KOŠICE. Úradné povoľovanie výrubu stromov v parku v košickej mestskej časti Barca, kde ma stáť prvý päťhviezdičkový hotel v Košiciach, sprevádzalo porušenie zákona. Tvrdí to prokuratúra aj ministerstvo životného prostredia.
Jeden úrad, dva stupne
Na Krajskú prokuratúru v Košiciach sa obrátila advokátka Iveta Rajtáková, ktorá zastupuje ochranárov z občianskeho združenie Sosna a organizácie Priatelia Zeme - SPZ. V podnete tvrdila, že z rozhodovania o výrube má byť vylúčený prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Košiciach Peter Petrivaldský.
Zákon totiž nedovoľuje, aby sa zamestnanec správneho orgánu zúčastňoval konania o rovnakej veci na dvoch stupňoch. Obvodný úrad v roku 2008 začal posudzoval žiadosť firmy Interhotel o odstránenie viac ako sedemdesiatich stromov najprv ako prvostupňový orgán. Po pol roku vec postúpil mestu Košice, voči ktorému je odvolacím, teda druhostupňovým orgánom.
Prokuratúra preto dala za pravdu Rajtákovej, že Petrivaldský mal byť z konania pre predpojatosť vylúčený. Protest prokuratúry preskúmalo ministerstvo životného prostredia a dospelo k rovnakému záveru. Zároveň ako nezákonné zrušilo rozhodnutie obvodného úradu, ktoré urobil vo februári 2010 už ako odvolací orgán.
Ním zrušil rozhodnutie, ktorým mesto v septembri 2009 konanie o výrube zastavilo. Dôvodom vtedy bolo, že firma Interhotel odmietla doložiť samospráve dendrologický posudok, ktorým znalec ohodnocuje zdravotný stav drevín. Obvodný úrad usúdil, že táto požiadavka na investora je neopodstatnená, a prikázal mestu, aby o výrube rozhodlo.
Výrub nie je právoplatný
V septembri 2010 nakoniec mesto vydalo povolenie na likvidáciu 48 stromov v parku. Rajtáková je presvedčená, že z rozhodnutia ministerstva vyplýva, že aj ten súhlas je nezákonný. "Pretože teraz existujú dve rozhodnutia mesta v tej istej veci. Jedno o zastavení konania a jedno o povolení výrubu," povedala.
Povolenie na výrub vydané mestom nie je právoplatné, odvolali sa proti nemu ochranári aj investor, ktorý nesúhlasí s tým, že má za odstránené stromy zaplatiť finančnú náhradu 35-tisíc eur. Podľa Rajtákovej košický obvodný úrad životného prostredia už o týchto odvolaniach rozhodovať nemôže.
"Aj v tomto konaní sme vzniesli námietku proti osobe prednostu z rovnakých dôvodov. Krajský úrad životného prostredia by ho teraz mal z konania vylúčiť a vec prikázať inému obvodnému úradu," povedala právnička.
Prednosta: Blokujú investora
Petrivaldský považuje námietky ochranárov za obštrukcie. "Sú to len právnické formality. Nejde tu už o podstatu veci, ale o naťahovanie času a blokovanie investora," tvrdí. Podľa neho rozhodujúca je zmena územného plánu mesta z roku 2009, ktorá vymedzila, kde v okolí barokového kaštieľa sa môže v parku stavať.
Park v Barci patrí pritom k biocentrám, teda ekosystémom s trvalými podmienkami na život organizmov a prirodzený vývoj ich spoločenstiev. Zaradila ho medzi ne Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá ako odborná organizácia ministerstva životného prostredia v roku 2006 spracovala takzvaný územný systém ekologickej stability. V dokumente žiada "zásadne nedopustiť ďalšie zábery z územia parku pre výstavbu objektov".
So zámerom zrekonštruovať chátrajúci kaštieľ a prepojiť ho s päťpodlažnou novostavbou prišla v roku 2007 spoločnosť Pactum, ktorá predtým stála za viacerými hotelovými investíciami rodiny Rezešovcov. Od Košického samosprávneho kraja odkúpila historickú budovu aj s pozemkami. Neskôr sa zmenila na akciovku Interhotel. Od roku 2008 má vydané právoplatné stavebné povolenie. Vedenie firmy s denníkom Korzár nekomunikuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári