Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 15. máj, 2021 | Meniny má ŽofiaKrížovkyKrížovky
RICHARD MÜLLER PREŽÍVA HARMONICKÉ OBDOBIE V SÚKROMNEJ I PRACOVNEJ OBLASTI

Má pocit, že ľudia mu prešľapy odpustili a úprimne mu držia palce

Spevák, muzikant, fotograf a ako sám občas so smiechom dodáva - veľký človek, lebo meria 197 cm. Hoci sa Richard Müller zviditeľnil okrem iného aj drogovými škandálmi, nik mu nemôže uprieť to, že patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej popmusic.

R. Müller prežíva harmonické obdobie v súkromnej i pracovnej oblasti.R. Müller prežíva harmonické obdobie v súkromnej i pracovnej oblasti. (Zdroj: Judita Čermáková)

Do Košíc si nedávno našiel cestu, aby predstavil čitateľom svoju najnovšiu knihu fotografií Enter. Rozrozprával sa o fotografovaní, ale aj o tom, prečo si váži pohodu, ktorá nastala v posledných rokoch jeho života.

Na svoje fotografické začiatky si R. Müller pamätá veľmi dobre. „Pamätám si to úplne presne. Môj otec mal aparát, ktorý sa volal Exakta Varex. Bol to východonemecký foťák s kompletnou optikou a na tie časy naozaj veľmi dobrý. Dokonca mi potom naši v kúpeľni zriadili provizórnu tmavú komoru, takže to, čo som si nafotil, som si vedel aj sám vyvolať. Mal som vtedy zhruba pätnásť rokov," zaspomínal si spevák. „Potom však nastala riadne dlhá pauza, kedy som si na fotografovanie ani len nespomenul. Keď som sa ale chystal na dlhodobejší pobyt do Ameriky a vedel som, že s kamarátom máme v pláne prejsť ju krížom autom, tak som si vravel, že by nebolo zlé si požičať nejaký foťák, lebo celkom iste cestou natrafím na niečo, čo by som chcel zachytiť."

R. Müller tvrdí, že s fotením nemal žiadne skúsenosti. Len fotil to, čo mu pripadalo hodné zachytenia a čo ho oslovilo. "Keď nastal čas digitálnych fotoaparátov, tak som si povedal, že to je niečo pre nás - lenivých. Dnes si už nemusíte nič sami nastavovať, automaticky sa všetko nastaví samo a ešte k tomu si to môžete hneď skontrolovať. No nie je to úžasné? Nie som ten typ, ktorý sa nepohne bez foťáka, čo ma sem-tam aj zamrzí. Ale dá sa povedať, že na fotografovanie myslím často a snažím sa tomu venovať, aj keď práve teraz mám pocit - po vyjdení knihy Enter - že som už totálne 'vyfotený'."

Z fotografií, ktoré robil ešte v puberte, sa mu nič nezachovalo. „Samozrejme, že ma to veľmi mrzí. Mohli by to byť príjemné spomienky. Sám neviem, čo ma vlastne k fotografovaniu vtedy lákalo. Možno už samotná vec, že foťák bol doma a k dispozícii. A dnes? Dnes fotím vtedy, keď mám na to priestor a čas. Nepripadá do úvahy, aby som mal množstvo iných povinností a popri tom ešte fotil. To nie. Občas sa to prihodí a práve kvôli tomu hocikde zabúdam a strácam fotoaparáty. Našťastie, nikdy mi nezáležalo priveľmi na technike, takže si nekupujem drahé aparáty. Často mi stačí mobil."

Fotografia je pre R. Müllera skratkou na sebavyjadrenie. „Nie je to len o tom, že mám potrebu zachytiť, čo vidím a čo mi padne do oka. Je to aj snaha fotografiou niečo povedať. Doposiaľ som nikdy nerobil na zákazku a asi by som to ani nevedel." To, čo chce povedať fotografiou a čo chce povedať piesňou, sa vraj nedá porovnať. „Sú to dva úplne odlišné svety. V textoch piesní sa často odrážajú moje reálne životné skúsenosti a impulzy a fotografia v podstate nikdy nesúvisí s mojim osobným životom. Nikdy som totiž nepátral po objekte na fotenie, ktorý by nejakým spôsobom odrážal mňa samého a moje životné pocity."

Pre R. Müllera je fotografia príjemnou súčasťou života, možnosť spontánneho vyjadrenia sa. „Som človek lenivý a keď som hnaný do nejakého hudobného projektu, ktorý mi z hocijakých dôvodov nevyhovuje, tak sa trápim. Keď však fotím, tak sa netrápim nikdy. Vždy to bola pre mňa len a len radosť. Nehovorím, že výsledok môjho snaženia je vždy dobrý, mám stovky záberov, ktoré sú nepoužiteľné, ale stále sa nájde pár, ktoré potešia a to mi robí nesmiernu radosť."

Keď známa osobnosť, ktorá nie je fotografom, vydá knihu svojich fotografií, zvyčajne je to na niečí cudzí popud. Podobne to bolo aj prípade R. Müllera. „Z niektorých fotografií, ktoré vznikli na mojej ceste po Amerike, som urobil výstavu v jednom podniku. Tam som pozval riaditeľa vydavateľstva Slovart Juraja Hegera. Ten ich videl - efektne nazväčšované a ponúkol mi vydanie prvej knihy. Keď som po rokoch nadobudol pocit, že tých fotiek mám znovu mnoho a možno by sa ich našlo pár aj dobrých, tak som mu predostrel môj nápad na druhú knihu. Povedal mi, že nechce vydať knihu celebrite. Že to musí byť kniha, za ktorou si bude stáť, aj keď ju vezme na veľtrh do Frankfurtu nad Mohanom, kde nikto nebude vedieť, kto je Richard Müller."

Pri výbere troch stovák fotiek z tisícok, ktoré mal nafotené, sa takpovediac zapotil. Zaujímavé je, že pri zostavovaní svojich albumov to také zložité nemá. „Často sa čudujem, keď čítam po vydaní albumu rozhovory so spevákmi či kapelami a oni hovoria, ako bolo ťažké vybrať z pár desiatok skladieb tie, ktoré pôjdu na album. Za tých dvadsaťpäť rokov, čo robím muziku, nemám žiadny odpad. Za každou skladbou si v podstate stojím od jej začiatku! Každý album som vždy robil ako uzavretý cyklus piesní, ktoré viem, o čom sú a prečo sú na tom albume."

Azda každý z albumov R. Müllera pôsobí na poslucháčov veľmi osobne. „Svojimi textami som sa - hlavne v minulosti - snažil vyspovedať, vyžalovať, vyjadriť svoje pocity. Prevažne na albumoch '01' a 'Koniec sveta' to bolo dosť intenzívne a osobné. Napríklad pri skladbe 'Nahý 2' som do poslednej chvíle nevedel, či to vydať alebo nie." Ak si nepamätáte, spieva v nej - Už nebudem nahý, drahé slečny, drahé ženy. Od teraz až navždy zostávam oblečený. Skladba vznikla nedlho po tom, čo sa na jednom z koncertov s nie čistou hlavou vyzliekol donaha... „Samému sa mi zdalo, že je to dosť silná káva a že to nemôže dobre vypáliť. Nakoniec som sa však rozhodol, že to spravím a ukázalo, že opak bol pravdou. Bol to dobrý ťah. Ľudia to naozaj prijali ako nejaké ospravedlnenie."

Otvorenosť v skladbe "Nahý 2" ľudia ocenili, tak isto, ako to, že R. Müller sa snaží dať si svoj život do poriadku. Posledné pokojné roky, vydarené koncerty a nové skladby dokazujú, že drogové aféry sú minulosťou. „Pomerne často sa stretávam s tým, že ľudia majú potrebu ma potľapkať po pleci a povedať mi - držte sa! Zakaždým je to príjemné stretnutie. Dokonca aj na internetových fórach alebo na FaceBooku si občas pozriem nejaké reakcie a nestretávam sa s negatívnymi. Myslím si, že ľudia mi tie moje prešľapy odpustili, pochopili ma a naozaj mi úprimne držia palce. Na žiadnu negatívnu reakciu si naozaj neviem spomenúť. Buď je to preto, že keď má voči mne niekto taký postoj, tak som mu ľahostajný a nebude sa ku mne vyjadrovať, alebo sa ma bojí, pretože som naozaj dosť veľký," smeje sa. "Keď sa však stretnem s niečim milým, tak si poviem, že nikto vlastne nemá dôvod to robiť, takže niečo za tým je a to ma veľmi teší."

Súčasné obdobie je pre R. Müllera pomerne hektické, lebo po vydaní knihy nasledovali povinnosti spojené s jej prezentáciou a popri tom všetkom sa pripravoval na koncertnú šnúru v rámci Potichu Tour. Tá odštartovala pred pár dňami a v rámci nej sa 16. decembra predstaví aj v Košiciach. „Napriek tomu, že teraz mám veľa pracovných povinností, musím povedať, že si žijem v podstate veľmi pokojný život. Toto súčasné obdobie je skutočne harmonické. Veľmi sa teším z faktu, že mám možnosť bývať so svojím synom, čo je fascinujúci pocit. Veľmi si to užívam. Mám priateľku, ktorá mi splní, čo mi na očiach vidí a pozoruhodné je, že popri tom všetkom zažívam aj vydarené obdobie, čo sa týka práce."

Vraví sa, že človek si to dobré dokáže vážiť až vtedy, keď okúsi aj to zlé. „U mňa to platí doslova a do písmena. To, že teraz mám možnosť žiť si pokojný život, ši veľmi vážim. Uznávam, že obdobie, ktoré som si prežil a preskákal, bolo spočiatku veľmi inšpiratívne, no viedlo ma zlou cestou. Vyzeralo to tak, že ostanem sedieť kdesi mimo a sám a len sa dívať z okna na svet okolo seba... Som nesmierne rád, že to takto nedopadlo a že sa mi darí v muzike a aj v súkromnom živote."

Človeku sa zvyčajne darí vtedy, keď sa cíti v pohode. R. Müllerovi sa podarilo dostať sa konečne do psychickej pohody. Priznáva však, že ešte by bolo treba čosi urobiť s fyzickou pohodou a nebolo by od veci zhodiť pár kíl... Pomôcť by mu v tom mohol aj stacionárny bicykel, ktorý dostal, keď bol na svoje narodeniny nedávno hosťom v Adela šou. „Priznám sa a veľmi sa za to hanbím, že som na ňom ešte nesedel. Každý mi vravel, že tieto stroje doma zvyčajne končia ako vešiaky na šatstvo. Tak som zasiahol aspoň tak, že som zakázal na ten bicykel čokoľvek povesiť," smeje sa. "Neviem, či to pomôže, ale ako vešiak tým pádom neskončí. Už mi však doma bolo povedané, že ak na ňom nezačnem cvičiť, tak bude odprataný do pivnice, aby nezavadzal. Takže asi sa na to budem musieť nejako odhodlať. Najhoršie je, že ja sám veľmi dobre viem, aký je pohyb dôležitý, ale ako som už spomínal, som lenivec. Budem musieť sám seba zlomiť," dodal na záver s úsmevom.

Profil

Dátum narodenia: 6. september 1961
Znamenie: Panna
Miesto narodenia: Hlohovec
Rodinný stav: rozvedený, dve deti
Relax: spánok

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 3. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 4. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 5. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 6. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 7. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 8. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 9. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 10. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 16 039
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 12 135
 3. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 820
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 484
 5. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 8 419
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 7 270
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 934
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 278
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 5 817
 10. Hľadáte firmu na predaj? Poradíme vám, ako ju nájsť 5 655
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Dáni i ďalší s prebytkami pfizerov si zákaz astry môžu (ľahšie) dovoliť.

13. máj
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 387-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 203 obetí.

6 h
Nepokoje sa stupňujú.

Treba podporiť umiernené časti spoločnosti na oboch stranách konfliktu.

23 h
Pacientka ukazuje svoj očkovací preukaz proti ochoreniu Covid-19 v piatok 30. apríla 2021 v Budapešti.

Slovensko vypadlo z dohody o voľnom cestovaní.

17 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop