KOŠICE. Košický potravinársky a liehovarnícky podnik Frucona na Európskom súdnom dvore neobhájil, že mu štát v roku 2004 odpísal daňové nedoplatky vo výške viac ako 416 miliónov korún (13,8 milióna eur) v súlade s právom. Súd v Luxemburgu potvrdil rozhodnutie Európskej komisie, že odpustenie dlhu je nezlučiteľné s fungovaním spoločného európskeho trhu.
Frucona pred šiestimi rokmi nebola schopná platiť veriteľom a požiadala o takzvané vyrovnávacie konanie. Daňový úrad Košice IV v ňom ako veriteľ súhlasil so zaplatením 35 percent z daňovej pohľadávky 640 miliónov korún, teda 224 miliónov. Výšku vyrovnania potvrdil Krajský súd v Košiciach.
Brusel: Narušenie súťaže
Do prípadu potom zasiahol Brusel. V roku 2006 Európska komisia rozhodla, že odpísanie daní bolo neoprávnenou štátnou pomocou. Podľa komisie to Fruconu nespravodlivo zvýhodnilo oproti konkurentom a došlo tým k narušeniu hospodárskej súťaže.
Frucona rozhodnutie komisie napadla na Európskom súdnom dvore a žiadala ho zrušiť. "Požiadali sme o riadne vyrovnanie, ktoré nie je žiadnou formu štátnej pomoci," hovoril vtedy o hlavnom dôvode predseda predstavenstva Ján Királi.
Podnik argumentoval aj tým, že k vyrovnávaciemu konaniu došlo pred vstupom Slovenska do Európskej únie, a preto komisia nebola oprávnená vec posudzovať. Nič z toho súd v Luxemburgu neuznal.
V Košiciach Frucona vyhráva
"Úplne zamietol žalobu spoločnosti Frucona, ktorú zároveň zaviazal aj na náhradu trov konania," informoval Karol Margeta z oddelenia tlače Európskeho súdneho dvora.
Verdikt však podľa všetkého nebude mať vplyv na schopnosť štátu vymôcť vrátenie odpísaných daní. Daňový úrad už po rozhodnutí Európskej komisie podal žalobu, ktorou sa domáhal zaplatenia 416 miliónov korún aj s úrokmi.
Okresný súd Košice II v roku 2007 a po ňom aj Krajský súd v Košiciach ju zamietli napriek tomu, že podľa slovenskej ústavy sú právne akty Európskej únie záväzné a majú prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi. Okresný súd rozsudok odôvodnil najmä tým, že odpustenie dlhu nebolo štátnou pomocou.
Súd únie: Mal byť konkurz
Krajský súd spochybnil aj názor komisie, že by štát od Frucony dostal viac v konkurze ako vo vyrovnaní, keďže by došlo k priamemu predaju majetku podniku. Odvolal sa na posudok znalca z ekonómie, ktorý takýto vývoj označil za otázny.
Aj v tom dospel včera Európsky súdny dvor k opačnému názoru. Podľa neho sa slovenské daňové orgány upustením od konkurzu nesprávali voči Frucone "ako štandardný a trhovo ekonomicky zmýšľajúci a konajúci veriteľ".
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári