Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky
DO POLITIKY BY NEŠLA AJ PRETO, ŽE MÁ "NEPOUŽITEĽNÉ" VLASTNOSTI

Eva Matejková považuje tri vydarené deti za najlepšiu vizitku

Herečka Eva Matejková, manželka herca Mariána Slováka, nedávno zašla spolu s kolegyňami z divadla Aréna do Košíc, aby tunajšiemu publiku ponúkli hru Mikve. Našla si čas i na rozhovor, v ktorom prezradila, či pozná recept na šťastné manželstvo.

Herečka Eva Matejková.Herečka Eva Matejková. (Zdroj: archív)

Herečka Eva Matejková, manželka herca Mariána Slováka, nedávno zašla spolu s kolegyňami z divadla Aréna do Košíc, aby tunajšiemu publiku ponúkli hru Mikve. Našla si čas i na rozhovor, v ktorom prezradila, či pozná recept na šťastné manželstvo, či je rada, že sa dve z jej detí vybrali v šľapajach svojich rodičov, ale i to, ako prežívala futbalovú kariéru svojho najstaršieho syna.

Zájazd na východ Slovenska pripomenul E. Matejkovej časy, keď v divadle začínala a po zájazdoch chodila viac než často. „V roku 1972 som nastúpila do divadla v Nitre, ktoré bolo zájazdové. Bolo to dosť vyčerpávajúce a aj sa to podpísalo trochu na zdraví, je to dosť stresujúce. Do toho prišli deti, preto sme sa neskôr potešili, keď sme prestali s divadlom toľko zájazdovať," prezradila herečka. „Na košické publikum mi však ostali len tie najlepšie spomienky. Pamätám si predstavenie 'Dom Bernardy Alby', s ktorým sme tu zožali úžasné ovácie."

V súčasnosti má E. Matejková v repertoári len predstavenie Mikve. „V Nitre sme totiž derniérovali 'Višňový sad' a na Novej scéne 'Fidlikanta na streche'. Skúšam 'Dom Bernardy Alby' v jednom malom divadielku, k tejto hre som sa po rokoch vrátila, samozrejme, teraz už do inej postavy. Nuž a som už štvrtý rok dôchodkyňa," podotkla s úsmevom. „Vyhovuje mi, že teraz som už pánom svojho času a navyše teraz mám možnosť ustriehnuť si kvalitu toho, do čoho sa pustím. Kvalita, to je to, k čomu som bola vedená a na čo som bola naučená. Teraz mám síce práce pomenej, ale vždy sa mi nejakej dostáva. Nemám rada povrchnú prácu, bola som vychovávaná k oveľa vyššej profesionalite. Teraz si môžem vyberať len to, čo považujem za naozaj kvalitné."

Dostala niekoľko ponúk do seriálov, ktoré sa momentálne na Slovensku nakrúcajú, no práve preto, že je pre ňu prvoradá kvalita projektu, do ktorého by mala vstúpiť, ponuky odmietla. „Pekne som sa poďakovala, no podľa mňa to nie je umenie... Veď si uvedomte, že v týchto dnešných seriáloch sa podľa života hercov píšu scenáre! Sú to nekonečné seriály, kde na začiatku vlastne neviete, aká tá postava je, čo sa všetko s ňou bude diať. Úplne iná situácia je v seriáli 'Záchranári', ktorý pripravuje STV. Je to uzavretý seriál, chystá sa 13 častí. Ponuku do tohto projektu som prijala, hrám tam sudkyňu z Košíc."

Čo nevidieť sa teda znovu objaví na televíznej obrazovke. Divákom už možno trošku chýba, lebo si ju obľúbili v sitkome "Susedia". Zahrala si mamičku Františka v podaní Petra Marcina. „Bola to báječná postava a skvelý scenár, takže ma nebolo treba veľmi presviedčať. Rozhodlo aj to, že to bol komediálny seriál. Tento žáner mi vyhovoval, rovnako aj postava, ktorú som hrala. Ľuďom sa to páčilo, ešte dnes sa stretávam s pozitívnymi reakciami divákov."

E. Matejková je najviac sklamaná z toho, že nech sa tu robí akýkoľvek žáner, kvalitou to ide dole vodou... „Ak robíte čokoľvek profesionálne, tak to bude stáť za to. Aj sranda sa dá robiť poriadne! Tragédia dneška však je, že vkus divákov sa obracia k horšiemu. Nuž a dnešná herecká scéna, to je už je len šoubiznis, pričom viac je to biznis ako šou... Je to povrchné. Vždy sa našli ľudia, ktorí si prečítali Annu Kareninu, ale aj takí, čo radšej siahli po Angelike. To by bolo v poriadku, no ja mám dnes pocit, že mnohí stavajú Angeliky na roveň Karenine... Toto podľa mňa nie je kóšer! Keď niekto vydáva za umenie niečo, čo umením nie je, tak sa mi to protiví."

S manželom M. Slovákom majú spolu tri deti - Samuela, Stanislava a Svetlanu. „Stanko a Svetlanka sa vybrali v našich šľapajach, no účinkujú v Čechách. Myslím si, že je to tak lepšie. Jednak majú možnosť pracovať v naozaj kvalitných divadlách, na druhej strane, v Čechách málokto vie, kto sú ich rodičia... Radšej nech sú u susedov, hoci ich nemám doma bližšie pri sebe, ako keby sa mali tu, napríklad v Bratislave, trápiť tým, že by nemali dostatok naozaj kvalitnej práce. V Čechách si totiž umelci dokážu obhájiť umenie, nie je to tam len bohapustý šoubiznis..."

Najstarší syn, Samuel, sa rozhodol pre šport. Bol reprezentantom, hral v Španielsku, tohto roku však ukončil v bratislavskom Slovane svoju kariéru. „Pravdupovediac, som rada. Vždy som sa o neho triasla a posledné roky som už nechodila na jeho zápasy, lebo som sa nemohla na to pozerať. Keď som prvýkrát videla, ako ho zraneného nesú preč z trávnika, pre mňa ako mamu to bolo strašné. Som rada, že sa rozumne rozhodol ukončiť kariéru, hoci má len 35 rokov. Ale tie zranenia sa na neho akosi priveľmi lepili, má tri deti, potrebuje tu byť pre ne a byť zdravý. Myslím, že zažil aj krásne futbalové momenty, teraz však musí v prvom rade myslieť na rodinu. Nuž a ja si vydýchnem, už sa o neho nebudem musieť triasť pri každom zápase, pretože vždy keď vyšiel na trávnik, bol viac-menej ohrozovaný. Užil si už dosť bolesti..."

Všetky tri deti sú pre E. Matejkovú tým najväčším potešením. „Veľké šťastie som mala aj v tom, že som stretla človeka, ako je môj manžel. Že je nám spolu dobre a že sme aj napriek ťažkému životu mohli vychovať tri deti, ktoré si našli svoju cestu životom a idú po nej celkom úspešne. Snažila som sa byť dobrou matkou, doma sme mali demokratickú výchovu. Nechali sme deti, nech si vyberú svoju cestu, dali sme im na výber. Samko totiž aj kreslil, Stanko chodil na hokej, Svetlanka od mala tancovala. Nikdy sme Stankovi a Svetlanke neskúšali vyzametať cestičku. Ani by to nechceli a ani by to nešlo, pretože pri herectve sa skôr či neskôr každý dostane do situácie, keď sa postaví na javisko a rodič, nech by to bol ktokoľvek, mu nemôže pomôcť. Pretĺkajú sa sami."

Ak by ste si však od E. Matejkovej pýtali recept na vydarené deti, nepochodili by ste... „To všetko sám život prinesie, nik vám nepovie, ako na to. Bohužiaľ, prišla som o rodičov, keď som mala 25 rokov, takže v tomto mi pomôcť a ani poradiť nemohli... Moje deti nezažili starých rodičov a je mi to ľúto. Dnes totiž, keďže už mám vnúčatá, tak vidím, aký krásny vzťah môže byť medzi starými rodičmi a vnúčatami, pričom moje deti boli o to ukrátené... Takže sme ich vychovávali sami dvaja s manželom, neviem, či sme v tom boli dobrí, no dúfam, že áno. Myslím, že naše deti sú toho najlepšou vizitkou."

Rovnako by ste si zbytočne pýtali aj recept na šťastné manželstvo. „Občas mi príde trochu scestné, že fungujúce manželstvo vzbudzuje takú pozornosť, ako keby to bolo čosi neprirodzené. Nuž, dnes všetko, čo je slušné a dobré, je také ojedinelé, že sa to pomaly považuje už za čosi divné. Utápame sa v záplave balastu a povrchnosti. Minule som sa rozčúlila, keď som si kdesi prečítala, že slušný človek je dnes na smiech! Fungujúca rodina by predsa mala byť základom všetkého. Je prirodzené, že pred nami tu niekto bol, sme tu my a po nás prídu naše deti. Je to kontinuita, presah životov. Iný pohľad neuznávam."

Aj vo svojom vnútri má na prvom mieste ženu, matku, manželku, až potom herečku. „Dnes však väčšina ľudí kladie na prvé miesto úspech. Veta o tom, že keď človek nie je na očiach, tak neexistuje, je podľa mňa úplná hlúposť. Veď existujú takí kvalitní ľudia, o ktorých vie len málokto! Vždy máte možnosť výberu. Či pôjdete po popularite, úspechu alebo po kvalite. Ja som si vybrala kvalitu vo svojej profesii a že ma nevidia všetci diváci každý večer v televízii, to naozaj neriešim. Ja v prvom rade riešim svoj dobrý pocit a nie som ochotná upísať sa niečomu, čo nepovažujem za kvalitné. Keďže sa tým netajím a poviem nahlas, čo si myslím, tak mám nálepku konfliktnej herečky... Pocit kvality však v sebe nosíme ako výsledok vlastných tvorivých snažení."

Jediné, čo je v živote E. Matejkovej silnejšie, ako potreba robiť kvalitné umenie, je rola matky. „Matka a herečka sa vo mne vždy bili. Neraz ma zraňovalo, keď som kvôli práci nemohla byť s mojimi deťmi. Keď sme šli na divadelný zájazd, tak som sedela v autobuse a preplakala som takmer celú cestu... Videla som z okna rozsvietené okná, predstavovala som si rodiny, ktoré sú teraz pohromade a nadávala som, prečo som si vybrala toto povolanie. Nikdy neboli naše deti s opatrovateľkou z iných dôvodov, ako z tých, že sme my dvaja boli v práci. Nikdy by nám ani len nenapadlo dať ich v lete do tábora, veď sme vtedy mohli byť spolu!"

Dnes si užíva najmä vnúčatá, ale aj prácu. „Veľa robím v dabingu, dostávam postavy vo veku od 50 do 80 rokov. Je to pohodlné, človek sa do dabingu nemusí maľovať, vyčesať, obliekať si kostýmy a naučí sa veľa od svetových hercov. Teraz som mala príležitosť nadabovať v nových bondovkách Judy Dench, ktorú považujem za jednu z najlepších herečiek. Bola to veľmi príjemná práca, za ktorú som vďačná."

Popri práci si nájde čas aj sledovať politiku. „To je moje hobby. Nikdy by som sa do politiky nepustila osobne, ale sledovať, čo sa v nej deje, to ma zaujíma. Štyridsať rokov sme tu mali železnú oponu a človek by prirodzene chcel, aby to tu začalo poriadne fungovať. Keď to tak nie je, tak ma to dokáže rozhnevať. Do politiky by som nešla aj preto, že mám vlastnosti, ktoré sú podľa mňa v politike nepoužiteľné. Už v obyčajnom živote sú niekedy na príťaž, no nie som ochotná ísť proti svojmu naturelu, proti výchove mojich rodičov. Učili ma byť slušnou a slušnou budem, hoci sa to nenosí," dodala na záver.

Dátum narodenia: 2. jún 1950
Znamenie: Blíženci
Miesto narodenia: Zvolen
Ukončené vzdelanie: VŠMU
Rodinný stav: vydatá, tri deti
Relax: rodina

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 18 646
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 15 074
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 149
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 575
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 358
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 8 003
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 7 010
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 862
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 762
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 581
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

Peter Žiga pred novinármi.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.

Peter Schutz

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie je zásah s najrýchlejším účinkom, vyhlásil Krajčí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 220-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 362 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop