yn tučniakov.
KOŠICE. Tradične je v Košiciach úspešný chov tiav dvojhrbých. Zdraviu sa teší jeden mladý samček. Veľmi cenné sú odchovy u koňa Przewalského. Nie je príliš známe, že práve odtiaľ boli vyvezené v minulosti dva jedince do maďarskej pusty a odtiaľ do Mongolska na vypustenie do voľnej prírody.
Každý prírastok je vzácny
"Máme v pláne dohodnúť sa s koordinátorom na tom, aby sa naše stádo viac využívalo na tieto projekty. Potrebovali by sme už vymeniť chovného žrebca. To isté nás čaká u ďalšieho ohrozeného druhu kopytníkov - ázijskych kulanov. V tomto roku sa nám podarilo odchovať dve mláďatá týchto divožijúcich somárov pochádzajúcich zo strednej Ázie. Ako jediní sa venujeme ich chovu," uviedol riaditeľ Erich Kočner.
Rovnako si cení prírastky makakov dlhochvostých, ktoré sa chovajú v Košiciach už veľmi dlho. Za úspech považuje dve mladé poloopičky ohrozených tamarínov pinčích, na záchranu ktorých bol zriadený program. Najväčším a zároveň najvzácnejším prínosom je malý tučniačik jednopásový, ktorý má už pol roka. Je zdravý a žije už v spoločnom kŕdli. Osamostatnil sa a už nie je odkázaný na dokrmovanie ošetrovateľom. Sám sa obslúži a zasýti. Podľa Kočnera, kto zvládne druhú reprodukciu, tak zvládne aj chov a všemožne sa o to snažia po dlhých diskusiách o tom, či ho zachovať po predchádzajúcich úhynoch. Je to historicky prvý odchov na Slovensku. Zo 16 českých zoo sa to podarilo iba v 4.
Množili sa aj plazy
Darilo sa aj odchovu pávov, ktorých počet sa zvýšil o tri mláďatá, pribudli dva jelene karpatské, niekoľko muflónov, danielov škvrnitých. Trochu starosti narobila lama krotká, ktorá stratila mlieko, takže jednu zo samičiek museli zobrať na umelý odchov. Narodili sa aj dva jedince uhorského dobytka a milo prekvapila prvorodička zubra európskeho, ktorá sa o svojho syna príkladne stará. Potešili žrebček u poníkov škótskych a tharov himalájskych, ktoré možno stretnúť iba v Košiciach. Pochlapili sa aj užovky červené. Pribudli štyri, ďalšie vajíčka sú v inkubátore spolu s vajciami gekončíka nočného.
Z iných zoo prišli do Košíc dva tučniaky, na dopárenie kačičky mandarínske, žrebec zebry Chapmannovej, samec rysa ostrovida, bernikly bielobradé, kačičky obojkové a na doplnenie kolekcie plazov gekončíky nočné a agamy bradaté. Ešte pred Vianocami "pricestovala" lama alpaka.
Zvieratá starnú a umierajú
Tak ako ľudia zomierajú na chorobu či starobu, tak je to aj v ríši zvierat. "Zoo Košice má takmer 30 rokov a my sme v štádiu, keď sa mnohé z nich dostali do veku prirodzenej staroby. Uvedomiť si treba, že žijú podstatne kratšie ako ľudia. Musíme počítať s tým, že nám začnú odchádzať, keď príde ich čas. Návštevníci budú musieť pochopiť, že nemá cenu udržiavať ich vždy za každú cenu pri živote," vysvetlil prirodzené úbytky riaditeľ.
Niekedy sú to choroby, ktoré znižujú stavy, ale celkom najhorší je prípad, keď príde do zoo človek a zabije zviera úmyselne pre trofej, ako v prípade daniela. Okrem úhynu dvoch tučniakov, boli straty aj u kamzíkov alpských. Dve samice vo veku 14 a 15 rokov sú príkladom toho, že obyvatelia záhrady starnú. Jedna bola dlhodobo udržiavaná pri živote s rakovinovým onemocnením. Na vysoký vek uhynuli aj rysy karpatské. Jeden mal viac než 20 rokov, druhého doviezli späť zo Spišskej Novej Vsi na dožitie. Dlho nevydržal.
Len pred niekoľkými dňami uhynula koza kamerunská, ktorá bola už taká stará, že nemala chrup. Pri pitve sa zistilo, že okrem toho bola zaplnená mikroténovými vrecúškami od návštevníkov, ktorí ju nakŕmili aj s obalom. Končí celý chov nutrií, ktoré sú za zenitom veku. Dožíva posledný matuzalem. Podobný problém je u hyeny škvrnitej, ktorá je najstaršou žijúcou šelmou tohto druhu nielen na Slovensku, ale aj v Česku. Trpí zákalom. Má asi 40 rokov a v zoo Dvůr Králové už pred časom utrácali jej chorú dcéru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári