Vianoce totiž nie sú najkrajšími sviatkami iba pre deti. Vreckári v tomto období častejšie vyrážajú na lov, lebo dobre vedia, že všetci sú menej ostražití.
Fantázii vreckových zlodejov sa už v posledných rokoch nekladú medze. Polícia preto nakupujúcim radí, aby neprestávali myslieť na svoje peňaženky a nenechávali ich voľne položené v nákupných košíkoch, na pultoch alebo v otvorenej taške. Na miestach, kde je viac ľudí v okolí nákupných stredísk a v obchodných domoch, ale aj v uliciach s rôznymi obchodmi, pre vreckárov nie je problém ukradnúť peňaženku aj zo zapnutej kabelky.
„Vreckári nepohrdnú ani mobilným telefónom, ani osobnými dokladmi, ktoré dokážu rýchlo speňažiť," upozorňuje Jana Mésarová, hovorkyňa KR PZ v Košiciach. „Peňaženkám, v ktorých obyčajne nosíme okrem peňazí v hotovosti aj kreditné karty a rôzne osobné doklady, by sme mali venovať viac pozornosti ako iným veciam. Ak nosíme peňaženku v oblečení, vždy treba využiť vnútorné vrecko saka alebo kabáta, ktoré sa dá zapnúť. Prax potvrdzuje, že sa výborne osvedčili špeciálne vrecká na doklady a peniaze, zavesené na krku pod oblečením. Na druhej strane sa príliš neodporúčajú kapsičky na opaskoch, ktoré sú vreckovými zlodejmi ľahko dosiahnuteľné bez toho, aby sme pocítili akúkoľvek manipuláciu s nimi. Aj keď máme peňaženku riadne uschovanú, vždy si ju skontrolujme, ak do nás niekto vrazí alebo ak sa na nás niekto tlačí v rade alebo v dave ľudí. Ak nosíme peňaženku v príručnej batožine (kabelka, taška, plecniak), vždy by mala byť vo vnútornom priestore, najlepšie v samostatne uzatvoriteľnom vrecku. Bočné vrecká na kabelkách či taškách vedia vreckoví zlodeji otvoriť bez toho, aby sme čokoľvek pocítili."
Pre niektorých vreckových zlodejov je zlodejina „zamestnaním" a jediným zdrojom príjmov. Vreckoví zlodeji sa zamiešajú medzi dav a pozorne sledujú situáciu, všímajú si, ako kto platí, koľko má peňazí v peňaženke, kam si peňaženku po zaplatení odloží, poprípade, či nie je v podnapitom stave. Potom už len čakajú na vhodnú príležitosť, keď peňaženku možno vytiahnuť z vrecka, kabelky, tašky či bundy, využijú príležitosť, keď sa človek začne baviť s kamarátmi a prestane venovať pozornosť okoliu.
„Málokedy pracujú jednotlivo, spravidla je to muž a žena a často je prítomné aj dieťa, ktoré sa týmto praktikám ihneď zaučí. Dlhoprstý vie, kam má ruku strčiť, odkiaľ peňaženku vybrať a ihneď po získaní peňaženky ju odovzdá ďalšiemu komplicovi. Potom sa stretnú na dohovorenom mieste, nepodstatné veci zahodia do najbližšieho smetného koša s vedomím, že tento kôš upratovacia služba každú chvíľu vysype a tým zahladí aj posledný dôkaz. Vreckoví zlodeji pracujú všade tam, kde je viac ľudí, sústreďujú sa v obchodných domoch a veľkých nákupných centrách, ale aj v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, či na rôznych vianočných trhoch alebo v reštauráciách. Konajú rýchlo a nepozorovane, pre šikovaného zlodeja je hračkou okradnúť ženu s nákupnými taškami v obidvoch rukách a kabelkou prevesenou cez plece."
Praktiky zlodejov sú rôzne, napríklad odrezanie pútka na kabelke či taške, väčšina vreckárov má prehodený kabát cez ruku, aby nebolo vidieť, čo ňou robí. Taktiež často nejakým spôsobom rozptyľujú vyhliadnutú obeť nejakou otázkou, postrčením a pod., čo využíva jeho komplic na vykonanie krádeže. Polícia upozorňuje, že každú krádež, ale aj pokus o ňu je potrebné nahlásiť. „V prípade, že páchateľ ukradne predmet v hodnote menej ako 266 eur, dopustí sa priestupku proti majetku. Za to mu hrozí pokuta do výšky 331 eur. Ak spraví takýto priestupok počas dvanástich mesiacov ešte raz, už sa jeho čin klasifikuje ako trestný čin krádeže a hrozí mu trest odňatia slobody až na dva roky. Pokiaľ páchateľ odcudzí vec v hodnote viac ako 266 eur, dopúšťa sa trestného činu krádeže. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na dva až pätnásť rokov, to závisí napríklad od výšky spôsobenej škody. (viď Trestný zákon § 212 krádež)."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári