Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky
SVOJE DETI MUSEL PRESVIEDČAŤ, ABY NEŠLI V JEHO ŠĽAPAJÁCH

Herec František Kovár sa dozvedel mnoho nového o ženách

Člen činohry Slovenského národného divadla, vyhľadávaný dabingový herec, recitátor.

ŠFK pozýva F. Kovára na „východ“ pravidelne.ŠFK pozýva F. Kovára na „východ“ pravidelne. (Zdroj: judy)

Televízni diváci si ho obľúbili v Ordinácii v ružovej záhrade, v Odsúdených a objaviť by sa mal aj v pripravovanom seriáli STV Záchranári a seriáli Doktor Ludsky na JOJ-ke. František Kovár je pravidelným hosťom literárno-hudobných večerov, ktoré počas svojej sezóny organizuje Štátna filharmónia Košice. Nechýbal ani na tom nedávnom a čas si našiel aj na krátky rozhovor.

„Spojenie slova s hudbou sú vzácne, preto si veľmi vážim pozvanie zo strany ŠFK a vždy sa na tieto podujatia teším," prezradil F. Kovár. „Je to spojenie slova, ktoré má hodnotu, a hĺbku s hudbou, ktorá je interpretovaná na vysokej profesionálnej úrovni. Vždy ma to takpovediac ovlaží."

Herectvo prináša so sebou množstvo rôznych príležitostí. Niektoré robia väčšiu radosť, iné nie... „Mám rád, keď sa dostávam vďaka svojej práci do styku s textom, ktorý dokáže obohatiť mňa, ale aj divákov. Ďalšia vec, ktorá mi na herectve robí radosť, je živý kontakt s hľadiskom, keď vidíte, ako ľudia reagujú. No a ďalšia vec, ktorú by stálo za to spomenúť, je fakt, že vďaka svojej robote mám možnosť premeny. Mám príležitosť prežiť si rôzne osudy, nájsť v nich samého seba alebo svojich blízkych. Či už je to v divadle, televízii, alebo vo filme. Vďaka tomu v sebe môžem objaviť aj to, čo by sa mi zrejme pri inej profesii nepodarilo."

Na druhej strane sú však i veci, ktoré by F. Kovár oželel. „Takéto pocity mám hlavne vtedy, keď dostanem do ruky text, ktorý má trebárs 30 či 40 strán a ja sa to musím naučiť. Ak však herec chce v texte existovať, neostáva mu iné, ako sa ho naučiť. Vtedy si však poviem, že aj pri iných profesiách sa človek musí zaprieť. Ja som, našťastie, momentálne v situácii, keď mi moja práca robí radosť. Je to dané aj tým, že je veľmi rôznorodá. Rozbehli sa televízne projekty, robia sa nové seriály, majú aj dobrú sledovanosť. Na druhej strane mám aj príležitosť na takú prácu ako napríklad tu v Košiciach na literárno-hudobnom večere, kde síce nepríde veľa ľudí a ani sa to nečaká, no prídu si na svoje a ja tiež."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Patril k hanblivým

Seriál "Ordinácia v ružovej záhrade" je z kvalitatívneho hľadiska, samozrejme, z iného súdka... „Treba si uvedomiť, že je to seriál, ktorý reflektuje dnešný život a ktorý nemôže ísť filozoficky do hĺbky. Tak k nemu treba aj pristupovať. Nemôžeme predsa od seriálu čakať niečo iné. Nuž a na druhej strane si myslím, že tento seriál si udržiava kvalitu a rozhodne nie je priemerný či podpriemerný." Keď do tohto televízneho projektu vstupoval, očakával najmä po dlhšej odmlke návrat pred kamery. „To sa, samozrejme, naplnilo a radosť mám z pozitívnych ohlasov od divákov. Čo ma však prekvapilo, bolo to, že tento seriál má na ľudí aj iný dosah. Dozvedel som sa totiž, že vďaka tomuto seriálu sa zvýšil počet preventívnych prehliadok u gynekológov!"

V seriáli stvárňuje tiež jedného z gynekológov, doktora Slávika. „Vďaka tejto postave som sa naučil mnoho nového o ženách. Už len z lekárskeho hľadiska je toho veľa, čo som dovtedy netušil. Napríklad taká vec, že dieťa pri prirodzenom pôrode vďaka tomu, že prechádza pôrodnými cestami, získava väčšiu imunitu. O tom som ani len netušil." F. Kovár sa tak dozvedelaj veci, o ktorých sa mnohí muži hanbia rozprávať... „Hm, dnes už sa podľa mňa tieto 'ženské záležitosti' považujú za prirodzené a nie je dôvod sa hanbiť, keď sa o nich bavíme. Ja sám som bol hanblivý v čase, keď touto fázou prechádza asi každý muž a každá žena. Je to obdobie, než príde človek na to, čo sa deje v spojení dvoch ľudí, ako to funguje a ako to príroda všetko vymyslela. Potom človek príde na to, že je to veľmi prirodzené, ale že aj tá počiatočná hanblivosť je vlastne tiež prirodzená."

Čo sa týka opačného pohlavia, F. Kovár bol hanblivý typ. „Rozhodne som nepatril medzi tých mladých mužov, ktorí šli na všetko priamo. Tým som iba ticho závidel. Skôr som bol ten typ, ktorý nemal cestu k ženám jednoduchú, a ak sa mi darilo nájsť si ju, tak až na druhý či tretí pokus. Viac som trpel, ako hrýzol," smeje sa. Našťastie, až príliš hanblivý nebol, žije v šťastnom manželstve, má dvoch synov a tri vnúčatá. „Recept na šťastné manželstvo neexistuje. Existujú len rady, napríklad že v manželstve si každý musí uvedomiť, čo tomu manželstvu prospieva. Treba celé roky pliesť pletenku tak, aby bola chutná a dobrá... Na manželstve mám rád, že v ňom sa človek naozaj stáva súčasťou toho druhého. Kým som sa oženil, myslel som len za seba, teraz dokážem myslieť aj za to moje druhé ja, za moju polovičku. Tiež mám rád, že ak nastane chvíľa, keď jednému z nás nie je práve najlepšie, ten druhý je mu oporou. No a nádherné na manželstve je to, že dokážete urobiť druhého človeka šťastným. No ale aby som to tu neidealizoval - občas príde aj na zlé chvíle."

Skryť Vypnúť reklamu

Užíva si vnúčatá

Okrem práce dnes dokáže F. Kovárovi priniesť veľa radostí aj to, že je starým otcom Zuzke, Dávidovi a Hanke. „Deti objavujú svet takým spôsobom, že všetky veci, ktoré sú pre nás dospelých samozrejmé, pre nich samozrejmé nie sú. Tým dostávajú novú hodnotu aj pre nás. Teraz sa napríklad musím učiť o tom, ako vznikla Zem, čo sa deje pri zemetrasení, pri výbuchu sopky, ale aj o dinosauroch. Tým, že sme mali dvoch synov a teraz mám dve vnučky, sa neviem nabažiť toho, že sa rady prídu pritúliť. Byť starý otec je absolútne iné, ako byť otec. Napríklad aj v tom, že keď už nevládzem, tak deti idú späť k rodičom, ktorí majú na pleciach všetku zodpovednosť. Hehe. Pri deťoch je krásne, že keďže sú tak blízko pri zemi, vidia aj tých drobučkých mravčekov a chrobáčikov, ktorých my dospelí z výšky nevidíme. A myslím to doslova, ale aj obrazne..."

Vďaka tomu, že jeho vnúčatá sú zvedavé, musel sa aj veľa naučiť, aby im dokázal odpovedať na otázky. „Preto dnes napríklad viem, že Zem má štyri a pol miliardy rokov, že na Slnku je väčšia príťažlivosť, lebo má väčšiu hmotnosť. Teraz totiž máme obdobie vesmíru a dinosaurov. Vnúčatá ma vždy niečím prekvapia a ja si to veľmi užívam."

Priznáva však, že sa mu už stalo i to, že mu deti vyčítali, že na nich toľko času nemal... „Takto to obyčajne býva. Tie výčitky smerovali hlavne k mojej profesii, pretože som mal veľa predstavení a nie vždy som sa im mohol venovať natoľko, ako by som si to ja sám predstavoval a ako by to boli chceli ony. Teraz, keď sú už dospelí, mi aj povedali, koľkokrát chceli ísť so mnou hrať futbal, no nestalo sa... Samozrejme, že také čosi zamrzí, ale... Už to tak bolo a ja s tým nič neurobím. Nebolo to preto, lebo by som sa chcel uliať z toho, aby som bol s deťmi, no mal som povinnosti. Pamätám si presne jednu konkrétnu situáciu. Vonku bolo krásne a synovia si mysleli, že sa pôjdeme poobede kúpať tak ako mnoho iných rodín. Lenže ja som mal o druhej popoludní účinkovať v rozprávke, takže som s nimi nemohol ísť. Zobrali všetky stoličky z kuchyne a urobili z nich pred dverami zátarasu, aby som nemohol odísť..."

Skryť Vypnúť reklamu

Zahrá si s vnučkou

F. Kovár si užil v práci pokojnejšie, ale aj hektické obdobia. „V herectve to tak funguje, že práca prichádza v akýchsi vlnách. Zvyčajne je to totiž tak, že keď si na vás spomenú v jednom projekte, tak si spomenú aj v druhom, treťom... Najviac hektické to bolo vtedy, keď sa nakrúcali tie slávne televízne pondelky. Popritom sa filmovalo v Prahe, robilo sa v dabingu, rozhlase, hralo sa v divadle. V noci sme cestovali do Prahy, doobeda nakrúcali, a potom sme sa vracali na predstavenie do divadla. No a keď človek takto funguje niekoľko týždňov, tak je rád, že je rád, a neraz si povie, že sa do toľkých vecí nemal púšťať. Skúste však povedať NIE, keď vám niekto ponúkne zaujímavú postavu!"

Hoci priznáva, že zažil aj obdobia, keď nevedel, kde mu hlava stojí, ani raz neoľutoval rozhodnutie byť hercom. „Je to náročné a nepoznám herca, ktorý sa snaží, je profesionálne vyťažený a popritom by neochudobňoval svoju rodinu. Lenže, asi by mi to hrozilo aj v inom povolaní. Môj syn je lekár, a keď som videl jeho rozpis služieb, tak mi napadlo, že to herectvo nebude asi až také zlé," smeje sa. "My máme na rozdiel od ostatných zamestnaní - s výnimkou učiteľov - k dispozícii dva mesiace prázdnin, keď sa to snažíme rodine vynahradiť."

Keďže však veľmi dobre vedel, čo so sebou herectvo prináša, snažil sa svojich synov od toho odhovoriť. „Je pravda, že pri vlastných deťoch som sa doslova snažil presvedčiť ich, aby za žiadnych okolností nešli v mojich šľapajach. Podarilo sa, no pri vnúčatách to už vidím inak. Aj preto som veľmi rád, že v pripravovanom seriáli 'Záchranári' si moju vnučku zahrá moja skutočná vnučka," dodal F. Kovár na záver.

Dátum narodenia: 14. november 1946
Znamenie: Škorpión
Miesto narodenia: Bratislava
Ukončené vzdelanie: VŠMU
Rodinný stav: ženatý
Relax: vnúčatá

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 5. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 56 211
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 089
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 497
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 13 917
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 711
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 839
 7. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 615
 8. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 386
 9. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 303
 10. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 7 002
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prázdne triedy na stredných školách by mali byť od pondelka postupne minulosťou.

Internáty otvoria len v ružových okresoch.

7 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pamätník osloboditeľom v Jelšave.

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.

5. máj
Nezažili SME, ale nezabudli sme.

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

7 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

S nápadom na odvolávanie Kolíkovej prišiel Fico.

10 h

Projekt Vystrihaj sa Slovensko funguje piaty rok.

7. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop