KOŠICE. Vreckári počas predvianočného zhonu dokážu využiť nepozornosť i tlačenicu na to, aby sa obohatili. Ľudia pred nimi nie sú v bezpečí v obchodných centrách, v dopravných prostriedkoch MHD, na vianočných trhoch, no ani na ulici.
Ukradli kabelky
Presvedčila sa o tom aj 43-ročná Agáta z Košíc, ktorej v obchodnom centre na Popradskej ulici v Košiciach neznámy páchateľ ukradol z nákupného vozíka kabelku. "Mala v nej kľúče, doklady a peňaženku s hotovosťou 100 eur. Navyše jej zmizli aj troje náramkových hodiniek, zlatá retiazka a dva prstene. Škoda predstavuje dovedna 1 100 eur," vysvetľuje krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.
Podobný prípad sa udial aj v obchode na Južnej triede. Tiež neznámy vreckár ukradol 34-ročnej Ivane z obce Seňa (okres Košice-okolie) kabelku, ktorú mala prevesenú cez nákupný vozík. Prišla o doklady, autorádio, peňaženku a mobil (škoda 300 eur).
Polícia nakupujúcim radí, aby mali neustále pod dohľadom svoje peňaženky a nenechávali ich voľne položené v nákupných košíkoch, na pultoch alebo v otvorenej taške. "Pre vreckárov nie je žiadny problém ukradnúť peňaženku aj zo zapnutej kabelky. Nepohrdnú ani mobilným telefónom či osobnými dokladmi, ktoré dokážu rýchlo speňažiť. Peňaženkám, v ktorých nosíme aj kreditné karty, by sme mali venovať viac pozornosti," upozorňuje Demjanovičová.
Berú to ako zamestnanie
Pre niektorých vreckových zlodejov je zlodejčina "zamestnaním" a jediný zdroj príjmov. Tomu zodpovedá aj ich profesionálna zručnosť. Zamiešajú sa do davu a pozorne sledujú situáciu, všímajú si, ako kto platí, koľko má peňazí v peňaženke, kam si ju po zaplatení odloží, či nie je v podnapitom stave. "Potom už len čakajú na vhodnú príležitosť, kedy peňaženku možno vytiahnuť. Málokedy pracujú jednotlivo, spravidla je to muž a žena a často aj dieťa, ktoré sa týmto praktikám ihneď naučí," dozvedáme sa z polície.
Dlhoprstý vie, kam má ruku strčiť, odkiaľ peňaženku vybrať a ihneď po jej získaní ju odovzdá ďalšiemu komplicovi. "Potom sa stretnú na dohovorenom mieste, nepodstatné veci zahodia do najbližšieho smetného koša s vedomím, že ten upratovacia služba každú chvíľu vysype a tým zahladí aj posledný dôkaz."
Praktiky zlodejov sú rôzne. Žiadnou výnimkou nie je ani odrezanie pútka na kabelke. Väčšina z nich má prehodený kabát cez ruku, aby nebolo vidieť, čo ňou robia. Tiež často rozptyľujú obeť nejakou otázkou, čo využíva komplic na krádež.
Rady
Ako sa nestať obeťou
Ak nosíte peňaženku v oblečení, vždy treba využiť vnútorné vrecko saka alebo kabáta, ktoré sa dá zapnúť. Osvedčili sa špeciálne vrecká na doklady a peniaze zavesené na krku pod oblečením. Polícia neodporúča kapsičky na opaskoch, ktoré sú vreckovými zlodejmi ľahko dosiahnuteľné.
Aj keď máte peňaženku schovanú, vždy si ju skontrolujte, ak do vás niekto vrazí alebo ak sa na vás niekto tlačí v rade či v dopravnom prostriedku.
Keď nosíte peňaženku v kabelke či plecniaku, vždy by mala byť vo vnútornom priestore, najlepšie v samostatne uzatvoriteľnom vrecku. Bočné vrecká na kabelkách či taškách vedia vreckoví zlodeji otvoriť bez toho, aby ste to zacítili.
Účinné je aj oddelené nosenie peňazí a dokladov. Pri kreditných kartách nenoste na papieriku napísaný PIN kód. Hoci vám toto upozornenie pripadá zbytočné, stále sa nájde veľa ľudí, ktorí to tak robia a doplatia na to "vybielením" účtu.
Každú krádež, ale aj pokus krádeže nahláste polícii.
(krs)
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári