Najväčším je čerstvé 4. miesto zo svetového šampionátu z Paríža. Za jeho neobvyklým úspechom je okrem talentu aj tvrdá práca a neobyčajná húževnatosť. Keď rozpráva o svojom remesle, viete, že účesy, strihy a farby miluje.
Remeslo má zlaté dno. Túto starú múdrosť má na srdci aj Michalovčan Lukáč. Pri výbere remesla mu poradili aj rodičia. Keď bol malý, česával mamku, neskôr aj otca. „Vtedy som to ešte tak nebral. Nikdy som si nemyslel, že budem kaderníkom. Prišlo to samo." V súčasnosti už češe okrem rodičov aj celú širokú rodinu. „Otec chcel od malička, aby som išiel za kaderníka. Neviem prečo. Hovoril mi, že keď sa ráno zobudím, niekoho ostrihám a už mám na chlieb. Z jeho hľadiska je to dobré remeslo a kreatívne. Odmala som totiž tancoval, bol som zameraný umeleckým smerom. Na konci základnej školy som nevedel kam pôjdem na strednú. Uvažoval som nad dráhou kaderníka, kuchára alebo ísť na tanečné konzervatórium. V 8. ročníku som s maminou raz išiel do salónu. Kaderníčka mi povedala: 'Príď cez letné prázdniny na dva mesiace a vyskúšaš si, či sa ti to bude páčiš.' Začal som teda praxovať u Adriany Maškovej, zapáčilo sa mi to a robím to dodnes." Odvtedy ubehlo len pár rokov a život ukázal, že lepšie si ani Lukáš vybrať nemohol.
Už ako čerstvý prvák na strednej škole šiel skúsiť šťastie na kaderníckej súťaži. „Moja prvá medzinárodná súťaž bola v Miskolci, vyhral som 2. miesto v extravagantnom zostrihu z 32 súťažiacich." Za 1. ročník získal ešte bronzovy pohár v Bardejove v kategórii "Nevesta, akú svet ešte nevidel". V 2. ročníku získal vo viacerých súťažiach strieborné poháre a aj medaily za večerné účesy. Zvláštnu cenu získal aj za najlepšiu reprezentáciu Slovenska na medzinárodnej súťaži v Miskolci a dve 1. miesta. Tento rok získal na majstrovstvách Slovenska 2. miesto v technickej kategórii. Najväčší Lukášov úspech je už spomínaná novembrová účasť na Majstrovstvách sveta 2010 v účesovej a dekoratívnej tvorbe vo Francúzsku. V kategórii Junior Team Worl Cup Ladies Technical z 32 krajín a 60 súťažiacich sa umiestnil jeho tím na 4. mieste.
Príprava na súťaže zaberá Lukášovi veľa času. „Na tie majstrovstvá sveta sme sa pripravovali deväť mesiacov vopred, dennodenne. Bolo to namáhavé, ale vyplatí sa to, keď to človeka baví." Najťažšou kategóriou je technický účes, ide o zložitú techniku, ktorá je veľmi náročná, na čistotu, detaily a čas. „Hovorí sa, že to robia majstri sveta, tí najlepší, ktorí sa už len zdokonaľujú, robí to málokto." Lukáša však bavia všetky kategórie. Skúsenosti má aj s módnymi fotkami. „Baví ma česanie na fotenie, aj do natáčania klipu. Česal som pre módne prehliadky a svadby na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zhodneme sa s módnym návrhárom, čo on chce, čo ja by som do toho dal, od rána sa to tvorí, kým sa to nachystá, ten stres je väčší, no potom si to človek aj viac vychutná. Spolu so skvelým oblečením je účes efektnejší." Skúsenosti má aj s natáčaním klipu. Pomáhal kapele Get Explode, známej z viacerých televíznych súťaží.
Lukáš chodí na SOŠ Gemerská 1. Momentálne je v 3. ročníku a strieda týždeň praxe s týždňom v škole. V triede je 18 dievčat a on jediný chalan. „Mám dobré spolužiačky, vieme sa aj poškriepiť, ale vychádzame veľmi dobre. Vedia ma podporiť a pochopiť." Prax na Turgenevovej 36 závisí aj od množstva ľudí, ktorí tu prídu. „Ja mám ale aj svoju veľkú klientelu. Aj v Michalovciach, aj v Košiciach. Je toho dosť, nedá sa sťažovať, na budúci týždeň tri stužkové, aj ja idem, práce je nad hlavu." Okrem školy a svojich zákazníčok sa venuje príprave na súťaže. Tie však nie sú lacný špás, a to špeciálne tie v zahraničí. „Chcel by som ísť na ďalšie súťaže, neviem či sa bude dať, lebo hľadám sponzorov. Majstrovstvá sveta v Paríži vyšli približne na pol milióna starých korún. Aby som sa mohol zúčastniť na majstrovstvách sveta v Paríži, prispeli mi veľmi mama a otec, Košický kraj, ale taktiež pani riaditeľka Ingrid Sedláková, ktorá ma uvoľnila zo školy, aby som sa mohol pripravovať."
Jeho majsterka Mária Sedláková objavila Lukášov talent už v 1. ročníku. „S Lukášom sa dobre spolupracuje," tvrdí o svojom zverencovi. "Počúva, má fantáziu, trpezlivosť, zručnosť, je húževnatý, čo je veľmi dôležité pri tejto práci, aby sa zdokonaľoval a stále napredoval. Už v 1. ročníku boli u neho tieto tendencie a mal veľkú odvahu. Musel totiž vystúpiť s účesmi pred verejnosť a porotu a nemal s tým problém. Jeho odvaha je výnimočná, rovnako ako jeho talent."
Po škole si najprv tretiak urobí maturitu. Jeho snom je vlastný kadernícky salón. „Ale najprv by som chcel asi tak do 27 rokov pracovať vonku a potom si otvoriť kaderníctvo. Najprv treba nazbierať skúsenosti a nové technológie a až potom podnikať. Uvidíme, chcel by som ísť do Ameriky alebo do Talianska a tam si aj založiť salón. V tomto odbore je totiž dôležité získať iné vedomosti z iných krajín," sníva o plánoch Lukáš. Úspechy z neho neurobili namysleného frajera, rád pomôže spolužiačkam, ktoré si občas prídu po radu. „Určite vždy pomôžem, to treba, nikdy aby som nepovedal nie. Aj mne starší spolužiaci a kolegynky v začiatkoch pomohli. Stále treba pomôcť, nevieme nikdy, kedy ju budeme potrebovať my."
Na majstrovstvá sveta juniorov sa dostal vďaka víťazstvu tuzemskej súťaže. „Povedali nám, že do Paríža sa dostaneme, ak vyhráme 1. miesto v Trenčíne. No a vyhral som, čím som získal nomináciu. Slovenský tím zostavila Zdenka Zuzáková, prezidentka Spoločenstva kaderníkov Slovenskej republiky. Pravidelne sme sa odvtedy stretávali v Bratislave, stupňovalo sa to so súťažou, pár mesiacov som bol nonstop na západe. Natrénovali sme účes, išli sme do Paríža a tam sme súťažili za juniorov." V tíme boli traja chlapci a jedno dievča: okrem Lukáša Simona Urbánová, Polat Elalmis a Sean Kasumovic.
Pobyt v Paríži bol pre Lukáša fatálnou skúsenosťou. „Je to niečo neskutočné, je to iný svet, tam sú také nápady... ľudia z celého sveta. Bolo tam 950 súťažiacich zo všetkých kútov sveta, to bolo 'waw', neopísateľné. Ani sa nedalo stíhať na všetko pozerať," rozplýva sa nad spomienkami z francúzskej metropoly. Zároveň však pripomína stresy zo súťaže. „Bolo to strašné napätie, museli sme byť veľmi sústredení. Nesmeli sme sa pozerať na iné hlavy, rozptyľuje to. Heslo znelo: dole hlava a sústrediť sa na svoje." Na kategóriu denného účesu mali 20 minút a na večerný o 15 viac.
Napriek mladému veku, prešli Lukášovými rukami stovky žien. Najväčším prehreškom dám voči svojej korune krásy je podľa neho kulmofén. „Svojim klientkam ho neodporúčam, veľmi ničí vlasy. Všetko ničí vlasy, ale toto obzvlášť. Je to spôsobené tým, že hlavica kulmofénu má dierky a vzduch prúdi do všetkých strán. Vlas je ako strecha domčeka. Má šupinky a keď sa na ne fúka, otvárajú sa šupinky a vlas je narušený. Absolútne to preto neodporúčam." Podľa neho je teraz v móde biela farba, vo viacerých odtieňoch. „Je to tohtoročný trend, letia aj červené odtiene. Obľubujem tlačené vlny, to je moje, zbožňujem to, je to klasika. Sú to vlastne fúkané vlny, nádhera." V strihoch nie je v súčasnosti výrazný trend, kraľuje nezvyčajne široká paleta krátkych i dlhých strihov.
Hovorí sa, že šusterove deti chodia bosé a krajčírove dotrhané. Ani Lukáš si na vlastný účes priveľmi nepotrpí. Aj keď mal obdobie, ktorým vraj prejde každý kaderník. Strihajú ho kolegovia z Nitry, Bratislavy alebo majsterka. Ostrihať sa sám skúsil len raz. „Mal som všetky farby, od blond, modrú, čiernu, hnedú, prešiel som si povinnou fázou každého kaderníka. Vyskúšal som na sebe všetko možné." Nezáleží mu na tom, či má žena krátke alebo dlhé vlasy. Lukáš tvrdí, že sa dokáže vyhrať so všetkými, ktoré majú aspoň jeden centimeter. Inšpiráciu čerpal aj v mekke módy. „No v Paríži dominovali najmä nenositeľné strihy. Dajú sa však použiť ich prvky, ktoré vie človek vložiť do svojej práce."
Lukáš trénoval aj s kaderníckou legendou Wilfriedom Stamerom. „Pripravoval ma na súťaž. On na nich vyhral veľakrát, bol úspešný a dôležitý v branži vonku, strašne zlatý. Niekoľkonásobný majster sveta, ale bohužiaľ nás náhle opustil. To je do života taká spomienka, na ktorú sa nikdy nezabúda." Iný kadernícky idol Michalovčan nemá. To 4. miesto mu pootvorilo dvere k iným kaderníkom, i nové pracovné možnosti. „Určite. Myslím si, že je to úspech, ktorý sa bude niesť životom. Ale pre mňa je to hlavne o tom, že som videl to, čo sa nepodarí každému, veci ktoré by som sa inde nedozvedel, bol by som ukrátený, keby som to nezažil. Som šťastný, že som bol na majstrovstvách v Paríži."
Keďže Lukáš je mladý a úspešný, priznáva, že sa už stretol aj so závisťou. „Veľakrát. Asi to patrí k tomu, inak to ani nebude. Recept na ľudskú neprajnosť je obrniť sa a brať to s nadhľadom. Jedných uchom dnu a druhým von. Stále sa totiž nájde človek, ktorý nedopraje. No úspechy nespadli samé z neba, človek na sebe pracuje a to veľa ľudí nevidí, že človek si to pochodí, odpracuje množstvo hodín, častokrát do noci. Na majstrovstvá sveta sme trénovali minimálne 16 hodín denne v salóne. Je to aj o psychike, človek si musí budovať, aby niečo dosiahol. Nemusel by som to všetko podstúpiť, no robím to pre seba, lebo ma to baví. To, že ma niekto pozná, alebo vyhrám súťaž, je síce pekné, ale ide mi hlavne o to, ukázať sebe, že viem niečo viac a dať to ďalej svojim zákazníčkam..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári