KOŠICE. Mestská časť Šaca nie je štyri roky vlastníkom hydrotechnologického zariadenia výmenníkovej stanice na Námestí oceliarov, ktorá dodáva teplo pre zdravotné stredisko a súkromné aj obecné byty. Predaj za viac ako 1,6 milióna korún v novembri 2006 podpísal starosta Rudolf Reštei (SOS). Vyplýva to zo zmluvy, ktorú má denník Korzár k dispozícii.
O prevode majetku mestskej časti na firmu Raden, ktorá aj v súčasnosti pod spoločnosťou Dalkia v Šaci dodáva teplo, nerokovalo ani nehlasovalo miestne zastupiteľstvo. „Zmluvu som nikdy nevidel. V roku 2006 ani potom nám starosta nič nepovedal. Aj keď na prevod možno mal právo, korektné by bolo, keby nám o takom dôležitom rozhodnutí dal vedieť aspoň dodatočne," hovorí poslanec Marek Hutník.
Reštei dnes tvrdí, že prevod hnuteľných vecí bol v jeho právomoci. Predajom sa podľa neho mestská časť vyhla investíciám do zariadenia výmenníka, ktoré boli pre jeho zlý stav potrebné a zároveň kúpnou cenou vyrovnala dlh za dodávky tepla voči Radenu.
Reštei: Vyrovnali sme dlh
„Mali sme nedoplatky na hoteli Metal, ktorý bol vtedy vo vlastníctve mestskej časti. Týmto vysporiadaním sme sa dostali na nulu. Firma nám ďalej platí za nájom výmenníkovej stanice a pozemkov, ktorých predaj som odmietol, aby sme si na obchodné vzťahy s dodávateľom tepla udržali vplyv," hovorí starosta.
Zároveň priznáva, že poslancov o predaji nikdy neinformoval. „Opakovane som v tomto roku starostu interpeloval, aby som preveril informácie, ktoré sa k nám dostali. Zakaždým som dostal len odpoveď, že výmenníková stanica je majetkom obce. Nedávno sa ale ukázalo, že predaj jej vybavenie starosta zrealizoval svojvoľne, bez vedomia a súhlasu zastupiteľstva," povedal poslanec Ladislav Potemra.
Podľa zákon o majetku obcí platného v roku 2006 poslanci schvaľujú zmluvné prevody hnuteľného majetku nad hodnotu, ktorú predtým určili. Zásady hospodárenia s takýmto limitom však v Šaci zastupiteľstvo prijalo až v roku 2008. Práve tým obhajuje Reštei, prečo o predaji technológie rozhodol sám.
Dva právne názory
Za pravdu mu dáva advokátka Zuzana Čaputová, spolupracujúca s mimovládnou neziskovou organizáciou Via Iuris. „Zastupiteľstvo si má stanoviť hodnotu hnuteľných vecí, o ktorej chce rozhodovať. Ak tak neurobí, ponecháva rozhodovaciu právomoc na štatutárneho zástupcu, teda starostu. Ten teda mohol realizovať predaj hnuteľného majetku bez ohľadu na jeho hodnotu," vysvetľuje právnička.
Iný názor má Ivan Mjartan z Transparency Inernational Slovensko. Podľa neho by odpredaj mohol byť v rozpore so zákonom o obecnom zriadení, ktorí hovorí, že zastupiteľstvo schvaľuje „najdôležitejšie úkony" týkajúce sa majetku obec. Prevod vlastníctva v hodnote 1,6 milióna korún za takýto úkon považuje. „Podľa nášho názoru starosta prekročil svoju právomoc," povedal.
Dnes len súťaž alebo dražba
Reštei zmluvu na odpredaj zariadenia vymenníka podpísal v roku 2006 dva dni pred komunálnymi voľbami, v ktorých potom svoj post obhájil. V sobotu sa o hlasy voličov bude uchádzať po tretíkrát. Jeho protikandidátmi sú súčasní miestni poslanci Potemra a Ľubomíra Borošová. Kandiduje aj podnikateľ Miroslav Štefanisko (SaS).
Od roku 2009 už obce nemôžu previesť vlastníctvo nad 3 500 eur na nového majteľa priamo. Novela zákona o majetku obcí zaviedla povinnosť predávať majetok v súťaži, dražbe alebo, ak nejde o hodnotu za viac ako 40-tisíc eur, aspoň za cenu podľa znaleckého posudku.
Ladislav Potemra a Marek Hutník. Prvý rozhodovanie starostu o majetku považuje za svojvoľné, druhému prekáža, že o predaji poslanci nevedeli. Foto: judy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári