KOŠICE. Komunálne voľby enormne zaťažujú ústavný súd. Keď sa bude opakovať rok 2006, už teraz je zrejmé, že zákonná lehota 90 dní, v ktorej súd musí o volebných sťažnostiach rozhodnúť, je nereálna.
Rekordný rok 2006
Od roku 1993 bolo na ústavný súd podaných 360 volebných sťažností. Komunálnych volieb sa týkalo 332. Absolútny rekord priniesli voľby pred štyrmi rokmi. Súd zavalilo 137 sťažností na neústavnosť a nezákonnosť volieb.
Dá sa predpokladať, že po sobote sa bude situácia opakovať. Dôvodom je bezzubý Zákon o voľbách do územnej samosprávy, ktorý nedefinuje sankcie za prešľapy.
A kreslá primátora, starostu či poslanca mestského, miestneho alebo obecného zastupiteľstva sú také lákavé, že stále viac politických strán či kandidátov sa uchyľuje k podvodom. Najrozšírenejšie je kupovanie hlasov.
Predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková pred mesiacom iniciovala poradu k problematike volieb, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia všetkých zainteresovaných strán.
„Chceli sme upozorniť na najzávažnejšie chyby a prehrešky, ktoré viedli ústavný súd k vyhláseniu volieb za neplatné, alebo zrušené," uviedla hovorkyňa súdu Anna Pančurová.
Ukážková Žehra
Porušenie moratória, kupčenie s hlasmi voličov, manipulácia s volebnými lístkami, prehnaná iniciatíva členov volebnej komisie, ale aj nesprávne označovanie kandidátov na hlasovacom lístku a sčítavanie hlasov, nefunkčnosť volebnej komisie a jej nesprávne zloženie tvorili obsah väčšiny sťažností.
Viacero z týchto podozrení viedlo pred štyrmi rokmi aj k sťažnosti zo spišskej obce Žehra. Ústavnému súdu trvalo takmer dva roky, kým ich vyhlásil za neplatné. Podvodom zvolený starosta Marián Mižigár odmietol opustiť svoj úrad a ďalších šesť mesiacov od rozhodnutia súdu poberal starostovský plat.
„Rozhodovanie o volebných sťažnostiach je typom konania pred ústavným súdom, v rámci ktorého je potrebné uskutočniť organizačne a časovo pomerne náročné dokazovanie," uviedla hovorkyňa Anna Pančurová.
Ústavný sudca - spravodajca musel vypočuť desiatky svedkov z rómskej osady, viacerí si opakovane neprevzali predvolanie na výsluch, sťažovateľ svoje podanie viackrát dopĺňal. Až potom mohlo plénum ústavného súdu všetky vykonávané procesné úkony vyhodnotiť a vo veci rozhodnúť.
Ficova lehota
Vyhlásenie volieb za neplatné či ich zrušenie je mimoriadne vážnym zásahom do fungovania samosprávy. Bývalá vláda Róberta Fica považovala rozhodnutia ústavného súdu o volebných sťažnostiach za neprimerane dlhé. V novele Zákona o obecnom zriadení z tohto roku taxatívne určila limit na 90 dní.
„Táto lehota bola určená ústavnému súdu bez znalosti problematiky, navyše, ústavný súd sa k tomu ani nemohol vyjadriť, lebo návrh nebol predložený na pripomienkovanie," povedala pre SME predsedníčka súdu Ivetta Macejková. Zákonom stanovená lehota je podľa nej popri bežnej agende, ktorá prináša priemerne 72 podaní za týždeň, nereálna.
Slovensko, v porovnaní s našimi susedmi, je jedinou krajinou, kde o volebných sťažnostiach rozhoduje ústavný súd. Pracujú na tom, aby kompetencia prešla pod všeobecné súdy: „Dokončuje sa nový zákon o ústavnom súde, v ktorom sa ráta s možnosťou, že by táto právomoc bola ústavnému súdu odňatá," uviedla hovorkyňa Anna Pančurová.
Fakty
Volebné sťažnosti od 1. 1. 1993 do 30. 6. 2010
Voľby do Národnej rady SR: 24
Voľby do parlamentu Európskej únie: 1
Voľby prezidenta: 3
Komunálne voľby: 332 (z toho 86 sťažností bolo odložených, 140 prerokovalo plénum na verejnom zasadnutí, o 97 súd rozhodol)
Zrušené voľby:
1994 - 1998: Devínska Nová Ves, Čierna
1998 - 2002: Budince, Šarišské Dravce
2002 - 2006: Bratislava - Nové Mesto
2006 - 2010: Zemiansky Vrbovok, Králiky, Smižany, Sása, Perin-Chým, Žehra
Neplatné voľby:
1994 - 1998: Galanta
1998 - 2002:Orávka, Zeleneč, Vrádište
2002 - 2006: Chrťany, Bukovec, Bratislava-Petržalka
2006 - 2010: Brzotín, Čičava, Žehra, Rimavská Seč, Limbach, Ložín, Sobrance, Hertník, Jezersko, Hodejovce, Perin-Chým, Dunajská Streda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári