Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 13. máj, 2021 | Meniny má ServácKrížovkyKrížovky
DETÍ Z MATERSKEJ ŠKÔLKY NA ŠAFÁRIKOVEJ 4 SME SA OPÝTALI, KTO, AKO A PREČO IM NOSÍ VIANOČNÉ DARČEKY

Aby sa Ježiško mohol dorozumieť, má talent a vie aj po americky

Vianoce sú bez debaty najkrajšími sviatkami roka. Na detských tváričkách je už teraz možné čítať netrpezlivé očakávanie, čo im Ježiško pod stromček nadelí. Na rozdiel od nás, dospelých, im vianočné jedlo príliš nevonia.

Deti z MŠ na Šafárikovej 4 majú v otázke Vianoc jasno.Deti z MŠ na Šafárikovej 4 majú v otázke Vianoc jasno. (Zdroj: Veronika Janušková)

Zjedia síce čo majú na tanieri, no mnohé len preto, aby mohli čím skôr zistiť, čo ich čaká pod stromčekom. Kto im ho vlastne nosí, prečo a čo všetko s tým súvisí? Na to sme sa boli opýtať detí z Materskej školy Šafárikova trieda č. 4 v Košiciach.

Detváky nás privítali tradične. Raňajkami. Sediac za stolmi jedli natretý chlebík mäsovou pomazánkou. Na ich líčkach bolo vidieť, že chutí. A hneď aj priznali prečo. Vraj v škôlke varia lepšie ako doma. Nuž mamky by sa asi nepotešili hodnotením ich kuchárskych zručností. Napriek tomu deti zborovo zvolali: "Veľmi dobré to je."

Len čo dojedli, privítali nás pri ozdobenom stromčeku. Pod ním mali pripravené medovníčky i mikulášske balíčky. Mikuláš už totiž nadeľoval a teraz príde Ježiško. Riaditeľka škôlky Nicoll Pauerová upiekla doma medovníčky, pričom na každý z nich napísala písmeno. Tak, aby z nich deti poskladali dve slová: "Večer a Korzár." To sa im veľmi rýchlo podarilo. "My budeme celebrity, budeme v novinách," vraveli a ukazovali na svoj výtvor. Niektorí už totiž poznajú aj písmenká. Medovníčky však veľmi dlho nevydržali. Pokiaľ sme drobcov postavili do pozoru a poprosili ich, aby nám zapózovali s písmenami, jeden z nich už stihol objesť jedno z písmen. A to mal po raňajkách.

V čase Vianoc sa Ježiško stáva najjagavejšou detskou celebritou spolu s Harrym Potterom, Spidermanom, Mackom Puf či Barbie. A drobcovia by sa veru zaradovali, keby pod stromčekom našli hoc i všetkých naraz. Všetci veľmi dobre vedia, čo to vlastne Vianoce sú. Šimon tvrdí, že sú preto, lebo ich poznáme: "A máme sneh," vraví, pričom malý nezbedník neustále niečo vyvádza. Tonka sa však nenechá vyviesť z miery: "Preto sú Vianoce, lebo sú biele a ešte stromy zhadzujú lístie. Zostanú holé, ha, ha, ha,....".

Podľa Soničky je dôležité, aby boli ľudia cez sviatky spolu. Vie, že bude rozbaľovať darčeky a u nich doma si musí každý prečítať meno, aby vedel, že ten konkrétny je pre neho a nie pre súrodenca či mamku.

"Ježiško má narodeniny, veď to musia vedieť všetci. A k tomu ešte fúka vtedy vietor a podľa toho vieme, že sú Vianoce. Donesie aj darčeky," dôvodí malý Lukáš a na našu otázku, či aj on dáva Ježiškovi niečo, veď má narodeniny, odvetí: "Ja keď mám narodky, dostanem darčeky, preto mu upečieme koláčiky."

Šimonko si myslí, že Vianoce prichádzajú vtedy, keď vonku zamrzne, sú ľady. Lebo tie vraj celý rok oddychujú a deti sa chcú aj šmýkať. Alicka zas dumá a riekne: "Ja viem, že vtedy nám nosí darčeky aj Mikuláš, my sme to dávno vedeli."

Bianka s Adriankou sa na sviatky tešia nielen kvôli tomu, že dostanú darčeky. Samozrejme, to je jednou z priorít, dievčence však milujú sneh a chcú sa guľovať: "Môžeme sa hrať v snehu, sánkovať a robiť anjelikov, snehuliakov alebo sa bobovať."

Lukrécia sa zasa rada korčuľuje, Filip hrá hokej a Viki má o vianočnom čase najjasnejšiu predstavu: "Zvieratá vtedy, viete, zmeňujú srsť na bielu a do skrýše si schovávajú potravu. Nechcú zomrieť mladé a od zimy. Možno aj im Ježiško čosi donesie, ale neviem čo. Asi nejaké hračky."

Deti sú rozšantené a sú chvíle, keď je problematické ich utíšiť. Veď ak sa s nimi bavíte o Ježiškovi, idú srandy bokom. Všetky chcú čosi poznamenať. A tak sa reč nemohla nezvrtnúť k večnej záhade, ako vlastne prepravuje a rozdáva darčeky. A nosí ich vôbec Ježiško či Santa Claus, prípadne Dedo Mráz? A ako vyzerá taký Ježiško a čím sa líši od Mikuláša?

"Darčeky nosí Mikuláš. Aj jablká, aj ovocie. Potom príde Ježiško s veľkým vrecom a donesie nám ďalšie darčeky. Ja si myslím, že asi nezabudne na nikoho, asi má nejaký zoznam alebo čo," húta Kubko.

Deti najprv tuho rozmýšľajú, ako Ježiško môže vyzerať, následne priznajú, že nevedia. Nabádame ich preto, aby sa zamysleli, veď predsa darčeky nepadnú samé od seba pod stromček. A výsledky sú na svete:

"Má červený oblek, na hlave nosí čiapku, asi bielu. Nie je pokrčená, ale požičaná," vraví Šimon a hneď dodáva, že na oblečení sa dohodol Ježiško s Mikulášom. "Majú takú dohodu, že Mikuláš mu oblečenie požičia. Ten má totiž zvonček i palicu a Ježiško tiež niečo musí mať."

Romanka dodala, že Ježiško má bielu bradu a Vikinka si myslí, že mu iste nemôžu chýbať krídla. "To aby mohol lietať, ako by nám potom doniesol darčeky? On nemá sane, to má Mikuláš," reční ku škôlkarom Romanka, nie všetci však majú podobný názor. Vravia, že Ježiško musí mať sane. A hotovo!

Nikolka však tvrdohlavo protirečí: "Má sane a ťahajú ho soby, podobne ako Ježiško. On nie je vták, aby lietal, to vie aj Ježiško, počujete?" Šimonovi už niekto povedal, že Ježiško nosí darčeky 24. decembra. Kubo oznamuje, že Ježiško má červený plášť, ale vyzerá, akoby bol celý biely. Lukáško však vraví: "Ježiško je duch, ja to viem, mamka mi to povedala. Preto nemá problém sa k nám dostať. Preto sane absolútne nepotrebuje. Na čo by mu aj boli."

Ježiško podľa škôlkarov určite býva v nebíčku. Má tam pohodlie a nikto ho neruší. Navyše má aj schránky, aby mu mohli deti z celého sveta napísať list. Hoci sa v minulosti objavili aj tendencie niektorých škôlkarov, že si lebedí na Pereši, títo s tým nesúhlasia.

"Nie, to by sme vedeli. Posielame mu listy, čo chceme, aby nám doniesol pod stromček. Tak musíme vedieť, kde býva, ako by mu to ináč došlo," vravia deťúrence. Svorne tvrdia, že lepšiu lokalitu si ani nemohol vybrať. Je sám sebe pánom a hlavne zhora vidí na všetkých. Ježiško obdarúva deti na celom svete. Musí sa teda dohovoriť, preto sme s deťmi hútali, koľkými jazykmi sa vlastne dohovorí.

"Je predsa jasné, že Ježiško musí vedieť všetky reči, aj anglicky, aj americky či slovensky. To aby sa mohol s každým dorozumieť. Nuž, tak on hovorí po Česko, Slovensko," vysvetľuje Inga a Šimon ju dopĺňa: "Má talent." Je evidentné, že deti sledujú komerčné televízie a sú nimi ovplyvnené. Ďalšie z decák si myslí, že nepotrebuje vedieť ani sto rečí, lebo je duch a to povedal spolužiak.

A ako sa k nám dostane? Vie on vôbec, kde kto býva a či poslúchal? Ani totuo otázkou sme veselú kopu decák nezaskočili. "Chodieva k nám domov cez komín, lebo keď som bol malé bábätko, ja som ho videl v televízii. Prišiel cez telku, počul som, že ide Ježiško, ale bol to nakoniec Mikuláš," pridáva sa Šimonko.

"My máme na chate komín, ale neviem, či tam sme aj na Vianoce. Už sa nepamätám," poznamenala Alenka a Inga ju doplnila: "My sme doma, keď sa dávajú darčeky a až potom chatujeme." K Aďke prichádza Ježiško cez balkón, ale vraj musia nechať otvorené okno, lebo by ho mohol rozbiť.

"Priletí k nám zhora a tak vlezie na balkón. Potom zaklope a asi mu niekto otvorí," myslí Tonka. Filipko s jej teóriou nesúhlasí: "Prejde jednoducho cez dvere, lebo je priesvitný." Šimon vraví, že má špeciálne svietiace hodinky: "Otvorí dvere, prilezie a donesie nám darčeky. Viete, on má také kúzelné zaklínadlo. Ja ho ale nepoznám." Ak nechodí k Inge domov cez komín, otvoria okno. Vraj, aby nezabudol a nezablúdil. Keď v krbe horí, musí si nájsť Ježiško iný spôsob, lebo by sa popálil.

Ježiško je podľa detí múdry muž, ktorý vie, čo a ako. Vedomosti naberá v škole: "Učí sa, na mráčiku má školu a musí sa naučiť písať, lebo ešte nepozná všetky písmenká," vysvetľuje Vikina, Šimon kontruje: "Má mrakovú cestičku a na konci je kúzelná škola. Naučí sa, čo chce, veď je Ježiško. Majú tam mrakové stoličky a má aj kamarátov, santov a snehuliakov. A myslím, že aj anjela."

A kto je riaditeľom takejto nebeskej školy? Nuž, Šimon má aj v tom jasno: "Čert," odpovedá takmer okamžite. V triede vraj majú malé lampičky, aby si ju skrášlili. Deti vedia, že Ježiško musí veľa vedieť: "Musí sa naučiť čítať, písať, sadnúť i lietať."

Podľa čoho ale Ježiško vie, kde má doniesť darčeky. Dlho musí skúmať, ktoré z detí poslúchalo. Adrianka myslí, že má dobrý zrak, aby všetko zhora videl. "Je predsa na oblohe, musí všetko vedieť," vraví Emka.

Bianka vysvetľuje, že má cestu a pozoruje domčeky. Keď sú niekde otvorené dvere, položí tam darčeky: "Chodí v noci potichu a ide do darčekov."

Kubko kamatrátku dopĺňa: "Je len jeden jedinečný spôsob. Sadne na sane a povie sobom, rýchlo choďte." Šimon stále dôvodí s kúzelnými hodinami, ktoré dokážu zastaviť čas. Len tak totiž stihne obdarovať všetkých.

Deti už Ježiškovi aj napísali, čo by si priali pod stromček. Za Viki list písal ocko, ona na druhú stranu nakreslila obrázok. A jej sen? Chce bábiku - zverolekárku. Tonka si zas želá skejtbord, podobne ako aj ďalšie deti. K tomu však túži mať aj 100-tisíc peniažkov. Šimon ju však zahriakne: "Mala si pýtať aspoň pol milión. Ja chcem spidermana."

Deti si želajú myšku na ovládanie, Barbie, Alicka chce princeznú s lesklými šatami a koňa s červenou hrivou.
Bianka má ale špeciálne želanie: "Chcem bábiku, čo sa vyrába v Číne."

Šimon si zas želá, aby rodina bola spolu. Ježiško by mal podľa niektorých chodiť dvakrát ročne, našiel sa však aj expert, ktorý chce, aby tak bolo každý deň.

Na vianočný stôl patria tradičné maškrty. Väčšine dospelých nesmie chýbať kapustnica. Pýtame sa, kto ju má rád. "Jeme rybu, oblátky a kapustnicu," vravia deti. Emke však kapustnica doma chýba: "My ju nemáme, lebo sme ju už zjedli." Viki zas chýba na vianočnom stole ovocie, Šimonovi mäso a cvikla a Inge sviečky: "Máme ich, ale nedávame."

Hoci sú aj tradičné bobaľky sladké, deti zo škôlky ich veľmi nepoznajú. Až na Ingu: "Sú to guličky s makom," vraví a Aďka si zázračne spomína: "Mne sa zdá, že sme ich minule mali."

Deti sa už nevedia dočkať, kedy budú trhať papier z darčekov. Už počítajú, koľkokrát sa ešte musia vyspať.
"Chceme darčeky a jedlo. Tešíme sa naň, ako pes, keď je hladný," poznamenali niektoré.

Nuž, nech sa im to všetko vyplní...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 4. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 5. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 6. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 8. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 10. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 1. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 2. Union má novinku – Očný balík v hodnote 100 eur pre každého
 3. Čerstvá dvojnásobná mamička porovnáva pôrod v Nemecku
 4. Tretia generácia očných špecialistov prichádza do Košíc
 5. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 6. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 7. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov
 8. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 9. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 10. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 1. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 129
 2. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 14 357
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 642
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 11 471
 5. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 7 910
 6. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 7 362
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 5 897
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 5 699
 9. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 5 572
 10. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 5 551
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pózuje pri prvej dodávke ruských vakcín Sputnik V na Slovensko.

Podania na Sputnik sú staršie ako mesiac.

8 h

Prečo sme prestali očkovať Astrou a ako na tom s vakcináciou sme.

6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop