Prvoradým záujmom, ktorý zákon rieši, je ochrana zdravia ľudí pred možným nakazením sa a následnými zdravotnými problémami.
KOŠICE. Riziková je najmä konzumácia surovej klobásy, tepelne neopracované mäso, údené mäso a tepelne neopracované mäsové výrobky z domácich zabíjačiek. Tie možno nahlásiť telefonicky, písomne alebo osobne a vyhnúť sa tak problémom. Istotou je dať si vyšetriť vzorky a až potom sa pustiť do konzumácie dobrôt. Je to bezplatné a rýchle, ale prax hovorí o niečom inom.
Čísla chovateľov nie sú známe
Povinnosť je síce stanovená zákonom, ale počet tých, ktorí zabíjačku skutočne aj nahlásia, je minimálny. Aké je to percento v pomere k počtu chovaných zvierat, nie je možné odkontrolovať.
"Veterinárne a potravinové správy nemajú k dispozícii čísla, ktoré by presne hovorili o skutočnom stave. Koľko drobných chovateľov v okrese je, ktorí si chovajú ošípané pre vlastnú potrebu, nie je známe. Takáto evidencia neexistuje. Niekto nahlási, niekto nie a fyzicky to preveriť nie je možné. Sankcia za priestupok nenahlásenia je síce stanovená na 640 eur, ale od účinnosti zákona sme zatiaľ za bravčovinu neudelili ani jednu," uviedla poverená riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-okolie Jarmila Horváthová.
Ako dodala, v tejto záležitosti majú lepší dosah a prehľad o chovateľoch starostovia obcí, ktorí vedia, kto chová a kto nechová ošípané. Obracajú sa na nich listami a šíria osvetu. Podľa veterinárov je na škodu konzumentov bravčového z domácich zabíjačiek, že nevyužijú bezplatnú službu laboratórnych vyšetrení vzoriek mäsa a bránia sa tomu. Na ďalší deň od odberu vzorky je zrejmé, či boli negatívne alebo pozitívne na trichinelu. Pozitívny nález na svalovca hneď oznámia chovateľovi.
Svalovec napáda viac divinu
Riaditeľka potvrdila, že za posledné roky je u nás výskyt nulový, čo je pozitívum, ale nikdy sa so stopercentnou istotou nemožno spoliehať na to, že sa nemôže vyskytnúť. Vyskytuje sa však u diviačej zveri. Mäso do klobás sa zvykne kombinovať s divinou, a tu už problém vzniknúť môže.
Informáciu o obchádzaní zákona nám potvrdili aj na RVaPS v Košiciach. "Ohlasujú nám to iba sporadicky a určite je ich menej, ako predpokladáme, že sa v skutočnosti zabíjajú. Kontrolovať chovateľov je problematické. To by sme museli zájsť do každého dvora, čo je nemožné. Povinnosť im pripomíname cez starostov. Účel spĺňajú kontroly na bitúnkoch. Za posledné roky svalovec zistený nebol, ale prevencia a vyšetrenie vzoriek nie sú na škodu. Preto by sa povinnosť ohlásiť aj domácu zabíjačku mala stať samozrejmosťou," vyjadril sa pracovník RVaPS Košice Karol László.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári