Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
ZA PRVÝ DEŇ ZAROBIL DEVÄŤDESIAT EUR, ODVTEDY MÁRNE ČAKÁ NA PODOBNÝ ÚSPECH

Pouličný gitarista dochádza kvôli hraniu v košickom centre až z Rožňavy

Mráz, sneh a zima, čo lezie až pod nechty. Na Hlavnej ulici rozvoniava varené víno a zmes z typických predvianočných stánkov. Predvianočný čas praje aj pouličným muzikantom. So svojimi nástrojmi dotvárajú čaro najkrajších sviatkov roka.

Pouličný gitarista Gabriel Ruszo.Pouličný gitarista Gabriel Ruszo. (Zdroj: archív)

Aj keď sú ich hlavnou sezónou letné mesiace, niektorých neodradia od hrania na ulici ani mínusové teploty. Jedného z tých, ktorí v týchto dňoch dotvárajú kolorit centra, sme vyspovedali.

Flauta, saxofón, gitara, husle. To sa nachádza v rukách mladých konzervatoristov, občasných neškolených muzikantov, ale aj profíkov, ktorí si do ulíc prídu privyrobiť. Niektorí niekoľkokrát týždenne, iní raz za mesiac, mnohí však prídu len raz a prípadný prvotný nezáujem poslucháčov ich ľahko odradí. Opačný prípad je však gitarista Gabriel Ruszo. Hráva s gitarou, z mobilu si púšťa podmaz piesne, do ktorej vybrnkáva, prípadne i spieva. Keďže má i reprák, na ktorom sedí, neprehliadnete ho, jeho hudba sa rozlieha na desiatky metrov. Hráva na Mlynskej ulici sám, niekedy mu však vypomáha aj kamarát.

S hraním začal Gabriel v lete. „Bolo to asi v júni, je to pomaly pol roka. Prídem sem 2-3-krát za týždeň. Momentálne však s tým, že je pred Vianocami, neprišla žiadna zmena, či k lepšiemu, či k horšiemu, je to také isté ako v lete. Trochu som si ale sľuboval, že to bude lepšie, ale nie je." Sám sa Gabriel neoznačuje za muzikanta. „Hudbu mám ale rád, rád ju hrám i počúvam, no veľmi rád hrám na uliciach a robím ľuďom radosť. A samozrejme, robím to aj kvôli peniazom," priznáva gitarista z Gemera. „Bývam pri Rožňave, dochádzam tu, niekedy sám, niekedy s kamarátom." Momentálne je bez práce, ale tvrdí, že si ju hľadá. „Je to ťažké, som vyučený pomocný zootechnik, no neviem si nájsť žiadnu prácu. Takého človeka už totiž nikde nepotrebujú a živiť sa hudbou sa dá len ťažko. Na Slovensku je veľa muzikantov."

Ak má Gabriel dobrý deň, zarobí od rána do večera 30 až 35 eur, keď je slabý deň, 15 až 18 eur. „Môj prvý deň...," vzdychne si túžobne „taký deň som ešte odvtedy nemal. Bol som tu aj s klaviristom a zarobili sme 90 eur. Odvtedy znova čakám na taký úspech, dúfam, ale nevyzerá to tak, druhý taký nebol." Bežne mu hodia okoloidúci do puzdra pár centov, najviac mu raz dali 5 eur. Cesta do Košíc ho vyjde na 16 eur. Ak má teda slabší deň, zarobí len na cestu. „Keď zarobím cez deň málo, jednu noc prespím tu v aute, no iba v lete." Všetko, čo zarobí, minie podľa svojich slov na domácnosť a pre rodinu.

„Prichádzam o pol jedenástej dopoludnia a hrávam do piatej-šiestej. Včera mi bolo veľmi zima, nevydržal som až tak dlho. Keď mi je zima, chodím na čaj do reštaurácie, tak na polhodinku si oddýchnem, i prsty." Gabriel hráva všelijaké piesne, rád má Beatles, Eltona Johna, ale v týchto dňoch letia najviac vianočné piesne. „Ľudia sa teraz chytajú na vianočné piesne, také pekné slaďáky. Najradšej hrávam španielske pesničky, ale tu u nás to ľudia nemajú veľmi radi. Vážim si, keď sa pristavia." Keď sa ho spýtam, či majú Košičania radi hudbu na ulici, zamračí sa. „Nie veľmi, v lete je to dobré, aj sa zastavili, možno to robí tá zima, ale v lete je to so spätnou väzbou oveľa lepšie. Pre muzikanta je perfektné, keď sa ľudia zastavia a popočúvajú to. Tým to oceňujú naše hranie."

S gitarou si rozumie Gabriel viac ako desaťročie. „Od 3. ročníka základnej školy som chodil na hudobnú školu, učil som sa na husle, no prestal som s tým, nebavilo ma to. Otec to chcel, on bol veľmi dobrý huslista, Viliam Hugyar, bol u nás známy, mne sa to nepáčilo. Husle som vymenil za gitaru, hrávam na nej už 15 rokov, z toho 10 rokov aktívne v kapele," hovorí o svojej ceste k hudbe 37-ročný gitarista. S ulicou má aj negatívne skúsenosti, napríklad mu párkrát namiesto prihodenia mince aj vybrali. „To sa mi stalo už viackrát, prišli malé deti, myslel som, že mi niečo prihodia, ale vybrali mi 2-3 eurá. Naháňal som ich, ale nechytil, čo s nimi môžem robiť, sú mladí, vedia behať," smeje sa.

Na chlieb si zarábal hudbou aj v zahraničí. „Tam sa lepšie zarobí, štyri roky som hral vo Švajčiarsku v Lugane v reštaurácii s jedným Španielom. Bolo to pred šiestimi rokmi, no vrátil som sa kvôli rodine, mám totiž dve deti a stále som tam preč, domov som prišiel trikrát počas roka, a to je veľmi málo. Ale dobre sa tam zarobilo," spomína Gabriel. Hráva aj na rodinných oslavách, spolu s deťmi. „Učia sa odo mňa, jeden na gitare, druhý na klavíri. Synovia sú dvojičky, teraz mali po 15 rokov." Kapelu so synmi ale nezakladá. „Musia na to mať roky, teraz nech sa učia."

K myšlienke skúsiť šťastie s gitarou na ulici prišiel pri návšteve Košíc. „Chodím sem so synom na kontrolu k doktorke, raz sme boli takto v meste a videl som, že tu hrá viac muzikantov, predtým som také hranie skúsil vo Švajčiarsku, aj tam som začínal na ulici a odtiaľ ma zobrali do reštaurácie. Tak som si povedal, že to vyskúšam ako to tu funguje, veď aj tak nemám robotu."

Počas nášho rozhovoru prichádza hliadka mestskej polície. Od Gabriela pýta povolenie, ktorá však nemá. Policajti tvrdia, že na jeho hudbu sa sťažovali obchodníci oproti. Žiadajú ho, aby si gitaru okamžite zbalil a najprv si vybavil povolenie. „To som nevedel, že potrebujem povolenie. Ešte sa mi to nestalo, odkedy hrávam," vraví nám. "Neviem, kedy prídem najbližšie. Pokúsim sa vybaviť to povolenie a keď ho budem mať, prídem. Mlynská - to bola moja ulica, už vidím, že už nebude. Vôbec neviem, kde a ako si to povolenie vybaviť a nepoznám dobre Košice, musím sa spýtať."

Skryť Vypnúť reklamu

Magistrát povolenie nežiada, mestská polícia rozdáva pokuty

Košické úrady nemajú celkom jasno v tom, či a aké povolenie potrebuje človek, ktorý chce svoj talent predviesť na ulici. Podľa magistrátu hudobník za istých okolností povolenie nepotrebuje. Zdôrazňuje však, že pri pouličných umelcoch uplatňuje individuálny prístup. Polícia však postupuje inak a povolenie žiada od každého.

„Oddelenie správy komunikácií postupuje v takýchto prípadoch podľa Zákona o pozemných komunikáciách, teda cestného zákona," vysvetľuje Katarína Angelovičová z magistrátu. V zákone sa hovorí o všeobecnom užívaní miestnych komunikácií a zvláštnom užívaní miestnych komunikácií. Práve podľa toho sa rozlišuje aj to, či pouličný muzikant potrebuje povolenie. „Ak muzikant nemá okrem nástroja, ktorý drží v rukách (resp. puzdro, taška uložená pri nohách), nejakú inú aparatúru, alebo nástroj a pod., ktoré by boli položené priamo na komunikácii, takýto prípad je chápaný ako všeobecné užívanie miestnej komunikácie, teda nič výnimočné, nemá však kolidovať s mestskou akciou. V prípade, že jeho nástroj či aparatúra zaberá aj verejné priestranstvo, rovnako aj v prípade rozsiahlejších koncertov s pódiom, je to chápané ako zvláštne užívanie komunikácie."

Ak teda ide o druhý prípad, oddelenie správy komunikácií vydáva rozhodnutie o zvláštnom užívaní miestnej komunikácie. Za rozhodnutie sa platí správny poplatok 33 eur. V rozhodnutí sa hovorí o podmienkach užívania, ktoré sa čiastočne menia podľa druhu akcie. „Zmeny v rozhodnutí môže mesto vykonať kedykoľvek podľa potreby, nesmie byť poškodzovaná miestna komunikácia ani priľahlé časti, je potrebné dodržiavať čistotu a poriadok, nesmú sa predávať alkoholické nápoje," informuje magistrát. Ďalšie špecifiká sú podľa druhu akcie (napr. ukotvenie pódia tak, aby neohrozovalo bezpečnosť a nepoškodzovalo komunikáciu). Ak je to v blízkosti významného objektu - napríklad kostola, potrebný je súhlas užívateľa tohto objektu. Rozhodnutie obsahuje i určenie času a termínu, ktoré je individuálne, s tým, že musí rešpektovať mestské podujatia.

Sankcie rieši Mestská polícia (MsP). Tá tvrdí, že povolenie potrebujú všetci hudobníci. Pouličných muzikantov na Hlavnej ulici kontrolujú v rámci pravidelnej obchôdzkovej činnosti príslušníci zo stanice Mestskej polície Košice-Stred. „V prípade, že hudobník realizuje produkciu hudby na mieste, kde hraním ruší pracovníkov nejakej inštitúcie, príslušníci MsP ho z miesta vykážu," povedal zástupca náčelníka košickej mestskej polície Slavomír Pavelčák. Ako príklad uviedol priestor pred bývalým Ústavným súdom SR na rohu Hlavnej a Poštovej ulice. „V týchto prípadoch však nejde o neoprávnené zabratie verejného priestranstva, čo potvrdilo aj oddelenie správy komunikácií magistrátu. Na hudobnú produkciu by mali mať všetci pouliční umelci povolenie od mestskej časti Košice-Staré mesto," vysvetľuje S. Pavelčák. Zároveň priznáva, že tohto ropku také povolenie nikomu na jeho žiadosť vydané nebolo.

V priebehu tohto roka riešili mestskí policajti dva prípady neoprávneného zabratia verejného priestranstva pouličným umelcom blokovou pokutou na sumu 20 eur a šesť prípadov obťažovania hudbou riešili napomenutím.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 602
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 247
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 162
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 870
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 625
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 409
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 786
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 144
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 954
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 620
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Správny smer si niektorí vodiči vyberajú v poslednej chvíli.

V Kolinovciach pri povodniach zasahujú s polstoročnou technikou

Rozvodnený Hornád zaplavuje obec v okrese Spišská Nová Ves pravidelne.

Dobrovoľným hasičom v Kolinovciach slúži 48-ročná avia.
Anna Jurčenková.

Rábek bol v karanténe štrnásť dní. Aj tak chcú hádzanári Prešova vyhrať

S francúzskym tímom Nimes pricestoval i Košičan Paul.

Za Nimes chytá aj Slovák Teodor Paul.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop