Celkovo však pôjdeme o svojej budúcnosti rozhodovať už tretíkrát, keďže okrem júnových parlamentných volieb prebehlo ešte v septembri z hľadiska účasti neplatné referendum.
KOŠICE. Na rozdiel od parlamentných volieb bude zajtrajšie hlasovanie o čosi zložitejšie, keďže do volebných urien môžu voliči z celého východu Slovenska vhodiť až dva hlasovacie lístky. S výnimkou Košičanov, ktorí dostanú dvojnásobný počet lístkov, a tak môžu krúžkovať tých "svojich" kandidátov až štyrikrát.
Zmena nastala aj v čase, v ktorom môžeme zavítať do volebných miestností. Tie budú na rozdiel od minulosti otvorené v sobotu už len medzi 7.00 - 20.00 hod.
Na komunálnych voľbách sa môžu zúčastniť okrem občanov aj cudzinci. Všetci však musia mať v obci, resp. mestskej časti, kde budú voliť, trvalý pobyt (voličské preukazy sa na tieto voľby nevydávajú) a najneskôr v deň volieb dosiahli aspoň 18 rokov.
V Košiciach dostaneme štyri lístky, inde dva
Ak prídete do volebnej miestnosti, musíte sa okrskovej volebnej komisii preukázať dokladom totožnosti, ktorým je platný občiansky preukaz alebo pas. Po legitimovaní dostanete prázdnu opečiatkovanú obálku a dva, resp. v Košiciach štyri hlasovacie lístky. Prvým lístkom sa volí primátor mesta, resp. starosta obce, druhým poslanci mestského, resp. obecného zastupiteľstva.
V Košiciach dostanete navyše ešte tretí a štvrtý lístok, ktorými môžete voliť starostu, resp. poslancov mestskej časti, v ktorej bývate.
Pozor na maximálny počet zakrúžkovaných poslancov
Pri samotnom hlasovaní "za plentou" je dôležité všimnúť si, koľko poslancov sa volí do konkrétneho zastupiteľstva. Počet mandátov je uvedený na hlasovacom lístku hneď pod číslom volebného obvodu. Napríklad, ak máte na lístku uvedené, že sa volí osem poslancov, môžete zakrúžkovať maximálne toľko kandidátov. Samozrejme môžete si vybrať aj menej kandidátov, v takom prípade sa každému z nich pripočíta jeden váš hlas, hoci svoje volebné právo nevyužijete naplno. Ak však zakrúžkujete viac kandidátov, ako je uvedené, bude váš hlasovací lístok neplatný.
Pri voľbe primátora alebo starostu obce, resp. mestskej časti sa dá zakrúžkovať iba jeden kandidát.
Krúžkuje sa pritom vždy poradové číslo pri mene kandidáta, uvedené pred jeho menom. Akékoľvek iné vyznačenie kandidáta než krúžkovaním spôsobí, že váš hlas nebude platný.
Uspejú tí, čo získajú najvyšší počet hlasov
Ak už ste "za plentou" zakrúžkovali svojich favoritov na dvoch, resp. v Košiciach na štyroch lístkoch (ak sú vám napríklad nesympatickí všetci kandidáti na starostu, nemusíte za nich hlasovať a počítať sa vám budú len tie "zvyšné" lístky, kde zakrúžkujete napr. kandidátov do zastupiteľstva), vložíte vami zakrúžkované lístky do obálky, zalepíte ju a vhodíte ju do pripravenej volebnej urny.
V komunálnych voľbách platí väčšinový systém a tak starostom alebo primátorom sa stanú kandidáti s najvyšším počtom hlasov. To isté platí aj pri poslancoch zastupiteľstiev s tým, že sa do nich dostanú najúspešnejší kandidáti z daného volebného obvodu podľa počtu hlasov.
Výsledky komunálnych volieb sa budú dať nájsť na podstránke Štatistického úradu www.volbysr.sk v kolónke Voľby do orgánov samosprávy obcí. Volebné spravodajstvo sa bude už cez víkend dať nájsť aj na webstránke denníkov Korzár a Sme. V pondelkovom vydaní nášho denníka vám prinesieme podrobné výsledky z každého mesta a vybraných obcí na východe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári