Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
SVOJE DETI MUSEL PRESVIEDČAŤ, ABY NEŠLI V JEHO ŠĽAPAJÁCH

Herec František Kovár sa dozvedel mnoho nového o ženách

Člen činohry Slovenského národného divadla, vyhľadávaný dabingový herec, recitátor.

ŠFK pozýva F. Kovára na „východ“ pravidelne.ŠFK pozýva F. Kovára na „východ“ pravidelne. (Zdroj: judy)

Televízni diváci si ho obľúbili v Ordinácii v ružovej záhrade, v Odsúdených a objaviť by sa mal aj v pripravovanom seriáli STV Záchranári a seriáli Doktor Ludsky na JOJ-ke. František Kovár je pravidelným hosťom literárno-hudobných večerov, ktoré počas svojej sezóny organizuje Štátna filharmónia Košice. Nechýbal ani na tom nedávnom a čas si našiel aj na krátky rozhovor.

„Spojenie slova s hudbou sú vzácne, preto si veľmi vážim pozvanie zo strany ŠFK a vždy sa na tieto podujatia teším," prezradil F. Kovár. „Je to spojenie slova, ktoré má hodnotu, a hĺbku s hudbou, ktorá je interpretovaná na vysokej profesionálnej úrovni. Vždy ma to takpovediac ovlaží."

Herectvo prináša so sebou množstvo rôznych príležitostí. Niektoré robia väčšiu radosť, iné nie... „Mám rád, keď sa dostávam vďaka svojej práci do styku s textom, ktorý dokáže obohatiť mňa, ale aj divákov. Ďalšia vec, ktorá mi na herectve robí radosť, je živý kontakt s hľadiskom, keď vidíte, ako ľudia reagujú. No a ďalšia vec, ktorú by stálo za to spomenúť, je fakt, že vďaka svojej robote mám možnosť premeny. Mám príležitosť prežiť si rôzne osudy, nájsť v nich samého seba alebo svojich blízkych. Či už je to v divadle, televízii, alebo vo filme. Vďaka tomu v sebe môžem objaviť aj to, čo by sa mi zrejme pri inej profesii nepodarilo."

Na druhej strane sú však i veci, ktoré by F. Kovár oželel. „Takéto pocity mám hlavne vtedy, keď dostanem do ruky text, ktorý má trebárs 30 či 40 strán a ja sa to musím naučiť. Ak však herec chce v texte existovať, neostáva mu iné, ako sa ho naučiť. Vtedy si však poviem, že aj pri iných profesiách sa človek musí zaprieť. Ja som, našťastie, momentálne v situácii, keď mi moja práca robí radosť. Je to dané aj tým, že je veľmi rôznorodá. Rozbehli sa televízne projekty, robia sa nové seriály, majú aj dobrú sledovanosť. Na druhej strane mám aj príležitosť na takú prácu ako napríklad tu v Košiciach na literárno-hudobnom večere, kde síce nepríde veľa ľudí a ani sa to nečaká, no prídu si na svoje a ja tiež."

Skryť Vypnúť reklamu

Patril k hanblivým

Seriál "Ordinácia v ružovej záhrade" je z kvalitatívneho hľadiska, samozrejme, z iného súdka... „Treba si uvedomiť, že je to seriál, ktorý reflektuje dnešný život a ktorý nemôže ísť filozoficky do hĺbky. Tak k nemu treba aj pristupovať. Nemôžeme predsa od seriálu čakať niečo iné. Nuž a na druhej strane si myslím, že tento seriál si udržiava kvalitu a rozhodne nie je priemerný či podpriemerný." Keď do tohto televízneho projektu vstupoval, očakával najmä po dlhšej odmlke návrat pred kamery. „To sa, samozrejme, naplnilo a radosť mám z pozitívnych ohlasov od divákov. Čo ma však prekvapilo, bolo to, že tento seriál má na ľudí aj iný dosah. Dozvedel som sa totiž, že vďaka tomuto seriálu sa zvýšil počet preventívnych prehliadok u gynekológov!"

V seriáli stvárňuje tiež jedného z gynekológov, doktora Slávika. „Vďaka tejto postave som sa naučil mnoho nového o ženách. Už len z lekárskeho hľadiska je toho veľa, čo som dovtedy netušil. Napríklad taká vec, že dieťa pri prirodzenom pôrode vďaka tomu, že prechádza pôrodnými cestami, získava väčšiu imunitu. O tom som ani len netušil." F. Kovár sa tak dozvedelaj veci, o ktorých sa mnohí muži hanbia rozprávať... „Hm, dnes už sa podľa mňa tieto 'ženské záležitosti' považujú za prirodzené a nie je dôvod sa hanbiť, keď sa o nich bavíme. Ja sám som bol hanblivý v čase, keď touto fázou prechádza asi každý muž a každá žena. Je to obdobie, než príde človek na to, čo sa deje v spojení dvoch ľudí, ako to funguje a ako to príroda všetko vymyslela. Potom človek príde na to, že je to veľmi prirodzené, ale že aj tá počiatočná hanblivosť je vlastne tiež prirodzená."

Čo sa týka opačného pohlavia, F. Kovár bol hanblivý typ. „Rozhodne som nepatril medzi tých mladých mužov, ktorí šli na všetko priamo. Tým som iba ticho závidel. Skôr som bol ten typ, ktorý nemal cestu k ženám jednoduchú, a ak sa mi darilo nájsť si ju, tak až na druhý či tretí pokus. Viac som trpel, ako hrýzol," smeje sa. Našťastie, až príliš hanblivý nebol, žije v šťastnom manželstve, má dvoch synov a tri vnúčatá. „Recept na šťastné manželstvo neexistuje. Existujú len rady, napríklad že v manželstve si každý musí uvedomiť, čo tomu manželstvu prospieva. Treba celé roky pliesť pletenku tak, aby bola chutná a dobrá... Na manželstve mám rád, že v ňom sa človek naozaj stáva súčasťou toho druhého. Kým som sa oženil, myslel som len za seba, teraz dokážem myslieť aj za to moje druhé ja, za moju polovičku. Tiež mám rád, že ak nastane chvíľa, keď jednému z nás nie je práve najlepšie, ten druhý je mu oporou. No a nádherné na manželstve je to, že dokážete urobiť druhého človeka šťastným. No ale aby som to tu neidealizoval - občas príde aj na zlé chvíle."

Skryť Vypnúť reklamu

Užíva si vnúčatá

Okrem práce dnes dokáže F. Kovárovi priniesť veľa radostí aj to, že je starým otcom Zuzke, Dávidovi a Hanke. „Deti objavujú svet takým spôsobom, že všetky veci, ktoré sú pre nás dospelých samozrejmé, pre nich samozrejmé nie sú. Tým dostávajú novú hodnotu aj pre nás. Teraz sa napríklad musím učiť o tom, ako vznikla Zem, čo sa deje pri zemetrasení, pri výbuchu sopky, ale aj o dinosauroch. Tým, že sme mali dvoch synov a teraz mám dve vnučky, sa neviem nabažiť toho, že sa rady prídu pritúliť. Byť starý otec je absolútne iné, ako byť otec. Napríklad aj v tom, že keď už nevládzem, tak deti idú späť k rodičom, ktorí majú na pleciach všetku zodpovednosť. Hehe. Pri deťoch je krásne, že keďže sú tak blízko pri zemi, vidia aj tých drobučkých mravčekov a chrobáčikov, ktorých my dospelí z výšky nevidíme. A myslím to doslova, ale aj obrazne..."

Vďaka tomu, že jeho vnúčatá sú zvedavé, musel sa aj veľa naučiť, aby im dokázal odpovedať na otázky. „Preto dnes napríklad viem, že Zem má štyri a pol miliardy rokov, že na Slnku je väčšia príťažlivosť, lebo má väčšiu hmotnosť. Teraz totiž máme obdobie vesmíru a dinosaurov. Vnúčatá ma vždy niečím prekvapia a ja si to veľmi užívam."

Priznáva však, že sa mu už stalo i to, že mu deti vyčítali, že na nich toľko času nemal... „Takto to obyčajne býva. Tie výčitky smerovali hlavne k mojej profesii, pretože som mal veľa predstavení a nie vždy som sa im mohol venovať natoľko, ako by som si to ja sám predstavoval a ako by to boli chceli ony. Teraz, keď sú už dospelí, mi aj povedali, koľkokrát chceli ísť so mnou hrať futbal, no nestalo sa... Samozrejme, že také čosi zamrzí, ale... Už to tak bolo a ja s tým nič neurobím. Nebolo to preto, lebo by som sa chcel uliať z toho, aby som bol s deťmi, no mal som povinnosti. Pamätám si presne jednu konkrétnu situáciu. Vonku bolo krásne a synovia si mysleli, že sa pôjdeme poobede kúpať tak ako mnoho iných rodín. Lenže ja som mal o druhej popoludní účinkovať v rozprávke, takže som s nimi nemohol ísť. Zobrali všetky stoličky z kuchyne a urobili z nich pred dverami zátarasu, aby som nemohol odísť..."

Skryť Vypnúť reklamu

Zahrá si s vnučkou

F. Kovár si užil v práci pokojnejšie, ale aj hektické obdobia. „V herectve to tak funguje, že práca prichádza v akýchsi vlnách. Zvyčajne je to totiž tak, že keď si na vás spomenú v jednom projekte, tak si spomenú aj v druhom, treťom... Najviac hektické to bolo vtedy, keď sa nakrúcali tie slávne televízne pondelky. Popritom sa filmovalo v Prahe, robilo sa v dabingu, rozhlase, hralo sa v divadle. V noci sme cestovali do Prahy, doobeda nakrúcali, a potom sme sa vracali na predstavenie do divadla. No a keď človek takto funguje niekoľko týždňov, tak je rád, že je rád, a neraz si povie, že sa do toľkých vecí nemal púšťať. Skúste však povedať NIE, keď vám niekto ponúkne zaujímavú postavu!"

Hoci priznáva, že zažil aj obdobia, keď nevedel, kde mu hlava stojí, ani raz neoľutoval rozhodnutie byť hercom. „Je to náročné a nepoznám herca, ktorý sa snaží, je profesionálne vyťažený a popritom by neochudobňoval svoju rodinu. Lenže, asi by mi to hrozilo aj v inom povolaní. Môj syn je lekár, a keď som videl jeho rozpis služieb, tak mi napadlo, že to herectvo nebude asi až také zlé," smeje sa. "My máme na rozdiel od ostatných zamestnaní - s výnimkou učiteľov - k dispozícii dva mesiace prázdnin, keď sa to snažíme rodine vynahradiť."

Keďže však veľmi dobre vedel, čo so sebou herectvo prináša, snažil sa svojich synov od toho odhovoriť. „Je pravda, že pri vlastných deťoch som sa doslova snažil presvedčiť ich, aby za žiadnych okolností nešli v mojich šľapajach. Podarilo sa, no pri vnúčatách to už vidím inak. Aj preto som veľmi rád, že v pripravovanom seriáli 'Záchranári' si moju vnučku zahrá moja skutočná vnučka," dodal F. Kovár na záver.

Dátum narodenia: 14. november 1946
Znamenie: Škorpión
Miesto narodenia: Bratislava
Ukončené vzdelanie: VŠMU
Rodinný stav: ženatý
Relax: vnúčatá

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 268
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 225
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 9 874
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 940
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 935
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 098
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 611
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 495
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 457
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 614
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obyvateľov osady v Zbudskom Dlhom testovali

Odberný tím nepotreboval asistenciu ani armády, ani polície.

Odberný tím chodil testovať aj po domoch.
Testovanie ľudí bez domova na Bosákovej ulici.

Veterinár napísal Krajčímu. Nechápe, prečo nemôže testovať

Stretol sa aj s prípadom, že tyčinky do nosa ľuďom vkladal masér.

Veterinár najprv Ag testy vyhodnocoval, potom už nemohol.
Dávid Demečko.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moldava

Koronavírus: Vláda rokuje o celoplošnom testovaní, Za ľudí je proti (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 222-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 417 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Veronika Remišová.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila štvrtá.

Chôdza ako terapia aj šport. Ako ňou chudnúť aj meditovať?

Prečo je pre nás chôdza taká dôležitá?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop