Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Mutafov a Takáčová po šestnástich rokoch končia

Voľby starostov košických mestských častí priniesli veľké zmeny i prekvapenia.

Návrat sa nevydaril. Bývalý starosta Ján Süli (SDKÚ-DS) dostal po županských voľbách ďalší výprask v Starom meste.Návrat sa nevydaril. Bývalý starosta Ján Süli (SDKÚ-DS) dostal po županských voľbách ďalší výprask v Starom meste. (Zdroj: Veronika Janušková)

KOŠICE. S výrazným náskokom zvíťazil na Terase bývalý primátor a župan Rudolf Bauer (KDS), ktorý porazil Pavla Mutafova (Smer). Po 16 rokoch končí aj starostka Severu Andreja Takáčová (NEKA), ktorú vymení nezávislý kandidát Marián Gaj. Bývalému starostovi Starého mesta Jánovi Sülimu (SDKÚ-DS) sa návrat nepodaril, pozíciu jednoznačne obhájil jeho bývalý spolustraník Ľubomír Grega. Nových starostov majú aj sídliská KVP, Ťahanovce a Furča.

Mutafov si porážku nevie vysvetliť

Najväčšia mestská časť má po 16 rokoch nového starostu. Prvým mužom Západu sa stal Rudolf Bauer (KDS). Nad súčasným starostom zvíťazil s prevahou vyše 1 300 hlasov. Karty na sídlisku zamiešala aj Darina Čižmárová (SDĽ, SOP), ktorá získala 1 426 hlasov. Pavol Mutafov (Smer-SD) úradoval ako starosta štyri volebné obdobia. Prehru nečakal. „Priznávam, je to pre mňa prekvapenie. Očakával som tesný výsledok, ale bol som mierny optimista."

Včera analyzoval najmä úspech svojej volebnej súperky. „Na jednej stane ako starostka získala vyše 1 400 hlasov a na druhej strane sa nedostala do miestneho zastupiteľstva. Nevidím v tom logiku veci. Na moje počudovanie získala veľa hlasov, ako je to možné?," kládol si rečnícke otázky.

„Od začiatku kampane som bol veľmi opatrný, no taký náskok ma prekvapil. Vnútorne som dúfal, že vyhrám."
Na otázku, čo ďalej, ešte nepozná odpoveď. „Ponúknem svoje služby, rád by som ostal v samospráve."

Prehru po 16 rokoch vo funkcii považuje za sklamanie. „Na začiatku som si povedal, že ešte jedno obdobie, spolu päť, bolo by to magické. Čo sa dá robiť? Klamal by som, keby som povedal, že sa ma to nedotýka, ale život ide ďalej."

Veľkým prekvapením je, že Mutafov neuspel ani vo voľbách do mestského zastupiteľstva. „Neuveriteľné! Neviem to pochopiť, je to záhada, ktorá sa nedá vysvetliť," emotívne reagoval.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Bauer: Víťazstvo som čakal

Naopak, pre exprimátora a exžupana Bauera nebolo víťazstvo prekvapením. „Tak trochu som to očakával, mal som dobré ohlasy už v priebehu kampane. Nie je to preto až také prekvapenie. Teraz sa musím zoznámiť s fungovaním úradu, rozpočtom, zmluvami, prvých 100 dní bude zoznamovacích."

„Po štyroch volebných obdobiach Terasania usúdili, že zmena bude lepšia," vysvetľuje si svoje víťazstvo Bauer. V súčasnosti je aj splnomocnencom mesta pre investičné projekty Európske hlavné mesto kultúry 2013. Čo bude s týmto postom, ešte nevie. „Uvidím, či bude záujem, no určite nebudem mať obe funkcie na plný úväzok. No ešte istý čas by som chcel ďalej pokračovať ako splnomocnenec."

Teší sa na spoluprácu s poslancami. "Dúfam, že budeme riešiť vecné problémy a na politikárčenie nezostane čas."

Skryť Vypnúť reklamu

Na Severe triumfoval Gaj

Jedným z top prekvapení je triumf nezávislého kandidáta na starostu Severu Mariána Gaja. Porazil v priamom súboji Andreju Takáčovú (nezávislá) po jej štyroch volebných obdobiach a 16 rokoch vo funkcii. „Stále tomu nemôžem uveriť. Ale cítil som v kolene, že to vyjde," usmieval sa včera 41-ročný podnikateľ Gaj, ktorý sa šokujúco suverénne dostal aj do mestského zastupiteľstva.

„Môj projekt má víziu, mám na to skúsenosti i vek. Nerád robím víchor, ale miestny úrad čaká komplexný audit, vrátane zmlúv, záväzkov i zamestnancov. Administratívu zoštíhlim kumuláciou funkcií. Nemôže sa 'prejedať' polovica rozpočtu." Úrad Severu má 29 pracovníkov, na chod samosprávy ide 46 percent rozpočtu, ktorý je tento rok 1,4 milióna eur.

Gaj si myslí, že na voličov zapôsobila kreatívna kampaň, s ktorou mu pomohol Stanislav Bejda, bývalý volebný spolupracovník Knapíka či Kažimíra. „Za úspech vďačím i podpore kolegov, ktorí ako nezávislí kandidovali na mestských poslancov, pánov Polačekovi, Luczymu, Stavrovskému a Gibódovi. Starostku som možno porazil aj vďaka tomu, že i generácia seniorov už zrejme prehodnocuje niektoré sľuby a skutky doterajšieho vedenia mestskej časti. Je možné, že ľudia tiež citlivo vnímajú môj životný príbeh, o to viac mám chuť niečo dokázať." Narodil sa s detskou mozgovou obrnou a detstvo prežil na internátnej škole pre telesne postihnutých vo Vyšnom Opátskom. Teraz vlastní produkčný dom. Čo ďalej s podnikaním, zváži. Možno v ňom bude pokračovať manželka, speváčka Anna Gaja.

Skryť Vypnúť reklamu

Takáčová: Konečne sa budem venovať rodine

„Výsledok volieb beriem ako realitu, všetkým ďakujem, víťazovi blahoželám," reagovala Takáčová (55), ktorá sa už nedostala ani do mestského zastupiteľstva. „Konečne sa budem venovať rodine. Po 16 rokoch nemám záujem ďalej pôsobiť v komunálnej politike." V čom vidí príčiny prehry? „V neférovej volebnej kampani, v porušovaní moratória, v aktivitách hraničiacich s kupovaním hlasov atď. Konkretizovať nebudem."

Posledný "dinosaurus" Hlinka

Takáčová i Mutafov „padli" po 16 rokoch a tak jediným košickým komunálnym „dinosaurom" z veľkých mestských častí, ktorý starostuje nepretržite od začiatku samosprávy, od roku 1991, ostáva južanský Jaroslav Hlinka (56 rokov, nezávislý). Vyhral šiestykrát za sebou. Opäť nemal poriadneho protikandidáta, podľa rozdielu hlasov sa ani nezapotil.

„Ďakujem občanom, potvrdili, že prácu samosprávy pod mojím vedením vnímajú pozitívne. Pred voľbami si človek nikdy nemôže byť istý, stávajú sa aj prekvapenia. Víťazstvo som nepovažoval za samozrejmosť, hoci rodina a známi reagovali, že o tom nepochybovali." Tvrdí, že hoci je to šieste volebné obdobie, vždy vzniká nová situácia, napríklad zložením zastupiteľstva, novými prioritami, potrebami. Ešte ho to po 20 rokoch baví? „Áno, stále sa cítim užitočný pre ďalší rozvoj Juhu."

Staré mesto obhájil Grega

Úplne jednoznačne obhájil starostovskú stoličku Ľubomír Grega, ktorý po trme-vrme v SDKÚ-DS kandidoval ako nezávislý. Jeho bývalému spolustraníkovi a dlhoročnému starostovi Jánovi Sülimu sa návrat nevydaril, občania mu dali o polovicu menej hlasov ako Gregovi. Kandidát Smeru Štefan Lasky, ktorý mal mohutnú kampaň, skončil až na treťom mieste, dlhoročný poslanec košickej samosprávy a prednosta zo Severu Peter Bajus dostal iba 330 hlasov, čo stačilo na štvrté miesto a poslancovi Národnej rady za SNS hokejovej legende Vincovi Lukáčovi ľudia dali iba 135 hlasov. Skončil na poslednom mieste spomedzi kandidátov na starostu a neprebojoval sa ani do mestského zastupiteľstva.

Na Furči Andrejčák, na KVP Kijevská

Na Sídlisku dargovských hrdinov vyhral doterajší zástupca starostky Moniky Smolkovej Jozef Andrejčák zo Smeru. Ďaleko za sebou nechal nezávislú kandidátku Darinu Kočanovú i kandidáta pravicovej koalície
SDKÚ-DS-KDH-SMK-SaS Milana Relovského. Na Sídlisku KVP majú novú starostku Ivetu Kijevskú, ktorá kandidovala za pravicovú koalíciu SDKÚ-KDH-SaS-Most,SMK a DS. Doterajší dlhoročný starosta Daniel Rusnák už nekandidoval. Kijevská porazila mimoriadne aktívneho nezávislého poslanca Alfonza Halenára o niečo vyše tristo hlasov.

Petrvalský novým starostom Ťahanoviec

Po desiatich rokoch má mestská časť Sídlisko Ťahanovce nového starostu. Po sobotňajších komunálnych voľbách sa ním stal Emil Petrvalský (SDKÚ-DS). Na stoličke vystrieda Cyrila Betuša, ktorý nekandidoval. Petrvalský získal 1458 hlasov. „Je to obrovský záväzok pred obyvateľmi mestskej časti Košice - Sídlisko Ťahanovce. Budem sa snažiť urobiť všetko pre to, aby nádeje, ktoré obyvatelia tejto mestskej časti do mňa vložili, som nesklamal." Najväčším konkurentom v boji o starostovskú stoličku bol miestny poslanec Miloš Ihnát (SMER-SD). Získal o 527 hlasov menej. O debakli však hovoriť nechcel. „Blahoželám víťazovi. Potvrdilo sa to, že pravica je v našej mestskej časti veľmi silná." Zároveň však hovoril aj o obrovskej výzve, ako za štyri roky urobiť pre mestskú časť čo najviac v jej prospech. Tvrdí, že o štyri roky chce opäť kandidovať na starostovskú funkciu. Volebná účasť bola v tejto mestskej časti 25,4%.

Jenčová obhájila Jazero

Na Sídlisku nad jazerom sa miestnym štatutárom stala Anna Jenčová (ĽS-HZDS), ktorú vo voľbách podporovala trojkoalícia Smer-SD - Most-Híd - ĽS-HZDS. Svoj hlas jej včera odovzdalo 2 845 jazerských voličov. „Je to výsledok mojej doterajšej štvorročnej práce na sídlisku," vyjadrila sa k svojmu znovuzvoleniu Jenčová. „Prekvapil ma ten náskok, ktorý som získala pred ostatnými, bol dosť výrazný."

Berberich a Siksa blahoželajú

V poradí druhý, s 1 450 hlasmi, skončil Bernard Berberich (KDH), ktorý kandidoval za pravicu SDKÚ-DS - KDH - SMK-MKP. „Myslel som, že výsledok bude tesnejší, nečakal som takú prehru," priznal Berberich. „Kampaň protikandidátky bola masívnejšia. Ja som ponúkol svoje zásady, ktoré sa snažím presadzovať. Rešpektujem ale vôľu voličov. Už som starostke aj zablahoželal esemeskou."

Tretiu volebnú priečku obsadil vďaka 1 050 hlasom nezávislý kandidát Marián Siksa. „Určite poblahoželám pani Jenčovej k znovuzvoleniu. Dúfam, že bude plniť to, čo sľúbila. Chcem sa poďakovať všetkým Jazerčanom, ktorí ma volili." S výsledkami volieb je však spokojný, dostal sa totiž do miestneho i mestského zastupiteľstva.

Obyvatelia sídliska si včera zvolili i 23 miestnych poslancov. Väčšinu, až 16, z poslaneckých stoličiek obsadí ľavicová koalícia ĽS-HZDS - Most-Híd - Smer-SD, na 5 z nich zasadnú zástupcovia KDH – SDKÚ-DS – SMK-MKP. Ako nezávislí budú v zastupiteľstve pôsobiť dvaja poslanci.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 701
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 425
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 840
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 496
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 992
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 366
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 042
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 646
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 557
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 390
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historik Henrich Hrehor.

Hodnotí aj súčasný stav v spoločnosti.

5 h
Vrtuľníky Black Hawk lietajú so študentami aj počas lockdowvnu. Slovak Training Academy zdôrazňuje, že to má odobrené hygienikmi.

Vrtuľníková akadémia sa drží toho, že študenti lietať smú.

5 h
Informačné tabule osadili až v priebehu januára. Do správnej výšky ich dajú na druhý pokus.

Na viacerých nových parkoviskách zabudli na informácie o spôsoboch platby.

5 h
Ilustračná fotka.

Sám už koronavírus prekonal.

5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

12 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

10 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

10 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop