Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Do srdca voperovali malého strážcu

Žiť s chorým srdcom je pre energického a pracovitého človeka veľkým negatívom. Neustále sa upozorňovať na šetrenie svojich síl a nežiť naplno, to riadne odoberá chuť do života.

Jozef Čisárik vďačí za svoj život modernej technike.Jozef Čisárik vďačí za svoj život modernej technike. (Zdroj: rok)

Tieto myšlienky donedávna trápili aj Košičana Jozefa Čisárika. Jeho diagnózu možno laicky popísať ako slabšiu výkonnosť ľavej srdcovej komory. Jozef však dostal šancu vrátiť svoj život späť do normálu. Vďaka malému strojčeku voperovaného do jeho srdca sa stal prvým Slovákom s týmto moderným zariadením na Slovensku.

Jozef pracuje ako projektový manažér. Táto časovo a psychicky náročná práca sa zrejme podpísali pod jeho zdravotný stav. Nerestiam ako je káva a cigarety neholduje. Pred rokom sa 61-ročnému mužovi začal meniť život. Šesťročné problémy so srdcom vyústili do vážnejšieho stavu. Bolesti sa postupne prehlbovali, výkonnosť sa znižovala. „Problémy so srdcom mi diagnostikovali pred šiestimi rokmi," spomína. "Vzhľadom na prácu nebolo času starať sa o zdravie. Vlaňajšok bol zo zdravotného hľadiska nekompromisný. Vládal som oveľa menej, tlak na hrudi sa zvyšoval. Preto som si povedal, že je najvyšší čas začať niečo robiť. Prišiel som na kontrolu ku kardiológovi a ten mi povedal, že moje srdce nie je také výkonné ako u bežných ľudí."

Netrvalo dlho a Jozefovi sa naskytla šanca, ktorú by zrejme nechcel premrhať žiaden zdravotne obmedzený človek. Príležitosť opäť viesť bežný život. Pomocnú ruku mu poskytli lekári z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach. Veci nabrali rýchly spád, po predoperačných vyšetreniach nasledoval v novembri minulého roku samotný zákrok. Lekári voperovali do srdca pacienta špeciálny kardiostimulátor. Ten neustále zbiera informácie z činnosti Jozefovho srdca a okamžite ich posiela do modemu, ktorý má doma v obývačke. Tento prístroj (vyzerá ako maličká krabička) zase posiela dáta priamo do lekárovho počítača.

Po operačnom zákroku strávil Košičan na nemocničnom lôžku len niekoľko dní. Rana sa po zákroku veľmi rýchlo hojila. "Lekári mi dali túto možnosť. Viac ráz som sa s nimi radil a bolo to pre mňa najlepšie riešenie. Keďže som mal veľké bolesti, povedal som si, že tento prístroj je pre mňa jediná šanca. Ak by sa problémy ešte viac stupňovali, neviem, ako by to dopadlo." Jozefa podporovala manželka i súrodenci. „Vraveli, aby som išiel do toho, aby som na operáciu jednoznačne pristúpil. Teraz sú radi, že to takto dopadlo. Pred operáciou som necítil žiadne veľké obavy, bola to moja voľba. Som rád, že som mal túto možnosť."

Predtým Jozefa trápili obavy, či sa jeho srdce nenamáha. Teraz už tieto starosti nepociťuje. „Bude to znieť trochu nadnesene, ale operácia a tento prístroj mi zachránili život. Modem mám na stolíku v obývačke a nebudem preháňať, ak poviem, že si ho absolútne nevšímam. Netreba sa špeciálne učiť ovládať ho. Nároky na jeho obsluhu sú minimálne. Pred spustením bol nastavený, odvtedy som s ním nerobil nič. Skôr sa stará a eviduje on mňa ako ja jeho. Je takým mojím strážcom."

Ak sa predtým Košičan vyvaroval fyzických aktivít, teraz si ich dopraje. Je náruživý cestovateľ a turista. Ale dáva si pozor, aby to neprehnal. „Teraz môžem vyvíjať bežné aktivity. Predtým som trpel bolesťou v hrudníku a teraz také problémy nemám. Ak by sa aj niečo dialo, prístroj okamžite upozorní na to, že srdce nestíha. Cítim sa v bezpečí a chránený, keď viem, že som neustále pod drobnohľadom lekárov. Mám väčšiu istotu ako kedykoľvek predtým. Cítim sa absolútne zdravý."

Jozef rád cestuje. Peknou, ale aj varovnou spomienkou bol pre neho výstup do veže chrámu v Kolíne nad Rýnom v Nemecku. Dve veže tejto katedrály sú vyššie ako 150 metrov. K vrcholu veže vedie viac ako 500 schodov. Toľko musel absolvovať aj Košičan s prístrojom v srdci. „Bola to zaberačka - taká masáž srdca. Vyšiel som až úplne hore. Prišlo mi trochu nevoľno, ale skôr z toho, že tie priestory boli stiesnené. Cítil som, že som to trochu prehnal. Keď som potom prišiel na kontrolu do kardiologickej ambulancie, lekárka ma upozornila na to, že merané hodnoty v jednom úseku boli podstatne vyššie ako ostatné. Spoločne sme sa zhodli na to, že to bol ten deň výstupu." Veľkou výhodou prístroja je aj to, že pacienta odbremení od pravidelných kontrol v nemocnici. Vzhľadom na to, že zariadenie pravidelne posiela informácie o stave srdca do kardioústavu, kde ich odborníci kontrolujú, nemusí chodiť tak často na kontrolné vyšetrenia.

„Vždy, keď som navštívil kardiologickú ambulanciu, strávil som v čakárni celé hodiny. Vždy to tak bolo. Ste síce objednaní, ale ten konkrétny čas sa lekárom napriek ich snahe nepodarí dodržať. Musíte si to tam odsedieť. Teraz som u lekára na kontrole tak raz za pol roka." Pán Jozef je vďačný okoliu, ktoré ho podporovalo. Myslí si, že mal obrovské šťastie, že sa projektu mohol zúčastniť. Veľké ďakujem vyjadruje nemocničnému kolektívu, ktorý sa o neho postaral. „Umožnili mi toto všetko, čo by som bez prístroja robiť nemohol. Špeciálne ďakujem patrí pánovi prednostovi Branislavovi Stančákovi, ktorý ma operoval a ktorý mi kardiostimulátor voperoval."

Názor odborníka

Pokrok v medicíne má mimoriadne vysoké tempo. Denne lekári dostávajú do rúk nové a nové možnosti, ako chorým ľuďom zlepšiť život. Jedným z takýchto objavov je nepochybne telemedicína. Je to technika, vďaka ktorej lekári monitorujú Jozefa Čisárika. O výhodách tejto metódy sme sa zhovárali s človekom, ktorý Košičanovi prístroj implantoval do srdca. Prednosta Kliniky kardiológie Východoslovenského srdcového a cievneho ústavu MUDr. Branislav Stančák.

Odborník pred zhruba rokom voperoval prvému slovenskému pacientovi moderné zariadenie, ktoré umožňuje sledovať srdcovú činnosť bez toho, aby musel chorý vkročiť do nemocnice. Môže pokojne sedieť v pohodlí domova a informácie o jeho srdci zbiera implantovaný prístroj. Takto zozbierané dáta vyšle zariadenie k modemu umiestnenom v dome pacienta. Bezdrôtový prenos údajov prebieha bez zásahu pacienta, väčšinou počas spánku v presne stanovený čas. Prostredníctvom telefónnej linky sú tieto údaje prenesené k lekárovi. Ten vidí vo svojom počítači už vyhodnotené údaje o činnosti prístroja pacienta, a to bez jeho návštevy v ordinácii.

Tento spôsob monitorovania chorých, teda telemedicína, má korene vo vesmírnom programe NASA. Podľa MUDr. Stančáka je táto technológia prevratná. „Nástup telemedicíny v kardiológii je nepochybne progresom, veľkým krokom vpred nielen po technickej a medicínskej stránke, ale hlavne je prínosom pre našich pacientov. V kardiológii sa využíva v dvoch oblastiach, a to pri poruchách srdcového rytmu a pri srdcovom zlyhaní."

Prístroj zavedený do srdca pacienta môže fungovať ako kardiostimulátor alebo defibrilátor. Ten prvý umožňuje upraviť pomalú činnosť srdca pomocou slabých elektrických impulzov, ten druhý je zase schopný silným elektrickým výbojom obnoviť správnu činnosť srdca s ukončiť kmitanie srdca o vysokej frekvencii. Životne dôležitý telesný orgán dokázali monitorovať aj predošlé zariadenia. MUDr. Stančák vysvetľuje, že staršie prístroje umožňovali pozorovanie porúch srdcového rytmu a sledovanie funkcií prístroja. „Táto technológia umožňuje sledovať aj stav pacienta so srdcovým zlyhaním. Informuje nás o zhoršovaní takzvanej srdcovej dekompenzácie, o tom, ako pacienti reagujú na liečbu, či je potrebná kontrola, hospitalizácia alebo zmena liečby. Všetky údaje dostávame včas, mnohokrát predtým ako pacienti pocítia prvé ťažkosti. Dokážeme včas reagovať na poruchy prístroja i na zhoršenie stavu pacienta a to nám umožňuje veľmi rýchlo a pružne zasiahnuť do liečebného procesu."

Pre pacienta spolunažívanie s implantovaným strojčekom prináša mnohé výhody. „Pacient s naimplantovaným kardiostimulátorom, či defibrilátorom je nepretržite monitorovaný z pohodlia domova. Nielenže mu odpadajú povinnosti súvisiace s návštevou nemocnice, ale zároveň sa u neho zvyšuje pocit istoty, pretože vie, že lekár má k dispozícii všetky potrebné informácie týkajúce sa činnosti jeho prístroja. V prípade akýchkoľvek komplikácií bude včas upozornený."

Medicínske výhody nie sú jediným pozitívom tejto technológie. Jej využitie má aj ďalšie praktické a ekonomické dopady. Vďaka neprestajnému monitorovaniu pacientov im odpadá povinnosť pravidelných návštev v nemocnici, pretože na kontroly nemusia chodiť tak často ako v prípade, že by ho nemali. „Telemedicínou sa tento zbytočne strávený čas zníži. Štúdie preukázali, že kontrola implantovateľných prístrojov cez CareLink systém je možná do 8 minút - čo je asi tretina bežnej kontroly v ambulancii.

Implantovaný prístroj môže byť výhodou pre chorých ľudí, ktorí nebývajú priamo v Košiciach. „Máme pacientov z Uble či Svidníka. Pre nich je cestovanie spojené s kontrolou celodenná záležitosť, takže preto pri implantácii je jedným z rozhodujúcich faktorov okrem závažnosti zdravotného stavu aj vzdialenosť pacienta od kardiologickej ambulancie."

Dôvodom, prečo sa stal prvým pacientom na Slovensku so špeciálnym prístrojom v srdci práve Koščian Jozef Čisárik, tkvie podľa prednostu v závažnosti jeho zdravotného stavu pred rokom a veľmi aktívny záujem o túto formu liečby. Implantáciu prístroja a jeho následné používanie zatiaľ zdravotné poisťovne nepreplácajú. Financovanie celého projektu v kardioústave má pod palcom medzinárodná spoločnosť, ktorá zariadenie vyrába a distribuuje.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Mecom ide na zelenú
 3. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 4. Marrákeš je červená perla Maroka
 5. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 7. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 8. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 9. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 1. Mecom ide na zelenú
 2. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 3. Marrákeš je červená perla Maroka
 4. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 5. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 6. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 951
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 4 223
 3. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 531
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 186
 5. Cukrovkári a covid-19 2 786
 6. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 505
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 326
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 415
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 216
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 806

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 2. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 3. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 4. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 7. Anna Milanová: Ošetrenie?
 8. Roland Vizner: Konkurencia v treťom pilieri nebude. Osobný dôchodkový produkt putuje do koša. Premárnime ďalšiu šancu na zmenu k lepšiemu?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 238
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 681
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 635
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 871
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 721
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 434
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu tentokrát stoja na štúdii o sliepkach
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nitriansky oligarcha blízky Smeru Norbert Bödör bude stíhaný na slobode.

Oligarcha sa dostal na slobodu po rozhodnutí Ústavného súdu.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Výbuch sopky zachytili satelitné snímky.


a 1 ďalší 34m
Zuzana Kepplová.

Fico zažil pri Bödörovi priam biblický obrat.


6 h

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 2. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 3. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 4. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 7. Anna Milanová: Ošetrenie?
 8. Roland Vizner: Konkurencia v treťom pilieri nebude. Osobný dôchodkový produkt putuje do koša. Premárnime ďalšiu šancu na zmenu k lepšiemu?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 238
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 681
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 635
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 871
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 721
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 434
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu tentokrát stoja na štúdii o sliepkach

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu