človek, ktorý radšej dvakrát meria," oponuje Knapík. Podľa neho aj vďaka rozvahe a zodpovednosti sa podarilo v spolupráci so zastupiteľstvom znížiť zdedený dlh mesta o 2,2 milióna eur. „V čase krízy to nebolo nič jednoduché."
Málo žeriavov „Keď sa pozriete na Košice, musí vám do očí udrieť, že je tu v porovnaní s inými mestami málo žeriavov. Koľko investorov prilákalo do Košíc súčasné vedenie mesta?" pýta sa bývalý predseda parlamentu, Košičan Pavol Paška zo Smeru.
Rovnaké prirovnanie používa aj Igor Sidor, krajský podpredseda pravicového Mosta, ktorý vytvoril koalíciu so Smerom. Rokovania s pravicou stroskotali podľa Sidora práve na osobe Františka Knapíka.
Raši považuje prílev investícií za kľúčový problém ďalšieho rozvoja mesta. Magistrát im vraj vytvára zbytočné administratívne bariéry. „Mnohokrát je to len a len o prístupe kompetentných, ich ochote a schopnosti urobiť maximum."
Knapík je presvedčený, že mesto má dobre prepracovanú investičnú stratégiu. „Zúčastňujeme sa na všetkých významných podujatiach investičného trhu, čo začína prinášať úspech. Investičný boom očakávam už v budúcom roku."
Veľa (ne)transparentnosti Konkurenti Knapíka vyčítajú vedeniu mesta predovšetkým uzatváranie radnice pred občanmi a jej netransparentnosť.
Marekovi Kažimírovi najviac prekáža, že samospráva nezverejňuje na internetovej stránke obchodné zmluvy, o vážnych rozhodnutiach informuje na internete oneskorene, nevyužíva elektronické aukcie, ktoré by zastavili plytvanie.
„Nie je normálne, aby napríklad kontaktné údaje, služobné telefóny či služobné emaily, radnica pred občanmi skrývala. Zavedením elektronického obstarávania sme v Krásnej ušetrili až 35 percent finančných zdrojov."
Zverejňovať všetky zmluvy na internete verejne prisľúbil aj Richard Raši. Je presvedčený, že len takto sa dá budovať dôvera medzi samosprávou a občanmi.
Na otázku, prečo to nepresadili aj v pozícii ministra zdravotníctva, odpovedal, že to nešlo. „Sfunkčniť takýto systém jednoducho nebolo v rámci rezortu možné. Okrem toho, byť ministrom zdravotníctva je nielen manažérska, ale aj politická funkcia. Niektoré rozhodnutia je možné zaviesť do praktického života až po prijatí politických dohôd. Verím, že v rámci komunálnej politiky bude podstatne jednoduchšie dosiahnuť dohody, ktoré pomôžu mestu."
Témou kampane je sídlisko Lunik IX
Niektorí kandidáti na primátora chcú problémové sídlisko zbúrať, iní postupne zlepšovať.
KOŠICE. Pevnú ruku na Luniku IX sľubuje voličom z bilbordov nezávislý kandidát na primátora, starosta mestskej časti Krásna Marek Kažimír.
Jeho kolega zo sídliska Ťahanovce Cyril Betuš je za radikálnejšie riešenie, navrhuje sídlisko zbúrať: „Koniec Lunika IX je nový začiatok Košíc." Zničené bytové domy chce zbúrať a obyvateľov, ktorí tam bývajú načierno, vysťahovať späť do obcí, kde majú trvalé bydlisko.
Za zrušenie mestskej časti je aj Kažimír. Kompetencie samosprávy by podľa neho malo prebrať mesto. Populizmus a nula „Je to hrubozrnný populizmus," myslí si o kampani Betuša a Kažimíra nezávislý kandidát Štefan Varga. „Kažimír vyhnal Rómov zo svojej mestskej časti, niektorí sa presťahovali na Lunik, ostatní vytvorili nové geto."
„Stretnutia s odborníkmi ma presvedčili, že ak budeme schopní začať z bodu nula, môžeme byť úspešní," hovorí poslanec Národnej rady Richard Raši zo Smeru. Podľa neho je nevyhnutné urobiť poriadok v evidencii obyvateľov, zabrániť špekulatívnemu obchodovaniu s bytmi vo vlastníctve mesta a po namontovaní meračov do bytov vytvoriť podmienky na spravodlivé platenie. Diferencovať? Raši presadzuje systém diferencovaného bývania, ktorý bude motivovať problémových nájomníkov. Ten presadzoval v uplynulom funkčnom období aj pravicový primátor František Knapík.
Bývalý podpredseda vlády pre menšiny Dušan Čaplovič zo Smeru upozorňoval na „rasový podtón" projektu.
„Mrzí ma, že na základe vyjadrenia pána Čaploviča sme to vzdali," hovorí Knapík.
Viacerí konkurenti Knapíkovi vyčítajú, že okrem zbúrania dvoch panelákov neurobil na sídlisku nič. Knapík sa bráni - mesto vraj zriadilo komunitné centrum, v ktorom pracuje desať terénnych sestier, uplatňuje inštitút osobitného príjemcu, na aktivačných prácach zamestnáva sto miestnych obyvateľov, finančne sa podieľalo na zriadení pastoračného centra, na sídlisku funguje materská škola. Mikuláš Jesenský
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári