KOŠICE. V prípade najväčšieho daňového úniku v dejinách Slovenska, za ktorým má stáť viacero Košičanov, polícia obvinila ďalších trinásť osôb. Podľa doterajších záverov vyšetrovania Úradu boja proti korupcii obralo 27 ľudí štát na podvodoch s odpočtami dane o viac ako 50 miliónov eur.
Polícia a Daňové riaditeľstvo o prípade prvýkrát informovali začiatkom roka. Tvrdili, že asi tri desiatky firiem založených obvinenými robili medzi sebou od roku 2006 fiktívne obchody a potom na základe nich neoprávnene nárokovali vrátenie nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty. Na daňových úradoch nepravdivo deklarovali najmä nákup kovového šrotu a základných kovov, ako zinok, meď a hliník.
Všetci sú vonku
"V účtovníctve deklarovali, že tovar zadovážili na Slovensku a tým pádom si nárokovali nadmerný odpočet z DPH. Tovar však v skutočnosti na území Slovenska nikdy nebol. Vyhotovovali nepravdivé účtovné a iné listinné doklady," opísala včera mechanizmus podvodu hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.
Skupinu podľa polície založili a riadili Košičanky Veronika G., Vilfrída S. a Ingrid Š., ktoré boli obvinené ešte vo februári a súd ich vzal do väzby. Dnes sú stíhané na slobode, rovnako ako všetci ďalší obvinení.
Veronika G. je podľa obchodného registra konateľkou piatich košických firiem. V spoločnosti Incity je jej spoločníkom veľkopodnikateľ Július Rezeš. Medzi obvinenými Rezeš nie je.
Advokátka podala sťažnosť
Viacerých stíhaných zastupuje advokátka Gabriela Čechová. "Využili sme možnosti, ktoré nám dáva Trestný poriadok, a voči uzneseniu o vznesení obvinenia sme podali sťažnosť, o ktorom rozhodne dozorujúci prokurátor," povedala. O obsahu sťažnosti nechcela hovoriť s tým, že je viazaná mlčanlivosťou a pokynmi klientov.
Úrad boja proti korupcii tvrdí, že skupina mala presnú hierarchickú štruktúru. Od organizátorov cez takzvanú strednú vrstvu až po biele kone, teda nastrčených konateľov firiem na začiatku podvodného reťazca, ktoré majú odviesť daň, ale daňové úrady ich často nedokážu ani nájsť.
Daniarov nestíhajú
Polícia informovala, že okrem konateľov spoločností sú medzi obvinenými aj "osoby, ktoré im radili, ako majú postupovať pri zakrývaní páchanej trestnej činnosti". Nepotvrdila, že by išlo a zamestnancov daňových úradov. Žiadnych súčasných alebo bývalých pracovníkov daňových úradov nezastupuje ani Čechová.
Aký rozsah mala fiktívna fakturácia tovarov medzi firmami priblížil vo februári vtedajší šéf Daňového riaditeľstva Igor Šulaj príkladom. Podľa neho by išlo 92 500 vagónov plných kovového šrotu, ktoré by mali spolu dĺžku 1100 kilometrov. Ide o dĺžku trate z Bratislavy do Kyjeva.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári