KOŠICE. Počas prvých desať dní, keď zamestnancovi platia maródku, sa len malé percento Korzárom oslovených podnikov vyberie náhodne overiť si, či chorobu nepredstiera.
Informácie z poisťovne sú dostatočné pre najväčšieho zamestnávateľa na východe, košický U.S.Steel. "Systém, ktorý v súčasnosti máme, sa zdá postačujúci. Nemáme informácie o tom, že by PN-ky naši zamestnanci zneužívali," vysvetľuje hovorca spoločnosti Ján Bača.
Jedno porušenie
Sporadické kontroly vykonala za posledné roky aj košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura. "Nezistili sme porušenie liečebného režimu u dočasne práceneschopných zamestnancov," konštatuje hovorkyňa zdravotníckeho zariadenia Jaroslava Oravcová.
Slovenský plynárenský priemysel vidí problém kontrol v tom, že maródujúci nie je povinný pustiť zamestnávateľa do bytu, musí s tým súhlasiť. Preto si spoločnosť péenky neoveruje. "V prípade podozrenia zo zneužívania nemocenských dávok spolupracujeme so Sociálnou poisťovňou," uvádza Patrícia Kubicová, špecialistka externej komunikácie SPP.
Východoslovenská energetika za zamestnancom domov príde, ak dostane na chorého podnet. "Právo kontroly sme uplatnili v jednom prípade a podozrenie z porušovania liečebného režimu sa potvrdilo," uvádza Igor Peško z komunikačného útvaru spoločnosti.
Zarábal na maródke
Košická pobočka Sociálnej poisťovne vlani preverila takmer 3100 chorých. V deviatich prípadoch zistila porušenie liečebného režimu, v ôsmich porušenie povinností poistenca. Títo ľudia museli poisťovni spolu zaplatiť pokutu takmer 1300 eur.
Zamestnávateľ chorého v najvážnejšom prípade sankcionuje výpoveďou. Vo Východoslovenskej energetike nedodržanie liečebného režimu konzultujú s priamym nadriadeným a odborovou organizáciou. "Voči zamestnancovi je uplatnený disciplinárny postih podľa závažnosti porušenia liečebného režimu," dodáva Peško.
Najčastejšie sa pracovníci poisťovne stretávajú s nedodržiavaním pokynu zotrvať na lôžku. "Zistili sme taktiež vykonávanie zárobkovej činnosti dočasne práceneschopných poistencov," povedala Lýdia Výborná, riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou v poisťovni.
Vlani úradovala kríza
Na vlaňajšom počte péeniek sa podpísala aj kríza. Niektorí zamestnanci si vypísaním u lekára dočasne zaistili pracovné miesto. Maródka im zabezpečila takzvanú ochrannú lehotu. Dostávali mesačne 55 percent hrubej mzdy a zamestnávateľ ich nemohol prepustiť. O tomto trende vypovedali aj štatistiky. Počet chorých v prvom polroku 2009 sa oproti predchádzajúcemu roku mierne zvýšil.
"Na zvýšenie dočasnej pracovnej neschopnosti vplýva finančná kríza a s ňou spojená strata zamestnania, respektíve udržanie si zamestnania v dôsledku krízy, najmä v regiónoch východného Slovenska," uviedla vtedy Dagmar Mojžišová zo Sociálnej poisťovne.
Takýmto fintám chce súčasná vláda urobiť koniec. Ochrannú lehotu chce skrátiť zo súčasných 42 dní na 7 dní s výnimkou tehotných žien, ktorým naďalej ostáva 6 mesiacov.
Povinnosti práceneschopného
- dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom (napr. zotrvať na lôžku, zákaz fajčenia, zákaz požívania alkoholických nápojov, vzďaľovať sa z bytu mimo času povolených vychádzok, zdržiavanie v pohostinských zariadeniach)
- zdržiavať sa počas dočasnej práceneschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského
- do ôsmich dní písomne oznámiť zmenu mena, priezviska a adresy uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského a preukázať ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na výplatu nemocenského
zdroj: Sociálna poisťovňa
O maródke
- Kontroly vykonáva poisťovňa od prvého dňa ochorenia zamestnanca.
- Ak poistenec poruší liečebný režim, nemá nárok na nemocenské odo dňa, keď sa na to prišlo. Môže ho aj pokutovať. Výška sankcie závisí od závažnosti porušenia, od 9,95 do takmer 16 600 eur.
- Ak vypísaný nedodrží liečebný režim, poruší pracovnú disciplínu, čo môže byť pre zamestnávateľa dôvodom dať mu výpoveď.
- Práceneschopný dostane prvé tri dni 25 a potom 55 percent z denného vymeriavacieho základu (teda podiel z hrubej mzdy). Prvých desať dní ju zamestnancovi prepláca zamestnávateľ, potom poisťovňa.
- Dočasná práceneschopnosť nemôže trvať viac ako jeden rok. Po uplynutí tohto času stráca nárok na nemocenské. Uchádzať sa môže o invalidný dôchodok alebo o štátne sociálne dávky.
- Podnet dáva poisťovni posudkový a ošetrujúci lekár, zamestnávateľ a iné osoby.
Katarína Gécziová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári