Korzár logo Korzár Košice
Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Eva Matejková považuje tri vydarené deti za najlepšiu vizitku

Herečka Eva Matejková, manželka herca Mariána Slováka, nedávno zašla spolu s kolegyňami z divadla Aréna do Košíc, aby tunajšiemu publiku ponúkli hru Mikve. Našla si čas i na rozhovor, v ktorom prezradila, či pozná recept na šťastné manželstvo.

Herečka Eva Matejková.Herečka Eva Matejková. (Zdroj: archív)

Herečka Eva Matejková, manželka herca Mariána Slováka, nedávno zašla spolu s kolegyňami z divadla Aréna do Košíc, aby tunajšiemu publiku ponúkli hru Mikve. Našla si čas i na rozhovor, v ktorom prezradila, či pozná recept na šťastné manželstvo, či je rada, že sa dve z jej detí vybrali v šľapajach svojich rodičov, ale i to, ako prežívala futbalovú kariéru svojho najstaršieho syna.

Zájazd na východ Slovenska pripomenul E. Matejkovej časy, keď v divadle začínala a po zájazdoch chodila viac než často. „V roku 1972 som nastúpila do divadla v Nitre, ktoré bolo zájazdové. Bolo to dosť vyčerpávajúce a aj sa to podpísalo trochu na zdraví, je to dosť stresujúce. Do toho prišli deti, preto sme sa neskôr potešili, keď sme prestali s divadlom toľko zájazdovať," prezradila herečka. „Na košické publikum mi však ostali len tie najlepšie spomienky. Pamätám si predstavenie 'Dom Bernardy Alby', s ktorým sme tu zožali úžasné ovácie."

V súčasnosti má E. Matejková v repertoári len predstavenie Mikve. „V Nitre sme totiž derniérovali 'Višňový sad' a na Novej scéne 'Fidlikanta na streche'. Skúšam 'Dom Bernardy Alby' v jednom malom divadielku, k tejto hre som sa po rokoch vrátila, samozrejme, teraz už do inej postavy. Nuž a som už štvrtý rok dôchodkyňa," podotkla s úsmevom. „Vyhovuje mi, že teraz som už pánom svojho času a navyše teraz mám možnosť ustriehnuť si kvalitu toho, do čoho sa pustím. Kvalita, to je to, k čomu som bola vedená a na čo som bola naučená. Teraz mám síce práce pomenej, ale vždy sa mi nejakej dostáva. Nemám rada povrchnú prácu, bola som vychovávaná k oveľa vyššej profesionalite. Teraz si môžem vyberať len to, čo považujem za naozaj kvalitné."

Dostala niekoľko ponúk do seriálov, ktoré sa momentálne na Slovensku nakrúcajú, no práve preto, že je pre ňu prvoradá kvalita projektu, do ktorého by mala vstúpiť, ponuky odmietla. „Pekne som sa poďakovala, no podľa mňa to nie je umenie... Veď si uvedomte, že v týchto dnešných seriáloch sa podľa života hercov píšu scenáre! Sú to nekonečné seriály, kde na začiatku vlastne neviete, aká tá postava je, čo sa všetko s ňou bude diať. Úplne iná situácia je v seriáli 'Záchranári', ktorý pripravuje STV. Je to uzavretý seriál, chystá sa 13 častí. Ponuku do tohto projektu som prijala, hrám tam sudkyňu z Košíc."

Čo nevidieť sa teda znovu objaví na televíznej obrazovke. Divákom už možno trošku chýba, lebo si ju obľúbili v sitkome "Susedia". Zahrala si mamičku Františka v podaní Petra Marcina. „Bola to báječná postava a skvelý scenár, takže ma nebolo treba veľmi presviedčať. Rozhodlo aj to, že to bol komediálny seriál. Tento žáner mi vyhovoval, rovnako aj postava, ktorú som hrala. Ľuďom sa to páčilo, ešte dnes sa stretávam s pozitívnymi reakciami divákov."

E. Matejková je najviac sklamaná z toho, že nech sa tu robí akýkoľvek žáner, kvalitou to ide dole vodou... „Ak robíte čokoľvek profesionálne, tak to bude stáť za to. Aj sranda sa dá robiť poriadne! Tragédia dneška však je, že vkus divákov sa obracia k horšiemu. Nuž a dnešná herecká scéna, to je už je len šoubiznis, pričom viac je to biznis ako šou... Je to povrchné. Vždy sa našli ľudia, ktorí si prečítali Annu Kareninu, ale aj takí, čo radšej siahli po Angelike. To by bolo v poriadku, no ja mám dnes pocit, že mnohí stavajú Angeliky na roveň Karenine... Toto podľa mňa nie je kóšer! Keď niekto vydáva za umenie niečo, čo umením nie je, tak sa mi to protiví."

S manželom M. Slovákom majú spolu tri deti - Samuela, Stanislava a Svetlanu. „Stanko a Svetlanka sa vybrali v našich šľapajach, no účinkujú v Čechách. Myslím si, že je to tak lepšie. Jednak majú možnosť pracovať v naozaj kvalitných divadlách, na druhej strane, v Čechách málokto vie, kto sú ich rodičia... Radšej nech sú u susedov, hoci ich nemám doma bližšie pri sebe, ako keby sa mali tu, napríklad v Bratislave, trápiť tým, že by nemali dostatok naozaj kvalitnej práce. V Čechách si totiž umelci dokážu obhájiť umenie, nie je to tam len bohapustý šoubiznis..."

Najstarší syn, Samuel, sa rozhodol pre šport. Bol reprezentantom, hral v Španielsku, tohto roku však ukončil v bratislavskom Slovane svoju kariéru. „Pravdupovediac, som rada. Vždy som sa o neho triasla a posledné roky som už nechodila na jeho zápasy, lebo som sa nemohla na to pozerať. Keď som prvýkrát videla, ako ho zraneného nesú preč z trávnika, pre mňa ako mamu to bolo strašné. Som rada, že sa rozumne rozhodol ukončiť kariéru, hoci má len 35 rokov. Ale tie zranenia sa na neho akosi priveľmi lepili, má tri deti, potrebuje tu byť pre ne a byť zdravý. Myslím, že zažil aj krásne futbalové momenty, teraz však musí v prvom rade myslieť na rodinu. Nuž a ja si vydýchnem, už sa o neho nebudem musieť triasť pri každom zápase, pretože vždy keď vyšiel na trávnik, bol viac-menej ohrozovaný. Užil si už dosť bolesti..."

Všetky tri deti sú pre E. Matejkovú tým najväčším potešením. „Veľké šťastie som mala aj v tom, že som stretla človeka, ako je môj manžel. Že je nám spolu dobre a že sme aj napriek ťažkému životu mohli vychovať tri deti, ktoré si našli svoju cestu životom a idú po nej celkom úspešne. Snažila som sa byť dobrou matkou, doma sme mali demokratickú výchovu. Nechali sme deti, nech si vyberú svoju cestu, dali sme im na výber. Samko totiž aj kreslil, Stanko chodil na hokej, Svetlanka od mala tancovala. Nikdy sme Stankovi a Svetlanke neskúšali vyzametať cestičku. Ani by to nechceli a ani by to nešlo, pretože pri herectve sa skôr či neskôr každý dostane do situácie, keď sa postaví na javisko a rodič, nech by to bol ktokoľvek, mu nemôže pomôcť. Pretĺkajú sa sami."

Ak by ste si však od E. Matejkovej pýtali recept na vydarené deti, nepochodili by ste... „To všetko sám život prinesie, nik vám nepovie, ako na to. Bohužiaľ, prišla som o rodičov, keď som mala 25 rokov, takže v tomto mi pomôcť a ani poradiť nemohli... Moje deti nezažili starých rodičov a je mi to ľúto. Dnes totiž, keďže už mám vnúčatá, tak vidím, aký krásny vzťah môže byť medzi starými rodičmi a vnúčatami, pričom moje deti boli o to ukrátené... Takže sme ich vychovávali sami dvaja s manželom, neviem, či sme v tom boli dobrí, no dúfam, že áno. Myslím, že naše deti sú toho najlepšou vizitkou."

Rovnako by ste si zbytočne pýtali aj recept na šťastné manželstvo. „Občas mi príde trochu scestné, že fungujúce manželstvo vzbudzuje takú pozornosť, ako keby to bolo čosi neprirodzené. Nuž, dnes všetko, čo je slušné a dobré, je také ojedinelé, že sa to pomaly považuje už za čosi divné. Utápame sa v záplave balastu a povrchnosti. Minule som sa rozčúlila, keď som si kdesi prečítala, že slušný človek je dnes na smiech! Fungujúca rodina by predsa mala byť základom všetkého. Je prirodzené, že pred nami tu niekto bol, sme tu my a po nás prídu naše deti. Je to kontinuita, presah životov. Iný pohľad neuznávam."

Aj vo svojom vnútri má na prvom mieste ženu, matku, manželku, až potom herečku. „Dnes však väčšina ľudí kladie na prvé miesto úspech. Veta o tom, že keď človek nie je na očiach, tak neexistuje, je podľa mňa úplná hlúposť. Veď existujú takí kvalitní ľudia, o ktorých vie len málokto! Vždy máte možnosť výberu. Či pôjdete po popularite, úspechu alebo po kvalite. Ja som si vybrala kvalitu vo svojej profesii a že ma nevidia všetci diváci každý večer v televízii, to naozaj neriešim. Ja v prvom rade riešim svoj dobrý pocit a nie som ochotná upísať sa niečomu, čo nepovažujem za kvalitné. Keďže sa tým netajím a poviem nahlas, čo si myslím, tak mám nálepku konfliktnej herečky... Pocit kvality však v sebe nosíme ako výsledok vlastných tvorivých snažení."

Jediné, čo je v živote E. Matejkovej silnejšie, ako potreba robiť kvalitné umenie, je rola matky. „Matka a herečka sa vo mne vždy bili. Neraz ma zraňovalo, keď som kvôli práci nemohla byť s mojimi deťmi. Keď sme šli na divadelný zájazd, tak som sedela v autobuse a preplakala som takmer celú cestu... Videla som z okna rozsvietené okná, predstavovala som si rodiny, ktoré sú teraz pohromade a nadávala som, prečo som si vybrala toto povolanie. Nikdy neboli naše deti s opatrovateľkou z iných dôvodov, ako z tých, že sme my dvaja boli v práci. Nikdy by nám ani len nenapadlo dať ich v lete do tábora, veď sme vtedy mohli byť spolu!"

Dnes si užíva najmä vnúčatá, ale aj prácu. „Veľa robím v dabingu, dostávam postavy vo veku od 50 do 80 rokov. Je to pohodlné, človek sa do dabingu nemusí maľovať, vyčesať, obliekať si kostýmy a naučí sa veľa od svetových hercov. Teraz som mala príležitosť nadabovať v nových bondovkách Judy Dench, ktorú považujem za jednu z najlepších herečiek. Bola to veľmi príjemná práca, za ktorú som vďačná."

Popri práci si nájde čas aj sledovať politiku. „To je moje hobby. Nikdy by som sa do politiky nepustila osobne, ale sledovať, čo sa v nej deje, to ma zaujíma. Štyridsať rokov sme tu mali železnú oponu a človek by prirodzene chcel, aby to tu začalo poriadne fungovať. Keď to tak nie je, tak ma to dokáže rozhnevať. Do politiky by som nešla aj preto, že mám vlastnosti, ktoré sú podľa mňa v politike nepoužiteľné. Už v obyčajnom živote sú niekedy na príťaž, no nie som ochotná ísť proti svojmu naturelu, proti výchove mojich rodičov. Učili ma byť slušnou a slušnou budem, hoci sa to nenosí," dodala na záver.

Dátum narodenia: 2. jún 1950
Znamenie: Blíženci
Miesto narodenia: Zvolen
Ukončené vzdelanie: VŠMU
Rodinný stav: vydatá, tri deti
Relax: rodina

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 3. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 8. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 4 998
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 773
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 717
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 411
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 547
 6. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 303
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 200
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 119
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 970
 10. Mecom ide na zelenú 1 947

Blogy SME

 1. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 2. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 3. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 4. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 5. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 6. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 7. Michal Feik: Situácia na Ukrajine: Myslite kriticky, logicky a pozitívne
 8. Miro Jankes: Januárový výber
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 560
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 6 431
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 326
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 919
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 167
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 137
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 103
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 849
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruský prezident Vladimir Putin.

NATO sa v dohľadnej budúcnosti o Ukrajinu nerozšíri.


19 h
Zdravotníci v nemocnici vo francúzskom meste Štrasburg.

PCR testy odhalili takmer 930-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 698 obetí.


a 5 ďalší 12 h

Blogy SME

 1. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 2. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 3. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 4. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 5. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 6. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 7. Michal Feik: Situácia na Ukrajine: Myslite kriticky, logicky a pozitívne
 8. Miro Jankes: Januárový výber
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 560
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 6 431
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 326
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 919
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 167
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 137
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 103
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 849
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu