Augustínsky mních Mikuláš z talianskeho Tolentina (sviatok 10. 9.) žil v rokoch 1245 - 1305 a zviditeľnil sa starostlivosťou o matky s deťmi i chudobných. Chorých podľa legiend liečil chlebom sv. Mikuláša, keď o jeho dobré účinky prosil Pannu Máriu.
Mikuláš zo švajciarskeho Fluelu (sviatok 25. 9.) je patrónom Švajčiarska. Žil v rokoch 1417 - 1487 a bol mystikom, vizionárom a pustovníkom, hoci predtým bol ženatý a mal 10 detí. Ľudia ho poznali ako brata Klausa a chodili k nemu nájsť východiská zo sporov - svätec vždy našiel riešenia.
Dnešným oslávencom je biskup Mikuláš z tureckého mesta Myra. Narodil sa okolo roku 280 a zomrel asi v roku 350. Stal sa známym ako záchranca ľudí a legenda vraví, že sa mu podarilo vzkriesiť troch chlapcov, ktorých zavraždil krvilačný mäsiar. Tri devy mrchavého otca, ktorý dcéry poslal do bordelu, aby si zarobili na vená, láskavý Mikuláš zachránil. Vyslobodil ich z nevestinca tým, že im cez okienko vhadzoval vrecúška so zlatými mincami, preto ho vedno s deťmi za patróna považujú aj panny. Je miláčikom ľudí, pretože dodnes nám nosí darčeky nielen pre radosť.
Čo za nás povie jablko?
V darčekových vrecúškach býval na Mikuláša tradičný sortiment, ktorý vyjadroval aj magické želania. Podľa legiend: jabĺčkovým darom možno pričarovať zdravie a silu, orechmi múdrosť a medovníkmi radosť a prísľub sladkého života. Naši starkí spomínajú na obyčaj venovať deťom aj maličkosť zo zlata alebo striebra - najčastejšie mincu. Ak ju obdarovaný držal celý mikulášsky večer pri sebe, mala zaručiť život v hojnosti. Niektorí potom mince venovali na dobročinnosť a účinok sa tak vraj citeľne zvýšil. Vrecúška na darčeky mali vždy byť červenej farby a previazané zlatou stuhou, čo popri inom symbolizuje hrejivé náručie rodiny. Na úspechy a šťastie sa odporúča darovať aromatické sušené bylinky alebo novšie parfumy s kvetinovou vôňou.
Hráškové posolstvo
Šiesty decembrový deň je oddávna významným pranostickým termínom. S pravdepodobnosťou až 70 % prichádza známe mikulášske oteplenie a dažde i s povodňovými následkami. Dedovia nám odkázali: Na svätého Mikuláša mrholí alebo prší a zima sa neudrží. A tiež: Mikuláš ak daždivý, zime sa ešte protiví. Hovorievalo sa, že v dažďovej alternatíve má Mikuláš do vozíka s darčekmi zapriahnutého hnedého koníka. Niekedy však hodí uzdu bielemu a vtedy, keď zasneží, platí: Na svätého Mikuláša už je všetka zima naša. Záhradkárom to bývalo jedno, lebo či vraj padajú kvapky, alebo vločky, je fajn - bude dosť hrachu. No a toľko čo hrachu by mohlo byť aj peniažkov.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári