KOŠICE. Tri roky od zavedenia sprievodných lístkov sa z kontaktu lekár-pacient vytrácajú. Od januára nebude potrebné navštíviť obvodného lekára a nechať si u neho vypísať odporúčanie k špecialistovi. Ministerstvo rozhodnutie odôvodnilo nezmyselnou povinnosťou, pre ktorú „často dochádzalo k šikanovaniu pacientov".
Pacient: Bolo to zbytočné
Rezort "obvoďákom" ponechal právomoc sprievodku vypísať. "Ak pacient chce, môže ísť k všeobecnému lekárovi, aby mu lístok vypísal," vysvetľuje hovorkyňa Katarína Zollerová. Špecialista musí pacienta prijať aj bez výmenného lístka.
Pacienti sú so zmenou spokojní. „Bola to zbytočné papierovanie. Neviem, či to nejako pomohlo zdravotníctvu, ale mne ako pacientovi rozhodne nie. Čakanie u všeobecného lekára a potom u špecialistu stálo veľa času a potom už aj nervov," hovorí Košičan Róbert Lukáč.
Janco: Nebude viac pacientov
Ako pozitívnu zmenu to vidí Andrej Janco, prezident Slovenskej únie špecialistov. „Neprítomnosť výmenného lístka bola dôvodom na to, že špecialista nesmel pacienta vyšetriť. Mnoho ráz sa stalo, že ku mne prišiel človek, ktorého lekár prvého kontaktu odmietol odporučiť na vyšetrenie. Pacient to pritom potreboval."
Odborník odmieta, že by sa mu zrušením sprievodiek výrazne naplnila ambulancia. „Môžem ošetriť pacientov len na základe limitov poisťovní. Aj napriek zrušeniu výmenných lístkov očakávam, že pacient príde s informáciami od obvodného lekára o jeho zdravotnom stave."
Pacientská turistika?
V čakárňach špecialistov bude viac ľudí, myslí si Dagmar Takácsová, prezidentka košickej regionálnej lekárskej komory. „Vzhľadom na to, že špecialistov držia limity od poisťovní, budú musieť pacientov objednávať a objednávacie lehoty sa predĺžia."
Takácsová nepovažuje zrušenie sprievodiek za správne, pretože sa môže rozmôcť „pacientská turistika" medzi špecialistami. „S tým istým problémom môžu ísť k viacerým odborníkom. Oslabujú sa aj kompetencie všeobecných lekárov."
Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora by sa nemalo stávať, aby sa pacient, ktorého zdravotný problém možno riešiť u obvodného lekára, dostal do špecializovanej starostlivosti. Zdôraznil, že špecialisti by mali riešiť komplikovanejšie zdravotné stavy.
Jeden rad na sprievodku
Výmenné lístky boli platné od januára 2008. Ich hlavnou úlohou bolo regulovať neodôvodnené a nadbytočné vyšetrenia a šetriť tak peniaze v zdravotníctve.
Viacerí pacienti upozorňovali na formalitu odporúčania - u praktických lekárov sa vytvárali dva rady, v jednom ľudia čakali na vyšetrenie, v druhom na vypísanie výmenného lístka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári