„Chodníky sa v poslednom čase menia na klziská. Nie každý si splní svoju povinnosť a chodníky pred mnohými blokmi či obchodmi nie sú posypané. Človek musí dávať veľký pozor, aby si neuhnal úraz. Hlavne teraz pred Vianocami. Teda snaha posypávať sa cení. Minule som si však všimol niečo, čo ma zarazilo. Z Kositu sú teraz niekde povykladané kontajnery s inertnou soľou, ktorá sa využíva na posyp chodníkov v správe mesta. Jeden z mojich susedov si prišiel po túto soľ s fúrikom a posypal chodník pred blokom, kde býva. Neskôr som sa dozvedel, že sa to, logicky nesmie, keďže je soľ určená na mestské chodníky. Ako sa to však dá skontrolovať? Keď na to prišiel on, môžu si aj iní takto vypomáhať. Je za to nejaká pokuta? V akej výške a ako mu to niekto dokáže?"
Odpovede na tieto otázky sme hľadali na magistráte. „Prostredníctvom spoločnosti KOSIT a.s. v zmysle operačného plánu zimnej údržby sa rozmiestňujú pohotovostné skládky posypového materiálu - kontajnery (plastopany)," hovorí Katarína Jantošovičová, hovorkyňa Magistrátu mesta Košice. „V meste je ich spolu 138 kusov a sú naplnené inertným (posypovým) materiálom tzv. kamennou drvou. Rozmiestňujú sa na dopredu vytypovaných kritických chodníkoch. Predovšetkým ide o svahové terény v mestských častiach, križovatky, schody, podchody a pod. Ich obsah sa priebežne kontroluje a dopĺňa aj na podnet mestských častí. Je to majetok mesta Košice, nakoľko KOSIT ho nakupuje a zahŕňa ho do nákladov počas výkonu zimnej údržby."
V prípade preukázania krádeže materiálu určeného na posyp mestskej komunikácie môže byť páchateľ takéhoto činu postihnutý za priestupok proti majetku podľa § 50 ods. 1) zák. SNR č.372/1990 Zb. o priestupkoch v platnom znení. „V blokovom konaní mu môže byť uložená pokuta do výšky 33 eur a v správnom konaní až do výšky 331 eur," hovorí zástupca náčelníka MsP Slavomír Pavelčák. "Samozrejme, že páchateľ priestupku musí poškodenému škodu spôsobenú svojím konaním v plnej výške nahradiť. Ak bol páchateľ drobnej krádeže za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý (napr. bola mu uložená za krádež bloková pokuta), môže byť trestne stíhaný za trestný čin krádeže podľa § 212 Trestného zákona."
Samozrejme ustriehnuť, aby nikto nepovolaný z kontajnera nekradol materiál KOSIT-u, je asi problém. Opýtali sme sa teda mestskej polície, ako sa to dá kontrolovať. Ako konkrétneho človeka z činu usvedčia? „Príslušníci MsP môžu prípady krádeže materiálu určeného na posyp zistiť vlastnou činnosťou, t.j. ak páchateľa prichytia priamo pri čine alebo na základe oznamu občanov," doplnil S. Pavelčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári