Americkému U. S. Steelu sa koncom novembra končia v košických železiarňach po desiatich rokoch daňové prázdniny, na ktorých sa s ich akcionármi dohodla ešte v roku 2000 vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ). Ďalšie daňové prázdniny štát nechystá.
KOŠICE. Dzurindova vláda sa pred 10 rokmi s Američanmi dohodla, že pri zachovaní zamestnanosti s výnimkou dobrovoľných odchodov a investíciách do fabriky vo výške 700 miliónov USD (podľa vtedajšieho kurzu takmer 35 miliárd Sk) budú mať v prvých piatich rokoch nárok na neplatenie dane zo zisku a v ďalších piatich odvedú do štátnej pokladnice polovicu z vymeranej dane.
U. S. Steel mal dokopy nárok na daňové úľavy vo výške maximálne 430 miliónov dolárov vo vtedajšom kurze, pričom túto sumu vyčerpal už pred dvoma rokmi.
Ministerstvo neuvažuje o nových daňových stimuloch
Po desiatich rokoch hodnotí fabrika poskytnutie daňových prázdnin ako pozitívny krok vtedajšej vlády. "U. S. Steel bola jednou z prvých spoločností na východe, ktoré túto možnosť využili a splnila všetky z toho vyplývajúce záväzky, niektoré aj nad dohodnutý rámec. Boli sme napríklad povinní preinvestovať v priebehu desiatich rokov 700 miliónov a doteraz sme preinvestovali 1,31 miliardy USD," uviedol pre náš denník riaditeľ odboru vonkajších vzťahov U. S. Steelu Ján Bača.
Prípadné ďalšie daňové prázdniny už neprichádzajú do úvahy. "V súlade so zákonom o investičnej pomoci nemôže o poskytnutie opakovane požiadať prijímateľ, ktorému bola schválená štátna pomoc. Ministerstvo financií SR o udelení výnimky v súčasnosti neuvažuje," povedala nám Patrícia Malecová Šepitková z ministerského oddelenia komunikácie s verejnosťou.
Bača opätovne odmietol špekulácie
Nepredĺženie daňových prázdnin by vraj nijako nemalo ovplyvniť stratégiu ďalšieho rozvoja spoločnosti. U. S. Steel odmieta aj úvahy, že po ich skončení by mohlo prísť k masívnemu prepúšťaniu, či nebodaj k predaju spoločnosti.
Bača opätovne označil za špekulácie tvrdenia amerického denníka Pittsburgh Tribune-Review o možnom predaji košickej pobočky U. S. Steelu najväčšiemu výrobcovi ocele na svete - spoločnosti ArcelorMittal, o ktorom sme ako prvé naše médium informovali začiatkom septembra. Pittsburgh Tribune-Review okrem skončenia daňových prázdnin podoprel svoje tvrdenia novým zákonom, ktorý začne v USA platiť od 1. januára 2011.
Pre americké firmy, podnikajúce v zahraničí, bude znamenať zvýšenie ich daňového zaťaženia. Po zmene zákona môže daňová povinnosť U. S. Steelu z finančných operácií v zahraničí namiesto súčasných 9 dosiahnuť až 35 percent.
ArcelorMittal: Ku kúpe sa nevyjadrujeme
O tom, či by koncern britského Inda Lakshmiho Mittala mal skutočne záujem kúpiť košické železiarne, sme sa ani po dvojtýždňovom čakaní na odpoveď nedozvedeli. Komunikačná asistentka londýnskeho ústredia ArcelorMittal Laura Nutt nám odkázala len toľko, že ak nám ich PR oddelenie neodpovedalo do týždňa, tak si ich spoločnosť neželá vyjadrovať sa k našim otázkam.
Fakty
U. S. Steel v číslach
U. S. Steel práve dnes oslavuje 10. výročie podnikania na Slovensku. V roku 2000 prevzal tzv. core business (hutnícku výrobu) vtedajších VSŽ Košice za 60 miliónov USD a zároveň prebrali dlhy voči veriteľským bankám z éry Rezešovho manažmentu (325 miliónov USD) a dlhy voči štátu (15 miliónov USD). Vtedajšie VSŽ ohlásili v novembri 1998 platobnú neschopnosť, za rok 1999 vykázali účtovnú stratu vyše 7 miliárd korún.
Američania sa ďalej zaviazali, že akcionárom VSŽ vyplatia do roku 2003 25 až 75 miliónov USD a do rozvoja investujú 700 miliónov USD, takmer šestina mala ísť na zlepšenie kvality životného prostredia. Napokon aj vďaka pádu kurzu USD preinvestovali takmer dvojnásobok tejto sumy a na ekologické projekty išlo zhruba 500 miliónov USD. Momentálne realizujú odsírenie koksárenského plynu za 90 miliónov USD.
V košickom U. S. Steele a jeho dcérskych spoločnostiach momentálne pracuje zhruba 13 500 zamestnancov, minimálne rovnaký počet sa na výrobe a rôznych servisných činnostiach podieľa vo forme subdodávok. V súčasnosti vyrábajú takmer päť miliónov ton ocele, pričom rôzne produkty sa vyvážajú do 80 krajín po celom svete. Košická fabrika, ktorá produkuje viac ako polovicu výkonov slovenského hutníctva, zaznamenala pokles tržieb z 2,8 miliardy eur v roku 2008 na vlaňajších 1,7 miliardy, predpoklad na tento rok je ich mierny nárast.
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári