Korzár logo Korzár Košice

Vianočné postavičky majú mnoho podôb a rôznu históriu

Kedysi sme to mali pekne podelené: V predvečer 6. decembra nosil Mikuláš dobrým deťom sladkosti do okien. Doma, na Štedrý večer, nosil aj za socializmu väčšine detí darčeky neviditeľný Ježiško.

V Japonsku roznáša darčeky Hoteiosho.V Japonsku roznáša darčeky Hoteiosho. (Zdroj: archív)

Pravda, boli rodiny, kam nikdy neprišiel, lebo v nich uznávali iba Deda Mráza. Po roku 1989 pribudol ďalší "nosič"...

Postavy a postavičky, ktoré roznášajú po celom svete darčeky a dotvárajú neopakovateľnú poéziu Vianoc, sa odlišujú výzorom, oblečením, pohlavím, legendou o svojom pôvode, aj termínom, kedy sa na ne majú dobré deti tešiť. No MIKULÁŠ, ktorý chodí 6. decembra, v deň svojich menín, či v ich predvečer, je nespochybniteľný. Mikulášska tradícia má totiž pôvod v skutočnej historickej postave - svätom Mikulášovi z Bari, ktorý žil začiatkom 4. storočia. (Hovorí sa o ňom aj ako o biskupovi z mesta Myra.) Spája sa s ním viacero legiend, bol patrónom námorníkov a rybárov. Najznámejšia je však legenda o tom, ako trom dievčatám vhodil potajomky v noci do okna mešce peňazí a zachránil ich pred chudobou a hanbou. To bol základ neskoršej tradície mikulášskych darčekov, ktoré sa v noci dávajú do okien. V stredoveku sa v deň sviatku sv. Mikuláša konali aj veselé sprievody, v ktorých túto legendárnu postavu sprevádzal anjel a čert. Bujaré a roztopašné oslavy na našom území zakázal cisár František II., ale Mikuláša so svojím malým sprievodom sa už z ulíc našich dedín a miest vyhnať nepodarilo. Prežili, i keď potichu a menej nápadne, aj roky socializmu.

JEŽIŠKO začal nosiť darčeky až za čias reformácie v Nemecku. Jeho "duchovným otcom" bol vodca reformácie Martin Luther, ktorý neuznával svätých, a teda ani svätého Mikuláša. Podľa vzoru troch kráľov, ktorí prinášali dary dieťatku v jasličkách, začali na Štedrý večer dostávať darčeky aj deti. Prinášalo im ich nikým nevidené nevinné dieťa Christkind. Zvyk sa postupne rozšíril po celej reformovanej Európe a neskôr ho prijali aj katolíci. Na našom území sa udomácnil až v 19. storočí. Nezanikla ani tradícia obdarovania detí na Mikuláša - zaužívalo sa, že Mikuláš nosí najmä sladkosti, ovocie, a zlým deťom zemiak či uhlie. Vianočné darčeky bývajú bohatšie a na prelome 19. a 20. storočia sa už začali stávať meradlom prestíže.

SANTA CLAUS je americkou zmesou týchto dvoch tradícií. Meno dostal od Mikuláša (Nicolaus) a do Ameriky ho priviezli prisťahovalci z Európy. V 18. storočí sa po prvý raz objavil názov St. A Claus. Postupne však začal nosiť nielen mikulášske, ale aj vianočné darčeky a v rozprávkach sa čoraz zreteľnejšie črtala jeho podoba ako veselého červenolíceho deduška s dlhou bielou bradou a v červenom kožúšku, ktorý býva na Severnom póle. Pribudli sane a osem sobov, ktoré ho ťahajú. V polovici 19. storočia sa po prvý raz objavila zmienka o tom, že Santa prichádza komínom počas štedrovečernej noci. Postavička bodrého mužíčka, roznášača darčekov, sa dala veľmi dobre komerčne využiť, objavoval sa v uliciach počas celého decembra a lákal nakupujúcich. Historický je pre Santa Clausa rok 1931, keď ilustrátor Haddon Sundblom vytvoril sériu obrázkov pre vianočnú reklamnú kampaň spoločnosti Coca-Cola a určil tak podobu tejto postavičky, ktorá sa vžila až do dnešných dní. Santa Claus sa postupne rozšíril po celej severnej pologuli a deti vedia, že jeho sídlom je Korvatunturi vo Fínsku. Od roku 1950 má v Napapiri svoju kanceláriu a poštu, kam mu po celý rok možno písať žiadosti o darčeky. V roku 1997 namaľoval Robert Cenedella obraz s ukrižovaným Santa Clausom, ktorý vyvolal vlnu kritiky najmä v cirkevných kruhoch. Maliar však svojím obrazom chcel vyjadriť protest proti tomu, že Santa Claus nahradil Ježiša Krista v úlohe najdôležitejšej postavy Vianoc.

Ešte pred desiatimi rokmi sa zdalo, že ťaženie Santa Clausa a jeho západných kolegov v Rusku stačí len dotiahnuť do víťazného konca. Skoro pätina Rusov oslavovala Vianoce už v decembri a v kníhkupectvách sa namiesto ruských rozprávok, predávali americké komiksy. Teraz sa však zdá byť ruský DEDO MRÁZ v lepšej forme než kedykoľvek predtým. "Nekonkurujeme Santa Clausovi, ktorý vedie deti k láske k hamburgerom a kole! Naše národné vedomie sa opiera o iných hrdinov! Náš Dedo Mráz a ďalšie ruské rozprávkové bytosti učia láske k vlasti a rozvíjajú charakter detí. Však všetko začína výchovou v detstve, a to je vážna vec," tvrdí gubernátor Vologodskej oblasti Vjačeslav Pozgaljov. Za vzkriesením Deda Mráza nebol podľa oficiálnej verzie Kremeľ, ale práve gubernátor Pozgaljov a moskovský starosta Jurij Lužkov. Tí sa rozhodli, že rodisko a vlasť vládcu ruskej rozprávkovej ríše leží na severe v mestečku Veľký Usťjug pri Vologde. Vybudovali mu tam aj oficiálnu rezidenciu v podobe rozľahlého dreveného domu. Úlohou Deda Mráza v rozprávkovom svete je rozsvietiť vianočné stromčeky, ktoré sa v Rusku definitívne ujali. Ide však o dovezený zvyk z Nemecka. Aj v reálnom svete má plné ruky práce. Bez návštevy Deda Mráza s mohutnými fúzmi a krásnej Snehulienky sa nezaobídu ani pravoslávne Vianoce v zámožných rodinách a firemné večierky. Navyše Dedo Mráz musí odpovedať na stotisíce listov od ruských detí, ktoré pošta už automaticky odosiela do Veľkého Usťjugu. Dedo Mráz (Ded Maróz) sa tak definívne stal súčasťou ruského zábavného priemyslu. V Moskve sa dokonca konalo aj sympózium spojené so školením Dedov Mrázov a ich Snehulienok. Účastníci si vypočuli prednášky na tému ako správne čeliť konkurencii Santa Clausa.

Kresťanské Vianoce so svojím posolstvom sa čoraz viac komercionalizujú a prezentujú predovšetkým ako sviatok darčekov - za výdatnej pomoci Santa Clausa, ktorý už ovládol svet. Je to však skôr iba jeho podoba, ktorá sa stala komerčným symbolom Vianoc a objavuje sa v reklamách a výkladoch obchodov. No tak, ako pre naše deti stále zostáva "šéfom" Ježiško, majú svojich tradičných vianočných nosičov darčekov aj inde. "Sezóna" sa zväčša začína na Mikuláša a niekde vrcholí až na sviatok Troch kráľov. Do Holandska pripláva Sinter Klaas (Mikluláš) už 15. novembra a putuje po krajine na bielom koni až do noci z 5. na 6. decembra, kedy necháva deťom darčeky. V Nemecku je to ryšavý Weinachtsmann a Christkind, vo Francúzsku Pére Noel, ktorý chodí celý v bielom. V Anglicku prináša darčeky Father Christmas, podobne ako v USA, v noci z 24. na 25. decembra. Ráno si deti nachádzajú darčeky v pripravených ponožkách a väčšie uložené pod stromčekom. V Taliansku navštevuje deti stará veštica Befana až na Tri krále. Aj v Španielsku sa na darčeky tešia až v tento deň. V škandinávskych krajinách vychádzajú vianočné postavičky z tradície škriatkov a trollov, v Nórsku majú dokonca vianočnú kozu. Aj v Japonsku, ktoré nie je kresťanskou krajinou, majú svojho Mikuláša - volá sa Hoteiosho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 645
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 861
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 957
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 853
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 765
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 683
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 664
  1. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  2. Štefan Šturdzík: Kemer
  3. Danica Chames: Dať tri eurá za kávu a či nedať?
  4. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  5. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  6. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 384
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 512
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 284
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 464
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 803
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 411
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 155
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  2. Štefan Šturdzík: Kemer
  3. Danica Chames: Dať tri eurá za kávu a či nedať?
  4. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  5. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  6. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 384
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 512
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 284
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 464
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 803
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 411
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 155
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu