Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky

Primátorovi a starostom z Košíc pôjde na odstupné 110-tisíc eur

Nadštandardné odstupné majú dostať primátor Košíc a starostovia mestských častí, ktorí končia. Zrejme budú poslední s nadpriemernými piatimi platmi na rozlúčku.

(Zdroj: ilustračné - Pavol Funtál)

Nadštandardné odstupné má „zahojiť" primátora a starostov, ktorí končia. Zrejme budú poslední s nadpriemernými 5 platmi na rozlúčku. V parlamente je už zákon, ktorý chce odstupné starostov „osekať" na úroveň bežných ľudí.

KOŠICE. Vyše 110-tisíc eur bude stáť kasu mesta a mestských častí odstupné primátora a 8 starostov, ktorí sa po novembrových voľbách lúčia. Opätovne zvolení nárok na odstupné nemajú.

Ako prvá ho ešte v lete dostala exstarostka Furče Monika Smolková (Smer-SD - na snímke). V júli 2010, rok po zvolení za europoslankyňu, sa funkcie v mestskej časti vzdala. Starostovala tri roky, podľa zákona mala nárok na 4-mesačné odstupné 9 560 eur.

Pritom posledný rok pred abdikáciou mala okrem starostovských 2 390 eur mesačne aj plat europoslankyne 7 600 eur. „Odstupné musí byť vyplatené, právne sa ho nedá vzdať. Možno ho len prijať a spätne darovať mestskej časti darovacou zmluvou. Prijala som ho a venovala na dobročinné aktivity," povedala Smolková.

Nadštandardné odstupné

Po komunálnych voľbách končí primátor František Knapík (KDH) a starostovia Pavol Mutafov (Smer-SD) zo Západu, Andreja Takáčová (nezávislá) zo Severu, Daniel Rusnák (KDH) z KVP, Cyril Betuš (SOS) zo Sídliska Ťahanovce, Marek Kažimír (nezávislý) z Krásnej, Peter Dzuro (nezávislý) z Lorinčíka a Ladislav Šaňa (RIS) z Lunika IX.

Po 4 rokoch starostovania im zákon priznáva maximálne odstupné, 5-násobok ich priemerného mesačného platu s odmenami za 12 mesiacov. Odstupné dostanú zrejme v januári po odovzdaní funkcií, ustanovujúce zastupiteľstvá prebehnú do konca roka.

Knapík dostane 25-tisíc eur

Najviac, vyše 25-tisíc eur, má zinkasovať dosluhujúci primátor František Knapík (na snímke). Na základe uznesenia mestského zastupiteľstva mal základný plat, daný zákonom, zvýšený o 70 percent. „Volebné obdobie primátora sa končí rokovaním zastupiteľstva 21. 12. Decembrové mzdové a súvisiace náležitosti budú predmetom zúčtovania v januári," uviedla hovorkyňa radnice Katarína Jantošovičová.

Zvýšené platy brali i Šaňa (najprv o 50, potom o 25 percent), Kažimír (o 50 percent) a Rusnák (o 10 percent). Ostatní mali zákonné minimum.

„Na odstupné mám nárok, prijmem ho celé," povedal Šaňa z Lunika IX. Má dostať takmer 13-tisíc eur. Koľko to bude naozaj, sa uvidí, keďže exekúciu má na krku mestská časť za vodu, i Šaňa ako osoba pre nedoplatky na nájomnom.

Odrátajú Mutafovovi z odstupného odmeny?

Mutafov (na snímke) zo Západu si má prísť na skoro 12-tisíc eur odstupného. Nedávno však miestne zastupiteľstvo odkleplo, aby vrátil 6 400 eur za svoje i kontrolórkine odmeny. Tie dal v minulosti vyplatiť, podľa názoru polície, svojvoľne bez uznesenia poslancov a trestnému stíhaniu za spreneveru unikol len vďaka premlčaniu skutku.

Spýtali sme sa, či neuvažuje, aby mu tie odmeny odrátali z odstupného. Nepovedal áno, ani nie. „Je to špinavá hra proti mne. Chcem o tom hovoriť s novým starostom Bauerom," komentoval.

Takáčová ako Matka Tereza?

„Ešte neviem výšku odstupného, ani ma nezaujíma. 16 rokov som tu drela za základný plat bez odmien ako Matka Tereza. O odstupnom sa môžeme rozprávať v januári," reagovala Takáčová zo Severu s nárokom na odstupné necelých 12-tisíc eur.

Napríklad dosluhujúci primátor Bratislavy Ďurkovský (KDH) dostane odstupné 29 635 eur, zarábal mesačne 5 927 eur. Mesačný príjem novozvoleného bratislavského primátora Ftáčnika (nezávislý) ako starostu Petržalky bol 4 154 eur, odstupné má 20 770 eur. „Odstupné musí byť vyplatené, je to povinnosť úradu," tvrdí aj Ftáčnikov hovorca Ľubomír Andrassy.

Platy poslancov chcú znížiť, ale aj zrušiť strop

Parlament má na prebiehajúcej schôdzi prerokovať návrh poslancov zo SaS (Somogyi, Majer, Krnáč). Chcú znížiť 5-mesačné odstupné starostov a primátorov na 3-mesačné, znížiť im základné platy o 10 percent a zrušiť možnosť odmien.

KOŠICE/BRATISLAVA. Poslanci argumentujú kritickou situáciou, zadlžovaním samospráv, znižovaním nákladov na verejnú správu o 10 % i tým, že platové pomery starostov boli nastavené v roku 1994. Zmeny by boli účinné od marca, týkali by sa len nových starostov.

„Je to skôr falošný krok. Teraz môžu poslanci zvýšiť starostom základný plat najviac na dvojnásobok, po novom by horná hranica nemala jestvovať," upozorňuje na jedno z navrhovaných ustanovení Vanda Rybanská zo Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS).

Súčasný strop chcú škrtnúť

Poslanci SaS vysvetľujú, že po zrušení odmien starostov by ich poslanci mohli oceniť zvýšením platu, ktorý musia samosprávy zverejniť. Súčasný strop, dvojnásobok základného platu, chcú zo zákona vyhodiť. „Zastupiteľstvo samo bude rozhodovať, či obec hospodári s dostatočným prebytkom na zvyšovanie platov starostov. Zostáva možnosť oceniť prácu starostu zvýšením základného platu do výšky podľa uváženia zastupiteľstva a možností obce," tvrdia sulíkovci v dôvodovej správe.

ZOMOS: Zrušte odstupné

ZOMOS vyzval Národnú radu, aby zrušila akékoľvek odstupné primátorov a starostov. „Vyplácanie takých nehoráznych súm považujeme za nemorálne. Odstupné má prekryť zamestnancovi obdobie po tom, čo nečakane dostal výpoveď. Primátori a starostovia však vedia, kedy sa funkčné obdobie skončí, a v zmysle Zákonníka práce sa môžu vrátiť na predchádzajúce miesto," argumentuje Rybanská. Protestujú, aby boli poslanci parlamentu aj starostami a primátormi.

„Pre starostov by mali platiť rovnaké pravidlá ako pre ostatných zamestnancov, 2-mesačné alebo 3-mesačné odstupné," odporúča Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Poslanci parlamentu mali šesťmesačné odstupné, ale v rámci nedávneho zníženia platov si ho „osekali" na 2- a 3-mesačné.

Aké gazdovanie, také odmeny

Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, prízvukuje, že aj pre komunálne zlodejiny či neochotu a neschopnosť šetriť v samosprávach tak, ako musia šetriť domácnosti, treba zákonom obmedziť svojvoľné schvaľovanie odmien starostom i poslancom. „Akákoľvek odmena či navýšenie platu nad rámec základného, daného zákonom, by smeli byť zastupiteľstvom schválené, len ak samospráva predošlý rok hospodárila s rozpočtom, ktorý nemá deficit, bez zarátania príjmov z dotácií, eurofondov a úverov. Odmeny by mali byť naviazané na výsledky hospodárenia, ich zmysel má byť motivačný. Odmena za samotný výkon funkcie je absurdná – za to dostávajú starostovia základný plat."

jav
POZNÁMKA

Z akej planéty sú sulíkovci?

Už dávno mala Národná rada okresať odstupné starostov a primátorov na 2- a 3-mesačný štandard podľa Zákonníka práce. Hoci návrh ZOMOS-u zrušiť im odstupné úplne má tiež čaro a logiku, však pôvodní zamestnávatelia musia starostov po skončení funkcie vziať späť, načo im je vôbec odstupné?

Človek by až poľutoval neborákov starostov a primátorov na Slovensku, ktorí tučné odstupné vlastne ani nechcú, ale čo už, zákonný nárok nepustí, musia im peniaze vyplatiť. Legislatíva má reagovať na prax, tak nech parlament uzákoní aj možnosť odstupné neprijať. Potom by sme čumeli, koľkí odstupné (ne)chceli!

Je milé, že poslanci SaS v parlamente idú okrem krátenia odstupného zrušiť starostom odmeny a znížiť základné platy o 10 percent. Je však naivné vyhodiť existujúci strop výšky platu starostu (teraz maximálne 100 percent základu). Z akejže cudzej planéty nám to sem padli niektorí sulíkovci? Že „zastupiteľstvo zvýši plat starostovi podľa uváženia poslancov a možností obce"... Ha ha.

To sme tu už mali. I poslanci niektorých košických mestských častí (napr. Staré Mesto, Juh) v minulosti sami seba odmeňovali „podľa uváženia a možností". Aj vyše 100-tisíc vtedajších Sk na hlavu! (Poslanec vykonáva funkciu len popri zamestnaní.) A nebyť novely zákona o meste z roku 2006, ktorá to zatrhla určením ročného stropu, naviazaného na násobok minimálnej mzdy, možno dodnes by niektorí v zastupiteľstvách „ryžovali" ako na Klondiku.

Niektoré nápady stoja za legislatívne rozpracovanie, ako podmieniť možnosť zvýšenia platu starostu nad zákonné minimum dobrým hospodárením obce, ale jasnými, merateľnými kritériami, nie „uvážením" zastupiteľstva. Teraz však treba ustrážiť, aby zo zákona nevypadol strop, lebo niektorí, odviazaní od stropu, by sa mohli utrhnúť z reťaze. Pritom strop maximálneho platu starostu by nielenže mal ostať, ale pokojne nech sa aj zníži, hoci o polovicu, zo 100 na 50 % k základu.

Normálni smrteľníci majú občas odmenu či 13. plat. Podaktorých luxusne platených starostov, „nadľudí" treba vrátiť na zem. A aj keď si za poslancov volíme iste múdrych a zodpovedných ľudí, neradno riskovať. Stropov pre platy a odmeny z verejných peňazí nikdy nie je dosť...

Jaroslav Vrábeľ
Odstupné v Košiciach

plat odstupné
Knapík (prehral s Rašim) 5 037 eur 25 186 eur
Rusnák (už nekandidoval) 2 796 13 978
Kažimír (už nekandidoval) 2 686 13 430
Šaňa (prehral so Slepčíkom) 2 420 12 098
Mutafov (prehral s Bauerom) 2 390 11 949
Takáčová (prehrala s Gajom) 2 390 11 949
Betuš (už nekandidoval) 2 288 11 438
Smolková (vzdala sa v lete) 2 390 9 560
Dzuro (prehral s Hovancom) 1 228 6 142

Plat a odmeny starostovi (do výšky 50 percent platu) schvaľujú poslanci. Plat je násobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve, koeficientu podľa počtu obyvateľov a prípadného zvýšenia do výšky 100 % základného platu. Sumy sú približné a v hrubom, vyplatené budú v čistom.

jav
Odstupné v krajských mestách

plat odstupné
Bratislava - Ďurkovský (KDH) 5 927 eur 29 635 eur
Trnava – Bošňák (KDH) 4 311 21 555
Trenčín – Celler (SDKÚ) 3 954 19 770
B. Bystrica – Saktor (Smer) 3 791 18 955
Žilina – Harman (SDKÚ) 2 987 14 935

zdroj: Pravda

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 5. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 6. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 58 081
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 830
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 224
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 13 577
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 439
 6. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 697
 7. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 578
 8. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 280
 9. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 7 272
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 6 996
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mesto Svidník.

Bytovú krízu berú na východe do vlastných rúk.

21 h
Ilustračné.

Hrozí v sobotu aj v nedeľu v ranných hodinách.

37m
Ocenení museli na ceremoniál počkať rok.

Laureáti si ich pre pandémiu prevzali až po roku.

2 h
Nákladné auto zhorelo celé, dobytok neprežil.

Požiar vypukol na ceste v okrese Bardejov.

2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mesto Svidník.

Bytovú krízu berú na východe do vlastných rúk.

21 h
Ministerka Kolíková

Ministerka má podporu SaS aj Sme rodina.

6 h
Vakcína proti covidu od AstraZeneca.

Úmrtie už u nás spôsobil aj Pfizer.

5 h
Čínska raketa Dlhý pochod 5B vo štvrtok 29. apríla vypustila do vesmíru prvý modul budúcej orbitálnej staniceTchien-che 1. Raketa sa teraz neriadene vracia do zemskej atmosféry.

Dlhý pochod sa vracia na Zem neriadene.

4. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop