Korzár logo Korzár Košice
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Primátorovi a starostom z Košíc pôjde na odstupné 110-tisíc eur

Nadštandardné odstupné majú dostať primátor Košíc a starostovia mestských častí, ktorí končia. Zrejme budú poslední s nadpriemernými piatimi platmi na rozlúčku.

(Zdroj: ilustračné - Pavol Funtál)

Nadštandardné odstupné má „zahojiť" primátora a starostov, ktorí končia. Zrejme budú poslední s nadpriemernými 5 platmi na rozlúčku. V parlamente je už zákon, ktorý chce odstupné starostov „osekať" na úroveň bežných ľudí.

KOŠICE. Vyše 110-tisíc eur bude stáť kasu mesta a mestských častí odstupné primátora a 8 starostov, ktorí sa po novembrových voľbách lúčia. Opätovne zvolení nárok na odstupné nemajú.

Ako prvá ho ešte v lete dostala exstarostka Furče Monika Smolková (Smer-SD - na snímke). V júli 2010, rok po zvolení za europoslankyňu, sa funkcie v mestskej časti vzdala. Starostovala tri roky, podľa zákona mala nárok na 4-mesačné odstupné 9 560 eur.

Pritom posledný rok pred abdikáciou mala okrem starostovských 2 390 eur mesačne aj plat europoslankyne 7 600 eur. „Odstupné musí byť vyplatené, právne sa ho nedá vzdať. Možno ho len prijať a spätne darovať mestskej časti darovacou zmluvou. Prijala som ho a venovala na dobročinné aktivity," povedala Smolková.

Nadštandardné odstupné

Po komunálnych voľbách končí primátor František Knapík (KDH) a starostovia Pavol Mutafov (Smer-SD) zo Západu, Andreja Takáčová (nezávislá) zo Severu, Daniel Rusnák (KDH) z KVP, Cyril Betuš (SOS) zo Sídliska Ťahanovce, Marek Kažimír (nezávislý) z Krásnej, Peter Dzuro (nezávislý) z Lorinčíka a Ladislav Šaňa (RIS) z Lunika IX.

Po 4 rokoch starostovania im zákon priznáva maximálne odstupné, 5-násobok ich priemerného mesačného platu s odmenami za 12 mesiacov. Odstupné dostanú zrejme v januári po odovzdaní funkcií, ustanovujúce zastupiteľstvá prebehnú do konca roka.

Knapík dostane 25-tisíc eur

Najviac, vyše 25-tisíc eur, má zinkasovať dosluhujúci primátor František Knapík (na snímke). Na základe uznesenia mestského zastupiteľstva mal základný plat, daný zákonom, zvýšený o 70 percent. „Volebné obdobie primátora sa končí rokovaním zastupiteľstva 21. 12. Decembrové mzdové a súvisiace náležitosti budú predmetom zúčtovania v januári," uviedla hovorkyňa radnice Katarína Jantošovičová.

Zvýšené platy brali i Šaňa (najprv o 50, potom o 25 percent), Kažimír (o 50 percent) a Rusnák (o 10 percent). Ostatní mali zákonné minimum.

„Na odstupné mám nárok, prijmem ho celé," povedal Šaňa z Lunika IX. Má dostať takmer 13-tisíc eur. Koľko to bude naozaj, sa uvidí, keďže exekúciu má na krku mestská časť za vodu, i Šaňa ako osoba pre nedoplatky na nájomnom.

Odrátajú Mutafovovi z odstupného odmeny?

Mutafov (na snímke) zo Západu si má prísť na skoro 12-tisíc eur odstupného. Nedávno však miestne zastupiteľstvo odkleplo, aby vrátil 6 400 eur za svoje i kontrolórkine odmeny. Tie dal v minulosti vyplatiť, podľa názoru polície, svojvoľne bez uznesenia poslancov a trestnému stíhaniu za spreneveru unikol len vďaka premlčaniu skutku.

Spýtali sme sa, či neuvažuje, aby mu tie odmeny odrátali z odstupného. Nepovedal áno, ani nie. „Je to špinavá hra proti mne. Chcem o tom hovoriť s novým starostom Bauerom," komentoval.

Takáčová ako Matka Tereza?

„Ešte neviem výšku odstupného, ani ma nezaujíma. 16 rokov som tu drela za základný plat bez odmien ako Matka Tereza. O odstupnom sa môžeme rozprávať v januári," reagovala Takáčová zo Severu s nárokom na odstupné necelých 12-tisíc eur.

Napríklad dosluhujúci primátor Bratislavy Ďurkovský (KDH) dostane odstupné 29 635 eur, zarábal mesačne 5 927 eur. Mesačný príjem novozvoleného bratislavského primátora Ftáčnika (nezávislý) ako starostu Petržalky bol 4 154 eur, odstupné má 20 770 eur. „Odstupné musí byť vyplatené, je to povinnosť úradu," tvrdí aj Ftáčnikov hovorca Ľubomír Andrassy.

Platy poslancov chcú znížiť, ale aj zrušiť strop

Parlament má na prebiehajúcej schôdzi prerokovať návrh poslancov zo SaS (Somogyi, Majer, Krnáč). Chcú znížiť 5-mesačné odstupné starostov a primátorov na 3-mesačné, znížiť im základné platy o 10 percent a zrušiť možnosť odmien.

KOŠICE/BRATISLAVA. Poslanci argumentujú kritickou situáciou, zadlžovaním samospráv, znižovaním nákladov na verejnú správu o 10 % i tým, že platové pomery starostov boli nastavené v roku 1994. Zmeny by boli účinné od marca, týkali by sa len nových starostov.

„Je to skôr falošný krok. Teraz môžu poslanci zvýšiť starostom základný plat najviac na dvojnásobok, po novom by horná hranica nemala jestvovať," upozorňuje na jedno z navrhovaných ustanovení Vanda Rybanská zo Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS).

Súčasný strop chcú škrtnúť

Poslanci SaS vysvetľujú, že po zrušení odmien starostov by ich poslanci mohli oceniť zvýšením platu, ktorý musia samosprávy zverejniť. Súčasný strop, dvojnásobok základného platu, chcú zo zákona vyhodiť. „Zastupiteľstvo samo bude rozhodovať, či obec hospodári s dostatočným prebytkom na zvyšovanie platov starostov. Zostáva možnosť oceniť prácu starostu zvýšením základného platu do výšky podľa uváženia zastupiteľstva a možností obce," tvrdia sulíkovci v dôvodovej správe.

ZOMOS: Zrušte odstupné

ZOMOS vyzval Národnú radu, aby zrušila akékoľvek odstupné primátorov a starostov. „Vyplácanie takých nehoráznych súm považujeme za nemorálne. Odstupné má prekryť zamestnancovi obdobie po tom, čo nečakane dostal výpoveď. Primátori a starostovia však vedia, kedy sa funkčné obdobie skončí, a v zmysle Zákonníka práce sa môžu vrátiť na predchádzajúce miesto," argumentuje Rybanská. Protestujú, aby boli poslanci parlamentu aj starostami a primátormi.

„Pre starostov by mali platiť rovnaké pravidlá ako pre ostatných zamestnancov, 2-mesačné alebo 3-mesačné odstupné," odporúča Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Poslanci parlamentu mali šesťmesačné odstupné, ale v rámci nedávneho zníženia platov si ho „osekali" na 2- a 3-mesačné.

Aké gazdovanie, také odmeny

Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, prízvukuje, že aj pre komunálne zlodejiny či neochotu a neschopnosť šetriť v samosprávach tak, ako musia šetriť domácnosti, treba zákonom obmedziť svojvoľné schvaľovanie odmien starostom i poslancom. „Akákoľvek odmena či navýšenie platu nad rámec základného, daného zákonom, by smeli byť zastupiteľstvom schválené, len ak samospráva predošlý rok hospodárila s rozpočtom, ktorý nemá deficit, bez zarátania príjmov z dotácií, eurofondov a úverov. Odmeny by mali byť naviazané na výsledky hospodárenia, ich zmysel má byť motivačný. Odmena za samotný výkon funkcie je absurdná – za to dostávajú starostovia základný plat."

jav
POZNÁMKA

Z akej planéty sú sulíkovci?

Už dávno mala Národná rada okresať odstupné starostov a primátorov na 2- a 3-mesačný štandard podľa Zákonníka práce. Hoci návrh ZOMOS-u zrušiť im odstupné úplne má tiež čaro a logiku, však pôvodní zamestnávatelia musia starostov po skončení funkcie vziať späť, načo im je vôbec odstupné?

Človek by až poľutoval neborákov starostov a primátorov na Slovensku, ktorí tučné odstupné vlastne ani nechcú, ale čo už, zákonný nárok nepustí, musia im peniaze vyplatiť. Legislatíva má reagovať na prax, tak nech parlament uzákoní aj možnosť odstupné neprijať. Potom by sme čumeli, koľkí odstupné (ne)chceli!

Je milé, že poslanci SaS v parlamente idú okrem krátenia odstupného zrušiť starostom odmeny a znížiť základné platy o 10 percent. Je však naivné vyhodiť existujúci strop výšky platu starostu (teraz maximálne 100 percent základu). Z akejže cudzej planéty nám to sem padli niektorí sulíkovci? Že „zastupiteľstvo zvýši plat starostovi podľa uváženia poslancov a možností obce"... Ha ha.

To sme tu už mali. I poslanci niektorých košických mestských častí (napr. Staré Mesto, Juh) v minulosti sami seba odmeňovali „podľa uváženia a možností". Aj vyše 100-tisíc vtedajších Sk na hlavu! (Poslanec vykonáva funkciu len popri zamestnaní.) A nebyť novely zákona o meste z roku 2006, ktorá to zatrhla určením ročného stropu, naviazaného na násobok minimálnej mzdy, možno dodnes by niektorí v zastupiteľstvách „ryžovali" ako na Klondiku.

Niektoré nápady stoja za legislatívne rozpracovanie, ako podmieniť možnosť zvýšenia platu starostu nad zákonné minimum dobrým hospodárením obce, ale jasnými, merateľnými kritériami, nie „uvážením" zastupiteľstva. Teraz však treba ustrážiť, aby zo zákona nevypadol strop, lebo niektorí, odviazaní od stropu, by sa mohli utrhnúť z reťaze. Pritom strop maximálneho platu starostu by nielenže mal ostať, ale pokojne nech sa aj zníži, hoci o polovicu, zo 100 na 50 % k základu.

Normálni smrteľníci majú občas odmenu či 13. plat. Podaktorých luxusne platených starostov, „nadľudí" treba vrátiť na zem. A aj keď si za poslancov volíme iste múdrych a zodpovedných ľudí, neradno riskovať. Stropov pre platy a odmeny z verejných peňazí nikdy nie je dosť...

Jaroslav Vrábeľ
Odstupné v Košiciach

plat odstupné
Knapík (prehral s Rašim) 5 037 eur 25 186 eur
Rusnák (už nekandidoval) 2 796 13 978
Kažimír (už nekandidoval) 2 686 13 430
Šaňa (prehral so Slepčíkom) 2 420 12 098
Mutafov (prehral s Bauerom) 2 390 11 949
Takáčová (prehrala s Gajom) 2 390 11 949
Betuš (už nekandidoval) 2 288 11 438
Smolková (vzdala sa v lete) 2 390 9 560
Dzuro (prehral s Hovancom) 1 228 6 142

Plat a odmeny starostovi (do výšky 50 percent platu) schvaľujú poslanci. Plat je násobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve, koeficientu podľa počtu obyvateľov a prípadného zvýšenia do výšky 100 % základného platu. Sumy sú približné a v hrubom, vyplatené budú v čistom.

jav
Odstupné v krajských mestách

plat odstupné
Bratislava - Ďurkovský (KDH) 5 927 eur 29 635 eur
Trnava – Bošňák (KDH) 4 311 21 555
Trenčín – Celler (SDKÚ) 3 954 19 770
B. Bystrica – Saktor (Smer) 3 791 18 955
Žilina – Harman (SDKÚ) 2 987 14 935

zdroj: Pravda

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 8. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 9. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 2. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 3. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 4. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 5. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 6. Stiahnite si stovky e-kníh
 7. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 8. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 316
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 600
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 7 702
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 308
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 340
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 131
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 514
 8. Crème de la crème po slovensky 3 249
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 859
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 084
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Urgentný príjem košickej nemocnice na Triede SNP zažíva nápor.

Na urgente na Tr. SNP sa kopia pacienti.


a 1 ďalší 7 h
Zatvorenie mosta spôsobilo problémy celej obci. Ľudia musia rok vydržať.

Starosta hovorí o ďalšom údere pre chudobný východ.


7 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Branislav Harabin na zasadnutí Súdnej rady.

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Opatrenia nedodržiavajú aj politici.


a 2 ďalší 8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop