KOŠICE. Dej vyrozpráva príbeh úspešného rómskeho primáša Piťa, ktorý žil na prelome 18. a 19. storočia a svojou virtuozitou obohatil slovenský folklór.
Réžie predstavenia sa zhostil Marián Balog, podľa slov ktorého bol Piťo slovenským primášom, akého ešte doposiaľ nik neprekonal. Najviac mu údajne učarovali ľudové piesne z okolia Liptova, ktoré chodil počúvať na polia, kde pracovali ženy. "Najznámejšia je Švihrovská duma," uviedol režisér, podľa ktorého bude hra veľkým prínosom pre rómsku kultúru.
Preslávili ho trávnice
Autorom scenára je Milan Godla, ktorý chcel verejnosti "oprášiť" spomienky na slávneho hudobníka žijúceho v Liptovskej Stolici. "Uznávaný bol najmä medzi vtedajšou šľachtou aj zemepánmi. Preslávil sa tým, že hral trávnice. Svojou virtuozitou nepochybne obohatil nielen rómsky, ale aj slovenský folklór."
Známy v európskom kontexte
Riaditeľ Divadla Romathan Karel Adam zložil pre novú inscenáciu hudbu. "Svojou tvorbou a umením dosiahol Piťo mimoriadny význam nielen v dejinách slovenského národa, ale aj v dejinách európskej hudby. Mal vynikajúci sluch a hudobnú pamäť a na prvé počutie si vedel zapamätať melódiu a potom ju dokonale interpretovať," nadšene vyhlasuje riaditeľ a hudobník.
Primáš Piťo skutočne žil v rokoch 1791 až 1886. V ranej mladosti sa učil hrať na husliach u svojho strýka a ako primáš vynikol vo vojenskej cigánskej kapele v talianskom Miláne. Vtedajšie Slovensko totiž nemalo oficiálne hudobné teleso ani ľudový umelecký súbor. Primáš Piťo sa neskôr dal do služieb Matice a účinkoval napríklad v Martine.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári