Výstava bude sprístupnená do 20. februára 2011.
Rudolf Schuster - bývalý prezident, dnes aktívny cestovateľ a náruživý fotograf, si splnil ďalší cestovateľský sen. Cesta, na ktorú sa podujal, ho znovu zaviedla na pohľad do studených, nehostinných ale prekrásnych končín temer zabudnutého kúta našej planéty, do ľadového Grónska. Navštívil najvzdialenejšie severské inuitské obydlia na západnej strane Grónska za severným polárnym kruhom. Videl opäť prekrásnu, na mnohých miestach ešte neporušenú prírodu, ktorá tu ešte stále dominuje nad ľudskou civilizáciou.
„Mnohých z nás studený ľad odrádza, mňa naopak priťahuje a fascinuje, možno práve pre svoju čistú bielu či modrastú studenú krásu," vyznal sa R. Schuster. "Či je to stále večný vnútrozemský ľad, alebo nekonečné množstvo ľadovcov, umelecky sformovaných do výjavov, aké si ľudská fantázia nevie predstaviť. Áno, formuje ich najlepší sochár našej zeme, ktorý je bez konkurencie, odkedy je svet svetom - matka príroda. Boli to nezabudnuteľné pohľady na plávajúce ľadovce za rozličného osvetlenia, či už za ranného či večerného slnečného svitu, ale aj v čase dažďa, hmly či vetrov, s rýchlo sa pohybujúcimi tmavými mrakmi v pozadí."
Aj domorodí obyvatelia - Inuiti - priťahovali R. Schustera svojou skromnosťou a úprimnosťou. Ale aj húževnatosťou a šikovnosťou, ako v tejto studenej krajine nielen prežiť, ale zabezpečiť jej ďalší rozkvet tak, aby príroda zostala neporušená aj pre budúce generácie. "Ale priťahovala ma aj nádherná príroda, ktorá tu ešte stále dominuje nad ľudskou civilizáciou. Nesmiem zabudnúť ani na rastlinstvo, ktoré cez krátke leto pod vplyvom dlhého slnečného svitu robí priam zázraky, kvety rozkvitnú veľmi rýchlo - aj keď iba na krátku dobu. Najväčší ostrov sveta ma jednoducho dojal a ukázal sa mi v tom najlepšom svetle. Ešte v lepšom, než som si ho predstavoval. Preto, ak mi poslúži zdravie, rozhodne sa tam ešte vrátim."
I keď cesta bola veľmi náročná, s fotoaparátom pracoval denne od rána do večera, často aj v noci. I napriek fyzickej únave bol R. Schuster duševne veľmi vyrovnaný, najmä keď bolo fotograficky a videokamerou zachytené všetko zaujímavé, čo na tejto náročnej ceste autora oslovilo tak, ako si to predstavoval. Deväť hodinových nahratých DVD a okolo 2000 fotografií predošlé slová plne potvrdzujú. Preto tak, ako z predchádzajúcich ciest, aj z tejto expedície vznikla cestopisná kniha a zrodil sa 26-minútový filmový dokument pre Slovenskú televíziu.
Ako nás informovala vedúca oddelenia prezentácie STM Mgr. Jana Ďuricová Žakarovská, výstava prezentuje 27 farebných pohľadov na najväčší ostrov sveta. "Na úchvatnú krásu ľadovcov plávajúcich oceánom, prírodu, fjordy, faunu a flóru Grónska. Návštevník výstavy nahliadne aj do obydlí severských Inuitov - obyvateľov tejto zelenej krajiny ležiacej v najjužnejšej časti severného pólu. Na vernisáži výstavy bude o Grónsku premietnutý cestopisný filmový dokument."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári