Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

O odtiahnutí či pokute rozhoduje policajt

O tom, že desať minút parkovania na nedovolenom mieste môže vyjsť aj na 110 eur, sa presvedčila naša čitateľka. Prečo mestskí policajti zvolili v jej prípade postup odtiahnutia vozidla a neriešili priestupok blokovou pokutou, nechápe.

Hrozí odťah. Na rezidentských miestach možno parkovať iba do 17. hodiny. Potom už parkovisko patrí rezidentom.Hrozí odťah. Na rezidentských miestach možno parkovať iba do 17. hodiny. Potom už parkovisko patrí rezidentom. (Zdroj: Veronika Janušková)

O tom, že desať minút parkovania na nedovolenom mieste môže vyjsť aj na 110 eur, sa presvedčila naša čitateľka, ktorá sa s takým stavom nedokáže zmieriť. Prečo mestskí policajti zvolili v jej prípade postup odtiahnutia vozidla a neriešili priestupok blokovou pokutou, nechápe.

KOŠICE. Neznalosť zákona neospravedlňuje a draho sa za to platí. Čitateľka však nadobudla novú skúsenosť. Už vie, že nájsť prázdne miesto na parkovisku v centre mesta nemusí byť vždy veľkou výhrou.

"Požiadala som syna, aby mi prišiel naproti na parkovisko na Krmanovej ulici. Mala som totiž dve veľké kytice kvetov na cintorín pre nebohú dcéru, ktorá mala v ten deň meniny. Zaparkoval o 18. hodine a prišiel mi pomôcť. Všetko trvalo asi 10 minút. Keď sme sa vrátili, na takmer prázdnom parkovisku sme auto nenašli. Až potom sme zbadali vysoko na stĺpe tabuľu, že miesta sú vyhradené pre rezidentské karty. Všetky boli v tom čase voľné. Ani toľko ľudí tam nebýva, koľko bolo vyhradených pre rezidentov. Mohli sme zaparkovať kdekoľvek," opísala nám svoj príbeh Katarína Masarovičová.

Na každého iný meter

Nezostávalo iné, len odviezť sa taxíkom na Jarmočnú ulicu, kde sústreďujú odtiahnuté autá, a zaplatiť.

Počínanie policajtov sa jej nepozdáva. "Striehnu za rohom a čakajú na ľudské, i keď neúmyselné chyby, namiesto toho, aby odťahovali autá, ktoré skutočne bránia v parkovaní ľuďom, ktorí si platia za rezervované miesto alebo obmedzujú cestnú premávku. Nikoho sme neobmedzovali, chybu si uznávame, ale stačila papuča alebo pokuta a nie odťah za 110 eur."

Je presvedčená, že auto odtiahli nezákonne. Na miesto sa vybrala v iný deň v čase obeda. Od známeho sa dozvedela, že odťahová služba stojí za dvoma autami, ktoré parkujú na mieste vyhradenom pre vozičkárov. Ale ich neodtiahli, iba monitorovali situáciu. O chvíľu odišli a autá tam zostali aj po hodine. Stáli tam však dve policajné vozidlá, ale nebolo to nič platné. Ich posádky nič nepodnikli.

Ako to vlastne je?

V monitoringu pokračovala poškodená aj v iný deň. Podľa nej aj taxikári zistili, že sú miesta permanentne nevyužité, tak si tam urobili stanovište. V noci sa presvedčila, že na celom parkovisku, vyhradenom pre rezidentov, mali kartu iba dve vozidlá, ostatné tam stáli beztrestne. To asi preto, že po 20. hodine odťahová služba nefunguje. Preto ich nemá kto odtiahnuť. V iný deň zaplatil za podobný priestupok ako pani Masarovičová ďalší hriešnik pokutu iba 10 eur. Tak ako to vlastne je?

Záleží od nálady policajta

Príslušnými zákonmi presne ošetrené nie je, koľko za aké dopravné priestupky má porušovateľ predpisov zaplatiť. Všetko závisí od momentálnej nálady policajta, ako sa v daný moment rozhodne.

So sťažnosťou sa obrátila nespokojná občianka na primátora mesta. Z magistrátu dostala odpoveď na niekoľko otázok, ktoré ju v súvislosti s rezidentským parkovaním zaujímali. Dozvedela sa napríklad aj to, že za obdobie od 2. 8. 2010 – 7. 10. 2010 bolo vydaných spolu 201 ks rezidentských kariet, z toho na Krmanovu ulicu 25 ks. Na každej sú uvedené ešte dve priľahlé ulice, kde môže rezident parkovať. Pýta sa, načo toľko, keď sú prázdne.

Informovali ju aj o tom, že od začiatku roka 2010 bolo na tejto ulici zistených 468 priestupkov na úseku dopravy. Blokovou pokutou riešili vyše 300 vodičov, 115 napomenuli a odtiahli 184 vozidiel.

Mestská polícia nemá jasné pravidlá

Podľa zákona o cestnej premávke je účastník cestnej premávky povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky ustanovené v zákone. Vodič nesmie zastaviť a stáť na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené.

"V zákone sa neuvádza, že vodič nemusí rešpektovať toto ustanovenie, ak tam nechá jedno alebo viac voľných miest. Za porušenie môže príslušník MsP vodičovi uložiť na mieste blokovú pokutu do výšky 60 eur," vyjadril sa zástupca náčelníka Mestskej polície v Košiciach Slavomír Pavelčák.

Ako dodal, v zmysle zákona môže správca cesty odstrániť vozidlo na náklady jeho prevádzkovateľa, ak je na vyhradenom parkovisku, ak také parkovisko nie je preň určené. Za odtiahnutie účtuje MsP jeho prevádzkovateľovi stanovený poplatok 60 eur.

"Podľa zákona o priestupkoch príslušník MsP pri určení druhu sankcie a jej výmery prihliada na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a osobu páchateľa a pod. Je to teda výlučne kompetencia príslušníka MsP, ktorý na mieste rozhoduje o spôsobe riešenia priestupku, resp. o výške ukladanej sankcie," vysvetlil S. Pavelčák.

Na otázku, či je to jediným riešením odtiahnutie z prázdneho parkoviska odpovedal: "Ako som už uviedol, ako bude riešený priestupca, rozhoduje na mieste spáchania priestupku príslušník MsP. Všetko vždy závisí od konkrétnej situácie, preto otázka, či je správne odťahovať vozidlá, ktorých vodiči nerešpektujú platnú právnu úpravu, je nemiestna."

Tri ulice pre rezidentov

Na otázku, prečo je na Krmanovej ulici vyhradených toľko rezidentských miest, keď je parkovisko poloprázdne, odpovedal námestník riaditeľa Správy majetku mesta Košice Štefan Rychnavský: "Nevieme zabezpečiť rezidentské parkovanie na každej ulici. Preto sa vyhradzujú v okruhu troch najbližších ulíc. V susedstve Krmanovej nie je možné vyhradiť ich inde ako práve tam. Sme schopní a prístupní znížiť počet vyhradných miest, keď sa ukáže, že je ich zbytočne veľa, ale nikto o prehodnotenie nepožiadal. Nemôžeme zohľadniť záujmy jedného občana."

Čo je rezidentská karta

Rezidentská karta je určená pre obyvateľov s trvalým pobytom v centrálnej časti mesta. Jej vydaním vzniká držiteľovi právo parkovať na ulici, ktorá je vyznačená na karte, a to na miestach označených dopravnou značkou s textom "Pre vozidlá s platnou rezidentskou kartou" v čase od 17.00 do 7.30 hod. V tom čase nemôže na tomto mieste stáť vozidlo bez rezidentskej karty.

Kveta Podhorská
Poznámka: Keď vládne šikan, nie pravidlá

Načo nám je mestská polícia? Aby chránila občanov a ich majetok, starala sa o pokoj na sídliskách i v centre, ale aj o to, aby sme za parkovanie platili.

Lenže v Košiciach sa už stalo odťahovanie bičom na motoristov. Žiadne rozlišovanie okolností, všetko len podľa nálady policajta. Ak nie je úlohou policajta iba buzerácia občanov, mal by rozlíšiť, kedy dá vozidlo odtiahnuť, kedy vyrubí najvyššiu pokutu a kedy siahne po dolnej sadzbe.

Ak nejaký drzý chrapúň parkuje v čase najvyššej špičky na mieste pre vozičkárov, alebo vyhradenom mieste, za ktoré niekto platí ťažké tisíce, mali by ho dať bez milosti odtiahnúť. Ak si niekto večer na poloprázdnom parkovisku odstaví na chvíľu auto, mal by dostať pokutu, aby si zapamätal, že sú tam rezidenti.

Nehovoriac o tom, že mestský policajt by mal občanovi aj dohovoriť, ak zistí, že sa voči parkovaniu previnil prvýkrát a o rezidentkých kartách nikdy nepočul a tabuľu si v tme nevšimol. Dá sa to ľahko, prezvoniť na parkovaciu službu a nechať si hriešnika preveriť kolegom v počítači.

Je nenormálne, ako mestská polícia funguje dnes. Šikanovanie a doslova vyžívanie sa v ľudskom nešťastí, ak občana donútia zaplatiť 110 eur za úplnú hlúposť. Nič nepoškodil, nič neprekazil, nikomu nezavadzal, nespôsobil prekážku v doprave. Postavil sa na prázdne parkovisko... Tak nech pyká, hlupák!

Má smolu, naďabil na policajta s blbou náladou a možno i povahou. Lebo len na ňom je, ako sa rozhodne. Mohol by dať pokutu 10 eur, ale on nariadil odťah. Tŕp občan, nech ťa hoc aj porazí. Veď žijeme z tvojich daní, ale peňazí je stále málo... Chceme viac, aby nás mohlo byť viac a mohli sme vás poriadne buzerovať, šikanovať, perzekuovať... Žiadne napomenutie, iba pokuty a najčastejšie odťah. Hneď a bez diskusie!

Je toto naozaj cieľ mestskej polície? Určite nie, ale tak to chodí. Záleží od policajta, tvrdí zástupca veliteľa spokojne. Namiesto toho, aby zaviedol jasné pravidlá, kedy ako postupovať. Zvážiť okolnosti pred bezhlavým vystavením trestu.

Aby v Košiciach fungovala normálna mestská polícia. Ktorá netrestá hlava-nehlava vlastných občanov.

V ktorej policajt rozhodne o priestupku podľa jasných pravidiel, nie podľa nálady... Lebo takýto spôsob, ctený pán náčelník, v poriadku rozhodne nie je...

Peter B. Doktor

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 2. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 3. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 4. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 7. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 8. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 9. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 10. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 924
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 026
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 463
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 016
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 434
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 534
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 661
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 651
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 543
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 039
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Palicou zaútočil na policajta, hrozí mu doživotie

Incident sa stal v Strážskom v okrese Michalovce.

Ilustračné.
Ilustračné foto.

Pozitívne testovaných pracovníkov má aj skupina VSE Holding

Zamestnanci sú izolovaní, ich kolegov pretestovali.

VSE v Košiciach.
Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár prichádza na výsluch.
Odberné miesto na nový koronavírus.
Na NAKA pokračoval aj v piatok výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku (na snímke). Nitra, 26. júna 2020.
Autorská strana Samuela Marca

Keď príde šialenec a všetko zmení (píše Samo Marec)

Čo všetko je možné, keď ľudia uveria, že možné je všetko.

Marcelo Bielsa.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop