Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

O odtiahnutí či pokute rozhoduje policajt

O tom, že desať minút parkovania na nedovolenom mieste môže vyjsť aj na 110 eur, sa presvedčila naša čitateľka. Prečo mestskí policajti zvolili v jej prípade postup odtiahnutia vozidla a neriešili priestupok blokovou pokutou, nechápe.

Hrozí odťah. Na rezidentských miestach možno parkovať iba do 17. hodiny. Potom už parkovisko patrí rezidentom.Hrozí odťah. Na rezidentských miestach možno parkovať iba do 17. hodiny. Potom už parkovisko patrí rezidentom. (Zdroj: Veronika Janušková)

O tom, že desať minút parkovania na nedovolenom mieste môže vyjsť aj na 110 eur, sa presvedčila naša čitateľka, ktorá sa s takým stavom nedokáže zmieriť. Prečo mestskí policajti zvolili v jej prípade postup odtiahnutia vozidla a neriešili priestupok blokovou pokutou, nechápe.

KOŠICE. Neznalosť zákona neospravedlňuje a draho sa za to platí. Čitateľka však nadobudla novú skúsenosť. Už vie, že nájsť prázdne miesto na parkovisku v centre mesta nemusí byť vždy veľkou výhrou.

"Požiadala som syna, aby mi prišiel naproti na parkovisko na Krmanovej ulici. Mala som totiž dve veľké kytice kvetov na cintorín pre nebohú dcéru, ktorá mala v ten deň meniny. Zaparkoval o 18. hodine a prišiel mi pomôcť. Všetko trvalo asi 10 minút. Keď sme sa vrátili, na takmer prázdnom parkovisku sme auto nenašli. Až potom sme zbadali vysoko na stĺpe tabuľu, že miesta sú vyhradené pre rezidentské karty. Všetky boli v tom čase voľné. Ani toľko ľudí tam nebýva, koľko bolo vyhradených pre rezidentov. Mohli sme zaparkovať kdekoľvek," opísala nám svoj príbeh Katarína Masarovičová.

Na každého iný meter

Nezostávalo iné, len odviezť sa taxíkom na Jarmočnú ulicu, kde sústreďujú odtiahnuté autá, a zaplatiť.

Počínanie policajtov sa jej nepozdáva. "Striehnu za rohom a čakajú na ľudské, i keď neúmyselné chyby, namiesto toho, aby odťahovali autá, ktoré skutočne bránia v parkovaní ľuďom, ktorí si platia za rezervované miesto alebo obmedzujú cestnú premávku. Nikoho sme neobmedzovali, chybu si uznávame, ale stačila papuča alebo pokuta a nie odťah za 110 eur."

Je presvedčená, že auto odtiahli nezákonne. Na miesto sa vybrala v iný deň v čase obeda. Od známeho sa dozvedela, že odťahová služba stojí za dvoma autami, ktoré parkujú na mieste vyhradenom pre vozičkárov. Ale ich neodtiahli, iba monitorovali situáciu. O chvíľu odišli a autá tam zostali aj po hodine. Stáli tam však dve policajné vozidlá, ale nebolo to nič platné. Ich posádky nič nepodnikli.

Ako to vlastne je?

V monitoringu pokračovala poškodená aj v iný deň. Podľa nej aj taxikári zistili, že sú miesta permanentne nevyužité, tak si tam urobili stanovište. V noci sa presvedčila, že na celom parkovisku, vyhradenom pre rezidentov, mali kartu iba dve vozidlá, ostatné tam stáli beztrestne. To asi preto, že po 20. hodine odťahová služba nefunguje. Preto ich nemá kto odtiahnuť. V iný deň zaplatil za podobný priestupok ako pani Masarovičová ďalší hriešnik pokutu iba 10 eur. Tak ako to vlastne je?

Záleží od nálady policajta

Príslušnými zákonmi presne ošetrené nie je, koľko za aké dopravné priestupky má porušovateľ predpisov zaplatiť. Všetko závisí od momentálnej nálady policajta, ako sa v daný moment rozhodne.

So sťažnosťou sa obrátila nespokojná občianka na primátora mesta. Z magistrátu dostala odpoveď na niekoľko otázok, ktoré ju v súvislosti s rezidentským parkovaním zaujímali. Dozvedela sa napríklad aj to, že za obdobie od 2. 8. 2010 – 7. 10. 2010 bolo vydaných spolu 201 ks rezidentských kariet, z toho na Krmanovu ulicu 25 ks. Na každej sú uvedené ešte dve priľahlé ulice, kde môže rezident parkovať. Pýta sa, načo toľko, keď sú prázdne.

Informovali ju aj o tom, že od začiatku roka 2010 bolo na tejto ulici zistených 468 priestupkov na úseku dopravy. Blokovou pokutou riešili vyše 300 vodičov, 115 napomenuli a odtiahli 184 vozidiel.

Mestská polícia nemá jasné pravidlá

Podľa zákona o cestnej premávke je účastník cestnej premávky povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky ustanovené v zákone. Vodič nesmie zastaviť a stáť na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené.

"V zákone sa neuvádza, že vodič nemusí rešpektovať toto ustanovenie, ak tam nechá jedno alebo viac voľných miest. Za porušenie môže príslušník MsP vodičovi uložiť na mieste blokovú pokutu do výšky 60 eur," vyjadril sa zástupca náčelníka Mestskej polície v Košiciach Slavomír Pavelčák.

Ako dodal, v zmysle zákona môže správca cesty odstrániť vozidlo na náklady jeho prevádzkovateľa, ak je na vyhradenom parkovisku, ak také parkovisko nie je preň určené. Za odtiahnutie účtuje MsP jeho prevádzkovateľovi stanovený poplatok 60 eur.

"Podľa zákona o priestupkoch príslušník MsP pri určení druhu sankcie a jej výmery prihliada na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a osobu páchateľa a pod. Je to teda výlučne kompetencia príslušníka MsP, ktorý na mieste rozhoduje o spôsobe riešenia priestupku, resp. o výške ukladanej sankcie," vysvetlil S. Pavelčák.

Na otázku, či je to jediným riešením odtiahnutie z prázdneho parkoviska odpovedal: "Ako som už uviedol, ako bude riešený priestupca, rozhoduje na mieste spáchania priestupku príslušník MsP. Všetko vždy závisí od konkrétnej situácie, preto otázka, či je správne odťahovať vozidlá, ktorých vodiči nerešpektujú platnú právnu úpravu, je nemiestna."

Tri ulice pre rezidentov

Na otázku, prečo je na Krmanovej ulici vyhradených toľko rezidentských miest, keď je parkovisko poloprázdne, odpovedal námestník riaditeľa Správy majetku mesta Košice Štefan Rychnavský: "Nevieme zabezpečiť rezidentské parkovanie na každej ulici. Preto sa vyhradzujú v okruhu troch najbližších ulíc. V susedstve Krmanovej nie je možné vyhradiť ich inde ako práve tam. Sme schopní a prístupní znížiť počet vyhradných miest, keď sa ukáže, že je ich zbytočne veľa, ale nikto o prehodnotenie nepožiadal. Nemôžeme zohľadniť záujmy jedného občana."

Čo je rezidentská karta

Rezidentská karta je určená pre obyvateľov s trvalým pobytom v centrálnej časti mesta. Jej vydaním vzniká držiteľovi právo parkovať na ulici, ktorá je vyznačená na karte, a to na miestach označených dopravnou značkou s textom "Pre vozidlá s platnou rezidentskou kartou" v čase od 17.00 do 7.30 hod. V tom čase nemôže na tomto mieste stáť vozidlo bez rezidentskej karty.

Kveta Podhorská
Poznámka: Keď vládne šikan, nie pravidlá

Načo nám je mestská polícia? Aby chránila občanov a ich majetok, starala sa o pokoj na sídliskách i v centre, ale aj o to, aby sme za parkovanie platili.

Lenže v Košiciach sa už stalo odťahovanie bičom na motoristov. Žiadne rozlišovanie okolností, všetko len podľa nálady policajta. Ak nie je úlohou policajta iba buzerácia občanov, mal by rozlíšiť, kedy dá vozidlo odtiahnuť, kedy vyrubí najvyššiu pokutu a kedy siahne po dolnej sadzbe.

Ak nejaký drzý chrapúň parkuje v čase najvyššej špičky na mieste pre vozičkárov, alebo vyhradenom mieste, za ktoré niekto platí ťažké tisíce, mali by ho dať bez milosti odtiahnúť. Ak si niekto večer na poloprázdnom parkovisku odstaví na chvíľu auto, mal by dostať pokutu, aby si zapamätal, že sú tam rezidenti.

Nehovoriac o tom, že mestský policajt by mal občanovi aj dohovoriť, ak zistí, že sa voči parkovaniu previnil prvýkrát a o rezidentkých kartách nikdy nepočul a tabuľu si v tme nevšimol. Dá sa to ľahko, prezvoniť na parkovaciu službu a nechať si hriešnika preveriť kolegom v počítači.

Je nenormálne, ako mestská polícia funguje dnes. Šikanovanie a doslova vyžívanie sa v ľudskom nešťastí, ak občana donútia zaplatiť 110 eur za úplnú hlúposť. Nič nepoškodil, nič neprekazil, nikomu nezavadzal, nespôsobil prekážku v doprave. Postavil sa na prázdne parkovisko... Tak nech pyká, hlupák!

Má smolu, naďabil na policajta s blbou náladou a možno i povahou. Lebo len na ňom je, ako sa rozhodne. Mohol by dať pokutu 10 eur, ale on nariadil odťah. Tŕp občan, nech ťa hoc aj porazí. Veď žijeme z tvojich daní, ale peňazí je stále málo... Chceme viac, aby nás mohlo byť viac a mohli sme vás poriadne buzerovať, šikanovať, perzekuovať... Žiadne napomenutie, iba pokuty a najčastejšie odťah. Hneď a bez diskusie!

Je toto naozaj cieľ mestskej polície? Určite nie, ale tak to chodí. Záleží od policajta, tvrdí zástupca veliteľa spokojne. Namiesto toho, aby zaviedol jasné pravidlá, kedy ako postupovať. Zvážiť okolnosti pred bezhlavým vystavením trestu.

Aby v Košiciach fungovala normálna mestská polícia. Ktorá netrestá hlava-nehlava vlastných občanov.

V ktorej policajt rozhodne o priestupku podľa jasných pravidiel, nie podľa nálady... Lebo takýto spôsob, ctený pán náčelník, v poriadku rozhodne nie je...

Peter B. Doktor

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 8. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 1. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 2. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 3. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 5. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 6. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 7. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje 365.bank
 8. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 13 586
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 060
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 350
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 3 830
 5. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 2 802
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 996
 7. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 888
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301

Blogy SME

 1. Martin Pilnik: Excelentnosť sa nebude doprosovať moci analfabetov, len ticho odchádza zo Slovenska
 2. Patrik Zimáni: Ako (ne)minúť štátne peniaze...
 3. Věra Tepličková: Ja na to mám alebo Daň z hriechu v dobe postmodernej
 4. Eva Gallova: Jar cvála, máj sa míňa a kvety na strome odkvitli
 5. Tupou Ceruzou: Björn Kollarson
 6. INESS: Gig ekonomika v zdravotníctve
 7. Martin Ribár: Za 5 vrážd – trest 12 rokov. Za úkladnú vraždu - beztrestnosť. Spravodlivosť po slovensky
 8. Anna Miľanová: Továrne...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 233
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 770
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 744
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 048
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 966
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 954
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 874
 8. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 2 651
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pálenie Moreny na začiatku turistickej sezóny má v Prešove tradíciu už dlhé desaťročia.

Kam vedie politika falošných predstáv a čarodejníckych mýtov, vidíme na Ukrajine.


25. máj
Tom Cruise v Top Gun: Maverick.

Ako producent dokáže dostať z filmov maximum.


a 1 ďalší 25. máj
Jaroslav Chrapko, ktorý stojí za e-shopom Dedoles.

Jaroslav Chrapko verí, že firmu ozdraví.


5 h
Ruské okupačné vojská na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje 93. deň.


a 6 ďalší 14 h

Blogy SME

 1. Martin Pilnik: Excelentnosť sa nebude doprosovať moci analfabetov, len ticho odchádza zo Slovenska
 2. Patrik Zimáni: Ako (ne)minúť štátne peniaze...
 3. Věra Tepličková: Ja na to mám alebo Daň z hriechu v dobe postmodernej
 4. Eva Gallova: Jar cvála, máj sa míňa a kvety na strome odkvitli
 5. Tupou Ceruzou: Björn Kollarson
 6. INESS: Gig ekonomika v zdravotníctve
 7. Martin Ribár: Za 5 vrážd – trest 12 rokov. Za úkladnú vraždu - beztrestnosť. Spravodlivosť po slovensky
 8. Anna Miľanová: Továrne...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 233
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 770
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 744
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 048
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 966
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 954
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 874
 8. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 2 651
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu