Petipovi.
Obe časti sú divácky príťažlivé choreografiami Michajla Novikova a Lyudmyly Zhytnykovej. Harlekyniáda navyše rozohráva komický príbeh v intenciách klasickej comedie del'arte. „Chceli sme vzdať poctu otcovi klasického ruského baletu. Choreografi Michajlo Novikov a Lyudmyla Zhytnyková síce vychádzali z jeho odkazu, ale postavili úplne nové predstavenie," povedal režisér Ondrej Šoth, ktorý v júni odišiel z postu Šéfa Baletu ŠD Košice na pozíciu generálneho riaditeľa SND v Bratislave.
Harlekyniáda bola prvým predstavením, v ktorom baletné súbory oboch najväčších slovenských divadelných scén nadviazali kooperáciu. Ako sólistka sa v prvej časti predstavila Romina Kolodzej, sólistka SND v Bratislave a tancovala po boku výnimočného partnera. V Košiciach sa minulý piatok predstavil Leonid Sarafanov, jeden z najlepších baletných umelcov súčasnosti. „Bola to naozaj výnimočná udalosť. Dovolím si tvrdiť, že tanečník takéhoto rangu ešte na Slovensku netancoval. Pre sólistov a ďalších členov súboru to bola neopísateľná skúsenosť," povedal O. Šoth na margo hosťovania L. Sarafanova.
L. Sarafanov v súčasnosti pôsobí v Mariinskom divadle v Petrohrade. Ako povedal po premiére, v jeho rozhodnutí prijať ponuku na hosťovanie v Košiciach zohrali veľkú úlohu aj priateľské väzby. V košickom baletnom súbore pôsobí veľa jeho spolužiakov z Kyjeva. "Som na Slovensku prvýkrát a do Košíc som prišiel aj kvôli tomu, že tu mám osobných priateľov - napríklad súčasného šéfa baletu Andreja Suchanova. Cítil som sa tu veľmi dobre, ako keby som prišiel k svojej rodine," povedal tanečník. "Určite sa do Košíc vrátim. Nájdeme nejaký spoločný projekt. Navyše som bol unesený prijatím, akého sa mi dostalo od publika. Bolo to nádherné."
Kedy Košičania uvidia L. Sarafanova opäť, je ťažko predpovedať. Jeho termínový kalendár je nabitý na prasknutie. "Z Košíc idem na niekoľko dní domov, do Petrohradu, a začiatkom decembra odchádzam do Milána," prezradil nám. "V tamojšej La Scale strávim záver tohto kalendárneho roka a predstavím sa v naštudovaní baletu Petra Iľjiča Čajkovského Labutie jazero. Ako jedno z najznámejších svetových divadiel ho pripravujeme podľa klasickej choregrafie slávneho tanečníka tatárskeho pôvodu Rudolfa Nurejeva."
Potlesk premiérového publika však patril všetkým aktérom, ktorí na scéne rozohrali klasický balet vo všetkých jeho podobách a v druhej časti, Harlekyniáde, k nemu pridali aj poriadnu dávku humoru a komických scén. Po tanečných predstaveniach s národnou tematikou Giselle, M. R. Štefánik a Jánošík sa košický balet vrátil ku klasike viac ako vydareným spôsobom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári