Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 3. december, 2022 | Meniny má Oldrich

Primátorovi a starostom z Košíc pôjde na odstupné 110-tisíc eur

Nadštandardné odstupné majú dostať primátor Košíc a starostovia mestských častí, ktorí končia. Zrejme budú poslední s nadpriemernými piatimi platmi na rozlúčku.

(Zdroj: ilustračné - Pavol Funtál)

Nadštandardné odstupné má „zahojiť" primátora a starostov, ktorí končia. Zrejme budú poslední s nadpriemernými 5 platmi na rozlúčku. V parlamente je už zákon, ktorý chce odstupné starostov „osekať" na úroveň bežných ľudí.

KOŠICE. Vyše 110-tisíc eur bude stáť kasu mesta a mestských častí odstupné primátora a 8 starostov, ktorí sa po novembrových voľbách lúčia. Opätovne zvolení nárok na odstupné nemajú.

Ako prvá ho ešte v lete dostala exstarostka Furče Monika Smolková (Smer-SD - na snímke). V júli 2010, rok po zvolení za europoslankyňu, sa funkcie v mestskej časti vzdala. Starostovala tri roky, podľa zákona mala nárok na 4-mesačné odstupné 9 560 eur.

Pritom posledný rok pred abdikáciou mala okrem starostovských 2 390 eur mesačne aj plat europoslankyne 7 600 eur. „Odstupné musí byť vyplatené, právne sa ho nedá vzdať. Možno ho len prijať a spätne darovať mestskej časti darovacou zmluvou. Prijala som ho a venovala na dobročinné aktivity," povedala Smolková.

Nadštandardné odstupné

Po komunálnych voľbách končí primátor František Knapík (KDH) a starostovia Pavol Mutafov (Smer-SD) zo Západu, Andreja Takáčová (nezávislá) zo Severu, Daniel Rusnák (KDH) z KVP, Cyril Betuš (SOS) zo Sídliska Ťahanovce, Marek Kažimír (nezávislý) z Krásnej, Peter Dzuro (nezávislý) z Lorinčíka a Ladislav Šaňa (RIS) z Lunika IX.

Po 4 rokoch starostovania im zákon priznáva maximálne odstupné, 5-násobok ich priemerného mesačného platu s odmenami za 12 mesiacov. Odstupné dostanú zrejme v januári po odovzdaní funkcií, ustanovujúce zastupiteľstvá prebehnú do konca roka.

Knapík dostane 25-tisíc eur

Najviac, vyše 25-tisíc eur, má zinkasovať dosluhujúci primátor František Knapík (na snímke). Na základe uznesenia mestského zastupiteľstva mal základný plat, daný zákonom, zvýšený o 70 percent. „Volebné obdobie primátora sa končí rokovaním zastupiteľstva 21. 12. Decembrové mzdové a súvisiace náležitosti budú predmetom zúčtovania v januári," uviedla hovorkyňa radnice Katarína Jantošovičová.

Zvýšené platy brali i Šaňa (najprv o 50, potom o 25 percent), Kažimír (o 50 percent) a Rusnák (o 10 percent). Ostatní mali zákonné minimum.

„Na odstupné mám nárok, prijmem ho celé," povedal Šaňa z Lunika IX. Má dostať takmer 13-tisíc eur. Koľko to bude naozaj, sa uvidí, keďže exekúciu má na krku mestská časť za vodu, i Šaňa ako osoba pre nedoplatky na nájomnom.

Odrátajú Mutafovovi z odstupného odmeny?

Mutafov (na snímke) zo Západu si má prísť na skoro 12-tisíc eur odstupného. Nedávno však miestne zastupiteľstvo odkleplo, aby vrátil 6 400 eur za svoje i kontrolórkine odmeny. Tie dal v minulosti vyplatiť, podľa názoru polície, svojvoľne bez uznesenia poslancov a trestnému stíhaniu za spreneveru unikol len vďaka premlčaniu skutku.

Spýtali sme sa, či neuvažuje, aby mu tie odmeny odrátali z odstupného. Nepovedal áno, ani nie. „Je to špinavá hra proti mne. Chcem o tom hovoriť s novým starostom Bauerom," komentoval.

Takáčová ako Matka Tereza?

„Ešte neviem výšku odstupného, ani ma nezaujíma. 16 rokov som tu drela za základný plat bez odmien ako Matka Tereza. O odstupnom sa môžeme rozprávať v januári," reagovala Takáčová zo Severu s nárokom na odstupné necelých 12-tisíc eur.

Napríklad dosluhujúci primátor Bratislavy Ďurkovský (KDH) dostane odstupné 29 635 eur, zarábal mesačne 5 927 eur. Mesačný príjem novozvoleného bratislavského primátora Ftáčnika (nezávislý) ako starostu Petržalky bol 4 154 eur, odstupné má 20 770 eur. „Odstupné musí byť vyplatené, je to povinnosť úradu," tvrdí aj Ftáčnikov hovorca Ľubomír Andrassy.

Platy poslancov chcú znížiť, ale aj zrušiť strop

Parlament má na prebiehajúcej schôdzi prerokovať návrh poslancov zo SaS (Somogyi, Majer, Krnáč). Chcú znížiť 5-mesačné odstupné starostov a primátorov na 3-mesačné, znížiť im základné platy o 10 percent a zrušiť možnosť odmien.

KOŠICE/BRATISLAVA. Poslanci argumentujú kritickou situáciou, zadlžovaním samospráv, znižovaním nákladov na verejnú správu o 10 % i tým, že platové pomery starostov boli nastavené v roku 1994. Zmeny by boli účinné od marca, týkali by sa len nových starostov.

„Je to skôr falošný krok. Teraz môžu poslanci zvýšiť starostom základný plat najviac na dvojnásobok, po novom by horná hranica nemala jestvovať," upozorňuje na jedno z navrhovaných ustanovení Vanda Rybanská zo Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS).

Súčasný strop chcú škrtnúť

Poslanci SaS vysvetľujú, že po zrušení odmien starostov by ich poslanci mohli oceniť zvýšením platu, ktorý musia samosprávy zverejniť. Súčasný strop, dvojnásobok základného platu, chcú zo zákona vyhodiť. „Zastupiteľstvo samo bude rozhodovať, či obec hospodári s dostatočným prebytkom na zvyšovanie platov starostov. Zostáva možnosť oceniť prácu starostu zvýšením základného platu do výšky podľa uváženia zastupiteľstva a možností obce," tvrdia sulíkovci v dôvodovej správe.

ZOMOS: Zrušte odstupné

ZOMOS vyzval Národnú radu, aby zrušila akékoľvek odstupné primátorov a starostov. „Vyplácanie takých nehoráznych súm považujeme za nemorálne. Odstupné má prekryť zamestnancovi obdobie po tom, čo nečakane dostal výpoveď. Primátori a starostovia však vedia, kedy sa funkčné obdobie skončí, a v zmysle Zákonníka práce sa môžu vrátiť na predchádzajúce miesto," argumentuje Rybanská. Protestujú, aby boli poslanci parlamentu aj starostami a primátormi.

„Pre starostov by mali platiť rovnaké pravidlá ako pre ostatných zamestnancov, 2-mesačné alebo 3-mesačné odstupné," odporúča Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Poslanci parlamentu mali šesťmesačné odstupné, ale v rámci nedávneho zníženia platov si ho „osekali" na 2- a 3-mesačné.

Aké gazdovanie, také odmeny

Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, prízvukuje, že aj pre komunálne zlodejiny či neochotu a neschopnosť šetriť v samosprávach tak, ako musia šetriť domácnosti, treba zákonom obmedziť svojvoľné schvaľovanie odmien starostom i poslancom. „Akákoľvek odmena či navýšenie platu nad rámec základného, daného zákonom, by smeli byť zastupiteľstvom schválené, len ak samospráva predošlý rok hospodárila s rozpočtom, ktorý nemá deficit, bez zarátania príjmov z dotácií, eurofondov a úverov. Odmeny by mali byť naviazané na výsledky hospodárenia, ich zmysel má byť motivačný. Odmena za samotný výkon funkcie je absurdná – za to dostávajú starostovia základný plat."

jav
POZNÁMKA

Z akej planéty sú sulíkovci?

Už dávno mala Národná rada okresať odstupné starostov a primátorov na 2- a 3-mesačný štandard podľa Zákonníka práce. Hoci návrh ZOMOS-u zrušiť im odstupné úplne má tiež čaro a logiku, však pôvodní zamestnávatelia musia starostov po skončení funkcie vziať späť, načo im je vôbec odstupné?

Človek by až poľutoval neborákov starostov a primátorov na Slovensku, ktorí tučné odstupné vlastne ani nechcú, ale čo už, zákonný nárok nepustí, musia im peniaze vyplatiť. Legislatíva má reagovať na prax, tak nech parlament uzákoní aj možnosť odstupné neprijať. Potom by sme čumeli, koľkí odstupné (ne)chceli!

Je milé, že poslanci SaS v parlamente idú okrem krátenia odstupného zrušiť starostom odmeny a znížiť základné platy o 10 percent. Je však naivné vyhodiť existujúci strop výšky platu starostu (teraz maximálne 100 percent základu). Z akejže cudzej planéty nám to sem padli niektorí sulíkovci? Že „zastupiteľstvo zvýši plat starostovi podľa uváženia poslancov a možností obce"... Ha ha.

To sme tu už mali. I poslanci niektorých košických mestských častí (napr. Staré Mesto, Juh) v minulosti sami seba odmeňovali „podľa uváženia a možností". Aj vyše 100-tisíc vtedajších Sk na hlavu! (Poslanec vykonáva funkciu len popri zamestnaní.) A nebyť novely zákona o meste z roku 2006, ktorá to zatrhla určením ročného stropu, naviazaného na násobok minimálnej mzdy, možno dodnes by niektorí v zastupiteľstvách „ryžovali" ako na Klondiku.

Niektoré nápady stoja za legislatívne rozpracovanie, ako podmieniť možnosť zvýšenia platu starostu nad zákonné minimum dobrým hospodárením obce, ale jasnými, merateľnými kritériami, nie „uvážením" zastupiteľstva. Teraz však treba ustrážiť, aby zo zákona nevypadol strop, lebo niektorí, odviazaní od stropu, by sa mohli utrhnúť z reťaze. Pritom strop maximálneho platu starostu by nielenže mal ostať, ale pokojne nech sa aj zníži, hoci o polovicu, zo 100 na 50 % k základu.

Normálni smrteľníci majú občas odmenu či 13. plat. Podaktorých luxusne platených starostov, „nadľudí" treba vrátiť na zem. A aj keď si za poslancov volíme iste múdrych a zodpovedných ľudí, neradno riskovať. Stropov pre platy a odmeny z verejných peňazí nikdy nie je dosť...

Jaroslav Vrábeľ
Odstupné v Košiciach

plat odstupné
Knapík (prehral s Rašim) 5 037 eur 25 186 eur
Rusnák (už nekandidoval) 2 796 13 978
Kažimír (už nekandidoval) 2 686 13 430
Šaňa (prehral so Slepčíkom) 2 420 12 098
Mutafov (prehral s Bauerom) 2 390 11 949
Takáčová (prehrala s Gajom) 2 390 11 949
Betuš (už nekandidoval) 2 288 11 438
Smolková (vzdala sa v lete) 2 390 9 560
Dzuro (prehral s Hovancom) 1 228 6 142

Plat a odmeny starostovi (do výšky 50 percent platu) schvaľujú poslanci. Plat je násobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve, koeficientu podľa počtu obyvateľov a prípadného zvýšenia do výšky 100 % základného platu. Sumy sú približné a v hrubom, vyplatené budú v čistom.

jav
Odstupné v krajských mestách

plat odstupné
Bratislava - Ďurkovský (KDH) 5 927 eur 29 635 eur
Trnava – Bošňák (KDH) 4 311 21 555
Trenčín – Celler (SDKÚ) 3 954 19 770
B. Bystrica – Saktor (Smer) 3 791 18 955
Žilina – Harman (SDKÚ) 2 987 14 935

zdroj: Pravda

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 11 607
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 4 796
 3. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 3 986
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 3 041
 5. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 3 037
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 2 572
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 320
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 756

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Biely Kameň
 2. Ľubomír Maretta: Melódia
 3. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách
 4. Tomáš Vodvářka: Výročí soudružských poprav
 5. Matej Farkas: Lungo a citronáda
 6. Anton Kovalčík: Ukrajina vs. Rusko, 1 - Hladomor.
 7. Petronela Čellárová: Ako sa mám?
 8. Anna Miľanová: "Od hlavy ryba smrdí". Obzvlášť tá veľká...
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 244 009
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 11 200
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 794
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 514
 5. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 4 563
 6. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 601
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 222
 8. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame 2 220
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná snímka.

Európske a ázijské automobilky na politické riešenie nečakajú.


1. dec
Obvinený advokát Marek Para.

O tom, či budú súdiť advokáta Mareka Paru, rozhodne Najvyšší súd.


16 h
Zjazdovka za sedem rokov zarástla, pred spustením ju kompletne vyčistili.

Deti budú môcť trénovať na svahu pred vyučovaním.


Nikola Baďová 22 h
Ilustračná fotografia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 4 h

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Biely Kameň
 2. Ľubomír Maretta: Melódia
 3. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách
 4. Tomáš Vodvářka: Výročí soudružských poprav
 5. Matej Farkas: Lungo a citronáda
 6. Anton Kovalčík: Ukrajina vs. Rusko, 1 - Hladomor.
 7. Petronela Čellárová: Ako sa mám?
 8. Anna Miľanová: "Od hlavy ryba smrdí". Obzvlášť tá veľká...
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 244 009
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 11 200
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 794
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 514
 5. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 4 563
 6. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 601
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 222
 8. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame 2 220
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu