KOŠICE. Slovenská republika neurobila všetko pre to, aby od potravinárskej a liehovarníckej spoločnosti Frucona Košice dostala daňové nedoplatky vo výške 416 miliónov korún (13,8 milióna eur), ktoré predtým podniku odpustila. Tým porušila právo Európskej únie, rozhodol minulý týždeň Súdny dvor v Luxemburgu.
Slovensko na ňom v roku 2008 zažalovala Európska komisia. Dôvodom bolo, že členský štát únie nesplnil jej nariadenie vymôcť od košickej firmy "nezákonne poskytnutú štátnu pomoc".
Podľa komisie takouto pomocou bol súhlas Daňového úradu Košice IV, ktorý v roku 2004 ako veriteľ Frucony v takzvanom vyrovnávacom konaní súhlasil, že mu podnik zaplatí 35 percent z daňovej pohľadávky 640 miliónov korún. Zostávajúcich 65 percent sa zaviazal odpustiť.
Narušená súťaž
Komisia v roku 2006 rozhodla, že čiastočné odpísanie daňového dlhu bolo štátnou pomocou, ktorá z verejných zdrojov nespravodlivo zvýhodnila Fruconu oproti jej konkurentom, čo je nezlučiteľné s európskym spoločným trhom. Slovensko malo preto dosiahnuť, aby podnik dane zaplatil.
Súdny dvor Európskej únie dal za pravdu Európskej komisii, že členský štát únie túto povinnosť nesplnil. "Opatrenia prijaté príslušnými slovenskými orgánmi neviedli k vymoženiu protiprávnej pomoci a normálne podmienky hospodárskej súťaže neboli obnovené... Slovenská republika nepredložila dostatočné dôkazy, že podnikla všetky kroky, ktoré mohla vykonať na získanie vrátenia spornej pomoci," tvrdí sa v rozsudku.
Komisia chcela exekúciu
Súd v Luxemburgu však neuvádza, ako mal náš štát postupovať. Slovensko sa na súde bránilo, že raz odpísané dane mohlo vymôcť jedine súdnou cestou, a preto daňový úrad podal žalobu o zaplatenie 416 miliónov korún. Okresný súd Košice II aj Krajský súd v Košiciach ju zamietli. Prehru nezvrátilo ani mimoriadne dovolanie, ktoré na podnet daňového úradu podal na Najvyšší súd generálny prokurátor.
Komisia bola v žalobe na Súdny dvor konkrétnejšia a Slovensku vyčítala, že podanie žaloby na okresný súd nespĺňalo podmienky "okamžitého a účinného" vymoženia pomoci. Podľa nej mali daňové orgány vykonať jej rozhodnutie exekúciou a nepotrebovali rozsudok slovenského súdu.
"Slovenské orgány porušili zásadu priameho účinku ustanovení práva Európskeho spoločenstva v prípade kolízie s vnútroštátnym predpisom členského štátu... Rozhodnutiu komisie nebola priznaná vykonateľnosť, ktorú majú napríklad platobné výmery vydané daňovým úradom," tvrdila.
Frucona: Nič to neznamená
Rozsudok únie Frucona nevníma dramaticky. Podľa generálneho riaditeľa Jána Királyho verdikt menení nič na tom, že k čiastočnému odpísaniu daní došlo vo vyrovnávacom konaní podľa vtedy platného slovenského práva.
"Nešlo o štátnu pomoc, prešli sme normálnym vyrovnaním ex lege, ktoré predstavovalo záchranu podniku. Potvrdili to slovenské súdy na troch stupňoch, to je pre nás rozhodujúce. Podnik funguje ďalej, vyrába, zamestnáva 200 ľudí a platí dane," povedal.
Riaditeľstvo študuje
V rozhodnutiach orgánov Európskej únie vidí Király aj vplyv konkurencie Frucony. Odvoláva sa na to, že v konaní na súde Európskej únie, v ktorom žiadali zrušiť rozhodnutie komisie, bola vedľajším účastníkom firma St. Nicolaus-Trade. S touto žalobou košický podnik neuspel.
Či na základe rozhodnutia Súdneho dvora pristúpia slovenské daňové orgány k nejakým opatreniam voči Frucone, nie je jasné. Hovorkyňa Daňového riaditeľstva Gabriela Dianová povedala, že si rozsudok musia najprv naštudovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári