Najväčší zamestnávateľ na východnom Slovensku - spoločnosť U. S. Steel Košice - je vážne znepokojený minulý týždeň schválenou novelou zákona o dani z príjmu. Tá ustanovuje 80-percentnú daň z predaja alebo držania prebytočných kvót oxidu uhličitého v rokoch 2011 a 2012.
KOŠICE. Dodatočným zdanením výnosov z predaja emisných kvót aj ich držby chce štát podľa slov ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) pre agentúru SITA získať do štátneho rozpočtu zhruba 150 miliónov eur.
Tie by mali aspoň sčasti vykryť stratu spôsobenú, podľa neho, bývalou vládou Roberta Fica (Smer), ktorá nekonala pri prideľovaní emisných kvót v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Tým totiž rozdala kvóty zadarmo, hoci im časť mohla aj predať. A keďže firmy všetky neminuli, zarobili na ich ďalšom predaji iným subjektom.
Miklošove vyjadrenia sa ich dotkli
U. S. Steel je podľa rezortu financií firmou s absolútne najvyšším nadbytkom kvót (ďalšími v poradí Slovnaft a Slovenské elektrárne, Východoslovenské stavebné hmoty boli na 8. mieste), ktorý za roky 2008 a 2009 dosahuje spolu hodnotu 83,53 milióna eur.
Šéfovia železiarní takéto konštatovanie považujú za nekorektné. "Postupom ministerstva financií sa cítime dotknutí. Boli sme jedinou firmou na Slovensku, ktorá musela počas Národného alokačného plánu I (NAP I) v rokoch 2005-2007 dokúpiť kvóty. V roku 2008 dosiahla naša výroba za prvých 7 mesiacov rekordné úrovne. Ak by bola pokračovala v tomto trende a nedošlo by ku kríze, naše emisie by dosiahli plánované hodnoty, tak ako sme ich projektovali v našej žiadosti na NAP II," povedal nám riaditeľ odboru vonkajších vzťahov U. S. Steel Košice Ján Bača. Im neprekáža ani tak zdanenie predaja voľných emisných kvót, ale najmä daň za to, keď voľné kvóty zostanú v držbe firiem, ktoré si ich chcú nechať na "horšie" časy.
Majú nadbytok emisií na štyri mesiace
V súčasnosti má U. S. Steel nadbytok povoleniek oxidu uhličitého, rovnajúci sa približne výške svojich emisií za štyri mesiace, ktoré plánuje využiť ako poistku pri predpokladanom krátení kvót na roky 2013-2020, počas ktorej budú v zmysle Európskej schémy obchodovania s emisiami platiť oveľa prísnejšie pravidlá.
"Sme presvedčení, že zavedenie úplne novej dane, a to ešte v neštandardnej výške 80 percent, môže mať veľmi nepriaznivý dopad na niektoré podniky a znásobiť problémy, ktorým čelia v dôsledku krízy. Podľa našich informácií je Slovensko jedinou krajinou v Európe, ktorá zavádza takýto druh dane, navyše počas už prebiehajúceho obchodovacieho obdobia (2008-2012), čo sa negatívne odrazí v porovnateľnosti podmienok slovenských podnikateľských subjektov s ich konkurentmi v Európe. Takáto daň môže v energeticky náročných odvetviach viesť k strate pracovných miest," dodal J. Bača.
Právnici U. S. Steelu v súčasnosti analyzujú, či princípy schváleného daňového mechanizmu nenarušia trh obchodovania s kvótami na európskej úrovni a či nie sú v rozpore s princípmi Direktívy EU.
Zdanenie sa môže zmeniť
Ministerstvo financií je pripravené diskutovať s firmami o prípadných zmenách. Ak sa podľa štátneho tajomníka Vladimíra Tvarošku nájdu technické problémy pri aplikácii zákona, rezort je pripravený ich riešiť, ale bude trvať na dodržaní filozofie zdanenia kvót. To sa však nebude týkať úspor firiem dosiahnutých investíciami do zníženia emisií. Podľa neho už existuje systém, na základe ktorého firmy dokladujú spotrebu emisií a rovnako sa dajú vyčísliť aj dosiahnuté úspory z emisií, ktoré nebudú predmetom novej dane.
Fakty
Ako sa obchoduje s "teplým" vzduchom?
Slovenské firmy, ktoré participujú v Európskej schéme obchodovania s emisiami, musia kryť vypúšťanie skleníkových plynov povolenkami, ktoré im boli bezodplatne pridelené. Podľa tejto schémy prideľuje členský štát firme emisný strop vyjadrený počtom tzv. EUA povoleniek.
Vtedajšia vláda R. Fica nevyužila možnosť prideliť do 10 % týchto povoleniek formou aukcií, čo by znamenalo príjem pre štátny rozpočet asi 265 miliónov eur, ale rozdala všetky povolenky firmám zadarmo. Pre obdobie rokov 2008-2012 dostala väčšina z nich podstatne viac povoleniek, ako zodpovedá ich potrebe. Za prvé dva roky je percentuálny prebytok slovenských firiem najvyšší v EÚ.
Firmy pritom môžu tento prebytok predať. Ministerstvo financií odhaduje, že celkové výnosy z tejto skrytej podpory dosahujú za celé päťročné obdobie 666 miliónov eur (20 miliárd Sk). Za to by štát mohol napríklad zvýšiť financovanie vysokých škôl o takmer 30 percent počas 5 rokov.
U. S. Steel predal zhruba 10 percent povoleniek, ktoré nevyužil kvôli nižšej produkcii z krízového roka 2009, zvyšok si nechal pre prípad zvýšenia výroby. Konkrétne údaje sme sa kvôli obchodnému tajomstvu nedozvedeli. Podľa odhadov Korzára založených na výpočtoch ministerstva financií mohol byť príjem z tejto transakcie asi 5 miliónov eur. Pre porovnanie, iná košická firma - Tepláreň - zarobila podľa denníka SME na predaji emisií 13 miliónov eur, keď speňažila zhruba štvrtinu povoleniek na 3,2 milióna ton emisných kvót.
(jsv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári