Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Do keksíkov pridáva aj klobásku, torty pečie mäsové alebo s medom

Už takmer dva roky si v Košiciach prichádzajú na svoje aj psy. Môžu ochutnať nielen klasické granule, či iné hotové dobroty z obchodu, ale najmä domáce maškrty. Pritom nepochádzajú z kuchyni ich majiteľov. Tí im môžu rôzne piškóty, muffinky aj torty kúpiť

Pani Monika s jednou zo svojich tort pre psíkov.Pani Monika s jednou zo svojich tort pre psíkov. (Zdroj: Judita Čermáková)

v psej pekári. Prvá na Slovensku totiž začala fungovať v Košiciach a darí sa jej už dva roky.

Pôsobí útlo a nenápadne. Reč však tentokrát nie je o konkrétnom človeku, ale o pekárni, konkrétne psej pekárni. Neznalí pomerov majú občas problém nájsť ju, no štvornohí miláčikovia to hravo zvládnu. Špeciality z nej zacítia už na míle ďaleko. Je prvou na Slovensku a nateraz jedinou v Košiciach. Jej majiteľkou je Košičanka - Monika Višňovská. Sama má doma dvoch yorkshirov, ktorí boli od začiatku jej pokusnými králikmi. Varí im a, samozrejme, aj pečie.

Košičania zaiste už o jednej psej pekárni počuli. Bola v americkom seriáli s názvom Providence, kde si ju Joanie Hansenová otvorila pod názvom "Havkáreň". Aj ona, tak ako pani Monika, v nej piekla pre psíkov maškrty rôznych druhov. Tá za jej rozhodnutím otvoriť si takúto pekáreň však nebola. "Keď som to videla, áno, myslela som, že by bolo fajn niečo také mať. Špeciálne som však za tým nešla." Jej naštartovaním však bol úhyn jej niekoľkých psíkov, z ktorých prežil len jeden. "Starala som sa oňho so svojou rodinou. Piplala som ho tak, aby prežilo, hoc tomu sami veterinári neverili, že sa tak stane. Bála som sa oňho tak, až som začala sama piecť," spomína pani Monika.

Jej dôvod pustiť sa do tohto druhu kulinárskeho umenia bol jednoduchý. Chcela preňho zdravé domáce jedlo. Tvrdí, že im to chutilo, a preto postupne to, čo upiekla, začala rozdávať aj iným, najmä svojim známym. Tým to tiež zachutilo, a tak ju dcéra začala nahovárať, aby v tejto veci začala niečo robiť. "Vždy som mala slabosť pre zvieratá, a tak dcéra vedela, na akú strunu konkrétne zahrať," usmieva sa. Keď jej končila materská dovolenka s mladšou dcérou, začala tak v tejto veci robiť aj konkrétne kroky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Kolotoč vybavovania

Začiatok podnikateľského úsilia ľahký nebol. Najprv musela nájsť konkrétne priestory. Pani Monika tvrdí, že ich hľadala len veľmi ťažko, keďže nie všetky spĺňali nielen jej predstavy, ale najmä predstavy úradov. Predajňa a pekáreň mali byť napríklad z hygienických dôvodov oddelené. Keď sa jej ich, po niekoľkých týždňoch, podarilo nájsť, začal sa kolotoč vybavovania. Potrebovala tak množstvo povolení od množstva úradov. Mnohé dokonca ani nevedeli, čo jej vlastne majú vydať. Bola preto na veterine, hygiene, či Kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom. Na úradoch preto na ňu pozreli prekvapene, či to fakt myslí vážne. Vraj o niečom takom nikdy nepočuli. Trvalo to niekoľko mesiacov.

Keď mala pani Monika všetky povolenia, začalo sa zariaďovanie. Objekt bol v dezolátnom stave, a tak potreboval generálnu rekonštrukciu. Muselo sa vymaľovať, vymeniť elektrické rozvody, vodovod, podlahy, či nakúpiť bežné zariadenie. Medzi ne tak patrili napríklad pulty, zrkadlá, poličky, ale napríklad aj plechy, sporák na pečenie, samozrejme registračná pokladňa, ale aj sedačka či závesy, váhu a samozrejme nakoniec tovar. Je tam však nielen jej sortiment. Patria tam napríklad granuly, obojky, náhubky, či iný sortiment pre psov.

Keď bolo všetko hotové a pripravené, mohla pani Monika svoju predajňu otvoriť. Ide zrejme nateraz o jediný košický obchod, kde prednosť nemá človek, ale jeho štvornohý miláčik. Často sa preto stáva, že psy svojim majiteľov utečú, aby sa čo najskôr doň dostali. Tí tak na nich už pred jeho dvermi čakajú a zvedavo pozerajú dnu. Láka ich v ňom nielen klobásová aróma, ale aj med, šunka, tvaroh, či iná maškrta. Vlastníci štvornohých miláčikov preto vedia, kde ich nájdu. Stáva sa, že tí ich uprosia, aby vošli nielen dnu, ale im kúpili aj konkrétnu maškrtu.

Skryť Vypnúť reklamu

Široký sortiment

"Pečiem keksíky, muffiny, torty," hovorí o svojom sortimente majiteľka obchodu. Deje sa tak v zadnej časti jej malého obchodu. Monika tvrdí, že pre obchod nikdy nepiekla doma. Keď treba, robí i nadčasy. "Keksíky mám rôznych príchutí. Patrí medzi ne napríklad svieži dych, slaninové, kuracie, syrové, pizzové, sladké, hovädzie, či klobáskový uzlík. Je tam klobáska a ďalšie prísady, ktoré sú nevyhnutné pre to, aby takýto keksík mohol vôbec vzniknúť. Rozlišujem ešte medzi ryžovými a celozrnnými." Jesť ich však môžu ľudia, keďže ide o zdravú ľudskú stravu. Nie je tam nič, čo je výslovne určené psom. Maškrty sú vždy čerstvo upečené a neobsahujú tak soľ ani cukor. "Taktiež v nich nenájdete žiadne farbivá, konzervačné látky ani žiadne iné dochucovadlá. Pečieme ich zo surovín určených pre ľudský konzum - žiadne odpadové suroviny. Keksíky sú vhodné pre akékoľvek plemeno," konštatuje Monika. Upozorňuje však, že tie sa vždy podávajú ako odmena, nie ako náhrada stravy. Ich cena za 1 kg sa pohybuje okolo siedmich eur. Majú trvanlivosť asi dva týždne.

Ďalšie dobroty, ktoré pani Monika pečie, sú torty. Delí ich na "sladké" a mäsové. Tvrdí, že namiesto cukru je tam med. O cenách sa veľmi rozprávať nechcela. Napokon však niečo prezradila. "Ich cena závisí od hmotnosti a dekorácie. Torta sa ozdobí podľa chuti psíka. Patrí tam tak napríklad zelenina, či ovocie." Tvrdí, že jej zákazníci torty kupujú najmä pri príležitosti rôznych sviatkov svojich štvornohých miláčikov. Musia sa však objednať, a to minimálne dva dni pred dňom prevzatia. Podobné sú jednotlivé muffiny a piškóty. "Sú buď mäsové alebo na sladko s medom. O konkrétnych receptoch však Monika rozprávať nechce. "Každý si svoje recepty chráni, tak ani ja svoje prezrádzať nebudem."

Aj v čase našej návštevy mala majiteľka obchodu upečenú a ozdobenú jednu tortu. "Bola z jabĺčok, mrkvy a mojich keksíkov. Na nej boli dve sviečky." Prišiel si po ňu majiteľ dnes už dvojročného yorkshira Mikiho. "Manželka tu chodí. Objavila to zrejme cez internet. Ja som o tom ani nevedel. Dnes som tu druhýkrát a len ako posol. Svojmu štvornohému miláčikovi tak idem odniesť darček na narodeniny," skonštatoval hrdý majiteľ.

Pracovný deň pani Moniky býva ako každý iný. Keď má upiecť tortu, začína sa však už skoro ráno. Keďže všetko pečie z čerstvých potravín, musí zájsť najprv do obchodu na nákupy. Medzitým pečie keksy a popritom v obchode obsluhuje. Pani Višnovská však nielen pečie, ale aj šije. Dôvodom je fakt, že svojím pôvodným povolaním je krajčírka. Robí to tak vždy len na objednávku. "Keď mám oblečenie, šijem buď ráno, alebo neskôr, po robote. Najčastejšou požiadavkou sú pršiplášte a vestičky." Špeciálna požiadavka nateraz na oblečenie nebola. Jej zákazníci si vyberajú zväčša to, čo už ušité je. Podobne to platí aj pri pečení. "Stane sa, že majitelia tam chcú dať šunku, alebo zmiešať sladké so slaným." Občas aj majiteľom štvornohých miláčikov pri výbere jedla radí. Hovorí však, že zväčša to býva na nich, pretože oni presne vedia, čo ich miláčikom chutí a čo majú radi.

Skryť Vypnúť reklamu

Spokojní zákazníci

Pani Monika tvrdí, že má spokojných a verných zákazníkov. Doteraz sa na jej robotu nikto nesťažoval. "Keď objednajú tortu prvý rok, zväčša objednávajú aj druhý, či tretí raz. Stane sa, že torta nechutí, ale tak ako my, ľudia, aj psy majú svojské chute," hovorí s úsmevov. Dopĺňa však, že tá sa nikdy nevyhodila. "Mali druhého psíka, ktorému ju dali a ten ju s chuťou a bez akýchkoľvek zaváhaní zožral."

Ďalšou spokojnou zákazníčkou bola pani Jana. Tvrdí, že do predajne chodí len jeden mesiac. Dôvod je úplne jednoduchý. Presne takú dobu je majiteľkou psíka. "Je ním yorkshire menom Charlie. Kupujem mu zatiaľ všetko, keďže nateraz len skúšame. Najviac mu chutia kuracie," hovorí. Tvrdí, že aj jej známi sú s ňou spokojní. "Sú radi, že také niečo je. Ja som šťastná, že môžem v takomto obchode nakupovať a dať si poradiť od svojej bývalej kolegyne," hovorí s úsmevom. Prezradila tiež, že aj ona plánuje svojmu štvornohému miláčikovi pri príležitosti jeho narodenín kúpiť a nechať upiecť tortu. Nateraz však nevedela povedať, o akú presne pôjde.

Ďalším spokojným zákazníkom bol aj pán Juraj s manželkou. Dozvedel sa o nej úplnou náhodou. "Neďaleko nej bývame. Som veľmi rád, že také niečo je, keďže existuje veľká skupina majiteľov psov, ktorí pre svojich štvornohých miláčikov niečo kúpia. Veď prečo aj nie. Toto tu chýbalo. Častokrát sa stáva, že sem len tak prídeme, podebatujeme a ideme ďalej. Nie je to len o tom, že sem príde niekto niečo kúpiť. Je to aj miesto, kde ľudia prídu a postretávajú sa." S manželkou vlastní dvoch psov. Jedného zlatého retrievera a jeden čierny uličný mix, ktorého zobrali z košického útulku. Volajú sa Corinka a Pory. Práve Corinka bola prvým psom v predajni, ktorejpani Monika Višňovská piekla svoju prvú tortu v novootvorenom obchode.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Mecom ide na zelenú
 3. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 4. Marrákeš je červená perla Maroka
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 6. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 7. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 8. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 9. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 1. Mecom ide na zelenú
 2. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 3. Marrákeš je červená perla Maroka
 4. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 5. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 6. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 951
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 4 223
 3. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 531
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 186
 5. Cukrovkári a covid-19 2 786
 6. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 505
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 326
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 415
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 216
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 806

Blogy SME

 1. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 3. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 4. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 7. Anna Milanová: Ošetrenie?
 8. Roland Vizner: Konkurencia v treťom pilieri nebude. Osobný dôchodkový produkt putuje do koša. Premárnime ďalšiu šancu na zmenu k lepšiemu?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 238
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 707
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 637
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 871
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 721
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 434
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nitriansky oligarcha blízky Smeru Norbert Bödör bude stíhaný na slobode.

Oligarcha sa dostal na slobodu po rozhodnutí Ústavného súdu.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Výbuch sopky zachytili satelitné snímky.


a 1 ďalší 44m
Zuzana Kepplová.

Fico zažil pri Bödörovi priam biblický obrat.


6 h

Blogy SME

 1. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 3. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 4. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 7. Anna Milanová: Ošetrenie?
 8. Roland Vizner: Konkurencia v treťom pilieri nebude. Osobný dôchodkový produkt putuje do koša. Premárnime ďalšiu šancu na zmenu k lepšiemu?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 238
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 707
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 637
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 871
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 721
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 434
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu