Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 22. január, 2022 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Aby sa Ježiško mohol dorozumieť, má talent a vie aj po americky

Vianoce sú bez debaty najkrajšími sviatkami roka. Na detských tváričkách je už teraz možné čítať netrpezlivé očakávanie, čo im Ježiško pod stromček nadelí. Na rozdiel od nás, dospelých, im vianočné jedlo príliš nevonia.

Deti z MŠ na Šafárikovej 4 majú v otázke Vianoc jasno.Deti z MŠ na Šafárikovej 4 majú v otázke Vianoc jasno. (Zdroj: Veronika Janušková)

Zjedia síce čo majú na tanieri, no mnohé len preto, aby mohli čím skôr zistiť, čo ich čaká pod stromčekom. Kto im ho vlastne nosí, prečo a čo všetko s tým súvisí? Na to sme sa boli opýtať detí z Materskej školy Šafárikova trieda č. 4 v Košiciach.

Detváky nás privítali tradične. Raňajkami. Sediac za stolmi jedli natretý chlebík mäsovou pomazánkou. Na ich líčkach bolo vidieť, že chutí. A hneď aj priznali prečo. Vraj v škôlke varia lepšie ako doma. Nuž mamky by sa asi nepotešili hodnotením ich kuchárskych zručností. Napriek tomu deti zborovo zvolali: "Veľmi dobré to je."

Len čo dojedli, privítali nás pri ozdobenom stromčeku. Pod ním mali pripravené medovníčky i mikulášske balíčky. Mikuláš už totiž nadeľoval a teraz príde Ježiško. Riaditeľka škôlky Nicoll Pauerová upiekla doma medovníčky, pričom na každý z nich napísala písmeno. Tak, aby z nich deti poskladali dve slová: "Večer a Korzár." To sa im veľmi rýchlo podarilo. "My budeme celebrity, budeme v novinách," vraveli a ukazovali na svoj výtvor. Niektorí už totiž poznajú aj písmenká. Medovníčky však veľmi dlho nevydržali. Pokiaľ sme drobcov postavili do pozoru a poprosili ich, aby nám zapózovali s písmenami, jeden z nich už stihol objesť jedno z písmen. A to mal po raňajkách.

V čase Vianoc sa Ježiško stáva najjagavejšou detskou celebritou spolu s Harrym Potterom, Spidermanom, Mackom Puf či Barbie. A drobcovia by sa veru zaradovali, keby pod stromčekom našli hoc i všetkých naraz. Všetci veľmi dobre vedia, čo to vlastne Vianoce sú. Šimon tvrdí, že sú preto, lebo ich poznáme: "A máme sneh," vraví, pričom malý nezbedník neustále niečo vyvádza. Tonka sa však nenechá vyviesť z miery: "Preto sú Vianoce, lebo sú biele a ešte stromy zhadzujú lístie. Zostanú holé, ha, ha, ha,....".

Podľa Soničky je dôležité, aby boli ľudia cez sviatky spolu. Vie, že bude rozbaľovať darčeky a u nich doma si musí každý prečítať meno, aby vedel, že ten konkrétny je pre neho a nie pre súrodenca či mamku.

"Ježiško má narodeniny, veď to musia vedieť všetci. A k tomu ešte fúka vtedy vietor a podľa toho vieme, že sú Vianoce. Donesie aj darčeky," dôvodí malý Lukáš a na našu otázku, či aj on dáva Ježiškovi niečo, veď má narodeniny, odvetí: "Ja keď mám narodky, dostanem darčeky, preto mu upečieme koláčiky."

Šimonko si myslí, že Vianoce prichádzajú vtedy, keď vonku zamrzne, sú ľady. Lebo tie vraj celý rok oddychujú a deti sa chcú aj šmýkať. Alicka zas dumá a riekne: "Ja viem, že vtedy nám nosí darčeky aj Mikuláš, my sme to dávno vedeli."

Bianka s Adriankou sa na sviatky tešia nielen kvôli tomu, že dostanú darčeky. Samozrejme, to je jednou z priorít, dievčence však milujú sneh a chcú sa guľovať: "Môžeme sa hrať v snehu, sánkovať a robiť anjelikov, snehuliakov alebo sa bobovať."

Lukrécia sa zasa rada korčuľuje, Filip hrá hokej a Viki má o vianočnom čase najjasnejšiu predstavu: "Zvieratá vtedy, viete, zmeňujú srsť na bielu a do skrýše si schovávajú potravu. Nechcú zomrieť mladé a od zimy. Možno aj im Ježiško čosi donesie, ale neviem čo. Asi nejaké hračky."

Deti sú rozšantené a sú chvíle, keď je problematické ich utíšiť. Veď ak sa s nimi bavíte o Ježiškovi, idú srandy bokom. Všetky chcú čosi poznamenať. A tak sa reč nemohla nezvrtnúť k večnej záhade, ako vlastne prepravuje a rozdáva darčeky. A nosí ich vôbec Ježiško či Santa Claus, prípadne Dedo Mráz? A ako vyzerá taký Ježiško a čím sa líši od Mikuláša?

"Darčeky nosí Mikuláš. Aj jablká, aj ovocie. Potom príde Ježiško s veľkým vrecom a donesie nám ďalšie darčeky. Ja si myslím, že asi nezabudne na nikoho, asi má nejaký zoznam alebo čo," húta Kubko.

Deti najprv tuho rozmýšľajú, ako Ježiško môže vyzerať, následne priznajú, že nevedia. Nabádame ich preto, aby sa zamysleli, veď predsa darčeky nepadnú samé od seba pod stromček. A výsledky sú na svete:

"Má červený oblek, na hlave nosí čiapku, asi bielu. Nie je pokrčená, ale požičaná," vraví Šimon a hneď dodáva, že na oblečení sa dohodol Ježiško s Mikulášom. "Majú takú dohodu, že Mikuláš mu oblečenie požičia. Ten má totiž zvonček i palicu a Ježiško tiež niečo musí mať."

Romanka dodala, že Ježiško má bielu bradu a Vikinka si myslí, že mu iste nemôžu chýbať krídla. "To aby mohol lietať, ako by nám potom doniesol darčeky? On nemá sane, to má Mikuláš," reční ku škôlkarom Romanka, nie všetci však majú podobný názor. Vravia, že Ježiško musí mať sane. A hotovo!

Nikolka však tvrdohlavo protirečí: "Má sane a ťahajú ho soby, podobne ako Ježiško. On nie je vták, aby lietal, to vie aj Ježiško, počujete?" Šimonovi už niekto povedal, že Ježiško nosí darčeky 24. decembra. Kubo oznamuje, že Ježiško má červený plášť, ale vyzerá, akoby bol celý biely. Lukáško však vraví: "Ježiško je duch, ja to viem, mamka mi to povedala. Preto nemá problém sa k nám dostať. Preto sane absolútne nepotrebuje. Na čo by mu aj boli."

Ježiško podľa škôlkarov určite býva v nebíčku. Má tam pohodlie a nikto ho neruší. Navyše má aj schránky, aby mu mohli deti z celého sveta napísať list. Hoci sa v minulosti objavili aj tendencie niektorých škôlkarov, že si lebedí na Pereši, títo s tým nesúhlasia.

"Nie, to by sme vedeli. Posielame mu listy, čo chceme, aby nám doniesol pod stromček. Tak musíme vedieť, kde býva, ako by mu to ináč došlo," vravia deťúrence. Svorne tvrdia, že lepšiu lokalitu si ani nemohol vybrať. Je sám sebe pánom a hlavne zhora vidí na všetkých. Ježiško obdarúva deti na celom svete. Musí sa teda dohovoriť, preto sme s deťmi hútali, koľkými jazykmi sa vlastne dohovorí.

"Je predsa jasné, že Ježiško musí vedieť všetky reči, aj anglicky, aj americky či slovensky. To aby sa mohol s každým dorozumieť. Nuž, tak on hovorí po Česko, Slovensko," vysvetľuje Inga a Šimon ju dopĺňa: "Má talent." Je evidentné, že deti sledujú komerčné televízie a sú nimi ovplyvnené. Ďalšie z decák si myslí, že nepotrebuje vedieť ani sto rečí, lebo je duch a to povedal spolužiak.

A ako sa k nám dostane? Vie on vôbec, kde kto býva a či poslúchal? Ani totuo otázkou sme veselú kopu decák nezaskočili. "Chodieva k nám domov cez komín, lebo keď som bol malé bábätko, ja som ho videl v televízii. Prišiel cez telku, počul som, že ide Ježiško, ale bol to nakoniec Mikuláš," pridáva sa Šimonko.

"My máme na chate komín, ale neviem, či tam sme aj na Vianoce. Už sa nepamätám," poznamenala Alenka a Inga ju doplnila: "My sme doma, keď sa dávajú darčeky a až potom chatujeme." K Aďke prichádza Ježiško cez balkón, ale vraj musia nechať otvorené okno, lebo by ho mohol rozbiť.

"Priletí k nám zhora a tak vlezie na balkón. Potom zaklope a asi mu niekto otvorí," myslí Tonka. Filipko s jej teóriou nesúhlasí: "Prejde jednoducho cez dvere, lebo je priesvitný." Šimon vraví, že má špeciálne svietiace hodinky: "Otvorí dvere, prilezie a donesie nám darčeky. Viete, on má také kúzelné zaklínadlo. Ja ho ale nepoznám." Ak nechodí k Inge domov cez komín, otvoria okno. Vraj, aby nezabudol a nezablúdil. Keď v krbe horí, musí si nájsť Ježiško iný spôsob, lebo by sa popálil.

Ježiško je podľa detí múdry muž, ktorý vie, čo a ako. Vedomosti naberá v škole: "Učí sa, na mráčiku má školu a musí sa naučiť písať, lebo ešte nepozná všetky písmenká," vysvetľuje Vikina, Šimon kontruje: "Má mrakovú cestičku a na konci je kúzelná škola. Naučí sa, čo chce, veď je Ježiško. Majú tam mrakové stoličky a má aj kamarátov, santov a snehuliakov. A myslím, že aj anjela."

A kto je riaditeľom takejto nebeskej školy? Nuž, Šimon má aj v tom jasno: "Čert," odpovedá takmer okamžite. V triede vraj majú malé lampičky, aby si ju skrášlili. Deti vedia, že Ježiško musí veľa vedieť: "Musí sa naučiť čítať, písať, sadnúť i lietať."

Podľa čoho ale Ježiško vie, kde má doniesť darčeky. Dlho musí skúmať, ktoré z detí poslúchalo. Adrianka myslí, že má dobrý zrak, aby všetko zhora videl. "Je predsa na oblohe, musí všetko vedieť," vraví Emka.

Bianka vysvetľuje, že má cestu a pozoruje domčeky. Keď sú niekde otvorené dvere, položí tam darčeky: "Chodí v noci potichu a ide do darčekov."

Kubko kamatrátku dopĺňa: "Je len jeden jedinečný spôsob. Sadne na sane a povie sobom, rýchlo choďte." Šimon stále dôvodí s kúzelnými hodinami, ktoré dokážu zastaviť čas. Len tak totiž stihne obdarovať všetkých.

Deti už Ježiškovi aj napísali, čo by si priali pod stromček. Za Viki list písal ocko, ona na druhú stranu nakreslila obrázok. A jej sen? Chce bábiku - zverolekárku. Tonka si zas želá skejtbord, podobne ako aj ďalšie deti. K tomu však túži mať aj 100-tisíc peniažkov. Šimon ju však zahriakne: "Mala si pýtať aspoň pol milión. Ja chcem spidermana."

Deti si želajú myšku na ovládanie, Barbie, Alicka chce princeznú s lesklými šatami a koňa s červenou hrivou.
Bianka má ale špeciálne želanie: "Chcem bábiku, čo sa vyrába v Číne."

Šimon si zas želá, aby rodina bola spolu. Ježiško by mal podľa niektorých chodiť dvakrát ročne, našiel sa však aj expert, ktorý chce, aby tak bolo každý deň.

Na vianočný stôl patria tradičné maškrty. Väčšine dospelých nesmie chýbať kapustnica. Pýtame sa, kto ju má rád. "Jeme rybu, oblátky a kapustnicu," vravia deti. Emke však kapustnica doma chýba: "My ju nemáme, lebo sme ju už zjedli." Viki zas chýba na vianočnom stole ovocie, Šimonovi mäso a cvikla a Inge sviečky: "Máme ich, ale nedávame."

Hoci sú aj tradičné bobaľky sladké, deti zo škôlky ich veľmi nepoznajú. Až na Ingu: "Sú to guličky s makom," vraví a Aďka si zázračne spomína: "Mne sa zdá, že sme ich minule mali."

Deti sa už nevedia dočkať, kedy budú trhať papier z darčekov. Už počítajú, koľkokrát sa ešte musia vyspať.
"Chceme darčeky a jedlo. Tešíme sa naň, ako pes, keď je hladný," poznamenali niektoré.

Nuž, nech sa im to všetko vyplní...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. Mecom ide na zelenú
 5. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 6. Marrákeš je červená perla Maroka
 7. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 10. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 708
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 481
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 924
 4. Marrákeš je červená perla Maroka 4 109
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 003
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 754
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 308
 8. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 2 271
 9. Mecom ide na zelenú 1 844
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 1 839

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Vážený pán Putin ! Уважаемый господин Путин!
 2. Marek Strapko: Len nevyťahujte tú "maďarskú kartu", prosím!
 3. Matúš Šutaj Eštok: Absurdný návrh poslanca Kremského z OĽANO poškodí klientov, advokátov aj „ právnych poradcov“
 4. Janka Schweighoferová: Booking.com má rôzne ceny cez appku a webovú verziu – pozri si moje tipy na zníženie ceny ubytovania
 5. Miroslava Moncmanová: NEHA, alebo, film o milostnom trojuholníku, alebo pohľad troch ruských filozofov
 6. Anton Kovalčík: Krivoľaké cesty k rovnosti.
 7. Vladimír Seman: Blavocentrista Sulík
 8. Štefan Vidlár: TURUL
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 051
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 8 072
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 977
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 727
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 391
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 172
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 2 603
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 462
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CIA

Problémy hlásia od roku 2016.


23 h
Soňa Oravcová vyštudovala Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Aktívne sa venuje najmä outdoorovému športu.

Deň, ktorý sa zmení na zlý sen, sa začína vždy normálne, hovorí športovkyňa.


8 h
 Milan Uhrík a jeho bývalý stranícky šéf Marián Koteba.

Testujú našu pozornosť a vlastnú prijateľnosť.


5. jan
Pôvodná vizualizácia projektu Lomnické korzo.

Príbeh skupiny Esin poznačili spory s farmárom Františkom Oravcom.


20. jan

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Vážený pán Putin ! Уважаемый господин Путин!
 2. Marek Strapko: Len nevyťahujte tú "maďarskú kartu", prosím!
 3. Matúš Šutaj Eštok: Absurdný návrh poslanca Kremského z OĽANO poškodí klientov, advokátov aj „ právnych poradcov“
 4. Janka Schweighoferová: Booking.com má rôzne ceny cez appku a webovú verziu – pozri si moje tipy na zníženie ceny ubytovania
 5. Miroslava Moncmanová: NEHA, alebo, film o milostnom trojuholníku, alebo pohľad troch ruských filozofov
 6. Anton Kovalčík: Krivoľaké cesty k rovnosti.
 7. Vladimír Seman: Blavocentrista Sulík
 8. Štefan Vidlár: TURUL
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 051
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 8 072
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 977
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 727
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 391
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 172
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 2 603
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 462
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu