Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Staré Mesto: Grega má vyšší plat a zástupcu zo Smeru

Bílek (Smer) bude na pol úväzku veterinár a na pol úväzku vicestarosta s dvomi odmenami. Grega (ex-SDKÚ) už vraj odmeny nedostane. O nič nepríde, prehodili mu ich do vyššieho platu.

Starosta Ľubomír Grega (nezávislý, ex-SDKÚ). V júli 2006 mal plat 2 395 €. Prešlo 4,5 roka, už zarába 4 063 €.Starosta Ľubomír Grega (nezávislý, ex-SDKÚ). V júli 2006 mal plat 2 395 €. Prešlo 4,5 roka, už zarába 4 063 €. (Zdroj: Veronika Janušková)KOŠICE. Staromestský starosta Ľubomír Grega (nezávislý, ex-SDKÚ) a miestne zastupiteľstvo bez väčšiny (Smer-Most 10, SDKÚ 7, iní 6) sa na pondelkovom ustanovujúcom zasadnutí, kde bol chvíľu ako hosť i nový primátor Richard Raši (Smer), dohodli. Najprv asi dve hodiny rokovali zástupcovia poslaneckých klubov v zavretej kancelárii starostu.

Potom už v zasadačke zastupiteľstvo hladko schválilo návrhy, ktoré predložil nový poslanec a neúspešný kandidát na starostu Štefan Lasky (Smer). Okrem iného (zriadenie rady, komisií atď.) je výsledkom, že Smer má zástupcu starostu a Grega vyšší plat. Starosta hneď na druhý deň ako nezávislý poslanec v mestskom zastupiteľstve hlasoval za návrhy Smeru.

Doteraz zarábal starosta mesačne 3 585 eur, teda základný plat zo zákona mal zastupiteľstvom zvýšený o 50 percent. K platu mu počas 4 rokov poslanci odklepli navyše odmeny spolu asi 27-tisíc eur, čo na mesiac vychádza priemerne asi 560 eur odmien.

Bílek: Vyšší plat, ale bez odmien

Po novom bude Grega dostávať mesačný plat 4 063 eur, čiže zastupiteľstvo mu k zákonnému minimu pridalo namiesto doterajších 50 už 70 percent. Šéf poslaneckého klubu Smeru Ján Bílek vysvetľuje: „Chceme šetriť, ale nik nerobí zadarmo. Ako poslanec som 4 roky napádal odmeny starostu, teraz sme hľadali zlatú strednú cestu. Starostovi sme zvýšili plat, ale už by nemal mať odmeny, ak nebude nič výnimočné. Vyšší plat bez odmien je mesačne asi o 1 300 až 1 600 eur nižšia suma, ako mal predtým dokopy plat aj s odmenami." Podľa našich prepočtov je však ten rozdiel len okolo 80 eur mesačne (predtým 4 147, teraz 4 063).

„Je to právomoc zastupiteľstva, podporili to 20 poslanci, 3 sa zdržali. Beriem to ako ocenenie práce aj motiváciu. Občania dali i vo voľbách najavo, že ak sa starosta snaží robiť čo najlepšie a je za to finančne ocenený, nevadí im to," reagoval Grega, starosta s najvyšším platom v Košiciach. „Platy aj tak klesnú o 10 percent a odmeny vôbec nebudú, ak Národná rada schváli novelu zákona (o platových pomeroch starostov)." Ak zmeny prejdú, začnú platiť od marca.

Hanušin: 4-tisíc je priveľa

Vyšší plat nepodporil napríklad predseda poslaneckého klubu SDKÚ Peter Beňo. „Je to nelogické v dobe šetrenia a znižovania platov v štátnej správe," tvrdí Beňo.

„Stačí základ, 2 390 eur. Vyše 4-tisíc eur môže mať vrcholový manažér veľkého podniku, nie starosta mestskej časti, keď väčšinu kompetencií vykonáva mesto. Kríza trvá, peniaze chýbajú," myslí si staronový poslanec Pavol Hanušin (nezávislý), ktorý pracuje na Úrade KSK ako kontrolór. Podľa neho v košickej samospráve chýba rozum, svedomie a charakter. Zvolili ho za šéfa finančnej komisie.

Vicestarostom bude veterinár

Za nového zástupcu starostu zvolili poslanci veterinárneho lekára Jána Bíleka (34). Jeho predchodca Ernest Básti (SMK), ktorý sa už do zastupiteľstva nedostal, mal plný úväzok. Bílekovi odklepli polovičný. „Bola to moja podmienka, že nie som ochotný upustiť od veterinárskej profesie, mám súkromnú prax a som odborný asistent na UVL. Je to i kvôli šetreniu," zdôvodnil Bílek, syn bývalého poradcu exprezidenta Schustera. Na starosť dostal sociálnu, zdravotnú oblasť, verejný poriadok, eurofondy, škôlky i koordináciu komisií. Hoci ako veterinár robí so zvieratami, na novú funkciu si trúfa. „Na Slovensku sú aj starostovia – veterinári." Bílek sa špecializuje na domáce hlodavce, exotické vtáctvo, fretky, kožušinové zvieratá, mačky, plazy, obojživelníky a psy.

Dvojodmenu Bílekovi nezrušili

Za 4 hodiny denne bude ako vicestarosta zarábať mesačne 1 219 eur (30 percent platu starostu) a k tomu ešte 256 eur, čo je poslanecká odmena. Hanušin navrhol, že brať jedno i druhé je nesprávne, nech má odmenu len ako zástupca. Zastupiteľstvo to neschválilo. „Budem poslanec a člen dvoch komisií, za to je poslanecká odmena. Navyše budem vykonávať funkciu zástupcu starostu, za čo je odmena zástupcu," interpretuje Bílek.

Aj doterajšiemu vicestarostovi na plný úväzok vyplácali k odmene zástupcu (2 151 eur) i odmenu poslanca (256 eur). „Bolo k tomu usmernenie ministerstva práce, že tak to má byť," uviedol Básti. „Zástupca je znevýhodnený, nemá dovolenku, stravenky, ani odstupné." Tvrdí, že vicestarosta na polovičný úväzok je nezmysel. „Nedá sa to stihnúť, za 4 hodiny denne neurobí nič. Nie som si tiež istý, či kvalifikácia veterinár je postačujúca, keď napríklad treba riešiť stavebné investície. Ale držím palce," dodal Básti.

Grega: Prednostu si vyberiem sám

Úrad Starého Mesta nemá prednostu, len povereného Vladimíra Michalíka (SDKÚ). Menovanie nového je v kompetencii starostu. Grega tvrdí, že hoci má Smer zástupcu, prednosta nebude automaticky z SDKÚ. „Zástupca zo Smeru je výsledkom dohody klubov, volí ho zastupiteľstvo, nie ja. Na menovanie prednostu boli tlaky, ale to už je výsostne moje právo. Vezmem človeka, ktorý bude mojou pravou rukou, nie niekoho predĺženou rukou." Kedy a koho vymenuje, neprezradil. „Starostovi sme navrhli, že mu ´dodáme´ prednostu, ale nechcel," povedal Beňo (SDKÚ).

Uplynulé 4 roky mala väčšinu v zastupiteľstve pravica, Grega bol v SDKÚ (vystúpil pred voľbami po prehre v primárkach so Sülim), zástupcom bol Básti z SMK a prednostom Forgáč z KDH (už šéfuje obvodnému úradu). Grega má spomedzi košických starostov najvyšší plat, ale tento rok ho tromfla vyšším celkovým starostovským príjmom Anna Jenčová (HZDS) z Jazera s mesačným platom 3 100 eur a ročnou odmenou 7 450 eur. Ako mestskí poslanci majú Grega i Jenčová ďalších asi 300 eur mesačne.

01VEJAbilek_res.jpg
Nový polovičný vicestarosta Ján Bílek (Smer). Ako veterinár robí so zvieratami. Na novú funkciu si trúfa.
Foto: Veronika Janušková

Čo sľubuje starosta s najvyšším platom
 • zmeniť organizačnú štruktúru Mestskej krytej plavárne, aby už neplatili pracovníkov, ktorí po zavedení elektronického systému nemajú čo robiť
 • použiť ušetrené peniaze na nové miesta v mestskej polícii a nasadenie minimálne 6 pochôdzkarov do centra, hlavne cez víkendy na Dominikánske nám., do parkov, na Kováčsku, okolo baru Ibiza, plus zriadiť policajnú úradovňu na Kuzmányho sídlisku
 • zrušiť parkovacie miesta taxislužieb pred nočnými podnikmi, čo má prispieť k dodržiavaniu nočného pokoja
 • prispieť na osadenie ďalších kamerových systémov
 • revitalizovať parky
 • vytvárať parkovacie miesta
 • docieliť, aby ročný parkovací lístok rezidentov stál maximálne 33 € a platil v celom meste
 • namaľovať čiary na parkoviskách
 • urobiť maximum v spolupráci s políciou, aby na uliciach bolo menej fetujúcej a popíjajúcej mládeže i žobrajúcich bezdomovcov
 • vybudovať na ZŠ Novomeského športový komplex s dopravným, multifunkčným ihriskom, klziskom, skejtparkom
 • vybudovať na plavárni wellness centrum v suteréne a beach club s ihriskami, bazénom a atrakciami
jav
GLOSA - Palec hore

August 2007: Staromestskí poslanci schvaľujú starostovi štvrťročnú 3 320-eurovú odmenu k mesačnému 3 000-eurovému platu. Do Gregu „rýpe" poslanec Otto Brixi (Smer), asistent predsedu parlamentu Pašku (Smer).

Február 2009: Gregovi dávajú polročnú 5 800-eurovú odmenu k 3 200-eurovému platu. Brixi do starostu zase „ďobe": „Odmeny sú v kríze eticky nevhodné. Platy vedenia sú beztak neúmerne vysoké."

Máj 2010: Zastupiteľstvo odklepáva starostovi kvartálnu 2 000-eurovú odmenu k 3 480-eurovému platu. Brixi sa opäť pohoršuje: „Odmeny sú absolútne nenáležité, nemá na ne morálny nárok. Pri plate, aký starosta má, je dostatočne ohodnotený."

August 2010: Grega chce šetriť znížením počtu úradníkov a pracovníkov plavárne. Brixi protestuje: „Starosta, ak chceš šetriť, mal si začať pred tromi rokmi, ale ty si 3 roky prejedal verejné peniaze na svojich odmenách."

December 2010: Čo bolo, bolo. Smer už má zástupcu starostu a Lasky (Smer) zrazu navrhuje zvýšenie Gregovho platu o takmer 500 eur. Brixi už veru nekričí „fuj". Naopak, pri Laskyho návrhoch ukazuje spolustraníkom a dokonca i „novým kamarátom" z SDKÚ palec hore, že sa hlasuje za.

„Neúmerne vysoký" plat i všetky Gregove odmeny za 4 roky, ktoré predtým poslanci Smeru kritizovali, v pondelok slávnostne legitimizovali a požehnali. A Grega už ako nezávislý mestský poslanec v utorok na magistráte hlasoval za smerácke návrhy, vrátane Rašiho 5 000-eurového platu (neprešiel). Tak, ako palcom hore (akože za) alebo kyvkajúcou ručičkou ako dídžej (nie za) „manažoval" svoje ovečky v rámci novej kultúry ako v pomocnej škole priamo spoza predsedníckeho pultu čerstvý viceprimátor Lazár (Smer), ktorý, nebyť hlasu Gregu, by nebol zvolený.

„Stále som proti odmenám, nič sme starostovi nelegitimizovali. Dohodli sme sa len, že dostane vyšší plat, ale odmeny už nie. Keďže zástupca bude na pol úväzku, celkovo sa usporí. V meste každý hlasoval podľa svojho svedomia, nesúvisí to s dohodami v Starom Meste," tvrdí Brixi, ktorý vystrkoval pred hlasovaním palec v Starom Meste. Brixi je teraz asistent poslanca Národnej rady Lazára (Smer), ktorý zas ako viceprimátor vystrkoval pred hlasovaním palec na magistráte.

„Nejde o mňa, ale o mestskú časť, aby sa rozvíjala," vyhlásil starosta Grega (ex-SDKÚ), ktorý s ďalšími nezávislými mestskými poslancami zahlasoval so Smerom. No ešteže tak.

Palce hore pri hlasovaní už nám ukázali. Funkcie a platy si rozdali. Teraz sme zvedaví na ten rozvoj...

Vianočné P. S.: Grega a Raši včera spolu servírovali kapustnicu bezdomovcom.

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 2. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 3. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 4. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 7. Gestačný diabetes mellitus
 8. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 369
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 877
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 613
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 184
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 2 079
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 557
 7. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 016
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 990

Blogy SME

 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Vladimír Krátky: Neužitoční idioti ?
 3. Juraj Ondruška: Vajnoráci vo svete spomínajú: Takto spomínajú na obec
 4. Richard Rychtarech: Berlin calling
 5. Michael Achberger: Na poslednú chvíľu do plaviek: vyskúšajte tieto tipy!
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III)
 7. Michal Pavlík: Ako ovplyvní vysoká miera inflácie a následné zvyšovanie úrokových sadzieb náš život?
 8. Dana Janebová: Modlitba do nádoby
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 314
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 7 729
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 476
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 218
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 545
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 023
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 893
 8. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 101
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Vladimír Krátky: Neužitoční idioti ?
 3. Juraj Ondruška: Vajnoráci vo svete spomínajú: Takto spomínajú na obec
 4. Richard Rychtarech: Berlin calling
 5. Michael Achberger: Na poslednú chvíľu do plaviek: vyskúšajte tieto tipy!
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III)
 7. Michal Pavlík: Ako ovplyvní vysoká miera inflácie a následné zvyšovanie úrokových sadzieb náš život?
 8. Dana Janebová: Modlitba do nádoby
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 314
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 7 729
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 476
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 218
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 545
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 023
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 893
 8. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 101
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu