KOŠICE. Od začiatku septembra do dnešných dní ochorelo na žltačku typu A v Družstevnej pri Hornáde v časti Malá Vieska 26 ľudí.
"Prvé dve ochorenia sme zaznamenali začiatkom septembra a ešte v ten istý mesiac ochorelo ďalších 13 ľudí. Do novembra pribudlo ďalších 11 chorých. Žltačka sa šíri najmä medzi deťmi a adocelescentmi. Väčšina dospelých je imúnna, pretože chorobu prekonala v mladosti," uviedla Jana Seligová, vedúca epidemiológie z košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Starosta: Zdroj možno v skládke
Podľa nej sa infekcia vyskytuje najmä medzi obyvateľmi rómskej časti obce. Tri prípady evidujú aj v iných lokalitách dediny. Odborníčka vysvetľuje, že choroba špinavých rúk sa šíri fekálno-orálnou cestou najčastejšie v tesnom kontakte - rodina a detský kolektív.
Prenos je možný aj vodou a potravinami kontaminovanými stolicou. Preto je podľa Seligovej potrebná zvýšená osobná hygiena, zásobenie sa čistou pitnou vodou a pravidelné odstraňovanie odpadu.
Zdrojom žltačky môže byť aj nelegálna skládka, ktorá sa vytvára v blízkosti obce, myslí si starosta Andrej Sabol (SNS).
"Odpadky sa tam hromadia už dlhé roky. Na náklady obce sme odtiaľ na jar vyviezli 8 kontajnerov smetí, posledný mesiac ďalšie 4, ale nestačí to. Na všetok odpad je potrebných možno 100 kontajnerov a na to peniaze nie sú."
Za odvoz odpadu si podľa starostu platí malá časť osady. Niektorí dlhujú na poplatkoch za 5 až 7 rokov. Možnosť, ako sa zbaviť skládky, vidí Sabol v eurofondoch. Na ich získanie spracúva žiadosť.
Miestna žena: Všetci sú už zdraví
Podľa ženy z osady zopár detí na žltačku ochorelo. "Teraz sú už všetci zdraví. Moje deti sa nenakazili, pretože sú zaočkované." Väčšina miestnych nemá kanalizáciu. Sabol dodal, že ako finančné prostriedky na jej dobudovanie a rekonštrukciu má obec schválené europeniaze.
Seligová upozorňuje na fakt, že žltačka typu A má inkubačnú dobu až 50 dní. Počas tohto obdobia môže nakazený infikovať iných ľudí a pritom ani nevie, že je chorý, pretože u malých detí prebieha bez klinických príznakov.
Lokálne epidémie
Ak sa u niekoho choroba prejaví, musí byť hospitalizovaný. Aby sa ochorenie nešírilo, sú osoby, ktoré boli v blízukom kontakte s chorým a mohli sa nakaziť, sú pravidelne sledované lekárom.
Počas tohto roka košickí hygienici zaznamenali lokálne epidémie na Luniku IX a vo Veľkej Ide. Na týchto miestach sa situácia podľa Seligovej už stabilizovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári